Cover-lost-city-persepolis-iran
b1
خانه » ۱۲ تا از شگفت‌انگیزترین شهرهای باستانی دنیا!

۱۲ تا از شگفت‌انگیزترین شهرهای باستانی دنیا!

b3

مجله بین‌المللی «National Geographic» مشهور‌ترین و از فعال‌ترین نشریه‌های دنیاست که از ۱۲۵ سال پیش تاکنون مطالبی درباره مسائل مرتبط با جغرافیا و علوم طبیعی جهان منشر کرده است. این مجله به تازگی فهرستی از ۱۲ شهر باستانی و شگفت‌انگیز جهان منتشر کرده که شهر پرسپولیس یا تخت‌جمشید به عنوان یک از شهرهای حیرت انگیز دنیای باستان انتخاب شده است.

یکی از نکات قابل توجه این نشریه استفاده از دانشمندان علم جغرافیا برای تهیه گزارش‌ها و استفاده از عکاس‌های حرفه‌ای آرشیوی ویژه خود است. با هم نگاهی بر شهرهای شگفت‌انگیز دنیای باستان می‌اندازیم.

12- پترا – اردن

lost-city-petra

با دقت به عکس و مقایسه فردی که در دهانه معبد پترا ایستاده می‌توان به عظمت و وسعت این شهر باستانی پی برد. این شهر سالیان سال زیر شن‌های صحرا مدفون شده بود. تاریخ ساخت آن به قرن دوم میلادی و به دست مردمان «انباط» ساخته شده است. این مکان امروزه یکی از اماکن گردشگری اردن است.

11- ماچو پیچو – پرو

lost-city-machu-picchu-citadel

از زمان کشف شهر «ماچو پیچو» یکصد سال می‌گذرد اما تاکنون باستان‌شناسان نتواسته‌اند کشف کنند که کاربرد این شهر باستانی متعلق به سلسله «اینکا‌ها» چه بوده است. اینکا‌ها دارای سیستم خاصی از نگارش بوده‌اند اما هیچ متنی از آن‌ها به جای نمانده است. این شهر در ارتفاع دو هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا ساخته شده و اغلب اوقات از آن به‌ عنوان «شهر گمشده اینکا‌ها» یاد می‌شود. ماچو پیچو احتمالا شناخته شده‌ترین نماد امپراتوری اینکا‌ها است. این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته‌ شده و صد‌ها سال پیش در زمان فتح اینکا‌ها توسط اسپانیایی‌ها متروک شده‌ است.

10- پالنک – مکزیک

lost-city-palenque-mexico

در جنوب شرقی مکزیک و گواتمالا «مایا‌ها» شروع به ساختن شهری بزرگ از سه هزار سال پیش در دل جنگل‌های استوایی کردند. حاکمان آن‌ها در این نواحی عبادتگاه‌های هرمی شکل، قصر‌ها، بازار و میدان‌های تجارتی زیبایی ساختند. آموزش هنر و تجارت رونق پیدا کرد و نویسندگان با استفاده از عکس‌ها و نقش‌های سمبلیک، یک سیستم نوشتاری ایجاد کردند. ریاضیدانان و ستاره‌شناسان مایا بسیار متخصص بودند. مشهور است در معابد مایا‌ها انسان‌ها را برای خدای خورشید قربانی می‌کردند.

9- تروآ – ترکیه

lost-city-troy-ruins

درباره هیچ شهری در تاریخ همچون تروا این همه افسانه و داستان‌های رازآلود وجود ندارد. هومر، این شهر را در شمال غربی ترکیه کنونی ذکر کرده و کشفیات باستان‌شناسی در سال ۱۸۷۱ از وجود شهری باستانی در این منطقه پرده برداشت. تروآ مهاجرنشینی یونانی بود که در محل آناتولی واقع بود. در آن سال «هانریش سلیمان» باستان‌شناس آلمانی شروع به کشفیاتی در منطقه کرد. این شهر حدوداً پنج هزار سال پیش ساخته شده ولی برخی از باستان‌شناسان شک دارند که کشفیات سلیمان‌‌ همان شهر باستانی تروآ باشد.

8- موهنجو دارو – پاکستان

lost-city-mohenjo-daro-pakistan

شهر باستانی «موهنجو دارو» مربوط به تمدن ایندوهای باستان است که به کلی تا سال ۱۹۲۱ میلادی ناشناخته باقی مانده بود، اما تحقیقات باستان‌شناسی در منطقه باعث کشف این شهر و شهر باستانی «هاراپا» شد. این شهر حدود چهار و ۵۰۰ سال پیش ساخته شد و در آن زمان منطقه‌ای بسیار حاصل خیر و پر آب بود. با این وجود به علت شرایط ناامن سیاسی در پاکستان هنوز امکان ادامه کشفیات و تحقیقات باستان‌شناسی برای روشن شدن رموز شهر امکان پذیر نیست.

7- پالمیرا – سوریه

lost-city-palmyra-syria

شهر باستانی «پالمیرا» یا «تادمور» قدمتی حدوداً چهار هزار ساله دارد اما اهمیت آن به سال‌های ۳۰۰ قبل از میلاد بر می‌گردد که به عنوان قطب تجاری شناخته می‌شد و مرکزی بود برای انتقال کالاهای بازرگانی ایران باستان و شهرهای بین‌النهرین. این شهر موقعیت استراتژیک برای رومیان داشت که توانسته بودند در قرن اول میلادی شهر را تصرف کنند. اوج شکوفایی این شهر در زمان سلطنت «زنوبی» بود.

