عکس کاور چیچِن ایتزا (1)
b1
خانه » ۱۰ مکان پر رمز و راز دنیا!

۱۰ مکان پر رمز و راز دنیا!

b3

در اینجا قصد داریم ۱۰ مکان پر رمز و راز در دنیا را به شما معرفی کنیم.

10- اهرام جیزه و مجسمه ابوالهول: مصر

اهرام جیزه (2) اهرام جیزه (1)

در آن زمان‌ها، از اهرام برای دفن کردن اجساد فرعون‌های مصر استفاده می‌کردند. اما با این وجود، کاوشگران هنوز هدف از ساخت اهرام جیزه را متوجه نشده‌اند و نمی‌دانند که این اهرام برای چه ساخته شده‌اند و نماد چه هستند چون به نظر نمی‌رسد که فرعونی در آن دفن شده باشد و این قضیه برای آن‌ها تبدیل به یک معما شده است. اتفاقاً این معما به جذابیت این منطقه افزوده. تا جایی که بسیاری از مردم، اهرام جیزه را محلی برای عبادات و راز و نیاز خود انتخاب کرده‌اند و برای انجام اعمال عبادی به این منطقه می‌آیند. بسیاری از بازدید کنندگان، مجذوب زیبایی، قدمت، شکوه و نوع ساخت این بنا شده‌اند. امروزه ریاضی دانان ثابت کرده‌اند که هماهنگی بی‌نظیری در ساخت زاویه‌های این اهرام وجود دارد و همه زاویه‌های اهرام با هم برابراند.

9- استون هنج: بریتانیای کبیر

استون هنج (1) استون هنج (2)

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از معروف‌ترین بناهای تاریخی در کل دنیا Stonehenge می‌باشد که در کشور انگلستان واقع شده است. این بنا شامل چند قطعه سنگ به صورت ایستاده است و قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. اما در طول ۱۴۰۰ سال چندین بار مرمت و بازسازی شده است. نظریات فراوانی در ارتباط با این بنا وجود دارد اما هنوز هیچ کس هدف از ساخت آن را متوجه نشده و این قضیه باعث شده که همچنان این بنا یکی از پر رمز و رازترین مکان‌ها روی زمین باشد.

8- جزیره ایستر: شیلی

جزیره ایستر (1) جزیره ایستر (2)

جزیره ایستر که به Rapa Nui یا Isla de Pascua معروف است جزیره‌ای است در اقیانوس آرام جنوبی متعلق به کشور شیلی. جزیره ایستر به خاطر تندیس‌های ۴۰۰ ساله عجیب باستانی خود معروف است. به این تندیس‌ها که در راستای کرانه دریا به خط ایستاده‌اند موآی گفته می‌شود. در بین سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ ساکنان این جزیره برای عبادت و راز و نیاز به این منطقه می‌آمدند. موآی‌ها در سرتاسر جزیره پراکنده‌اند. حتی در معادن و کنار جاده‌های قدیمی و کنار ساحل. بسته به اندازه و وزن موآی‌ها، تخمین زده می‌شود که بین ۵۰ تا ۱۵۰ نفر برای حمل آن‌ها توسط غلطکهای چوبی و سورتمه مورد نیاز بوده. سنگین‌ترین موآی وزنی حدود ۸۶ تن دارد. مجسمه‌های عظیم یا موآی، در طی یک دوره کوتاه خلاقیت کنده کاری شده‌اند. تقریباً نیمی از موآی‌های باقی مانده در Rano Raraku واقع شده است.

7- بَعَلبَک: لبنان

بعلبک (1) بعلبک (2)

بعلبک شرقی‌ترین شهر لبنان است. این شهر تا قبل از تصرف یونانی‌ها در ۳۳۱ سال قبل از میلاد، مشهورترین و مهم‌ترین شهر لبنان بوده است. این شهر در زمان پادشاه آگوستوس مستعمره ایتالیایی‌ها بوده است. در طول ۳ قرن بعد از آن، ایتالیایی‌ها بنایی را ساختند که بیشتر شبیه معبد بود. مکانی که این بناها در آن قرار گرفته ۳ حیاط دارد. دیوارهای این بنا توسط چندین سنگ بسیار غول پیکر ساخته شده. بسیاری از گردشگران معتقدند که ساخت این بنا فقط از عهده هنرمندانی چیره دست بر می‌آمده. در قسمت ورودی جنوبی بعلبک وسیله‌ای را که با آن سنگ‌ها را خرد و یا قطعه قطعه می‌کردند به نمایش گذاشته‌اند. در این مکان شما می‌توانید بزرگ‌ترین قطعه سنگ دنیا را که ۲۰۰۰ سال پیش از کوهی جدا شده بود، مشاهده کنید که این قطعه سنگ به سنگ زن باردار مشهور است. اندازه این سنگ ۲۱٫۵ متر در ۴٫۸ متر در ۴٫۲ و وزن آن حدود ۱۰۰۰ تن تخمین زده می‌شود.

