عکس کاور جزیره تریستان
b1
خانه » ۱۲ تا از عجیب‌ترین مناطق زمین!

۱۲ تا از عجیب‌ترین مناطق زمین!

b3

جهان اطراف ما همیشه پر از رمز و راز بوده و بشر نیز همواره به دنبال کشف این رمز و رموز طبیعت بوده است. در این میان ۱۲ رکورد بارز طبیعت، توجه زمین شناسان را به خود جلب کرده که آنرا برای شما دوستان نیز بیان می‌کنیم.

12- کویر لوت: ایران: گرم‌ترین نقطهٔ زمین

کویر لوت

در مورد گرمترین نقطه جهان بحث‌های بسیاری وجود دارد. برخی صحرای العزیزیه در لیبی که بالاترین دمای ثبت شده در آن ۵۸ درجه سانتیگراد است و برخی دره مرگ در کالیفرنیا با ۵۶ درجه سانتیگراد را گرمترین نقطه جهان می‌دانند. اما ماهوارهٔ سازمان ناسا در کویر لوت دمای ۷۱ درجه سانتیگراد را نیز ثبت کرده است و کارشناسان معتقدند که این دما بالاترین دمای ثبت شده در جهان است.

11- قله چیمبورازو: اکوادور: مرتفع‌ترین نقطه از مرکز زمین

قله چیمبورازو

همه می‌دانند که قلعه اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر مرتفع‌ترین قله و بلندترین نقطه جهان از سطح دریاست اما آنچه خیلی‌ها نمی‌دانند این است که قله چیمبورازو با ارتفاع ۶۳۲۰ متر بلندترین نقطه جهان از مرکز زمین است. قله چیمبورازو در نزدیکی خط استوا حدود ۲ کیلومتر نسبت به قله اورست، از مرکز زمین دورتر است.

10- جزیره تریستان: بریتانیا: دور افتاده‌ترین جزیره مسکونی

جزیره تریستان

جزیره تریستان در جنوب اقیانوس اطلس دورترین نقطه مسکونی در جهان و به قدری کوچک است که فاقد فرودگاه می‌باشد. این جزیره ۲۷۲ نفر جمعیت دارد که تنها از ۸ نام خانوادگی استفاده می‌کنند. این جزیره در دهه ۱۸۰۰ میلادی به مستعمرات انگلستان افزوده شده. ساکنین این جزیره دارای کد پستی بریتانیا هستند و اگر از طریق اینترنت کالایی را خریداری کنند مدت‌ها طول می‌کشد تا به دست آنها برسد. در صورتی که قصد سفر به آنجا را داشته باشید، باید بدانید که نزدیکترین خشکی با آن ۳۲۱۸ کیلومتر فاصله دارد.

9- آبشارهای آنجل: ونزوئلا: بلندترین آبشار جهان

آبشارهای آنجل

آبشار آنجل در ونزوئلا با ارتفاع ۹۸۴ متر بلندترین آبشار جهان محسوب می‌شود.

8- اویمایکن: روسیه: سردترین نقطه مسکونی روی زمین

اویمایکن

اویمایکن روستایی است در سیبری واقع در روسیه با ۸۰۰ نفر جمعیت. پایین‌ترین دمای ثبت شده در این منطقه ۷۱ درجه سانتیگراد زیر صفر است و به همین دلیل سردترین نقطه مسکونی جهان محسوب می‌شود. ناگفته نماند که سردترین نقطه غیر مسکونی جهان، یک پایگاه روسیه‌ای به نام وستوک در آنتارکتیکا (جنوبگان) است که دمای آن در سال ۱۹۸۳، ۸۹ درجه زیر صفر اندازه گیری شده است.

7- دره‌های بیابانی: آنتارکتیکا: خشک ترین نقطه جهان

دره های بیابانی

حدود ۲ میلیون سال است که در دره‌های بیابانی واقع در آنتارکتیکا بارندگی صورت نگرفته است و فاقد یخ، آب یا برف هستند.

می گویند دره‌های خشک آنتارکتیکا با زمین‌های خشک و بی آب و علف پوشیده از شن، شبیه‌ترین قسمت زمین به کره مریخ است. این سرزمین از آن دست زمین هاییست که هرگز رنگ برف به خود نمی‌بینند. اما دلیل شباهت این منطقه به مریخ، بیابانی بودن آن نیست که در زمین بیابان بی آب و علف کم نیست، بلکه چیزهایی در این منطقه مشاهده می‌شود که در زمین دیده نشده است؛ یخ در بیابان. در این منطقه دره‌هایی هست پوشیده از یخ و البته در زیر یخ‌ها، در آب‌هایی شور، جاندارانی هم زندگی می‌کنند، چیزهایی که هرگز در هیچ منطقه بیابانی دیگری دیده نشده است. تحقیقات روی این موجودات و دلایل پیدایش این سرزمین همچنان ادامه دارد.

6- درازگودال ماریانا: اندونزی و ژاپن: عمیق‌ترین نقطه جهان

درازگودال ماریانا

درازگودال ماریانا ژرف‌ترین درازگودال اقیانوس‌های جهان است. این درازگودال همچنین ژرفترین مکان پوسته کره زمین است.

