cover kolmanskop
b1
خانه » ۱۰ مکان عظیم رها شده در دنیا!

۱۰ مکان عظیم رها شده در دنیا!

b3

شهرهای باستانی ایتالیا، بزرگ‌ترین مرکز فروشگاه دنیا و ... از جمله مکان‌هایی هستند که با بودجه‌های فراوان ساخته شده‌اند اما این روزها رها شده‌اند، هیچکس به سراغ آن‌ها نمی‌رود و تنها در حال خاک خوردن هستند.

ساختمان‌های عظیم با پشتکار انسان‌ها و هزینه‌های بسیار سنگین ساخته می‌شوند ولی گاهی اوقات نیز همین ساختمان‌ها به محلی متروکه تبدیل شده و خیلی زود از بین می‌روند. در دنیا ساختمان و مکان‌هایی هستند که سالها برای ساخت آن زمان لازم است اما رها شده و در حال تخریب هستند.

10- شهر پریپیات


prypiat3
به نوعی همه از فاجعه شهر چرنوبیل با خبر هستند و انفجاری که در این منطقه رخ داد باعث شد تا مناطق بسیاری در اطراف آن دچار مسمویت شوند. یکی از شهرهای بسیار بزرگی که در این حادثه خالی از جمعیت شد پریپیات بود که در آن یک شهر بزرگ خیلی سریع خالی شد. این شهر از همان روز شروع به افول کرد و البته این روزها به شهر ارواح تبدیل شده است و هنوز هم قابلیت سکونت ندارد اما این روزها با کم شدن میزان تشعشعات به یک منطقه توریستی تبدیل شده است.

9- شهر باستانی کارکو

craco1
یکی از شهرهای باستانی ایتالیا که نزدیک به ۵۴۰ سال قبل از میلاد در بالای تپه‌هایی ساخته شد اما در تمام دوران درگیر با بلاهای طبیعی بسیار زیادی بوده است تا اینکه در سال ۱۹۶۳ این شهر تحت یک زلزله قوی بسیار تخریب شد و از آن زمان دیگر هیچ سکونتی در این منطقه وجود ندارد. این شهر هنوز هم خانه‌های خود را حفظ کرده است ولی به محل استقرار ارواح ایتالیا شهرت پیدا کرده است. بسیاری از بناهای تاریخی این منطقه در بی اهمیتی در حال از بین رفتن هستند.

8- شهر کولمانسکاپ

kolmanskop1
آفریقا همیشه به خاطر معدن‌های بی شمار الماس معروف بوده است اما گاهی اوقات همین معدن‌ها باعث رشد و کاهش ناگهانی جمعیت می‌شوند. «کولمانسکاپ» یکی از این شهرهایی است که در نامبیا بر روی یک معدن الماس ساخته شد ولی در سال ۱۹۵۴ با تمام شدن آن به طور ناگهانی شهری با همه امکاناتش رها شد. این روزها این شهر در میان صحرا تسلیم کوه‌های شن روان شده است و خانه‌ها مملو از شن هستند.

7- بزرگ‌ترین هتل دنیا

mega structures 4 n korea hotel
کره شمالی در دهه ۱۹۸۰ تصمیم گرفت برای جذب توریست دست به کاری عجیب بزند و آن هم ساخت بزرگترین هتل دنیا بود. این طرح در سال ۱۹۸۷ آغاز شد ولی در سال ۱۹۹۲ بسیاری از مشکلات خارجی و افزایش میزان بودجه این پروژه باعث شد تا میزان زیادی از ساخت آن باقی بماند. این پروژه در همان میانه‌های راه باقی ماند و هیچوقت نیز ادامه پیدا نکرد. این روزها همچنان این ساختمان به عنوان بزرگترین هتل دنیا شناخته می‌شود با این تفاوت که کسی وارد آن نخواهد شد.

6- ساختمان امور مالی

mega structures 2 vertical slam
ونزوئلا در اوایل سال ۱۹۹۰ تصمیمی گرفت تا یکی از بزرگترین ساختمان‌های دنیا را بسازد، از این رو شروع به ساخت آسمان خراشی در منطقه اقتصادی این کشور کرد اما در سال ۱۹۹۳ با وقوع بحران‌های مالی این ساختمان برای همیشه بی ثمر باقی ماند و این روزها با ۴۵ طبقه‌ای که از آن ساخته شده است به عنوان ۱۸ امین ساختمان بلندآمریکای جنوبی شناخته می‌شود. جالب است در این روزها که این کشور مشکلی ندارد هم همچنان تصمیم به ساخت آن نگرفته‌اند.

