آلین بکستر2
b1
خانه » ۷ تا از معروف‌ترین ورزشکارانی که مدال المپیک خود را از دست دادند!

۷ تا از معروف‌ترین ورزشکارانی که مدال المپیک خود را از دست دادند!

b3

پدیده دوپینگ از جمله معضلات امروز ورزش جهان است که هر از چندگاهی باعث به وجود آمدن رسوایی‌های گسترده‌ای در جهان ورزش می‌شود. قصد داریم تا شما را با تعدادی از ورزشکاران معروفی که به دلیل دوپینگ مدال المپیکی خود را از دست دادند آشنا کنیم.

7- بن جانسون ـ کانادا

بن جانسون ـ کانادا

این دونده سیاه‌پوست کانادایی که متولد کشور جامائیکا است یکی از موارد مشهور دوپینگ است. این ورزشکار در دهه ۸۰ میلادی در تیم ملی دو ومیدانی کانادا عضو بود و در بازی‌های المپیک ۱۹۸۴ موفق شد تا یک مدال برنز در رقابت ۴ در ۱۰۰ متری انفرادی و همچنین مسابقات تیمی کسب کند. در فاصله این بازی‌ها تا المپیک ۱۹۸۸ وی توانست رکوردهای بسیاری را در ورزش دو ومیدانی ثبت کند.

او در این سال‌ها رقابت شدیدی را با «کارل لویس» دونده آمریکایی داشت و لویس آمریکایی به نوعی به دوپینگ کردن وی مشکوک بود. در مسابقات المپیک سال ۱۹۸۸ لویس در ۱۰۰ متر اول اول شد اما نهایتاً این جانسون بود که مدال طلا را به دست آورد. اما سه روز بعد ماده ممنوعه "Stanozolol" در نمونه ادرار جانسون کشف شد و مدال وی از او گرفته شده و از ورزش محروم شد. وی در سال ۱۹۹۱ میلادی دوباره به ورزش بازگشت اما مجدداً به دلیل دوپینگ محروم شد.

6- اولگ مدوتسا

اولگ مدوتسا

این ورزشکار روسی در رشته ترکیبی اسکی – تیراندازی فعالیت می‌کند. وی در المپیک زمستان سال ۲۰۰۲ میلادی در شهر سایت لیک آمریکا مدال طلا در رشته اسکی – تیراندازی ۱۰ کیلومتر را کسب کرد. وی در همین مسابقات در مسابقه تیمی ۴ دوره ۷٫۵ کیلومتری مدال برنز را کسب کرد. وی در مسابقات المپیک زمستانی تورین در سال ۲۰۰۶ نیز شرکت کرده و توانست در رشته ۱۵ کیلومتر انفرادی زنان به مدال نقره دست پیدا کند.

در آزمایش به عمل آمده از وی در این مسابقات ماده محرک "carphedon" در نمونه‌های وی پیدا شد. این حادثه منجر به گرفتن مدال و محرومیت دو ساله برای او شد. اما کمیته ملی المپیک روسیه اعلام کرد که این ماده به بخشی از دارویی بوده است که توسط پزشکان برای درمان مصدومیت پای او به وی داده شده‌است. این ادعا تأیید شد و پزشک مورد نظر دو سال معلق و شرکت دارو ساز نیز یک اخطار دریافت کرد. وی در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۰ در ونکور به میدان بازگشت و توانست در رشته ۴ در ۶ کیلومتر یک مدال طلا کسب کند.

5- هانس گونار لیجینوال

هانس گونار لیجینوال

این ورزشکار سوئدی به نوعی اولین مورد مثبت دوپینگ پس از تشکل کمیته بین‌المللی دوپینگ در سال ۱۹۶۷ میلادی بوده است. او که در رشته ۵ گانه «دوندگی در شرایط سخت، سوارکاری، تیراندازی، شنا و شمشیر بازی» فعالیت داشت، در المپیک سال ۱۹۶۴ در شهر توکیو به مقام سوم دست پیدا کرد. در سال ۱۹۶۸ و در جریان بازی‌های المپیک در مکزیکو سیتی این ورزشکار به همراه تیم سوئد در رشته ۵ گانه شرکت کرد و با وجود این که اعضای این تیم موفق شدند تا در این ۵ رشته مدال‌های مختلفی را کسب کنند اما در نهایت مدال‌های تمام اعضای این تیم پس گرفته شد. در آزمایشات به عمل آماده از «لیجینوال» مشخص شد که وی الکل مصرف کرده است. این مسئله باعث شد تا خود وی علاوه بر از دست دادن مدال محروم شود و سایرین نیز تنها مدال خود را از دست دادند.

4- ماریان جونز

ماریان جونز

این زن دونده آمریکایی یکی دیگر از موارد معروف دوپینگ در مسابقات المپیک است. او از ابتدای دهه ۹۰ و در سنین جوانی در مسابقات مختلفی در سطح مدارس و دانشگاه‌های آمریکا شرکت کرد و سپس در طول سال‌های بعد توانست در مسابقات جهانی شرکت کرده و توانست در مسابقاتی در اسپانیا و کره جنوبی مدال‌های طلا و نقره را کسب کند. اما در سال ۲۰۰۰ و در جریان المپیک سیدنی بود که او سقوط کرد. در این زمان بود که همسر وی «سی جی هانتر» که یک پرتاب‌گر وزنه است اعتراف کرد که ماریان و خود او در جریان بازی‌های سال ۲۰۰۰ از ماده ممنوعه ”steroids” استفاده می‌کردند. این مسئله باعث شد تا تمامی مدال‌های وی ضبط شده و او محروم شود. وی دیگر به میادین ورزشی بازنگشت.

3- آرا آبراهامیان

آرا آبراهامیان

این کشتی‌گیر ارمنی‌الاصل با پیراهن تیم ملی کشتی فرنگی سوئد به میدان رفته است. او از سن ۸ سالگی تمرین کشتی را در کشور ارمنستان آغاز کرد و در مسابقات زیادی در کشورش مقام اول را کسب کرد. در سال ۱۹۹۴ وی به کشور سوئد مهاجرت کرده و با پیراهن تیم ملی این کشور به میدان رفت. در طول مسابقات المپیک سال ۲۰۰۰ در سیدنی وی مکانی بهتر از ششم را به دست نیاورد. در سال ۲۰۰۱ میلادی وی توانست تا یک مدال طلا از مسابقات جهانی یونان به دست آورد.

مدال طلای بعدی در جریان مسابقات جهانی سال ۲۰۰۲ در روسیه به دست آمد. پس از آن و قبل از مسابقات یونان تمامی مدال‌های او نقره و برنز بوده است. در مسابقات المپیک ۲۰۰۸ چین او مقام سوم را به دست آورد. نکته جالب این است که او دوپینگی نبود اما به او به همراه مربی خود به داوری اعتراض کردند. این اعتراض مورد پذیرش واقع نشد و او در زمان مراسم اهدای مدال، نشان برنز خود را از گردن درآورده و بر روی سکو قرار داد و بدون مدال سکو را ترک کرد. او و مربی خود به دلیل این اقدام دو سال محروم شدند. این محرومیت یک سال بعد برداشته شد.

2- آلین بکستر

آلین بکستر

این اسکی‌باز بریتانیایی یکی دیگر از ورزشکاران دوپینگی در لیست ما است. او که متولد اسکاتلند است در سال ۱۹۹۱ و درحالی‌که تنها ۱۶ سال سن داشت برای عضویت در تیم اسکی آلپاین انگلستان انتخاب شد. او با وجود سن کم توانست در تیم اسکی انگلستان پیش رود و جایگاه خود را تثبیت کند. در سال ۲۰۰۲ و در جریان رقابت‌های المپیک زمستانی سالت‌لیک‌سیتی او توانست برای اولین بار بریتانیا را صاحب یک مدال در این رشته کند. او جایگاه سوم را کسب کرده بود.

او پس از بازگشت به کشورش با خبری از طرف کمیته ملی المپیک روبه‌رو شد که بر اساس آن نمونه آزمایش دوپینگ او مثبت بوده و حاوی ماده ”methamphetamine” بوده است. او مجبور شد که مدال خود را بازگرداند. وی در تلاش برای اثبات بی گناهی خود اعلام کرد که در زمان حضور در آمریکا از یک داروی مسکن استنشاقی استفاده کرده است که ظاهراً حاوی این ماده بوده است. او اعلام کرده است که از وجود این ماده در مدل آمریکایی بی‌اطلاع بوده است. نهایتاً این ادعا پذیرفته شد و وی تنها ۳ ماه از ورزش حرفه‌ای منع شد.

1- جیم تورپ

جیم تورپ

این پرتاب‌گر و دونده آمریکایی یکی دیگر از موارد عجیب در لیست ما است. او در مسابقات المپیک سال ۱۹۱۲ در سوئد در رشته‌های پرتاب دیسک، ۵ گانه استقامت و پرش طول شرکت کرد. او در ۵ گانه مورد نظر مدال طلا را کسب کرد. بعد از اتمام مسابقات در سال ۱۹۱۳ قوانینی تصویب شد که بر اساس آن افرادی که سابقه ورزش حرفه‌ای داشته و یا معلم ورزش بودند و یا از ورزش پولی به دست می‌آوردند نمی‌توانند در مسبقات شرکت‌کنند. این مسئله باعث شد تا مدال‌های تعداد زیادی از ورزشکاران از جمله تورپ که در لیگ سال ۱۹۱۰ – ۱۹۰۹ در رشته بیسبال بازی کرده بود گرفته شود.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیTop Tenz

محمد جعفری

محمد جعفری

من یک گرافیست هستم!

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
شیرراد
شیرراد
۱ بهمن ۱۳۹۷ ۱۷:۲۸

عباس جدیدی هم بود؟

b1