محل آن کف بخش شمال غربی اقیانوس آرام، در شرق و جنوب جزایر ماریانا است. بیشینه ژرفای آن از سطح دریا ۱۰٫۹۱۱ متر است. این درازگودال برای نخستین بار در سال ۱۹۵۱ توسط شناور چَلِنجـِر از نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا بررسی شد و به این خاطر، ژرف‌ترین نقطه آن گودال چلنجر نام دارد.

اگر قله اورست را به درون این گودال بیندازیم قله آن بیش از دو کیلومتر در اعماق این اقیانوس فرو خواهد رفت. فشار آب در ته این گودال ۱۰۰۰ برابر فشار در سطح دریاست. در سال ۱۹۶۰ نیروی دریایی آمریکا زیر دریایی را با دو سرنشین به کف این گودال فرستاد. و آنها ماهی، خرچنگ و دیگر موجودات دریایی را در اعماق این گودال مشاهده کردند.

5- لورو: کلمبیا: خیس‌ترین نقطه جهان

لورو

شهر لورو در کلمبیا سالانه به طور متوسط ۱۲۱۹ سانتیمتر بارندگی دارد. سال‌ها بر این باور بودند که چراپونجی در شمال شرقی هند با بارندگی متوسط ۱۰۸۲ سانتیمتر در سال، خیس‌ترین نقطه کره زمین هست، هرچند که این رده بندی به خاطر نزدیک به هم بودن آمار، ثابت نیست و تغییر می‌کند.

4- کوه‌ تر: کانادا: مرتفع‌ترین پرتگاه عمودی جهان

کوه تر

کوه‌ تر که در پارک ملی جزیره بافن در کانادا واقع است دارای پرتگاه عمودی به ارتفاع ۱۲۵۰ متر و زاویه متوسط ۱۰۵ درجه است.

3- دریای مرده: اردن: پست‌ترین نقطه جهان

دریای مرده

بحر المیت با ارتفاع ۴۲۲ متر پایین‌تر از سطح دریا، پست‌ترین نقطه خشکی‌های زمین است. این دریاچه در مرز اردن و اسرائیل واقع است. جاده دور این دریاچه نیز کم ارتفاع‌ترین جاده جهان محسوب می‌شود. به دلیل شوری بیش از حد آب این دریاچه (۱۰ برابر بیشتر از دریای مدیترانه)، هیچ موجود زنده‌ای در آن زندگی نمی‌کند، به همین دلیل هم نام این دریاچه بحر المیت یا دریای مرده است.

2- ریج آ: آنتارکتیکا: بکرترین منطقه جهان

ریج آ

محققان استرالیایی با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای و زمین شناسی برای یافتن مناسب‌ترین مکان برای برپا کردن رصدخانه، این منطقه را که تاکنون پای هیچ بشری به آن نرسیده است، شناسایی کردند.

ریج آ در ارتفاع چهار هزار و ۵۳ متری بالای سطح فلات قطب جنوب در جنوبی‌ترین نقطه زمین است. بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهد متوسط دمای زمستان در این نقطه ۷۰ درجه سانتیگراد زیر صفر است و در هوای آن بخار آب بسیار اندکی وجود دارد.

این منطقه همچنین بسیار آرام و ساکت است و اغتشاشات اتمسفری بسیار کمی در آن وجود دارد و هیچ بادی در آنجا نمی‌وزد و بهترین مکان برای برپاکردن رصد خانه است.

تصاویر فضایی این رصد خانه سه برابر واضح‌تر از بهترین رصدخانه‌های کنونی جهان می‌شود.

1- یخچال بنتلی: غرب قطب جنوب: ضخیم‌ترین یخ جهان

یخچال بنتلی

این نقطه عمیق‌ترین نقطه جهان است که زیر دریاها یا اقیانوس‌ها نیست، بلکه توسط لایه ضخیمی از یخ پوشیده شده است که عمق این یخ حدود ۲۵۵۵ متر و ضخیم‌ترین یخ جهان است. البته افتخار پست‌ترین نقطه روی زمین کماکان متعلق به بحرالمیت است چرا که ساحل بحرالمیت روی خشکی ست و یخچال بنتلی پوشیده از یخ است.


منبع خارجیOddeePhys

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
4 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا
علیرضا
۳۰ دی ۱۳۹۸ ۱۶:۱۶

عالی بود

کمیل حسنپور
کمیل حسنپور
۲۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۹:۴۹

با عرض درود و احترام گرم و صمیمانه خدمت امیر جان عزیز و دوست داشتنی
مطالب بسیار جالب و خواندنی و هیجان انگیز بود، به روشی عالی و بجا هم تدوین شده بود، برای بالا بردن سطح علمی و اطلاعات عمومی هموطنان هم عالی هست، امیر جان ، ازتون کمال تشکر و قدردانی رو دارم ، باز هم کارهای جالب و ارزشمند اون رو ادامه بدهید

محمد
محمد
۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۷:۳۹

سلام. مفید بود و از زحمات شما سپاسگزارم. توفیق رفیق راهتان

سیروان
سیروان
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۳۳

ممنون از مطالبتون
عالی بود

b1