cover-john-d-rockefeller
b1
خانه » معرفی ۲۰ ثروت مند تاریخ!

معرفی ۲۰ ثروت مند تاریخ!

b3

برای محاسبه میزان ثروت افراد در هر جامعه‌ای ابتدا نیازمند شرایطی خاص در این زمینه هستیم:

  • ابتدا، حتماً باید یک سیستم مالکیت خصوصی وجود داشته باشد تا افراد بتوانند دارایی‌هایی مختص به خود را در اختیار داشته باشند؛ سیستمی که تعلق دارایی به آن‌ها را تضمین کرده و به آن مشروعیت ببخشد.
  • همچنین، وجود نوعی سیستم یا مرجع ارزیابی برای بررسی ارزش و بهای دارایی‌ها به صورت خالص و بر اساس یک ارز رایج (مثلاً دلار آمریکا) است.
  • و در آخر، پنهان نبودن دارایی‌های افراد و قابلیت محاسبه آن موضوع مهمی در رتبه بندی افراد پولدار است. باید توجه داشت در بسیاری از موارد اطلاعات دقیقی از میزان دارائی افراد در دست نیست. فرار از پرداخت مالیات‌های سنگین یکی از دلایل اصلی این پنهان کاری است.

فهرست زیر شامل ۲۰ فرد ثروتمند تاریخ است که ثروت آن‌ها بر اساس تخمین‌های علمی و مطابقت با نرخ تورم در سپتامبر ۲۰۰۸ ارزیابی شده است. باید توجه داشت که در لیست ارائه شده تنها بیل گیتس، وارن بافت و کارلوس اسلیم در قید حیات هستند. همینطور لازم به ذکر است که آن‌ها هنوز هم شانس آن را دارند که جایگاه خود را در میان ثروتمندترین افراد تاریخ بهبود ببخشند. همانطور که خواهید دید بسیاری از افراد موجود در این فهرست از بریتانیا و آمریکا هستند و دلیل آن را می‌توان وجود یک سیستم مالکیت خصوصی مشخص و همچنین سیستم ارزیابی و تخمین نظاممند در این دو کشور دانست.

20- کارلوس اسلیم (Carlos Slim)

20-carlos-slim
میزان ثروت: ۶۱٫۸ میلیارد دلار
منبع ثروت: کارلوس اسلیم مالک چندین شرکت بزرگ مخابراتی به ویژه شرکت «آمریکا موویل» در مکزیک است که یکی از بزرگ‌ترین شرکتهای آمریکای لاتین محسوب می‌شود. گفته می‌شود که بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ میزان دارایی‌های اسلیم دو برابر شده است و در این مدت روزانه ۲۷ میلیون دلار بر آن افزوده شده است. دلیل این امر ساده است: او مالک همه چیز در مکزیک است. مالکیت حدود ۲۰۰ شرکت در اختیار اوست که در زمینه‌های مخابرات، حمل و نقل، تولید سیگار و صنعت نوشابه سازی فعالیت دارند.

19- وارن بافت (Warren Buffett)

19-warren-buffett
میزان ثروت: ۶۳٫۹ میلیارد دلار
منبع ثروت: سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف. او مدیر عامل و سهام‌دار اصلی شرکت برکشایر هاتاوی می‌باشد. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ ٬ او ۸۳٪ از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. او قول داده تا پایان عمرش ۹۹ درصد از داراییهای خود را اهدا کند. علیرغم داشتن ثروت زیاد، او به داشتن زندگی ساده و رفتار فروتنانه مشهور است. آخرین معامله اقتصادی وی، خرید ۲۳ میلیارد دلاری شرکت ریلگی با همکاری شرکت مارس بود. وی همان فردی است که در مقابل کنگره حاضر شد و بر اهمیت وضع مالیات بر املاک تاکید کرد. فقط ثروتمندترین مردان تاریخ می‌توانند دست و دلبازی‌های میلیاردی داشته باشند.