5- بزرگ‌ترین مرکز خرید دنیا

mega structures 1 china mall
سال ۲۰۰۵ چین در مراسمی عظیم بزرگترین مرکز خرید دنیا را افتتاح کرد. این مرکز خرید در جنوب چین قرار دارد و مساحت آن نزدیک به ۷ میلیون متر مربع است. در این مرکز ۲۳۵۰ مغازه به همراه جنگل مصنوعی، شهربازی داخلی و ... بسیاری امکانات دیگر است اما در واقع یک صحرای تمام عیار است. از آن سال تاکنون هیچکس از این مرکز استقبال نکرده است به طوری که تنها چند مغازه در آن عملاً کار می‌کنند. تمام خرج‌ها این روزها در حال خراب شدن هستند و در دل تاریخ خاک می‌خورند.

4- دهکده فضایی

mega structures 5 ufo taiwan
یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری تایوان در اوایل دهه ۲۰۰۰ بازگشایی شد. این منطقه که خانه‌های ویلایی به سبک سفینه‌های فضایی داشت به دهکده فضایی شهرت یافت اما داستان‌های مختلفی درمورد آن بیان شد که منجر به از بین رفتن تمام تلاش‌ها برای ساختش شد. بسیاری این منطقه را نفرین شده می‌دانستند به طوری که در همان سال‌های اولیه چندین مرگ با دلایل عجیب در این منطقه رخ داد به همین علت کم کم مردم از رفتن به این دهکده پرهیز کردند. این موضوع باعث شد یکی از جاذبه‌های گردشگری تایوان به طور کلی تخریب شود.

3- جزایر هاشیما

mega structures 6 island japan
یکی از مرموزترین نقاط دنیا در دریای ژاپن قرار دارد. در سال ۱۸۸۰ در میان دریا ذغال سنگ به دست آمد، سپس کارخانه میتسوبیشی شروع به استخراج این معدن کرد و برای راحتی کارکنانش جزیره هاشیما را ساخت. در همان سال‌ها این منطقه برای همیشه وارد تاریخ شد چرا که با تراکم جمعیت ۵ هزار نفری متراکم‌ترین نقطه دنیا از نظر جمعیت شناخته شد. در سال ۱۹۷۴ زغال سنگ به پایان رسید ولی میتسوبیشی به افراد جزیره گفت که باید به ژاپن بازگردند به همین علت آن‌ها خیلی سریع تمام منطقه را خالی کردند. این خروج به قدری سریع بود که حتی عده‌ای فنجان چای خود را روی میز جای گذاشتند. این روزها این جزیره بسیار مرموز شده است چرا که هیچکس نباید حتی پای خود را در آن بگذارد.

2- بزرگ‌ترین شهربازی آسیا

mega structures 7 wanderland
در اوایل دهه ۱۹۹۰ پروژه‌ای با شعار بزرگترین شهربازی آسیا شروع به کار کرد که با سرعت بسیار زیادی نیز رشد حود را ادامه داد اما در سال ۱۹۹۸ این منطقه به علت اختلافات دولت با صاحبان زمین اطراف شهربازی پروژه متوقف شد. در سال ۲۰۰۸ نیز بار دیگر تلاش‌هایی برای ساخت آن انجام شد که بی نتیجه ماند. این روزها این پارک رها شده است ولی بچه‌ها گاهی وارد آن می‌شوند. همچنین تمام مسئولیت اتفاقاتی که برای افراد در پارک رخ دهد به عهده خود آنهاست.

1- مجسمه‌های علمی تخیلی

mega structures 3 sci fi yugoslavia
در اواخر دهه ۱۹۶۰ دولت یوگوسلاوی تصمیم گرفت با کمک بزرگترین طراحان کشورش مجسمه‌های علمی تخیلی خاصی را در منطقه جنگ زده کشور بسازد. آن‌ها بهترین طراحان را از سرتاسر کشور جمع کردند و پس از چند سال مجسمه‌ها کاملاً بهره برداری شدند. این منطقه به یکی از مهمترین نقاط گردشگری یوگسلاوی تبدیل شده بود تا اینکه ناگهان همه چیز متحول شده و کاملاً مجسمه‌ها فراموش شدند. در آخرین باری که از آن‌ها یاد شد کارشناسان می‌گفتند مجسمه‌ها هنوز سرپا و سرحال هستند اما کسی آن‌ها را نمی‌شناسد و تنها در گوشه‌ای افتاده‌اند.


منبع خارجیOddeeOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
panipali .
۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ۱۹:۵۸

همشون عالی بودن هیف مخصوصا شماره 5

هوشنگ
هوشنگ
۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۴۸

ادمین مطمئنی ونزوئلا الان مشکل نداره؟

b1