عکس کاور ورسایلس
b1
خانه » ۱۰ تا از باشکوه‌ترین باغ و بوستان های دنیا!

۱۰ تا از باشکوه‌ترین باغ و بوستان های دنیا!

b3

این‌ها بعضی از باشکوه‌ترین بوستان های طراحی شده دنیا هستند، بعضی از آن‌ها با نمایش حیرت‌انگیز گل و گیاهان، بعضی از آن‌ها با ترکیب خارق‌العاده آبشار‌ها و چیزاهای دیگر طراحی شده‌اند!

10- بوستان کازمیک اسپکیولیشن (تفکر هستی): اسکاتلند

بوستان کازمیک اسپکیولیشن

سالانه فقط یک بار در اون به روی عموم مردم باز می‌شه، این بوستان به عنوان منبع الهام خود از علم و ریاضیات استفاده کرده. رک و پوست کنده بگیم که این بوستان در دنیا همتا و نظیری نداره. این باغ در ۱۹۸۹ درست شده. نمایشگاه گل کاری و باغبانی اغلب تو این باغ برگزار می‌شه. با ایده‌هایی که تو ذهن بوده – و برای تشویق و تحریک افکار (یا دست کم تفر و اندیشه) در مورد ماهیت اصلی چیز‌ها طراحی شده.

9- بوستان‌های کوکنهاف: هلند

بوستان های کوکنهاف

نمایش بی‌نظیر تماشایی گل و گیاه انبوه که با تنوع بی‌حد و مرزی کاشته شدن، جانشین آثار هنری زیبا شدن. کوکنهاف بی‌نظیر و دارای شهرت جهانیه و یکی از مشهور‌ترین مقصدهای هلنده. این بوستان خانه هفت میلیون گل لالست، که شامل گیاه‌های پیوندی خاصیه که گسترش داده شده یا گسترش داده می‌شن.

8- سوآن نانگ نوچ: تایلند

سوآن نانگ نوچ

این پارک باور نکردنی در پاتایا- تایلند قرار داره. به خاطر منظره فوق العاده زیبا و چشم انداز شگفت انگیزش بین توریست‌ها معروفه. به نظر می‌رسه همه چیزِ اون از افسانه پری‌ها اومده. این بوستان پر از خونه، ویلا، تالار، رستوران و استخرهایی به سبک تایلندیه. این یه زمین وسیعی هست که توسط آقای پیسیست و خانم نانگنوچ در سال ۱۹۵۴ خریده شد، پیش بینی می‌شد که این زمین واسه کاشت درخت میوه باشه، ولی خانوم نانگنوچ یه سفری به خارج از کشور رفت و با تصمیم قاطع ایجاد یه بوستان گرمسیری گل و گیاه‌های تزئینی برگشت.

7- ورسایلس: فرانسه

ورسایلس

احتمالاً ً مشهور‌ترین بوستان دنیا برای لوئیس چهاردهم ساخته شد و توسط آندره لی نوتره طراحی شد. طراحی بوستان‌ها به تلاش و زحمت زیادی نیاز داره. خاک زیادی باید برای طراحی باغچه گل‌ها، نارنجستان‌ها، فواره‌ها و مجراهای آب جابجا می‌شد، جایی که قبلاً ً فقط جنگل‌ها، چمنزار‌ها و لجن زار‌ها اونجا وجود داشتن. خاک با فرقون جابجا شد، درخت‌ها با گاری از ایالات و ولایات فرانسه انتقال داده شدن و هزاران نفر و گاهی یه گروه خیلی بزرگ در این اقدام بزرگ شرکت کردن.

6- جاردیم بوتانیکو دی کاریتیبا: برزیل

جاردیم بوتانیکو دی کاریتیبا

این بوستان همچنین به اسم» جاردیم بوتانیکو فانشیت ریشبی‌تر» معروفه، این بوستان در شهر کاریتیبا، پایتخت ایالت پارانا، بزرگ‌ترین شهر برزیل جنوبی واقع شده است. علامت تجاری بوستانِ گل و گیاهِ کاریتیبا به سبک باغ‌های فرانسوی درست شده. در سر در ورودی، بوستان‌های وسیعی به سبک فرانسوی در قلب فواره‌ها، و همچنین آبشار‌ها و دریاچه‌ها دیده می‌شود، و گلخانه‌های اصلی ۴۵۸ متر مکعبی که مشابه گیاهان اختصاصی نواحی گرمسیری رو تو خودش پناه داده. فرش گل‌ها برای بازدید کننده‌ها درست در ورودی پهن شده.

