cover baarle nassaubaarle hertog
b1
خانه » ۱۰ مرز عجیب جهان!

۱۰ مرز عجیب جهان!

b3

بیشتر اوقات مرزها خطوط فرضی‌ای هستند که گاهی حتی علامت گذاری هم نمی‌شوند. اکثراً وقتی به شهری وارد می‌شوید تابلوهایی را می‌بینید که گفته‌اند خوش آمدید یا سفر خوبی داشته باشید. اما بعضی از مرز ها کمی عجیب‌تر و غیر معمول هستند. در زیر لیست برخی مناطق مرزی را می‌بینید که عجیب یا قابل توجه هستند.

10- مرز بین اسپانیا و مراکش

spainmorocco border
سوتا یک شهر خودمختار با مساحت ۱۸٫۵ کیلومتر مربع در کشور اسپانیا است که از کشور اصلی جدا است و در ساحل شمالی آفریقای شمالی قرار گرفته. این شهر با کشور مراکش احاطه شده و در مرز بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته است. مراکش مدعی مالکیت این شهر به اضافهٔ چند شهر کوچک و جزیرهٔ مدیترانه‌ای که همگی متعلق به اسپانیا می‌باشند است و این امر باعث شده مسئولین کشور اسپانیا با سیم‌های خاردار یک حصار مرزی به ارتفاع ۳ متر دور این شهر بکشند.

9- بارلی - ناسائو / بارلی - هرتوگ

baarle nassaubaarle hertog
بارلی ناسائو یک شهرداری در هلند است که یک مرز عجیب با شهرداری بارلی هرتوگ در کشور بلژیک دارد. تعداد ۲۶ قطعه زمین مجزا که متعلق به بارلی هرتوگ است توسط بارلی ناسائو احاطه شده اما برخی از قسمت‌های بارلی هرتوگ هم ناحیه‌هایی در خود دارند که متعلق به بارلی ناسائو است. کوچک‌ترین زمینی که متعلق به کشور بلژیک است تنها یک چهارم هکتار مساحت دارد. مرز بین این دو ناحیه به قدری پیچیده است که بعضی از خانه‌ها هم به دو قسمت تقسیم شده‌اند. در عکس بالا کشور هلند در چپ و بلژیک در سمت راست دیده می‌شوند.

8- بئر تأویل

bir tawil
بئر تأویل یک قطعه زمین به مساحت ۲۰۶۰ کیلومتر مربع است که بین کشورهای مصر و سودان واقع شده. این منطقه به طور اتفاقی در سال ۱۹۰۲ ایجاد شد، زمانی که مرزی که کشور انگلستان مشخص کرد با آنچه که در سال ۱۸۹۹ کشیده شده بود تفاوت داشت. این دو مرز مختلف دو منطقهٔ متفاوت را هم به وجود آورده‌اند، بئر تأویل و هالایب.

در هالایب منابع بسیاری وجود داشت که از نظر اقتصادی نیز مطلوب بود ولی بئر تأویل هیچ نداشت. بنابراین مصر ادعا می‌کند مرزی که در سال ۱۸۹۹ کشیده شده صحیح است چون بئر تأویل را متعلق به سودان و هالایب را جزء خاک مصر می‌شمرد. سودان هم ادعای برعکس این را قبول دارد و مرزی که در سال ۱۹۰۲ کشیده شده را مرز اصلی می‌داند و به این ترتیب هر کدام این منطقه را متعلق به دیگری می‌داند. بنابراین به‌جز در قطب جنوب، بئر تأویل تنها منطقه در جهان است که هیچ کشوری ادعای مالکیت آن را ندارد.

7- کوه اورست

mount everest
ممکن است بپرسید که چرا کوه اورست در این لیست آمده است؟ همه می‌دانند که این کوه بلندترین کوه جهان است ولی آنچه که اکثر افراد نمی‌دانند آن است که مرز بین کشورهای چین و نپال درست از وسط این کوه می‌گذرد یعنی حتی تا نوک قله. این امر باعث می‌شود کوه اورست نه تنها بلندترین کوه جهان بلکه مرتفع‌ترین منطقهٔ مرزی هم باشد.

6- ناحیهٔ کلمبیا

district of columbia
ناحیهٔ کلمبیا در اصل به شکل الماس بزرگی بود که در مری لند و ویرجینیا کشیده شده بود اما بعدها بخشی که از ویرجینیا گرفته شده بود به این ایالت باز گردانده شد. مرز این منطقه به خاطر اندازه، محل قرار گرفتن و شکل آن تا حدی غیر معمول است. در ابتدای زمانی که این مرز مشخص شد سنگ‌های بسیار بزرگی را به فاصلهٔ یک مایل از هم دور این محله قرار دادند تا مرز آن مشخص شود. از آنجایی که محلهٔ اصلی از هر طرف ۱۰ مایل بود، ۱۰۰ تخته سنگ برای علامت گذاری استفاده شد. امروزه به‌جز برخی از آنها که جابجا شده‌اند بقیه در محل خود قرار دارند.

این مرز از جهات دیگری هم عجیب است، خصوصاً خیابان شرقی و خیابان غربی در مرز شمال شرقی و شمال غربی. اگر شما در پیاده روی شمالی این خیابان در حال قدم زدن باشید در شهر مری لند هستید در حالی که خود خیابان در ناحیهٔ کلمبیا قرار دارد و جدول کنار خیابان مرز بین دو ایالت است. کد تلفن مغازه‌هایی که در یک طرف خیابان هستند با کد تلفنی که در طرف مقابل روی شیشهٔ مغازه‌ها نوشته شده فرق می‌کند. در طرف شمال کد مری لند را دارند و سمت جنوب کد ناحیهٔ کلمبیا.

5- دربی لاین در ورمونت

derby line, vermont
شهر دربی لاین مرز کشورهای کانادا و آمریکا را در بر گرفته است. این مرز دقیقاً از وسط شهر می‌گذرد و گاهی حتی از میان خانه‌ها و ساختمان‌ها. گاهی در یک خانه غذا در یک کشور پخته می‌شود و در کشور دیگر صرف می‌شود. این شهر محل کتابخانهٔ عمومی و ساختمان اپرای هاسکل نیز هست. این ساختمان‌ها عمداً بر روی مرز ساخته شده‌اند. صحنهٔ نمایش اپرا در کشور کانادا واقع شده ولی ورودی سالن و بیشتر جایگاه نشستن در کشور آمریکا است. از آنجایی که مرز دقیقاً از وسط این ساختمان می‌گذرد، دو آدرس پستی برای اینجا وجود دارد یکی برای آمریکا و دیگری برای کانادا.

4- محلهٔ کوچ - بهار

cooch behar district
محلهٔ کوچ - بهار بسیار شبیه به مرز بارلی نایائو و بارلی هرتوگ است. در اینجا برخی مناطق وجود دارند که تحت حکومت بنگلادش هستند ولی داخل خاک کشور هندوستان هستند و همینطور برعکس. یک ویژگی عجیب این منطقه محلهٔ هندی بالاپارا خاگراباری است. این محله تحت حکومت هندوستان است ولی در دور تا دور آن را زمین‌های بنگلادشی محصور کرده‌اند. خود این محله هم یک منطقهٔ بنگلادشی دیگر را در خود دارد که آن هم به نوبهٔ خود دور تادور یک محله از خاک هندوستان را گرفته است. اینجا تنها محل بر روی زمین است که زمین‌های دو کشور این‌چنین در دل یکدیگر قرار دارند.

3- منطقهٔ غیر نظامی کره

korean demilitarized zone
منطقهٔ غیر نظامی کره یک زمین نواری شکل به طول ۲۵۸ کیلومتر و عرض ۴ کیلومتر است که کشورهای کرهٔ شمالی و جنوبی را از هم جدا می‌کند. اینجا نظامی‌ترین مرز جهان است و به حدی از آن محافظت می‌شود که تقریباً هیچ کس از آن نمی‌گذرد و به این ترتیب اینجا را به یک محل امن طبیعی تبدیل کرده است. تعدادی از گونه‌های جانورانی که در معرض انقراض بوده‌اند این محل را برای زندگی انتخاب کرده‌اند و حتی نشانه‌هایی از افزایش جمعیت نیز داشته‌اند. نکنهٔ جالب توجه دیگر این است که این محل تنها یک مرز را مشخص نمی‌کند بلکه یک «خط حد فاصل نظامی» بین دو کره ایجاد می‌کند. از آنجایی که دو کره هنوز با هم در جنگ هستند مشخص کردن یک مرز رسمی بین آنها تقریباً غیر ممکن است. در سال ۱۹۵۳ میلادی دو کشور بر اعلان آتش بس توافق کردند اما هنوز هیچ پیمان نامهٔ صلحی را امضاء نکرده‌اند.

2- رودخانهٔ تومن

tumen river
این رودخانه در شمال شرق آسیا قرار دارد جایی نزدیک ساحل دریا که مرز بین روسیه و کرهٔ شمالی است، درست در جنوب دریاچهٔ خاسان. رودخانهٔ تومن مثل ماری بین روسیه و کرهٔ شمالی در حرکت است و در واقع داخل زمین‌های کشور چین است. به این ترتیب وقتی در این منطقه از کرهٔ شمالی شروع به قدم زدن کنید، اگر تنها کمتر از یک کیلومتر به سمت شمال بروید، از کشور چین می‌گذرید و سر از روسیه در می‌آورید. بیشتر کسانی که می‌خواهند از کرهٔ شمالی فرار کنند معمولاً از این محل استفاده می‌کنند بنابراین سربازان کرهٔ شمالی مرتباً در اینجا گشت می‌زنند.

1- جزیره‌های دایومیدی

the diomedes
جزیره‌های دایومیدی یک جفت جزیره در تنگهٔ بِرینگ هستند. جزیرهٔ دایومیدی کوچک درواقع شهر آمریکایی دایومیدی است که ۱۴۶ نفر جمعیت دارد. جزیرهٔ دایومیدی بزرگ متعلق به کشور روسیه است و خالی از سکنه است. این دو جزیره تنها ۴ کیلومتر از هم فاصله دارند. خط تاریخ بین المللی از بین این دو جزیره می‌گذرد که البته مرز بین کشورهای روسیه و آمریکا نیز هست. بنابراین وقتی ساکنین جزیرهٔ دایومیدی کوچک به آن طرف تنگه و به جزیرهٔ دایومیدی بزرگ نگاه می‌کنند، علاوه بر اینکه یک کشور دیگر را می‌بینند، به «فردا» نگاه می‌کنند. برای مثال وقتی در دایومیدی کوچک ساعت ۹ صبح روز شنبه باشد، در جزیرهٔ دایومیدی بزرگ ساعت ۶ صبح روز یکشنبه است. در جزیرهٔ دایومیدی کوچک دوربین‌هایی نصب شده که بر روی تنگه و جزیرهٔ دایومیدی بزرگ اشراف دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند مناظر آن را ببینند.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Tooamj
Tooamj
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۳:۰۵

عالی بود مرسی استفاده کردیم

مسود
مسود
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۳:۲۱

خیلیم قشنگ خیلیم جالب smile smile

b1