google data center
b1
خانه » ۱۲ مکان ممنوعه‌ای که ارزش دیدن دارند!

۱۲ مکان ممنوعه‌ای که ارزش دیدن دارند!

b3

مکان‌های ممنوعه بسیاری در دنیا وجود دارند که به دلایل طبیعی، سیاسی و اقتصادی از دید ما پنهان شده‌اند، اما ارزش دیدن دارند. در این مقاله از عجیب‎ترین با تعدادی از این مکان‌های مرموز آشنا می‌شوید.

12- پریپیات (Pripyat)

pripyat

در سال ۱۹۸۶، ده‌ها هزار نفر از ساکنین شهر پریپیات اوکراین، ۳۶ ساعت پس از فاجعه اتمی چرنوبیل (Chernobyl) مجبور به ترک شهر شدند. تنها در صورتی که یک تفنگ پر از فشنگ داشته باشید به شما اجازه ورود به این منطقه ممنوعه را خواهند داد.

11- مونت‌ودر (Mount Weather)

mount weather

ایالت ورجینیای آمریکا بیشتر به سواحل زیبا و کوهستان‌های دیدنی و تاریخی‌اش معروف است. اما یکی از مکان‌های این ایالت که افراد معمولی اجازهٔ بازدید از آن را ندارند مونت‌ودر است. جایی که در شرایط اضطراری پناهگاه ریاست جمهوری خواهد بود.

10- مرکز اسناد و پرونده‌های واتیکان

vatican archives

مردم معمولاً واتیکان را به شهر پاپ می‌شناسند و برای دیدار با پاپ به این شهر می‌روند. اما قطعاً اجازهٔ دسترسی به مرکز اسناد را ندارند. می‌گویند بیش از ۸۰ کیلومتر قفسه اسناد و مدارک در این مرکز قرار دارد.

9- جزیرهٔ نورث سنتینل (North Sentinel Island)

north sentinel island

جمعیت بومیان ساکن جزیره سنتینل چیزی بین ۵۰ تا ۴۰۰ نفر است که سابقه حمله به مردم را دارند. به همین دلیل، جزیره توسط دولت هندوستان حفاظت می‌شود و کسی اجازهٔ برقراری ارتباط و یا ورود به این جزیره را ندارد.

8- غارهای لاسکوکس (The Lascaux Caves)

lascaux caves

تعدادی از شگفت‌انگیزترین آثار به‌جامانده از انسان‌های اولیه در مجموعه غارهای لاسکوکس قرار دارند که در جنوبی‌ترین نقطه فرانسه واقع شده‌اند. به دلیل Co2 خروجی بازدم انسان‌ها، این نقاشی‌های حساس کم‌کم در حال نابودی بودند. همین مسئله باعث شد که دولت فرانسه ورود به این غارها را منع کنند.

7- معبد ایسه گرند شراین (Ise Grand Shrine)

ise grand shrine

قدمت این معبد ژاپنی به قبل از میلاد باز‌می‌گردد و تنها خانواده سلطنتی می‌توانند وارد این معبد شوند. این مکان هر ۲۰ سال یک‌بار تخریب و دوباره از نو ساخته می‌شود.

6- جزیرهٔ مارها

snake island

احتمالاً شما تمایلی به بازدید از این منطقه ممنوعه نداشته باشید. جزیرهٔ مارها در حاشیه برزیل قرار دارد و زیستگاه بیش از ۵۰۰۰ مار زهرآلود است.

5- منطقهٔ ۵۱

area 51

این منطقه یکی از معروف‌ترین نقاط ممنوعهٔ جهان است. شایعات زیادی دربارهٔ این مکان وجود دارد که می‌گویند این جا محل نگهداری اطلاعات فوق سری مربوط به فضایی‌ها و محل تست بمب‌های نظامی و هواپیماهای آمریکایی‌است.

4- مرکز اطلاعات گوگل

google data center

بعضی می‌گویند مرکز اطلاعات گوگل تنها جاییست که به اندازهٔ منطقه ۵۱ امنیتی و سری است. اولین مرکز اطلاعات گوگل به شدت محافظت می‌شود و قطعاً برای کسانی که برگهٔ ورود ندارند ممنوع است.

3- تپهٔ من‌ویت (Menwith Hill)

menwith hill

یکی دیگر از مناطق ممنوعه که مردم عادی اجازهٔ ورود به آن را ندارند تپهٔ من‌ویت است. این مکان یکی از بزرگ‌ترین پایگاهای مخابراتی و جاسوسی است که توسط نیروی هوایی سلطنتی و آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا مدیریت و زیر نظر دولت محافظت می‌شود.

2- انبار سری کوکاکولا

coca cola vault

فرمول مخفی کوکاکولا همیشه مسئله‌ای جذاب بوده است. محل نگهداری این فرمول در جورجیا است و هیچ‌کس اجازهٔ ورود و دیدن فرمول تهیه این نوشابه فوق‌العاده را ندارد.

1- خط شماره ۲ مترو مسکو

metro 2

این خط مترو سری در زیر شهر مسکو قرار گرفته که به دستور جوزف استالین برای جابه‌جایی مأموران سری و مقامات دولتی روسیه استفاده می‌شده‌است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
panipali .
۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۰:۳۷

خیلی باحال بود heart heart heart heart

b1