18- سام والتون (Sam Walton)

18-sam-walton
میزان ثروت: ۶۴٫۵ میلیارد دلار
منبع ثروت: سام والتون یک خرده فروش افسانه‌ای بود که در سال ۱۹۶۲ «وال مارت» را بنیان نهاد. می‌گویند اگر سام والتون اکنون زنده بود، ثروتی دو برابر بیل گیتس داشت. او سال ۱۹۹۸ در میان فهرست ۱۰۰ فرد تاثیرگذار قرن بیستم مجله تایم قرار گرفت. شرکت وال مارت به اندازه‌ای رشد کرده است که هر کدام از چهار فرزند سام والتون ثروتی معادل ۲۰ میلیارد دلار دارند. درگذشت سام والتون در سال ۱۹۹۲ بسیار زودتر از آن بود که وی بتواند پتانسیل کامل امپراتوری خود به نام وال-مارت را ببیند، هر چند که در طول عمر خود، قطعاً فرد موفقی بود. او از یک فروشگاه کوچک در آرکانزاس به یکی از پولدارترین مردان تاریخ تبدیل شد.

17- مارشال فیلد (Marshall Field)

17-marshall-field
میزان ثروت: ۶۶٫۱ میلیارد دلار
منبع ثروت: فلسفه «همیشه حق با مشتری است» با مارشال فیلد آغاز شد. از این رو آگاهی درباره ارائه خدمات مناسب به مشتریان با موفقیت روبرو شد و فیلد را در لیست ثروتمندان تاریخ قرار داد. وی کار خود را از فروشگاههای کوچک آغاز کرد اما طی مدت کوتاهی، ثروت هنگفتی را بدست آورد. فیلد سرمایه گذاریهای خوبی در حوزه املاک و مستغلات در شیکاگو انجام داد.

16- استفن فن رنزلایر (Stephen Van Rensselaer)

16-stephen-van-rensselaer
میزان ثروت: ۶۸٫۵ میلیارد دلار
منبع ثروت: رنزلایر سرهنگ ارتش ایالات متحده آمریکا و عضو مجلس ایالتی نیویورک بود. وی با تأسیس «موسسه پلی تکنیک رنزلایر» تجارت پرسودی را به راه انداخت.

15- جی گولد (Jay Gould)

15-jay-gould
میزان ثروت: ۷۱٫۲ میلیارد دلار
منبع ثروت: جی گولد غول راه آهن ایالات متحده آمریکا و سلطان بازار طلا و همچنین بانی تحول در صنعت حمل و نقل آمریکا در قرن نوزده بود. وی با همکاری یک سرمایه گذار دیگر به اسم جیمز فیسک به شناخته شده‌ترین چهره‌های بازار طلا در زمان خود تبدیل شدند.

14- هنری دوک از لنکستر (Henry Duke of Lancaster)

14-henry-duke-of-lancaster
میزان ثروت: ۷۷٫۵ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخدان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: وی یک دیپلمات انگلیسی، نجیب‌زاده، سرباز و از اعضای بنیان گذار «فرمان شوالیه‌گری» بود. امروزه او بیشتر به خاطر انجام مذاکرات صلح با فرانسه و حامی «کالج کورپوس کریستی» در دانشگاه کمبریج شناخته می‌شود.

13- فردریک ویرهاوزر (Frederick Weyerhaeuser)

13-frederick-weyerhaeuser
میزان ثروت: ۷۹٫۴ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او بنیانگذار «شرکت ویرهاوزر» به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تهیه الوار در ایالات متحده آمریکا است. به عبارتی ویرهاوزر فردی است که نامش با صنایع چوب و الوار عجین شده است. پس از جنگ داخلی در آمریکا با توجه به افزایش تقاضا برای خرید الوار به منظور مرمت آسیب‌های برجامانده از جنگ، ویرهاوزر برگ برنده را در اختیار داشت چراکه هر روز بر میزان تقاضای الوار افزوده می‌شد. وی نقش مهمی در ایجاد بسیاری از فرصت‌های شغلی در مزارع بسیاری از مناطق ایالات متحده داشت.

12- ای. تی. استوارت (A. T. Stewart)

12-at-stewart
میزان ثروت: ۸۸٫۹ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: استوارت یکی از کارآفرین‌های برجسته آمریکایی بود. وی اولین فروشگاه خرده فروشی خود را منهتن تأسیس کرد و پس از اندک مدتی فرشگاههای زنجیره‌ای خود را در سراسر ایالات متحده گسترش داد.

11- جان از منطقه گونت (John of Gaunt)

11-john-of-gaunt
میزان ثروت: ۱۰۱ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ‌دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او نایب السلطنه ریچارد دوم در پایان دوره پادشاهی وی و هم چنین پدر هنری بولینگ بروک (یکی از پادشاهان انگلیس) بود. جان از شخصیت‌های داستان‌های شکسپیر هم به شمار می‌رود. وی به لطف دارائی‌های به ارث رسیده از طرف پدرش جز ثروتمندان تاریخ به شمار می‌رود.

10- استفان جیرارد (Stephen Girard)

10-stephen-girard
میزان ثروت: ۱۰۵ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: جیرارد یک آمریکایی فرانسوی الاصل بود که از چهره‌های موفق صنعت حمل و نقل به شمار می‌رفت. او در اواخر عمر خود وارد صنعت بانک داری شد و «بانگ جیرارد» را تأسیس کرد.

9- ریچارد فیزالان دهم (Richard Fitzalan ۱۰th Earl of Arundel)

9-richard-fitzalan-10th-earl-of-arundel
میزان ثروت: ۱۰۸ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ‌دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او کنت منطقه آروندل و یک فرمانده نظامی بود و در جنگ‌های استقلال اسکاتلند و جنگ‌های یکصد ساله برای بریتانیا جنگید. فیزالان ثروت فراوانی را در طول عمر خود بدست آورد.

8- جان جیکوب آستور (John Jacob Astor)

8-john-jacob-astor
میزان ثروت: ۱۲۱ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: او یک تاجر موفق در صنعت پوست و خز بود و انحصار این بازار را در حدود سالهای ۱۸۰۰ در دست داشت. وی سرانجام حوزه تجارت خود را تغییر داد و به سرمایه گذاری در زمینه املاک در نیویورک سیتی روی آورد.

7- ویلیام دو وارن (William de Warenne)

7-william-de-warenne
میزان ثروت: ۱۳۴ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ‌دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: ویلیام دو وارن که اصلیت نرماندی داشت در جنگ هاستینگ‌ها شرکت کرد و عمده ثروت خود را از مناطق نورث فولک و یورکشایر جمع آوری کرد.

6- بیل گیتس (Bill Gates)

6-bill-gates
میزان ثروت: ۱۳۶ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی‌ها از منابع مختلف و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ شرکت مایکروسافت را با همکاری پاول آلن بنیان نهاد و در مدت کوتاهی به غول صنعت کامپیوتر تبدیل شد.

5- آلان روفوس (Alan Rufus)

5-alan-rufus
میزان ثروت: ۱۴۹ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ‌دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: روفوس یک نورمن بود که در جریان حمله ویلیام فاتح به بریتانیا در قرن یازده به نیروهای او پیوست. او مالکیت بیش از ۲۵۰ هزار هکتار زمین از یورکشایر تا لندن را در اختیار داشت و همچنین مالک قلعه ریچموند در شمال یورکشایر بود.

4- کورنلیوس واندربیلت (Cornelius Vanderbilt)

4-cornelius-vanderbilt
میزان ثروت: ۱۸۵ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: واندربیلت ابتدا در صنعت قایقهای بخار سرمایه گذاری کرد اما در سال ۱۸۶۲ شروع به خریدن خطوط راه آهن نمود و پس از مدتی نسبتاً طولانی توانست به جمع میلیاردرهای تاریخ بپیوندد.

3- ویلیام فاتح (William The Conqueror)

3-william-the-conqueror
میزان ثروت: ۲۰۹ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ‌دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: وی در سال ۱۰۶۶ اولین حمله خارجی خود به بریتانیا را با موفقیت به اجرا درآورد. اگر چه او پادشاهی خودکامه بود اما میزان ثروت وی قبل از رسیدن به تاج و تخت، همچنان می‌تواند وی را در ردیف سومین فرد ثروتمند جهان قرار دهد.

2- اندرو کارنگی (Andrew Carnegie)

2-andrew-carnegie
میزان ثروت: ۳۰۹ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: کارنگی زمانی که بازار تجارت فولاد پر رونق بود به سرمایه گذاری در این صنعت روی آورد و پس از مدت کوتاهی به امپراتور صنعت فولاد ایالات متحده تبدیل شد.

1- جان دی. راکفلر (John D. Rockefeller)

1-john-d-rockefeller
میزان ثروت: ۳۳۶ میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)
منبع ثروت: راکفلر در سال ۱۸۷۰ و در سن ۳۱ سالگی شرکت استاندارد اویل را تأسیس کرد و بسیاری از پالایشگاه‌های نفت در ایالات متحده را خریداری نمود. او در اواخر عمر خود مالک بیش از ۹۰ درصد از صنعت نفت آمریکا بود.

منبع فارسیپول نیوز

منبع خارجیBusiness Insider

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1