5- بوستان‌های بوتچارت: کانادا

بوستان های بوتچارت

بوستان‌های بوتچارت از مشهور‌ترین بوستان‌های دنیا هستند که در زمره بهترینِ بهترین‌ها قرار دارن. از بهشت دست کمی نداره، این بوستان در بوستان‌های بوتچارت در استان بریتیش کلمبیا در کانادا قرار داره. همین که دارین از بوستان‌های بوتچارت دیدن می‌کنین، منظره‌های هیجان انگیز شمارو برای چند لحظه میخ کوب می‌کنه.

4- بوستان یویوآن: چین

بوستان یویوآن

عقیده بر اینه که بوستان یویوآن در زمان سلسله مینگ، بیش از ۴۰۰ سال پیش ساخته شده. به سبک چینی سنتی به همراه صخره‌های بیشمار و فضای باغ‌های درختی، تالاب‌ها، اژدهاهای به صف شده روی دیوار‌ها و راهروهای خیلی زیاد و پل‌های زیگزاکی فضاهای گوناگون بوستان و عمارت‌های کلاه فرنگی رو از هم جدا می‌کنه. در بیشتر از ۴۰۰ سال پیش، یویوآن چندین بار بازسازی و افتتاح شده. یویوآن به خاطر سقوط خاندان پان، بعد از مرگ پان یوندوآن، دیگه کم کم مورد استفاده قرار نگرفت و یهویی به هم ریخته و کر کثیف شد. اگرچه بعده‌ها این بوستان توسط افراد پولدار محلی نوسازی شد، چندین جنگ داخلی در اواسط قرن نوزدهم موجب خسارت فراوان اون شد.

3- بوستان شالیمار: پاکستان

بوستان شالیمار

بوستان شالیمار یه بوستان پارسی هست و امپراتور مغول، «شاه جهان» در لاهور، پاکستان امروزی اونو ساخته. ساخت اون در سال ۱۶۴۱ بعد از میلاد شروع شد و سال بعدش تکمیل شد. بوستان شالیمار به شکل یه متوازی الاضلاع ممتد طراحی شده، و با دیوار بلند آجری احاطه شده که برای منبت کاری پیچیدش شهرت پیدا کرده.

2- بوستان سنگ تراشی میناپولیس:‌ای یو آ

بوستان سنگ تراشی میناپولیس

بوستان سنگ تراشی میناپولیس (در ایالت مینسوتا- آمریکا) یکی از سنگ‌های گران بهای تاج می‌نسوتا و زینت اصلی اونه، پل قاشقی و گیلاس به شمایل مینسوتا تبدیل شدن. کلائس اولدنبرگ بیشتر از همه به خاطر ابتکارش و پرداخت بیش از اندازه بزرگ اشیاء پیش پا افتاده معروفه، کلائس و کوسجی وان براگن، همسر و دستیار اون، تا حالا چند تا مجسمه ملی در اندازه‌های بزرگ درست کردن، از جمله بتکالومن در شیکاگو، وقتی ساخته شد، از اونا خواسته شد یه مجسمه فواره‌ای برای سنگ تراشی بوستان می‌ناپولیس طرح ریزی شده، طراحی کنن.

1- بوستان Ryoan-ji: ژاپن

بوستان Ryoan-ji

معبد Ryoan-ji به خاطر باغش مشهور است. به عنوان یکی از قابل توجه‌ترین مثال‌ها از سبک «سرزمین خشک» به حساب می‌رود. حتی بعضی‌ها این باغ رو تنها اثر شاهکار باقی مانده از فرهنگ ژاپن می‌دانند. مشخص نیست این باغ توسط چه کسی یا چه زمانی درست شده.

+- یوگی هرادای کمال: هند

یوگی هرادای کمال

یک باغ فرو رفته، وقتی از بالا نگاش می‌کنی شبیه یه درخت سدره، سنگ‌های بزرگی رو می‌بینین که نقل قول اشخاص برجسته دنیا از شکسپیر و پادشاه مارتین لو‌تر گرفته تا سوآمی ویوکاناندا و سوآمینارایان رو اونا حکاکی شده. این بوستان در مجموعه آشکاردام در دهلی، هند قرار داره.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1