عکس کاور کوچه آدامسی (7)
b1
خانه » کوچه آدامسی و دیوار آدامسی، کثیف‌ترین جاذبه توریستی جهان!

کوچه آدامسی و دیوار آدامسی، کثیف‌ترین جاذبه توریستی جهان!

b3

کوچه آدامسی واقع در سن‌لوییس ایالت واشینگتن آمریکا با دیوارهای پوشیده از آدامس، شهرت خاصی پیدا کرده است و به مکانی توریستی تبدیل گشته. این کوچه در مرکز سن لوییس قرار دارد، سن لویس دهکده ایست ساحلی که در جادهٔ بین لوس آنجلس و سانفرانسیسکو قرار گرفته است.

وقتی پا به داخل این کوچه می‌گذارید، ناخوداگاه منظره دیوارهای پوشیده از آدامس شما را به سوی خود جلب می‌کند. دیوارهای هر دو سوی کوچه از آدامس‌های بادکنکی جویده شده پوشیده شده است. دیوارهای این کوچه ۴٫۶ متر ارتفاع دارند و طول کوچه نیز ۲۱ متر هست.

کوچه آدامسی (13)

بعضی معتقدند که جنگ آدامسی در این کوچه به سال ۱۹۵۰ برمیگرده که بین دانش آموزان دو مدرسه برگزار می‌شد. اما در سال ۱۹۷۰ این کوچه رسماً آدمسی شد! یعنی قدمتی ۴۰ ساله داره.

این کوچه سال‌هاست که به همین شکل هست، از سال ۱۹۷۰ تا کنون تغییر آنچنانی‌ای نداشته است به جز اینکه آدامس‌های بیشتری روی دیوار چسبانده شده است. البته باید در نظر گرفت که به احتمال زیاد آدامس‌های بسیاری نیز پس از مدتی از روی دیوارها پایین افتاده‌اند.

کوچه آدامسی (11)

واکنش مردمی که برای نخستین بار وارد این کوچه می‌شوند بسیار جالب است. برخی از آن‌ها چندششان می‌شود و از کوچه رد نمی‌شوند و بعضی‌ها هم جلوی دهان خود را می‌گیرند و به مسیر خود ادامه می‌دهند ولی بیشتر بازدیدکنندگان وقت زیادی را در این کوچه صرف می‌کنند و بالاخره آدامس خود را در جایی می‌چسبانند.

کارهای هنری آدامسی این دیوار یعنی چسباندن آدامس‌های جویده شده با اشکال مختلف و گاهی هم سکه‌ای توسط مردم از سال ۱۹۹۰ شروع شده است.

کوچه آدامسی (2)

کار به جایی رسید که این عادت مردم یعنی چسبوندن آدامس‌های جویده شده به دیوارها، به هنر تبدیل شد و اسم اون رو (Gum Art) گذاشتند. چرا که شما می‌توانید، اشکالی چون ماه، خورشید، حیوان، چهره افراد، اسامی، پیام‌ها و غیره که با یک یا چند آدامس رنگی طراحی شده است، ببینید.

کوچه آدامسی (1) کوچه آدامسی (4) کوچه آدامسی (8) کوچه آدامسی (3) دیوار آدامسی (3) دیوار آدامسی (4)

این دیوار تا به حال دوبار توسط شهرداری کاملاً پاک سازی شده است. با این وجود مردم از این عادت خود دست بر نداشته و به کار خود ادامه دادند. در عوض شهرداری دست از پاکسازی آن برداشت. در ۱۹۹۶ سازمان BIA خواستار تمیز کردن مجدد کوچه شد که مورد قبول واقع نشد.

کوچه آدامسی (9) کوچه آدامسی (6)

کوچه فقط هنرمندان آماتور رو به خودش جلب نمی‌کنه بلکه حتی هنرمندان بزرگی همچون Matthew Hoffman هم به سمت این دیوارهای آدامسی جذب می‌شن.

در انتهای کوچه در بالاترین نقطه دیوار، یک پرترهٔ غول پیکر از هافمن به اسم پروژه آدامسی به چشم می‌خوره، که کاملاً با آدامس درست شده.

