cover oases
b1
خانه » ۱۰ تا از جالب‌ترین شهر های بیابانی جهان!

۱۰ تا از جالب‌ترین شهر های بیابانی جهان!

b3

شهرهای بیابانی یکی از زیباترین مکان‌های محل سکونت انسان محسوب می‌شوند. بهشت‌های گمشده‌ای در دل بیابان‌ها که در سراسر جهان وجود دارند. در ادامه با عجیب‌ترین همراه باشید. ظهور آب در میان صحرای خشک پدیده‌ای شگفت‌انگیز است. شهرهای بیابانی خیره‌کننده‌ای که به‌طور طبیعی وجود دارند؛ و هرکدام داستانی برای گفتن دارند.

10- واکشینا، پرو

واکشینا، پرو

یکی از خشک‌ترین و بی‌حاصل‌ترین مناطق دنیا است؛ اما این شهر کوچک در میان بیابان آتاکاما رونق یافته است. حدود ۱۰۰ نفر در این شهر زندگی می‌کنند. شهر در اطراف یک تالاب طبیعی، که هیچ‌چیز دیگری وجود ندارد، رشد کرده است. گردشگران برای شن‌سواری، رانندگی در بیابان و لذت بردن از چشم‌انداز طبیعی فوق‌العاده، به اینجا می‌آیند.

9- لاس‌وگاس، نوادا

لاس‌وگاس، نوادا

به‌سادگی می‌توان فراموش کرد که لاس‌وگاس یک واحه بوده است. چشمه‌های طبیعی، درهٔ لاس‌وگاس را در قلب صحرای موهاوی از آب گوارا پرکرده است. مردم برای ۱۰٫۰۰۰ سال است که در اینجا زندگی می‌کند؛ اما لاس‌وگاس بعد از رسیدن راه‌آهن در سال ۱۹۰۵ رونق گرفت. بیش از یک قرن، این شهر بیابانی، مقصد گردشگران از سراسر دنیا بوده است. هرچند اکثر آن‌ها برای نوشیدن از چشمهٔ آب‌گرم به آنجا نمی‌روند.

8- واحه داخله، مصر

واحه داخله، مصر

بیش از ۵۰۰ چشمهٔ آب‌گرم در واحهٔ داخله وجود دارد. دقیقاً مانند شهر بیابانی هالیوود که خانه‌های خشتی با درختان نخل فراوانی احاطه شده‌است. رومیان باستان این شهر را ساخته‌اند و در قرون‌وسطی دژ مستحکمی در برابر هجوم بادیه‌نشینان بوده است.

7- پایکا، شیلی

پایکا، شیلی

پایکا در دل بیابان قرار گرفته است، اما کشت مرکبات در این شهر رونق فراوانی دارد. این شهر به خاطر شیرینی‌هایش نیز مشهور است. پایکا در سال ۱۷۰۰ کشف شده‌است و در میان گردشگران، مکانی محبوب برای شنا کردن است. آب‌های گرم راه‌حلی خوب برای مقابله با حرارت بیابان است.

6- واحه لیوا، امارات متحده عربی

واحه لیوا، امارات متحده عربی

گوگل برای آن‌که بتواند تصاویر استریت‌ویو خود را از این شهر تهیه کند، دوربینش را بر روی کوهان شتر نصب کرد. بهترین راه برای رسیدن به واحه لیوا، استفاده از شتر است. در جنوب‌غربی ابوظبی و در میان صحرای ربع‌الخالی واقع شده‌است.

5- واحه ساحل قفصه، تونس

واحه ساحل قفصه، تونس

ممکن است جدیدترین واحهٔ جهان باشد. این تالاب آبی در سال ۲۰۱۴ در میان بیابان به طور ناگهانی پدیدار شد. و ساحل قفصه نام گرفت. تبدیل به مکانی محبوب برای شناکردن محلی‌ها شد. هرچند، دانشمندان از سرطان‌زا بودن یا حداقل خطرناک بودن آب تالاب، می‌ترسند.

4- سن‌اگناسیو، مکزیک

سن‌اگناسیو، مکزیک

صحرای بها، زمینی بی‌حاصل از شن در اطراف سن‌اگناسیو است. واحهٔ طبیعی زیبایی که با درختان نخل و مرکبات احاطه شده‌است. درختان، توسط یسوعیانی که در سال ۱۷۲۸ در آنجا در ماموریت مذهبی به‌سر می‌بردند، کاشته شده‌است.

3- گرمه، ایران

گرمه، ایران

زمانی گرمه یکی از ایستگاه‌های راه ابریشم محسوب می‌شد. اکنون فقط روستایی کوچک که در زیر درختان اطراف واحه مدفون شده‌است، باقی مانده است.

2- غات، لیبی

غات، لیبی

آب چشمه در غات همیشگی است. بعد از آن‌ها بیابان است. این شهر در مسیر کاروان باستانی صحرای بزرگ آفریقا قرار دارد. اکنون بیش از ۲۰۰۰۰ نفر در این شهر زندگی می‌کنند.

1- واحه ابراهیم، عراق

واحه ابراهیم، عراق

بین شهرهای هیت و حدیثه، واحهٔ ابراهیم را خواهید یافت. مکانی باستانی با ریشه‌های یهودی، اسلامی، مسیحی و سامری. در کتاب مقدس، ابراهیم برای رفتن به سرزمین مقدس، از این واحه عبور کرده است. در طی عملیات آزادسازی عراق در سال ۲۰۰۶، این مکان توسط تفنگ‌داران دریایی آمریکا پاک‌سازی شد. درحال‌حاضر ارتش عراق مسئول نگهبانی از این واحه است. اگر قصد دیدن از این واحه را دارید، یک محافظ شما را همراهی می‌کند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
b1