cover eifel
b1
خانه » ۱۰ مخترعی که قربانی اختراعشان شدند!

۱۰ مخترعی که قربانی اختراعشان شدند!

b3

تغییرات بسیار وسیع و گسترده‌ای که ما امروزه در جهان شاهد آن هستیم مدیون تلاش‌ها و زحمات شبانه روزی دانشمندانی است که به صورت شبانه روزی برای پیشرفت علم و دانش تلاش کرده‌اند. در این میان تعدادی از این دانشمندان حتی جانشان را توسط اختراع خود در این راه از دست داده‌اند.

در طول تاریخ بشر اختراع‌های بسیاری صورت گرفته است. اختراعاتی در زمینه‌های مختلف مثل هوانوردی، علوم پزشکی، مهندسی و یا اتومبیل‌ها و بسیاری موارد دیگر که زندگی بشر را برای همیشه تغییر دادند. اما در بسیاری موارد و در زمان آزمایش‌های اولیه این وسایل آنچنان که باید امن نبودند و به مرگ سازندگان خود منجر شدند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مخترعینی آشنا کنیم که با اختراع خود کشته شدند.

10- فرنچمین فرمینت

sieur
درسال ۱۷۷۲ فردی به نام «فرنچمن فرمینت» تلاش کرد تا اولین وسیله تنفس زیر آب را بسازد. این وسیله هوای تنفس شده را به داخل لباس غواصی می‌برد و سپس به کمک وسیله‌های خاصی که درآن قرار گرفته بود تصفیه می‌شد. این وسیله اولین لباس غواصی است که در دنیا اختراع شد اما به هر حال مشکلات فراوانی داشت و همین باعث شد تا مخترعش پس از ۲۰ دقیقه که زیر آب بود به علت تمام شدن اکسیژن جانش را از دست بدهد.

9- هنری فلوس

fleuss
در سال ۱۸۷۶ و در حالی که هنوز غواص‌ها وسیله‌ای خوب برای رفتن به عمق آب نداشتند این «هنری فلوس» بود که وسیله‌ای جالب و قابل حمل را اختراع کرد. در ابداع این مرد به جای هوای فشرده شده از اکسیژن فشرده شده استفاده می‌شد و همین کشنده‌ترین بخش این اختراع بود. این مرد به همراه اختراعش به عمق ۴۰ متری رفت و هیچوقت برنگشت زیرا به خاطر تنفس اکسیژن خالص جانش را از دست داد.

8- کارل سوسک

karel
این مرد کانادایی که یک بدلکار بود به خاطر ابداع کپسول نجات و پرش از بالای آبشار نیاگارا به شهرت رسید. این مرد از این پرش توانست جان سالم به در ببرد ولی تصمیم گرفت کپسول دیگری ساخته و آن را از بالای آبشار هوستون در تگزاس به پایین پرت کند. این مرد در سال ۱۹۸۵ پس از پیدا کردن اسپانسر و ساخت کپسول از بالای آبشار به پایین پرید ولی محاسباتش درست نبود و کپسول پس از برخورد با سطح آب تکه تکه شد. شدت جراحاتی که «سوسک» برداشته بود باعث شد تا او روز بعد جانش را از دست بدهد.

7- ون هو

wanhu
بر اساس افسانه‌هایی که در کتاب‌های چینی آمده است ون هو یکی از مخترعین و البته اربابان چینی بوده است که به خاطر درست کردن صندلی پرنده جانش را از دست داد. این فرمانروا در یکی از ابداعات عجیبش ۴۷ موشک را به صندلی متصل کرد و قصد داشت تا به فضا برود. پس از روشن شدن موشک‌ها صندلی به آسمان رفت و منفجر شد. پس از آنکه دود و گرد و خاک فرونشست دیگر اثری از «ون هو» نبود و در همان آسمان کشته و پودر شده بود.

6- فرانز ریشلت

cover eifel
این مرد فرانسوی که در اتریش به دنیا آمده بود مخترع و پیشتاز در زمینه فنون و طراح چتر و چتربازی بود. او توانست یک چتر خاص را طراحی کند که توسط شخص چترباز پوشیده می‌شد و پس از پرش، چتر آن باز می‌شد. وی چندین بار به وسیله آدمک این چتر را از طبقه پنجم آپارتمان محل زندگی خود با موفقیت آزمایش کرد ولی میل داشت تا یک تست با انسان نیز انجام دهد. نهایتاً در ۴ فوریه ۱۹۱۲ او خود با پرش از برج ایفل سعی در آزمایش اختراع خود داشت که به دلیل باز نشدن چتر، وی به زمین برخورد کرد و کشته شد.

