کاور آکاپولکو
b1
خانه » ۱۰ شهر باورنکردنی بر روی صخره!

۱۰ شهر باورنکردنی بر روی صخره!

b3

برخی از شاهکارهای عجیب معماری در جهان ما وجود دارند که شاید جذابیت بیشتری نسبت به معماری‌های دیگر داشته باشند. این‌ها نه فقط ساختمان‌های زیبا، بلکه شهرهای ساخته شده روی صخره های بلند و یا حکاکی شده در سمتی از کوه‌ها هستند. اولین نگاه اجمالی به این شهرها می‌تواند برای شما نفس‌گیر باشد. شما می‌توانید هنگام نگاه کردن از یکی از این شهرها به اقیانوس یا زمین زیر پایتان، هیجان هم‌زمانی را تجربه کنید. در اینجا به معرفی چند نمونه از جالب‌ترین شهرهای ساخته شده بر روی صخره‌ها می‌پردازیم.

10- کاستِلفُلیت د لا رُکا (Castellfollit de la Roca)

10کاستِلفُلیت د لا رُکا

«کاستِلفُلیت د لا رُکا» به عنوان یکی از زیباترین روستاها در منطقه کاتالونیا در اسپانیا در نظر گرفته می‌شود. این روستا بر روی صخره‌های مرمر سیاه بین دو رودخانه ساخته شده‌است. بسیاری از ساختمان‌ها به نظر در هوا معلق هستند و بر روی لبه صخره‌ها قرار دارند و می‌توانند این توهم را ایجاد کنند که هر لحظه در حال حرکت کردن هستند. اندازه تمام روستا کمتر از نیم مایل مربع می‌باشد. قدیمی‌ترین بخش روستا در قرون وسطی ساخته شد، که از کوچه‌های تنگ با گوشه‌های تاریک تشکیل می‌شود. خانه‌ها در اینجا از سنگ‌های آتشفشان ساخته شده‌است.

9- رُکامادور (Rocamadour)

9رُکامادور

رُکامادور روستایی کوچک ساخته شده بر روی صخره‌ای در بالای تنگه رودخانه آلزو در جنوب غربی فرانسه می‌باشد. ساختمان‌های این روستا از سمت صخره رو به افزایش هستند. قدمت این روستا به قرن ۱۲ بازمی‌گردد، که در نتیجه جنگ و انقلاب فرانسه خالی از سکنه بوده است. اما امروزه دوباره توسط گردشگرانی که به احترام سنت آمادور به اینجا می‌آیند دوباره محبوب است. به گفته یک افسانه سنت آمادور شاهد مرگ سنت پیتر و سنت پل در روم بود، و بعد از آن به این مکان سفر می‌کند و گوشه‌نشین می‌شود.

8- بُنیفاشیو (Bonifacio)

8بُنیفاشیو

بُنیفاشیو یا بونی‌فاسیو شهری در رأس جنوبی جزیره کورسیکا یا جزیره کُرس می‌باشد. این شهر و استحکامات آن تا امتداد برخی از صخره‌ها گسترش یافته است که حدود ۷۰ متر ارتفاع دارند. قسمت پایین این شهر توسط اقیانوس از بین رفته است بهطوری‌که ساختمان‌هایی که در لبه پرتگاه قرار دارند، معلق به نظر می‌رسند. ظاهر دریا مانند شهری سفید است که در نور خورشید می‌درخشد و در آب‌های خشن پایین معلق است.

7- آکاپولکو (Acapulco)

7آکاپولکو

آکاپولکو در اصل استراحتگاه شهری در مکزیک است که از دههٔ ۱۹۵۰ محل گریزی برای ستاره‌های هالیوود و میلیونرها برجسته شد. اما هنوز هم به عنوان یک مقصد توریستی محبوب در میان مکزیکی‌ها و مقصدی برای تعطیلات بهاری و عید پاک در میان دانشجویان ایالات متحده می‌باشد. سفر به آکاپولکو بدون تماشای پرش غواصان از روی صخره‌ها به جریان‌های کم عمق آب کامل نمی‌باشد. آن‌ها این کار را از دهه ۱۹۳۰ انجام می‌دادند درحالی‌که امروزه غواصان، حرفه‌ای شده‌اند.

6- مِسا ورده (Mesa Verde)

6مِسا ورده

«مِسا ورده» در جنوب غربی ایالت کلرادو، دارای خانه‌های معروف است که روی صخره ساخته شدند و محل زندگی مردم آناسازی باستان بود. این محل ممکن است مهم‌ترین آثار باستانی حفظ شده در فرهنگ بومی آمریکا در ایالات متحده باشد. در قرن ۱۲ مردم آناسازی شروع به ساخت خانه‌ها در غارهای کم عمق و زیر صخره‌های معلق و در امتداد دیوارهای دره‌های عمیق کردند. برخی از این خانه‌ها به اندازه ۱۵۰ اتاق بزرگ بودند. معروف‌ترین آنها کاخ‌های صخره‌ای و خانه‌های درخت صنوبر نامیده می‌شدند. در سال ۱۳۰۰ تمام مردم آناسازی مِسا ورده را ترک کردند اما ویرانه‌های باقی‌مانده تقریباً به طور کامل حفظ شدند. دلیل خروج ناگهانی آنها غیر قابل توضیح باقی‌ماند. نظریه‌ها از شکست محصول به دلیل خشکسالی تا نفوذ قبایل خارجی از شمال طبقه‌بندی می‌شوند.