6- ماچو پیچو: پرو

ماچو پیچو (1) ماچو پیچو (2)

Machu Picchu یکی از شهرهای زیبا و بکر امپراتوری Inca است که در پشت ارتفاعات Peruvian Andes در بالای کوه و در سراشیبی بسیار تندی قرار گرفته. از آنجایی که Machu Picchu در این مکان قرار گرفته، از حمله اسپانیایی‌ها در آن زمان در امان بوده است. طوری که قرن‌ها مردم آن را فراموش کرده بودند تا زمانی که در سال ۱۹۱۱، Hirman Bingham باستان‌شناس معروف آن را دوباره کشف کرد. سنگ‌های این بنا آن چنان سفت و محکم و یکپارچه‌اند که حتی تیغه بسیار تیز شمشیر هم نمی‌تواند حتی تکه‌ای کوچک از آن را جدا کند. در کاوش‌هایی که اخیراً کاوشگران انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که Machu Picchu در سال ۱۴۵۰، زمانی که Inca پادشاه Pachacuti بوده و قصد کناره گیری از سلطنت را داشته ساخته شده است.

5- خطوط نازکا: پرو

خطوط نازکا (1) خطوط نازکا (2)

خطوط نازکا مجموعه‌ای از خطوطی است که در صحرای نازکا، که یک دشت بایر است واقع شده. در این بیابان صدها شکل منحصر به فرد از خطوط ساده گرفته تا اشکال هندسی و تصاویر پرندگان و حیوانات وجود دارد. نکته بسیار جالبی که در مورد این تصاویر وجود دارد این است که این خطوط به جز از فضا قابل تشخیص به صورت خطوط منسجم نیستند. از این رو حدس زده می‌شود که مردم نازکا هرگز نتوانستند کاری را که خلق کرده‌اند به صورت منسجم ببینند. مدارک موجود کمی در خصوص علت اشکال ساخته شده وجود دارد. از این رو، انگیزه مردم نازکا، ماندگارترین راز خطوط می‌باشد. بسیاری محققان عقیده دارند که انگیزه مردم نازکا، مذهبی بوده. یعنی خلق اشکالی که تنها خدایان از آسمان قادر به دیدن آن‌ها به طور واضح هستند.

4- تِیاهُئاناکو: بولیوی

تیاهئاناکو (1) تیاهئاناکو (2)

Tiahuanacu که به Tiwanaku معروف است مکانی بسیار پر رمز و راز است. و آن هم به خاطر قدمت (حدود ۱۷۰۰۰ سال) و نوع سنگهای خاصی است که در ساخت آن به کار رفته است. کاوشگران احتمال می‌دهند که Tiahuanacu محلی برای عبادت مردم در آن زمان بوده است. مردم در زمان‌های قدیم، هرمی سنگی را ساختند که به آن Akapana می‌گویند.

3- چیچِن ایتزا: مکزیک

چیچِن ایتزا (1) چیچِن ایتزا (2)

چیچن ایتزا اثری باستانی از تمدن مایا است که در کشور مکزیک واقع شده است. بسیاری از باستان‌شناسان معتقدند چیچن ایتزا در حدود هزار سال پیش پایتخت یکی از پادشاهان مایاها به نام «تاپیلتزین چه کوئتزالکولت» بوده است. کلمه چیچن ایتزا به معنی «در کنار دهانه چاه ایتزا» است. هدف از ساخت این معبد تقدیم قربانی به خدای باران مایاها، چاک، بوده است. مهم‌ترین اثر این مجموعه، El Castillo (به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است. در آن زمان چیچن ایتزا جزء کلان شهر به حساب می‌آمده و تا قرن ۱۲ پایتخت بوده است.

2- گوی‌های سنگی: کاستاریکا

گوی های سنگی (1) گوی های سنگی (2)

یکی از عجیب‌ترین بناهای تاریخی که در Diquis Delta در کاستاریکا واقع است گوی‌های سنگی است. در سال ۱۹۳۰، صدها سنگ گرد از چند سانتی متری گرفته تا بیش از دو متر جمع آوری شدند. وزن بعضی از این سنگ‌ها حدود ۱۶ تن است. این گوی‌ها توسط دست بشر ساخته شده است.

1- خرابه‌ای زیر آب: ژاپن

خرابه ای زیر آب (1) خرابه ای زیر آب (2)

در شرق ساحل Yonaguni، در ژاپن خرابه‌ای وجود دارد که قدمتی ۸۰۰۰ ساله دارد. در آن زمان‌ها مردم معتقد بودند که این خرابه بر اثر عامل طبیعی جغرافیایی پدید آمده است اما بررسی‌های کاوشگران نشان می‌دهد که این خرابه ساخته دست بشر است. این بررسی‌ها در سال ۱۹۹۵ توسط غواصی از اکیناوا که با دوربینش به اعماق دریا رفته بود کشف شد.

منبع فارسیایران‌ویج

منبع خارجیAmo

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
5 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
رزیتا
رزیتا
۲۳ آذر ۱۳۹۸ ۲۳:۱۸

مطالب شما عالیه دستتون درد نکنه

Arezoo.R
Arezoo.R
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۱۹

ی مجموعه تمیز با اطلاعات و مدارک مناسب عالی در قالب عکس
خسته نباشید heart

_I_ _C_
I.C
۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۰۴

عالی اما wink تخت جمشید هم بنای باشکوه و باورنکردنی0 :bigsmile: :bigsmile:

حسين
حسين
۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ۲۳:۳۲

توى قسمت چيچن ايتزا عكس ماچوپيچو زديد

b1