عکس کاور آزمایشهای علمی مدرن
b1
خانه » ۸ خطر بالقوه برای نابودی زمین!

۸ خطر بالقوه برای نابودی زمین!

b3

تابش‌های کیهانی، برخوردهای اخترواره ها با زمین، فعالیت ابرآتشفشانها و حتی سرماخوردگی، خطرهایی هستند که می‌توانند زمین را به سادگی و سرعت به ورطه نابودی بکشانند، باور کنید زمین به اندازه‌ای که فکر می‌کنید امن نیست!

توده‌های نفتی اقیانوسها را تهدید می‌کنند و انفجارهای میدانهای گازی، اتمسفر و آب و هوای زمین را به مخاطره می‌اندازد، پدیده‌هایی که به اعتقاد بسیاری از دانشمندان و آینده‌نگران برای زمین تهدیدهای بسیار کوچکی به شمار می‌روند.

فاکس نیوز در ادامه هشت نمونه از خطرهایی که می‌توانند زمین و هر آنچه در آن وجود دارد را با خطر نابودی مواجه کنند تشریح کرده است. این تهدیدها توسط دانشمندان و نویسندگان داستانهای علمی تخیلی که به نوعی آینده را نیز پیش بینی می‌کنند معرفی شده‌اند.

8- انفجار گامایی

انفجار گامایی

زمانی که یک ابرنواختر منفجر می‌شود پرتوهای عظیم گامایی از خود ایجاد می‌کند؛ خوشبختانه تمامی این انفجارها به اندازه‌ای از زمین دور هستند که آسیبی به سیاره انسانها وارد نیاورند، اما اگر یکی از چنین انفجارهایی در نزدیکی زمین صورت بگیرد چه خواهد شد؟ به گفته آنی مک کواید، دانشمندی که در حال تکمیل کتابی درباره فجایع زمینی است، در صورت وقوع چنین حادثه‌ای بخشی بزرگ از اتمسفر زمین نابود شده و در پی آن در طول یک ماه تمامی گونه‌های زیستی، حتی آنهایی که در اعماق زمین یا دریا سکونت دارند نابود خواهند شد با این همه به دلیل اینکه چنین انفجاری علاوه بر نزدیکی باید در مسیر و جهت سیاره زمین رخ دهد، می‌توان اطمینان داشت که احتمال وقوع چنین فاجعه‌ای تقریباً صفر است زیرا در مسیر زمین تنها چند ستاره عظیم وجود دارند که احتمال انفجار آن‌ها می‌رود.

7- ویروس فکر

ویروس فکر

بسیاری از نویسندگان کتابهای علمی تخیلی احتمال نابودی جهان را تحت تأثیر ویروسی فراگیر به نام ویروس فکر به هیچ وجه رد نمی‌کنند و حتی وقوع فجایعی مانند نسل کشی در رواندا را تحت تأثیر چنین پدیده‌ای می‌دانند، ویروس‌هایی که در گذشته در میان انسانها به وجود آمده، افکار آنها را تحت تأثیر خود قرار داده و فجایعی را به بار آورده‌اند. سپس به صورت مخفیانه در میان انسانها باقی مانده و هر لحظه احتمال بازگشت آنها وجود خواهد داشت. از نظر جان بارنس نویسنده کتاب Directive ۵۱ اینترنت و سرعت فراگیری و توسعه ایده‌های مختلف در سطح جهان از طریق این شبکه یکی از دلایل امکان پذیر بودن نفوذ چنین ویروسهایی به مغز انسانها است.

همچنین والتر جان ویلیامز نویسنده کتاب Implied Spaces معتقد است در آینده، نانو عناصری به وجود خواهند آمد که می‌توانند برای ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در مغز انسان نفوذ کنند.

6- جابه‌جایی قطبهای زمین

قطبهای زمین

قطبهای میدان مغناطیسی زمین هر چند صد هزار سال یکبار جابه‌جا می‌شوند و در زمان جابه‌جایی قبل از اینکه در نقطه‌ای ثابت شوند، مدتی در نقاط مختلف زمین سرگردان خواهند بود. مشکل اصلی، جابه‌جایی قطبها نیست، مشکل اینجا است که قطبهای مغناطیسی زمین پرتوهای خورشیدی را به سوی خود جذب می‌کنند و در صورتی که در هنگام جابه‌جایی، قطبها بر روی یکدیگر قرار گیرند، فاجعه به بار خواهد آمد و بخشی از زمین خواهد سوخت با این حال روند آرام پدیده جابه‌جایی قطبها شکل گیری ناگهانی چنین شرایطی را کمی غیر ممکن ساخته است.

5- وسعت یافتن جهان

وسعت یافتن جهان

ویلیامز این پدیده را گرداب بزرگ می‌خواند، در حال حاضر بر همه آشکار شده که انرژی تاریک باعث وسعت یافتن مداوم جهان می‌شود و با سرعت گرفتن این روند، فاصله ستاره‌ها از یکدیگر زیادتر شده و جهان قابل دید کوچکتر خواهد شد و به این شکل ذرات اتمی که نتوانند یکدیگر را ببینند نمی‌توانند با یکدیگر تعامل برقرار کنند.

در چنین شرایطی هیچ یک از پروتونها و الکترونها در جهانی یکسان نخواهند بود و در این صورت قادر به برقراری تعامل قوی با یکدیگر نخواهند بود و این به آن معنی است که ذرات ماده از هم متلاشی خواهند شد. هوارد دیویدسن یکی از فیزیکدانان نامدار دانشگاه استنفورد معتقد است امکان وقوع چنین رویدادی وجود دارد اما قرنها زمان خواهد برد.

4- آزمایش‌های علمی مدرن

آزمایشهای علمی مدرن

تجربیات تاریخی نشان داده‌اند معمولاً بزرگترین خطر برای بشر، خود بشر است. به گفته متخصصان، آزمایش‌های مدرنی که در مراکزی مانند برخورد دهنده بزرگ هادرون انجام می‌گیرند می‌توانند منجر به وقوع پدیده‌های غیر عادی و خطرناک مانند انفجارهای عظیم شوند. با وجود اینکه بسیاری از دانشمندان وقوع چنین حوادثی را کاملاً غیر ممکن می‌دانند، اما عده‌ای دیگر بر این باورند احتمال بروز اشتباه در آنها وجود دارد و جدا از آن، اگر اشتباهی هم صورت نگیرد احتمال سوء استفاده انسان از نتایج این آزمایشها در آینده به هیچ وجه غیر ممکن نخواهد بود.

3- ابرآتشفشانها زمین را می‌بلعند

ابرآتشفشانها

در حدود ۷۳ هزار سال پیش ابر آتشفشانی عظیم در جنوب شرق آسیا هندوستان را به خاکستر تبدیل کرد. این فصل آتشفشانی برای دو دهه ادامه پیدا کرد و در حدود ۷۵ درصد از نژاد در حال شکل گیری انسانها را از بین برد. از میان ۶ ابرآتشفشانی که ممکن است در زمان حال فعال شوند، سه آتشفشان در آمریکا قرار دارند که یکی از آنها در زیر پارک ملی یلواستون قرار گرفته است. همچنین برخی از محققان زمین شناس باور دارند احتمال آتشفشانی شدن و تحریک صفحات تکتونیکی شدید بر روی زمین وجود دارد.

متاسفانه دانشمندان هیچ نقشه‌ای برای مقابله با فعالیت ابرآتشفشانها ندارند و در صورتی که فعال شوند، هیچ چیز نمی‌تواند آنها را متوقف کند، تنها این امید وجود دارد که احتمال فعال شدن همزمان این ابرآتشفشانها با هم بسیار بعید است.

2- سلطه رایانه‌ها بر انسان

سلطه رایانه

به نظر می‌آید این تهدید در حال حاضر فعالیت خود را آغاز کرده باشد، تهدیدی که به دست خود انسان ساخته شده است. با پیشرفت بیشتر تکنولوژی، به تدریج ماشینهای هوشمندی به وجود خواهند آمد که سازماندهی حیاتی‌ترین بخشهای زندگی انسان را به عهده خواهند گرفت و به تدریج ماشینها خود آگاه از توانایی خودسازی و تولید کردن نمونه‌های مشابهی از خود نیز برخوردار خواهند شد.

جدی‌ترین تهدید برای انسان از جانب هوش مصنوعی خواهد بود زیرا بسیاری از محققان باور دارند روزی قدرت هوش مصنوعی از هوش انسان فراتر خواهد رفت و فاجعه در این بخش از تاریخ رخ خواهد داد، زمانی که ماشینهای هوشمند تصمیم بگیرند برنامه ریزی های روزانه را انجام دهند و نیازی به حضور انسان نبینند و یا حتی کنترل تسحیلات اتمی را به دست بگیرند.

1- سرایت جهانی آنفولانزا

سرایت جهانی آنفولانزا

یکی از بزرگترین تهدیدها برای بشر ابتلای جهانی به سرماخوردگی ساده است، آنفولانزای مرگباری که می‌تواند سرتاسر جهان را به خود آلوده کند. N۱H۱ یکی از نمونه‌های جدی اما نه چندان مرگبار این رویداد بود اما سرایت بیماری خطرناکتر این نوع آنفولانزا می‌تواند آسیبهای جدی را به جوامع انسانی وارد آورد. سرعت بالای سرایت بیماری و اتکای بیش از اندازه بیمارستانهای مدرن به آنتی بیوتیکها و عدم توجه به ضد عفونی دقیق از دیگر مشکلاتی است که می‌تواند تهدید چنین بیماری‌هایی را جدی‌تر کند.

ساده‌ترین و مهم‌ترین راه حل برای برخورد با چنین پدیده‌ای رعایت بهداشت فردی و استفاده از روشهای ساده جلوگیری از سرایت بیماری‌ها به دیگر افراد جامعه است. همچنین توانایی دانشمندان در تولید سریع واکسنهای کنترل کننده بیماری درصد احتمال ابتلای جهانی به چنین بیماری‌هایی را کاهش می‌دهد.

منبع فارسیمهر

منبع خارجیFox

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
اکبر
اکبر
۲۱ دی ۱۳۹۷ ۱۶:۲۹

جالب است. مورد دوم خیلی شبیه فیلم ترمیناتور به کارگردانی جیمزکامرون است. البته که ممکنه روزی ماشین ها خود آگاه شوند، چون 40سال پیش ایالات متحده فیلم ترمیناتور رو در رابطه با همین موضوع البته کمی با اغراق تولید کرده اند که در این فیلم ربات های ساخت بشر خود آگاه میشوند و درست مطابق با همین پست شما، تسلیحات هسته ای ایالت متحده رو در اختیار میگیرند و جنگ بزرگ هسته ای رخ میدهد و ماشین ها علیه انسان ها بر می خیزند.

تشکر باز اینجور مطالب بزارید

علی
علی
۲۲ تیر ۱۳۹۸ ۲۲:۴۴
Reply to  اکبر

بله این نظریه که به تکانگی تکنولوژی معروف است حقیقت دارد هر روز سیستم های ما اتوماتیک تر می شوند از زمانی که انسا به ماشین به خاطر سپردن رو آموخت این بحران شروع شده

b1