5- پرتگاه باندیاگارا (Bandiagara Escarpment)

5پرتگاه باندیاگارا

باندیاگارا پرتگاهی صخره‌ای از سنگ ماسه در دُگون یا دوگون (Dogon)، مالی (کشوری است در آفریقای غربی) است. این صخره‌ها با خانه‌های غارمانند باستانی برجسته شده‌اند. مردم غارهای خود را در پرتگاه صخره‌ها حکاکی کرده‌اند به طوری‌که مرده‌های آنها در ارتفاعات سیل‌های برق‌آسا که در این منطقه رایج هستند دفن می‌شوند. آن‌ها ده‌ها روستا در امتداد صخره‌ها و بالای غارها ساخته‌اند. از قرن ۱۴ تابه امروز مردم دوگون ساکنان این منطقه باقی‌ماندند.

4- رُندا (Ronda)

4رُندا

رُندا یا روندا در ایالت مالاگا در اسپانیا قرار دارد و برای صخره‌هایش مشهور می‌باشد. این منطقه در کوهی در ارتفاع ۷۶۰ متری واقع شده‌است. این شهر توسط یک رودخانه که در تمام رُندا جریان دارد تقسیم شده‌است. سه پل برای عبور بر روی دره عمیق و باریک وجود دارد، به طوری‌که شما می‌توانید از یک طرف به طرف دیگر رُندا بروید. معماری شهر تأثیر خودش را از رومی‌ها و مورها که زمانی در اینجا حکومت می‌کردند دریافت کرده است. رُندا به دلیل محل تولد گاوبازی و مهم‌ترین حلقهٔ گاوبازی در اسپانیا متمایز می‌باشد.

3- آل حجاره (Al Hajjara)

3آل حجاره

آل حجاره شهر صخره‌های تاریخی در کوه‌های هزار، یمن واقع در غرب شهر مَناکاه یا مناخاه (Manakhah) می‌باشد. این یکی از چشم‌گیرترین و قابل دسترس‌ترین روستاهای کوهستانی در یمن است. این روستا به معنای واقعی کلمه با سنگ‌های معدنی که از کوهستان نزدیک برداشته شده بر روی کوه ساخته شده‌است. تاریخ آل حجاره به قرن ۱۲ بازمی‌گردد. خانه‌های مستحکم آن از بلوک‌های عظیم و به شکل یک حصار بدون وقفه ساخته شده‌اند. مجموعه‌ای از انبار و مخازن غلات برای مقاومت در برابر محاصره‌های طولانی در کوه‌ها ساخته شدند.

2- پُسیتانو (Positano)

2پُسیتانو

«پُسیتانو یا پوزیتانو» یک شهر کوچک واقع در ساحل امالفی در کُمپانیا می‌باشد و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی در ایتالیا است. به نظر می‌رسد این شهر از بالا تا پایین دامنه کوه تا ساحل پراکنده شده‌است. رشد و رونق این شهر در قرون‌وسطی بود و در اواسط قرن ۱۹ نیمی از جمعیت رفتند. در قرن ۲۰ با کمک نویسنده «جان اشتاین» که زیبایی‌های آن را تبلیغ کرد از یک روستای ماهیگیری ضعیف تبدیل به مقصد توریستی بسیار محبوب شد.

1- فیرا و اویا (Fira and Oia)

1فیرا و اویا

سانتورینی (Santorini) جزیره آتشفشانی از جزایر یونانی می‌باشد. این محل برای چشم‌اندازهای شگرف، غروب خیره‌کننده از شهرهای فیرا و اویا، خانه‌های سفید و آتشفشان فعالش معروف می‌باشد. اویا (Oia) بر روی یک صخره باشکوه مشرف بر آتشفشان فرو رفته در آب ساخته شده‌است. فیرا (Fira)، پایتخت، دارای خیابان‌های سنگ‌فرش شده سفید با مغازه‌ها، هتل‌ها و کافه‌ها است که بر روی لبه ۴۰۰ متری صخره شهر قرار دارد.

منبع فارسیپارسا سیتی

منبع خارجیTouropia

رها ممبینی

رها ممبینی

رها ممبینی هستم. مدرس کامپیوتر و علاقمند به ترجمه و فعالیت های تولید محتوا هستم.

b2
b1