جزیره ایستر
b1
خانه » ۱۰ نمونه از دورافتاده‌ترین مکان‌های دنیا!

۱۰ نمونه از دورافتاده‌ترین مکان‌های دنیا!

b3

برخی از نقاط جهان به دور از جوامع شهری و در انتهای جاده‌های صعب‌العبور قرار دارند. دورافتاده‌ترین جاهای زمین گاه مسکونی نیز هستند یا به‌عنوان مراکز تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با عجیب‌ترین همراه باشید تا با ۱۰ مکان دورافتادهٔ جهان آشنا شوید.

توانایی بشر در تصرف جاهای بد آب‌وهوا، دورافتاده و مکان‌های خطرناک این کرهٔ خاکی به دور از امکانات جوامع شهری بسیار چشم‌گیر است. در این مقاله شما را با مکان‌هایی کاملاً دورافتاده و حتی مسکونی در سراسر جهان آشنا می‌کنیم تا به پشتکار تحسین‌برانگیز بشر پی ببرید.

10- اویمیاکون

۱ اویمیاکون

این روستای کوچک با ۵۰۰ خانه در سیبری قرار دارد و سردترین منطقهٔ مسکونی جهان است. این روستا پس از این که در فوریهٔ سال ۱۹۳۳ دمای منفی ۹۰ درجه را تجربه کرد، این لقب را به خود گرفت. این مکان بهشت گوشت‌خواران است چون دمای بسیار پایین هوا مانع کشت محصول یا آوردن کالاهای فاسد شدنی به این منطقه می‌شود. رژیم غذایی مردم این منطقه بیشتر وابسته به گوشت است.

9- تریستان

تریستان

از سمت غرب نزدیک‌ترین منطقهٔ مسکونی حدود ۳۲۱۸ کیلومتر با شما فاصله دارد و اگر به سمت شرق بروید، شهر بعدی در ۲۴۱۴ کیلومتری شما قرار گرفته است. از سمت جنوب هم به قطب جنوب می‌رسید اما در شمال، چند جزیرهٔ کوچک در فاصلهٔ ۳۷۰۱ کیلومتری منطقه قرار گرفته است. به مجمع‌الجزایر تریستان با ۳۰۰ نفر جمعیت خوش آمدید. نام این مجمع‌الجزایر در اصل «جزایر فرح‌بخش» است که کسانی که این جا را کشف کرده بودند این نام را برایش انتخاب کردند. مجمع‌الجزایر تریستان هنوز هم از سوی دولت بریتانیا اداره می‌شود.

8- بارو

بارو

نمی‌توان راجع به دورافتاده‌ترین مکان‌های زمین حرف زد و نامی از بارو در آلاسکا نبرد. این شهر ۴۰۰۰ نفر جمعیت دارد، در مدار قطب شمال قرار گرفته و شمالی‌ترین شهر آمریکا است. به دلیل یخبندان دائمی در این منطقه، هیچ‌جاده‌ای، دیگر مکان‌های آلاسکا یا آمریکا را به بارو وصل نمی‌کند. اگر بخواهید به این شهر بروید یا باید با هواپیما بروید یا اگر کوهنورد ماهری هستید، پیاده بروید.

7- جزیرهٔ دسپشن

جزیره‌ی دسپشن

در نزدیکی جنوب جزیرهٔ شتلند در شبه‌جزیرهٔ قطب جنوب، جزیرهٔ دسپشن قرار دارد که شماری از دانشمندان در آن‌جا به تحقیق مشغول هستند و هر از گاهی چند تن از گردشگران ماجراجو نیز سری به این جزیره می‌زنند. این جزیرهٔ بسیار زیبای طبیعی که دورادور آن را آب‌های شیرین فراگرفته‌اند و در وسط بد آب‌وهواترین اقیانوس جهان قرار گرفته است، در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی مامن شکارچیان وال بود. اما این جزیره فریبنده است چون در حقیقت یک جزیرهٔ واقعی نیست، این جزیره مخروط آتشفشانی یک آتشفشان فعال است.