6- تانیس – مصر

lost-city-tanis-ruins

شهر باستانی «تانیس» در زمان خود یکی از بزرگ‌ترین و ثروتمند‌ترین شهرهای دنیای باستان بوده است. مرکز سلطنت «توت انخ آمون» پادشاه مصر و پایتخت سیاسی امپراطوری فراعنه محسوب می‌شده است. این شهر همچنان شهری استراتژیک و اقتصادی بود تا اینکه در قرن ششم میلادی سیلاب دریاچه‌ای نزدیک آن ساکنین آن را تهدید کرد. پس این شهر خالی از مردمان شد و ساکنانش شهر تنیس را در نزدیکی آن ساختند و در آن مستقر شدند.

5- گریت اینکلوژر – زیمباوه

lost-city-zimbabwe

زمانی به اشتباه تصور می‌شد که، ملکه باستانی سبا، بلقیس در این شهر باستانی مستقر بوده. گریت اینکلوژر یکی از مهم‌ترین کشفیات باستان‌شناسی در قاره آفریقا محسوب می‌شود. هنوز مشخص نیست دقیقاً چه زمانی و برای چه هدفی این شهر ساخته شده اما به نظر می‌رسد «شونا» بنیانگذار امپراطوری «بانتو» در حوالی سال‌های ۱۲۵۰ میلادی آن را ساخته باشد. معنای این شهر «دیوار یا حصار بزرگ» است. این شهر کاربرد آیینی داشته است و شهری مقدس شناخته می‌شد.

4- نمرود – عراق

lost-city-nimrud

این شهر به عنوان پایتخت امپراطوری آشوریان در شمال عراق قرار داشت و نام آن با بی‌رحمی و قساوت عجین شده بود. آشوریان این شهر را در قرن ۱۴ قبل از میلاد ساختند و برای هزاران سال یکی از شهرهای مهم خاورمیانه باستان شناخته می‌شد. اهمیت این شهر در سال ۶۱۲ قبل از میلاد زمانی که دیگر شهر مهم آشوری‌ها به نام «نینوا» بدست بابلیان افتاد بسیار کم شد.

3- تخت‌جمشید – ایران

lost-city-persepolis-iran

شهر باستانی تخت‌جمشید یکی از چهار پایتخت امپراطوری سرزمینی بود که بعد‌ها به نام «ایران» نامیده شد. کار ساخت آن از حوالی سال‌های ۵۲۰ قبل از میلاد آغاز و به نمادی از ثروت و جلال و بزرگی امپراطوری ایران باستان تبدیل شد. معماری فوق العاده این شهر باستانی زبانزد مورخین دنیاست و در ساخت آن از نقره و طلا نیز استفاده شده بود و در گوشه و کنار تخت جمشید حجاری‌های پیکره‌های انسانی به چشم می‌خورد. ساخت تخت جمشید در دوران شکوفایی امپراطوری هخامنشی و به فرمان داریوش بزرگ آغاز شد. این امپراطوری از ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد حکم‌روایی کرد تا اینکه با حمله اسکندر مقدونی از هم فرو پاشید و تخت جمشید در آتش سوخت.

2- استون هنج – انگلیس

lost-city-stonehenge

قرن‌هاست که چرایی ساخت این شهر در جنوب انگلیس و کاربرد دقیق آن یکی از جواب‌های بی‌پاسخ باستان‌شناسان باقی مانده است. سازندگان استون هنج، از سال ۳۱۰۰ پیش از میلاد، سنگ‌های این بنا را به شکل چند دایره تو در تو، در مکان فعلی آن کار گذاشتند. احتمالاً از این دایره‌های سنگی برای مشاهده حرکات خورشید، ماه و ستارگان که در آن زمان طی مراسم مذهبی مورد پرستش قرار می‌گرفتند، استفاده می‌شده‌ است. سنگ‌هایی شبیه به آنچه که در این بنا به کار رفته، در مناطق دیگر مانند کارناک فرانسه و نیوگرنج ایرلند، یافت شده‌ است.

1- مِزا وِردِ – آمریکا

lost-city-mesa-verde

شهر باستانی مزا ورد در ایالت کلرادوی آمریکا قرار دارد. این شهر یکی از معدود باقی‌مانده‌های ساکنین بومی سرخ پوست قاره آمریکاست. این شهر توسط مردم کشاورز «پیئوبلوین» در بین سال‌های ۵۵۰ تا ۱۳۰۰ میلادی ساخته شده است.

منبع خارجیNational Geographic

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
عباس
عباس
۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵

سلام کار بسیار خوبی را شروع نموده اید……./////

عباس
عباس
۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۴

سلام امیر آقا من مستاجران هستم برای من این آثار را تلگرامی زحمت بکشید و بفرستید از اینکه در این راستا فعالیت دارید خوشحالم واز زحمتتان سپاسگزار////…..

Lord Error
Lord Error
۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۳

شهر سوخته کجاست اونوقت؟

b1