عکس کاور فصلی بودن آنفلوآنزا
b1
خانه » ۸ پدیده که علم هیچ توجیهی برای آنها ندارد!

۸ پدیده که علم هیچ توجیهی برای آنها ندارد!

b3

با وجود پیشرفتهای بشر در توسعه علم و فناوری به ویژه در نخستین سالهای هزاره سوم هنوز بسیاری از پدیده‌ها باقی مانده‌اند که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد. مجله Scientific American در وب سایت خود به معرفی برخی از این پدیده‌ها پرداخته است.

8- فصلی بودن آنفلوآنزا

فصلی بودن آنفلوآنزا

هر چند ویروسهای آنفلوآنزا در تمام فصول سال وجود دارند اما دانشمندان هنوز موفق نشده‌اند توضیح دهند که چرا آنفلوآنزا تنها در مناطق معتدل و تنها در فصول زمستانی و سرد ظهور پیدا می‌کند.

7- تولد زبان

تولد زبان

از لحظه‌ای که انسان خلق شد شروع به سخن گفتن کرد اما از آنجا که در فسیل‌های باقی مانده از این جاندار بقایایی از اندامهای مرتبط با زبان مثل تارهای صوتی، نای و زبان باقی نمانده است بنابراین دانشمندان نمی‌دانند که انسان نخستین به چه روشی این توانایی را توسعه داده است. همچنین روشی که به کمک آن کودکان صحبت کردن را می‌آموزند هنوز ناشناخته باقی مانده است.

6- توسعه دو جنس

توسعه دو جنس

جانداران اولیه زمین به روش تک جنسی تولید مثل می‌کردند اما در حدود یک میلیارد سال قبل دو جنس نر و ماده ظاهر شدند. پرسش بسیاری از دانشمندان این است: چرا جنس نر وجود دارد در حالی که جنس ماده برای تولید مثل کافی است؟ در حقیقت به نظر می‌رسد که حضور دو جنس نر و ماده نوعی رفتار سازگار با تکامل باشد.

5- ابر رساناهای دمای بالا

ابر رساناهای دمای بالا

در حالی که پیش از این تصور می‌شد هدایت الکتریکی می‌تواند تنها در دمای بسیار پایین نزدیک به ۲۷۳- سانتیگراد رخ دهد، در حدود دهه ۸۰ کشف شد که برخی آلیاژهای محتوی مس می‌توانند در دمای بالاتر در حدود ۱۹۶- درجه سانتیگراد نیز هادی جریان الکتریسته باشند. به هر حال هنوز تئوری‌ای که بتواند در خصوص این رفتار فیزیکی پاسخ دهد ارائه نشده است.

4- مواد و ضد مواد

مواد و ضد مواد

بیگ بنگ، انفجاری که در پی آن جهان متولد شد از مقدار برابری ماده و ضد ماده ساخته شده است. به این ترتیب در کنار ستارگان، سیارات و کهکشانهایی که با کمک تلسکوپهای پر قدرت قابل رصد هستند، ضد ستارگان، ضد سیارات و ضد کهکشانهایی هم وجود دارند که ممکن است در بخشهایی از جهان پنهان شده باشند. به اعتقاد محققان، ضد ماده وجود دارد اما هنوز ماهیت آن به صورت یک راز باقی مانده است.

3- پرتوهای کیهانی با انرژی بالا

پرتوهای کیهانی با انرژی بالا

به اعتقاد دانشمندان پرتوهای کیهانی با انرژی بالا به شدت به زمین آسیب می‌رسانند و اعتقاد بر این است که از سیاه چاله‌ها و یا از ابرنواختران کهکشان‌های نزدیک ساطع شده‌اند اما هنوز جزئیات این پرتوها ناشناخته مانده است.

2- خصلت کایرالی مولکول‌ها

خصلت کایرالی مولکول‌ها

در طبیعت، اغلب مولکولهای آلی دو شکل آینه‌ای دارند اما این دو شکل همانند دستهای انسان روی هم منطبق نمی‌شوند. تنها یکی از این دو شکل فعال بوده و در طبیعت رایج است. اینکه چرا تنها یک شکل از مولکول در توسعه حیات اهمیت دارد هنوز یک راز است.

1- چرخش پروتونها

چرخش پروتونها

توانایی پروتونها چرخیدن است که با اصطلاح چرخش شناخته می‌شود. این چرخش، فعل و انفعالات مغناطیسی میان ذراتی که اساس رزونانس مغناطیسی تصاویر را می‌سازند کنترل می‌کند. تاکنون آزمایشاتی برای محاسبه چیزی که منجر به خاصیت چرخشی پروتون‌ها می‌شود انجام شده و نشان داده است که این چرخش کاملاً به کوارکها وابسته است. کوارک‌ها ذرات سازنده پروتونها هستند. به همین دلیل دانشمندان در تلاش برای کشف فاکتورهای دیگری هستند که منجر به بروز اثر چرخش پروتون‌ها می‌شود.

منبع فارسیمهر

منبع خارجیScientific American

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Unknown
Unknown
۴ اسفند ۱۳۹۹ ۱۵:۵۱

بعضیا بدون توجه به عقل و دانش دائما در حال داستان سرایی هستند و خودشان و مردم را گمراه می کنند بعضی هم تکیه صرف بر علم دارند و فکر میکنند علم خدای آنهاست و هر چه که علم اثبات نکرده دلیل میشه که وجود نداره

SAEED LIMA
۹ شهریور ۱۳۹۶ ۱۵:۰۸

فوق العاده star star

b1