6- جزیرهٔ ایستر

جزیره‌ی ایستر

علی‌رغم چیزی که شاید شما فکر کنید، جزیرهٔ ایستر مسکونی است. حدود ۶۰۰۰ نفر این جزیره را که در وسط اقیانوس آرام قرار دارد، خانهٔ خود می‌نامند. هیچ رمز و رازی در مورد چگونگی آمدن نسل‌های گذشته به این جزیره و ساختن آثار تاریخی غول‌پیکر وجود ندارد. ساکنان جزیره در سال ۱۹۵۵ از روش‌های سنتی مشابه برای تعمیر مجسمه‌ای که افتاده بود، استفاده کردند.

5- ایستگاه مک موردو

ایستگاه مک موردو

در ۱۳۶۸ کیلومتری شمال قطب جنوب، ایستگاه مک موردو در یک شکل یا از سال ۱۹۵۰ به شکل دیگری قرار دارد. از این ایستگاه به‌عنوان پایگاه پژوهش‌های علمی استفاده می‌شود و به‌دلیل داشتن باند فرود هواپیما، به‌عنوان مرکز تجدید منابع پایگاه‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ایستگاه یکی از پایگاه‌های بسیار مهم است.

4- سوالبارد

سوالبارد

سوالبارد مجموعه‌ای از چند جزیره است که دقیقاً میان نروژ و قطب شمال قرار گرفته است و حدود ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این مردم خوشبخت در محیط زندگی خود ۷ پارک ملی و ۲۳ منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ حیات‌وحش دارند. اگر این روباه‌های قطبی و خرس‌های قطبی نتوانند ساکنین را در زمستان‌هایی که خورشید فقط ۱ ساعت در آسمان است، در جزیره نگه دارند، در عوض خواب طولانی‌مدت شبانه، انگیزهٔ خوبی برای گذراندن زمستان در این منطقه است.

3- کیپ یورک

کیپ یورک

کیپ یورک یکی از دورافتاده‌تررین و دست‌نخورده‌ترین مکان‌های زمین است که در شمال شرقی استرالیا قرار دارد. در کیپ یورک که مساحت آن حدود ۱۹۹۴۲۹ کیلومتر مربع است، ۱۸۰۰۰ نفر زندگی می‌کنند که اکثر آن‌ها بومی هستند. این سرزمین پوشیده از جنگل‌های انبوه و پرباران، ساوانا (دشت پوشیده از علف و درختان دور از هم) و پر از زیست‌بوم‌هایی است که می‌توان یک کتاب دربارهٔ آن‌ها نوشت. احتمالاً چون این منطقه در استرالیا قرار دارد، در ۱۹۶۸۳۹ کیلومتر مربع آن هزاران نوع گیاه و حیوان وجود دارد که می‌توانند شما را بکشند!

2- سووارو

سووارو

درست در وسط اقیانوس آرام، میان سرزمین‌های وسیع، جزیرهٔ خالی از سکنه‌ای قرار دارد. اگر به این جزیره بروید شاید تنها انسان موجود در این جزیرهٔ مرجانی باشید. ادارهٔ این جزایر تحت کنترل جزایر «کوک» است که هر ۵ سال یک بار، یک نفر به‌عنوان سرپرست آن انتخاب می‌شود که این فرد یا خانوادهٔ او تنها کسانی هستند که می‌توانید در این جزیره ببینید. شما می‌توانید گنج واقعی پنهان را این‌جا پیدا کنید. حتی می‌توانید سکه‌های زرین و قدیمی اسپانیایی بیابید.

1- لارینکندا

لارینکندا

سرزمین‌های قطب شمال (تندرا) و جزایر دورافتاده در این فهرست هستند. اما تابه‌حال دربارهٔ زندگی در جایی که هوای آن از هوای دنور رقیق‌تر است، فکر کرده‌اید؟ لارینکندا که در کوه‌های پرو قرار گرفته است، ۵۱۸۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بلندترین نقطهٔ مسکونی جهان است. در این نقطه آب در ۳۰ درجه کمتر از سطح دریا به جوش می‌آید. هم‌چنین در این مکان لوله‌کشی وجود ندارد و بسیاری از مردم به‌دلیل وجود معدن طلا در نزدیکی آن، دچار مسمومیت ناشی از جیوه می‌شوند که به ارتفاع آن ربطی ندارد.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیThrillist

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
‌Rail
‌Rail
۱۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۱۴

عالی همه چیز ها و جاه های مهشور و دیدنی یا در اروپا هستن یا امریکا خیلی فاصله دارن از ما

b1