کوچه آدامسی (10)

شکل، هنرمند رو در حال باد کردن آدامس نشون می‌ده، که این قسمت شکل نیازمند مقدار خیلی زیادی از آدامس بود که با کمک دیگر هنرمندان شکل گرفت. طرح پروژه آدامسی بزرگ‌ترین طرح روی دیوارای این کوچست که آنقدر در بالا کشیده شده است که مطمئن باشند جاودانه میمونه.

این آدامس گرافیتی از دو بار عملیات پاکسازی دیوارها، جون سالم به در برده!

نه تنها فقط هنرمندان هنر آدامسی در خلق طرحی جدید انگیزه دارند بلکه حتی شاعرها هم در این بین نقشی ایفا می‌کنند. مثلاً شاعری به نام Arroyo Grande که به اسم M شناخته می‌شه شعری در مورد دفاع از کوچه آدامسی گفته که شعرش در مقاله‌ای به چاپ رسیده:

We write our epitaphs on walls with gum,
And though it may be meaningless to some,
We have a symbol of our gummy youth,
Whose walls may not tell some glorious truth,
But eloquently speak of better times,
Of cruising, shopping sprees، and nursery rhymes.
If gum is all you see upon our wall,
Your mind is closed, your spirit shrunk and small,
Though memories of youth may never last,
Gum Alley is our present to our past.»

- «M», Arroyo Grande

 

ما نوشته‌های روی سنگ قبرمونو روی این دیوارها با آدامس می‌نویسیم
و اگرچه که برای بعضی‌ها بی معنی هست
اما سمبلی هست در مورد جوانهای آدامسی
که دیوارشون ممکنه که حقیقتی افتخار آمیزیرو بیان نکنه
اما در مورد زمانهای بهتری صحبت می‌کنه
راجع به کشف کردن مکانهای جدید، خرید کردنا و آهنگ پرستاری
اگر فقط اون چیزی که روی دیوارای ما می‌بینی آدامسه
ذهن بسته‌ای داری، روحت سنگ شده و کوچیکه
با اینکه خاطرات جوانی تا ابد طول نمی‌کشند
کوچه آدامسی هدیه ایست از طرف ما به گذشتمون

در حال حاضر، توریست‌های خارجی پول کلانی برای دیدن این کوچه هزینه می‌کنند. تا بتوانند با آدامس‌های جویده شده خود بر روی این دیوارها اثر هنری برجای گذارند.

مناظر این دیوارها از نظر بسیاری جالب و زیبا و از نگاه بسیاری دیگر زشت و مشمئز کننده به نظر می‌آید.

دیوار آدامسی (11)

یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی ایالات متحده آمریکا دیوار آدامسی سیاتل است که شبیه به کوچه آدامسی در کالیفرنیا میمونه. دیوار آدامسی یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری شهر سیاتل ایالت واشینگتن کشور آمریکا است که در آلوده‌ترین منطقه این شهر واقع شده است. دیوار آدامسی در ۱۹۹۹ به یک مکان توریستی تبدیل شد.

دیوار آدامسی (14)

اما فلسفه پیدایش این دیوار به حدود ۲۰ سال قبل برمی گردد، یعنی زمانی که مردم این منطقه فقیر نشین، جهت دریافت بلیط تئاتر در کنار دیوار به صف می‌ایستادند و آدامس‌های جویده شده خود را به دیوار خانه‌ای متروک می‌چسباندند.

دیوار آدامسی (10) دیوار آدامسی (8) دیوار آدامسی (6) دیوار آدامسی (13) دیوار آدامسی (1) دیوار آدامسی (9)

جالب آنکه، در سال ۲۰۰۹ به عنوان یکی از ۵ کثیف‌ترین جاذبه توریستی جهان شناخته شد.

دیوار آدامسی (2) دیوار-آدامسی دیوار آدامسی (12)

منبع فارسیعمو ممد

منبع خارجیOddity Central

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
donya M
۲۵ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۴۷

lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol خخخخخخ چقد جالب

لیدا
لیدا
۳۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۴:۰۳
Reply to  donya M

اره

b1