۱۰ تا از عجیب‌ترین حفره های زمین!

با ما همراه باشید با یکی دیگر از سری مطالب «شگفتی‌های طبیت». در این مطلب به ۱۰ تا از عجیب‌ترین حفره های زمین می‌پردازیم.

10- گودال بزرگ آبی

گودال بزرگ آبی
Great Blue Hole یک چاهک زیر آبیست که در ۷۰ کیلومتری ساحل بلیز قرار دارد. ۳۰۰ متر طول و ۱۲۴ متر عمق دارد. در عصر یخبندان قبلی به عنوان یک سنگ آهک شکل گرفته است. این پدیده یعنی حفره آبی در نوع خود بی‌نظیر است. در دنیا تعداد بسیاری حفره آبی وجود دارد ولی هیچ کدام به زیبایی و حیرت برانگیزی این حفره نیستند.

9- معدن الماس کیمبرلی

معدن الماس کیمبرلی
Kimberley Diamond Mine یکی از جاذبه‌های توریستی در آفریقای جنوبیست. بزرگ‌ترین گودال حفر شده دست ساز است و از ۱۸۶۶ تا ۱۹۱۴ ۵۰۰۰۰ معدنچی گودال را با کلنگ و بیل کندند. با ثمره ۲۷۲۲ کیلوگرم الماس. این گودال ۲۴۰ متر عمق و ۴۶۳ متر پهنا دارد.

8- کوکوییکاماتا

کوکوییکاماتا (2) کوکوییکاماتا (1)
Chuquicamata یک معدن مس در شیلی است. با اینکه بیشترین تولید مس در جهان را دارد بزگ‌ترین معدن مس نیست. بیش از ۸۵۰ متر ارتفاع دارد.

7- گودال اوداچنایا

گودال اوداچنایا
Udachnaya Pipe یک معدن الماس است که در جمهوری یاقوتستان روسیه قرار دارد. عمق این گودال در حدود ۶۰۰ متر است. این معدن در سال ۱۹۹۵ کشف شد و صاحبان این معدن به خاطر ترس از نشست آن قصد توقف بهره‌برداری از آن را در سال ۲۰۱۰ داشتند.

6- گودال گواتمالا

گودال گواتمالا
در ۲۰۰۷ گودالی به نام Guatemala Sinkhole به عمق ۹۰ متر خانه‌های اطراف خود را به درون خود کشید. منجر به کشتن ۲ نفر و بی‌خانمانی هزاران نفر به خاطر تخلیه محل شد. این گودال به خاطر باران و جریان فاضلاب پدید آمد.

5- معدن دیاویک

معدن دیاویک
یک معدن به نام Diavik Mine در شمال غربی منطقه کاناداست. بهره برداری از آن در سال ۲۰۰۳ شروع شده است. هر ساله ۸ میلیون قیراط معادل ۱۶۰۰ کیلوگرم الماس تولید می‌کند.

4- معدن الماس میرنی

معدن الماس میرنی (2) معدن الماس میرنی (1)
Mirny Diamond Mine حدوداً ۵۲۵ متر عمق و ۱۲۰۰ متر قطر دارد. اولین و بزرگ‌ترین گودال الماس در منطقه روسیه به حساب می‌آید. برای کامیون‌ها ۲ ساعت طول می‌کشید تا از بالای آن به پایینش بیایند. در حال حاضر بهره برداری از این معدن متوقف شده.

3- گودال بینگهام

گودال بینگهام
Bingham Canyon Mine یک معدن مس در کوههایی در ایالت یوتای آمریکاست. ۱٫۲ کیلومتر عمق و ۴ کیلومتر پهنا دارد. این معدن ظاهراً بزرگ‌ترین حفاری انسان در کره خاکی می‌باشد. حفاری در سال ۱۸۶۳ شروع شده و هم اکنون ادامه دارد که حفره، پیوسته بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود.

2- حفره گلوری

حفره گلوری (2) حفره گلوری (1)
حفره گلوری در زمان پر شدن آبِ پشتِ سد و نیاز به خالی کردن مقداری آب از مخزن بکار می‌رود. این حفره گلوری است که در پشت سد مونتیسیلو در کالیفرنیا واقع شده و بزرگ‌ترین حفره در دنیا می‌باشد، این حفره قادر به مکیدن ۱۳۷۰ متر مکعب (این مقدار بر اساس حدس و گمان تخمین زده شده است) در هر ثانیه است.

1- دهانه گاز دروازه

دهانه گاز دروازه (1) دهانه گاز دروازه (2)
در ۱۹۷۱ زمین‌شناسان منابع گازی فراوانی در زیر منطقه Darvaza Gas Crater کشف کردند. در حین حفاری این منطقه به دلیل فرو ریختن مته حفاری گودال عظیمی ایجاد شد. برای جلوگیری از فوران گازهای سمی اجازه داده شد تا گودال سوزانده شود. آتش آن همچنان تا به امروز روشن است.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع اصلی Listverse

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید