cover-mark-zuckerberg
b1
خانه » ۱۰ تا از مشهورترین مدیرانی که دانشگاه را ترک کردند!

۱۰ تا از مشهورترین مدیرانی که دانشگاه را ترک کردند!

b3

رهبران بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری و تکنولوژیکی جهان در چه دانشگاه‌هایی درس خوانده‌اند؟ شاید بهتر باشد بچه‌ها از این موضوع چیزی ندانند اما واقعیت این است که برخی از برترین مدیران نه تنها از هیچ مرکزی فارغ‌التحصیل نشده‌اند بلکه برای ثبت‌نام در دانشگاه نیز به خود زحمت نداده‌اند.

این افراد از مشهورترین مدیران صنایع مختلف در جهان هستند، از صنایع رایانه‌ای گرفته تا خطوط حمل و نقل دریایی، ۱۰ مدیر عامل بسیار مشهور در جهان تجارت و تکنولوژی وجود دارند که هیچ مدرک دانشگاهی ندارند و این نظریه را که برای موفقیت در کار باید مدرک تحصیلی داشت را با قاطعیت رد می‌کنند.

10- آلفرد تابمن

Alfred-Taubman

این فرد به عنوان بنیانگذار و مدیر اجرایی سابق مرکز «تابمن» حرفه خود را از سن ۱۱ سالگی و به عنوان یک خرده فروش آغاز کرد و در دوران دبیرستان نیز به کار خود ادامه داد. پس از دبیرستان وی در دانشگاه میشیگان ثبت‌نام کرد و کمتر از یک سال در این دانشگاه به تحصیل پرداخت، اما برای حضور در جنگ جهانی دوم دانشگاه را ترک کرد.

پس از بازگشت از خدمت در ارتش، دوباره به دانشگاه بازگشت اما کمی بعد خود را به دانشگاه شبانه‌ای منتقل کرد، اما تحصیل در این دانشگاه را نیز در نیمه رها کرد و وارد تجارت املاک و مستقلات شد. وی طی ۵۰ سال به گسترش و توسعه شرکت خود پرداخت، شرکتی که امروز به ریاست پسرش «رابرت تابمن» ارزش سهامی برابر ۳٫۳ میلیارد دلار دارد.

9- ریچارد شولتز

richard-schulze

بنیانگذار سابق شرکتی به نام BestBuy حرفه خود را به عنوان روزنامه فروش از سن ۱۱ سالگی آغاز کرد و تا رسیدن به دوران دبیرستان، کارهای متعددی را تجربه کرد. وی در نظر داشت که در دانشگاه سنت توماس تحصیل کند اما خدمت در ارتش وی را از این کار بازداشت.

پس از اتمام خدمتش وی شرکتی ویژه فروش تجهیزات مرتبط با موسیقی را راه اندازی کرد اما پس از مدتی دوباره به شرکت سابق خود روی آورد و با ایجاد شیوه‌ای جدید در نحوه ارائه کالا تحول بزرگی در ارزش شرکت خود ایجاد کرد تا جایی که امروز BestBuy ارزش سهامی برابر ۱۰٫۱ میلیارد دلار دارد. وی هرگز در دانشگاه تحصیل نکرد اما مدرک دکترای افتخاری حقوق دانشگاه سنت توماس به وی اهدا شده است.

8- رالف لارن

ralph-lauren

مدیر عامل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های طراحی مد و صنعت لباس، پولو، شرکت خود را در سال ۱۹۷۶ تأسیس کرد و کمی بعد به امپراطوری بزرگی در صنعت لباس تبدیل شد. با این همه وی هرگز در زمینه طراحی مد تحصیل نکرده و به گفته خودش تنها از هوش و استعداد طبیعی که در اختیار داشت برای موفقیت خود استفاده کرده است. وی تنها مدرک دیپلم دبیرستانش را در اختیار دارد، اما در عین حال مدیریت یکی از موفق‌ترین شرکت‌های مد جهان با ارزش ۱۱٫۹ میلیارد دلاری به عهده او است.

7- ریچارد برنسون

richard-branson

فارغ‌التحصیلی از دانشگاه را فراموش کنید، این مدیر عامل بزرگ شرکت ویرجین مدیا حتی دوران متوسطه خود را نیز پشت سر نگذاشته است. او در سن ۱۶ سالگی مدرسه را ترک کرد و مجله دانش آموز را راه‌اندازی کرد. چهار سال بعد برنسون گروه ویرجین را پایه‌گذاری کرد.

وی اولین فروشگاه را در لندن افتتاح کرد و دو سال بعد اولین استودیو ضبط صدا را بازگشایی کرد. برنسون در سال ۱۹۸۴ کار خود را توسعه بیشتری داد و امروز شرکت ویرجین با ارائه خدماتی در زمینه موبایل، پهنای باند، تلویزیون، رادیو، امور مالی، سلامت، توریسم، سرگرمی و خدمات مسافرتی به ارزش سهامی برابر ۸٫‍۱ میلیارد دلار رسیده و ارزش خود شرکت در حدود ۱۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

6- میکی آریسون

micky-arison

وی به جای صرف کردن چهار سال از زندگی خود در دانشگاه‌ها تمامی زمان خود را به کار کردن اختصاص داد و شرکت دریایی «کارنیوال» را از آن خود کرد. وی کار خود را در بخش فروش شرکتی آغاز کرد و به سرعت به مقام مدیریتی رسید. سپس با ارتقا دوباره به مقام نایت رئیسی رسید و تنها سه سال بعد به عنوان رئیس شرکت کارنیوال انتخاب شد.

بر اساس گزارش یاهو، وی در دستیابی این شرکت به خطوط دریایی متعددی کمک کرد و این شرکت را به یکی از بزرگ‌ترین خطوط حمل و نقل دریایی در صنعت کشتیرانی تبدیل کرد. وی در سال ۱۹۸۷ به عنوان رئیس هیأت مدیره و در سال ۲۰۰۳ به عنوان مدیر کل شرکت انتخاب شد. ارزش سهام شرکت کارنیوال امروز ۱۹٫۶ میلیارد دلار است.

5- مایکل دل

michael-dell

شاید امروز بیشتر ۱۹ ساله‌ها هزاران دلار را خرج رفتن به تعطیلات کنند یا با آن خودرویی جدید بخرند، اما مایکل دل با هزار دلاری که در اختیار داشت هیچ یک از این کارها را انجام نداد، در عوض شرکت دل را پایه گذاری کرد. پایه‌گذار و مدیر کل شرکت دل با این ایده که تکنولوژی ابزاری برای فعال ساختن توانایی‌های بالقوه انسان‌ها است، شرکت خود را توسعه داد.

در سال ۱۹۹۲ دل به یکی از جوان‌ترین مدیران اجرایی جهان در لیست ۵۰۰ برتر جهان مجله فورچون انتخاب شد و کارمندان شرکت وی نیز در عرض هشت سال به ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافتند. امروز شرکت دل شرکتی شناخته شده در زمینه‌های خدمات تکنولوژی، همکاری‌های جهانی و رایانه است که ارزش سهام آن در حدود ۳۰ میلیارد دلار است. دل نیز که مانند مدیران دیگر در دسته مدیران غیر دانشگاهی بوده است، در سال ۱۹۹۷ بنیاد خیریه مایکل و سوزان دل را برای انجام فعالیت‌های خیرخواهانه راه‌اندازی کرد.

4- مارک زاکربرگ

mark-zuckerberg

ارزش شرکت این مدیر عامل جوان به تازگی ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است، و شرکتش را بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان می‌شناسند: فیس‌بوک. زاکربرگ از کودکی به نوشتن برنامه‌های مختلف پرداخت و در دوران متوسطه برنامه پخش موسیقی نوشت که منجر شد از جانب شرکت‌های AOL و مایکروسافت تقاضای همکاری دریافت کند، اما او نپذیرفت.

پس از قبول شدن در دانشگاه هاروارد زاکربرگ برنامه‌ای به نام «فیس‌مش» را نوشت که در آن تصاویر دانشجویان نمایش داده می‌شد و دیگران می‌توانستند به این عکس‌ها رأی بدهند. پس از آن دوقلوهای معروف وینکلوس از او خواستند که در ساخت شبکه اجتماعی به نام «ارتباط هاروارد» با آن‌ها همکاری کند، اما زاکربرگ با آغاز طرحی دیگر برنامه دوقلوها را کنار گذاشت و فیس‌بوک را راه‌اندازی کرد. زاکربرگ پیش از فارغ‌التحصیلی از هاروارد دانشگاه را ترک کرد تا بتواند تمرکز خود را بر روی کارش قرار دهد.

3- پائول آلن

Paull Allen

او به همراه بیل گیتس شرکت مایکروسافت را بنیان گذاشت که نامش را تقریباً همه شنیده‌اند. بیل گیتس و آلن از کودکی با یکدیگر دوست بودند و هر دو با هم تصمیم گرفتند که مدرک دانشگاهی نداشته باشند. آلن پس از دیدن رایانه «آلتیر ۸۸۰۰» بر روی جلد یک مجله تصمیم گرفت زبان کدگذاری شده‌ای را بنویسد. وی از مهارت‌های خود و گیتس در کدنویسی زبان برنامه برای آلتیر آگاهی داشت و از این رو دوستش را قانع کرد تا با او همکاری کند.

آلن امروز یک مولتی میلیاردر و مالک چندین شرکت فناوری و رسانه‌ای است، او تا کنون بیش از یک میلیارد دلار از سرمایه خود را در راه امور خیریه صرف کرده است و قصد دارد بخش بیشتر املاک خود را به خیریه ببخشد.

2- بیل گیتس

Bill-Gates

وی به همراه آلن این شرکت را بنا نهاد. گیتس در سال ۱۹۷۳ در دانشگاه هاروارد مشغول به تحصیل شد، جایی که مدیر اجرایی کنونی مایکروسافت، استیو بالمر، زبان برنامه نویسی BASIC را برای اولین میکرورایانه نوشت.

گیتس در سال دوم هاروارد را رها کرد و به همراه آلن همه تلاش خود را به تأسیس شرکتی که مایکروسافت نامیده می‌شد معطوف کرد. وی امروز یکی از اعضای هیأت مدیره مایکروسافت است و به عنوان مشاور در پروژه‌های کلیدی این شرکت حضور پیدا می‌کند.

1- استیو جابز

steve-jobs

مالک سابق با ارزش‌ترین شرکت جهان، در نوجوانی دانشگاه را به خاطر علاقه مفرطش به رایانه‌ها ترک کرد. زمانی که جابز ۱۲ سال داشت با بنیانگذار شرکت HP تماس گرفت و گفت: سلام. من استیو جابز هستم. من ۱۲ سال سن دارم و در دبیرستان درس می‌خوانم. من می‌خواهم یک فرکانس شمار بسازم، می‌خواستم بدانم شما قطعات اضافی ندارید که در اختیار من بگذارید؟

بیل هلوِت، مدیر HP قطعات موردنیاز را در اختیار جابز قرار داد و در تابستان او را برای کار در خط مونتاژ شرکتش استخدام کرد. در این دوره جابز پس از ترک کردن کالیفرنیا برکلی، با استفان وزنیاک دوست شد، فردی که پس از دبیرستان وارد کالج «رید» شد اما آن را ترک کرد. آن‌ها بعد از مدتی کار خود را برای ساخت رایانه‌ای در پارکینگ خانه جابز، رها کردند.

داستان‌های زیادی برای توضیح انتخاب نام اپل برای شرکت این دو نفر وجود دارد اما بهترین آن‌ها کار کردن جابز در یک باغ سیب و علاقه شخصی وی به این میوه است. همچنین گازی که به سیب زده شده به منظور نمایش دادن عبارت رایانه‌ای «بایت» به معنی «عامیانه گاز زدن» انخاب شده است.

بر اساس گزارشان بی‌سی، جابز در بیوگرافی خود نوشته که ارزشش در سن ۲۳ سالگی بیش از یک میلیون دلار، در سن ۲۴ سالگی بیش از ۱۰ میلیون دلار و در سن ۲۵ سالگی در حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. شرکت اپل از پارکینگ خانه جابز پا را فراتر گذاشت تا اکنون به شرکتی بین‌المللی تبدیل شود، شرکتی که با ترک‌تحصیل دو دوست پایه‌گذاری شد.

منبع فارسیآفتاب

منبع خارجیWorking Home Guide

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Arian
Arian
۲۱ آذر ۱۳۹۹ ۱۸:۳۵

منم مسیر استیون جابز رو رفتم و ترک تحصیل کردم اما تا الان که هیچ پخی نشدم.لابد قسمت نیست

جیرفتی زاده
جیرفتی زاده
۳ بهمن ۱۳۹۹ ۱۹:۵۹
Reply to  Arian

من هم مثل تو هیچ پخ چه عرض کنم پهنی هم نشدم
ظاهرا قسمت نیست . مرگ بر بورکینافاسو

اصلان
اصلان
۱۷ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۳

ممنون یه مقاله انگیزشی عالی

b1