5- اوتو لیلنتال

otto
این مرد آلمانی یکی از اولین انسانهایی بود که به رویای انسان برای پرواز کردن جامع عمل پوشاند. او اولین انسانی بود که به صورت موفقیت آمیز چندین گلایدر را طراحی کرده و ساخت و همچنین چندین پرواز موفق و ثبت شده با گلایدر انجام داد و لقب «پادشاه گلایدر» به او داده شد. تصاویر او در بسیاری از نشریات و مجلات جهان چاپ می‌شد. در ۹ آگوست ۱۸۹۶ او در یک پرواز با گلایدر دچار حادثه شد و از ارتفاع ۱۷ متری سقوط کرد. او روز بعد به دلیل شکستگی ستون فقرات از دنیا رفت.

4- ویلیام بالوک

bullock
این طراح و مخترع آمریکایی در سال ۱۸۶۳ یک ماشین چاپ جدید با سرعت بیشتر را طراحی کرده و ساخت. این ماشین که از قطعات متحرک بسیار زیادی تشکیل شده بود یک انقلاب واقعی در صنعت چاپ به حساب می‌آمد. او در ۳ آوریل ۱۸۶۷ و درجریان کار با یکی از ماشین‌های خود دچار مشکل شده و پای او شدیداً آسیب دید. او چند روز بعد به قانقاریا مبتلا شد و در حین عمل جراحی درگذشت.

3- جی پاری توماس

parry thomas parry thomas 2
این مهندس و راننده اهل ولز همیشه رؤیای شکستن رکورد سرعت با اتومبیل را داشت. او در این راه و به منظور رسیدن به این هدف اتومبیلی به نام "Babs" را طراحی کرده و ساخت. او در این زمان با رسیدن به سرعت ۲۷۳ کیلومتر بر ساعت توانست رکورد سرعت را برای خود به دست بیاورد. در سال ۱۹۲۷ رکورد او توسط راننده دیگری شکسته شد و وی به تاریخ ۳ مارس ۱۹۲۷ و در حالی که سعی می‌کرد رکورد جدیدی را با خودروی خود به جا بگذارد دچار حادثه شده و کشته شد.

2- توماس میدگلی

midgley
این شیمیدان آمریکایی مخترع گازهای CFC و بنزین سرب دار بوده است. بسیاری وی را مخربترین موجود زنده بر روی زمین برای اتموسفر زمین می‌دانند زیرا این دو اختراع او به مرگ بسیاری از انسان‌ها و مشکلات زیادی برای محیط زیست منجر شد. او در میان سالی به ویروس فلج اطفال آلوده شد که به فلج شدن وی منجر شد. او برای حرکت کردن و تعویض ملحفهها در تخت دستگاهی را طراحی کرد که همین دستگاه باعث خفه کردن و مرگ او شد.

1- ماری کوری

marie curie
شاید بتوان لقب معروفترین دانشمند و مخترعی را که با اختراع خود کشته شده است را به ماری کوری داد. این فیزیک دان فرانسوی کاشف رادیواکتیو بود و آزمایشات فراوانی را برای پی بردن به خواص و قابلیتهای این ماده صرف کرد. او در سال ۱۹۰۳ میلادی به دریافت جایزه نوبل فیزیک مفتخر شد. او در ۴ جولای ۱۹۳۴ به دلیل ابتلاء به سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض تشعشعات هسته‌ای از دنیا رفت.


منبع خارجیOddeeListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
7 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Reyhane
Reyhane
۲۱ تیر ۱۴۰۰ ۲۰:۰۵

ماري كوري فرانسوي نبود بانويي بود از كشور لهستان كه در سال ١٨٩١ كه تنها بيست چهار سال سن داشت تنهايي به پاريس رفت

و البته بايد بگم كه شوهر وي يعني پير كوري به دليل برخورد با كالسكه فوت كرد چرا كه هم ايشون و هم همسرش همزمان در تشعشعات هسته اي قرار گرفته بودند اما ماري نزديك به سي سال بعد فوت كرد تازه ايشون بيشتر از شوهرش با راديوم تماس داشت

علی
علی
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ۲۲:۱۲

اگه مسلمون هستید بد نیست بدانید غزفر لغب امام علی هستش

علی
علی
۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۴۸

نکته اول
ماری کوری کاشف بود نه مخترع
نکته دوم پیش از اینکه ماری کوری بمیره همسرش پیر از شدت تابش ها مرد و ماری فقط حاصل دسترنج کاری دو نفره (که بیشتر زحمتش رو پیر کشیده بود) رو به پایان راه رسوند و به اسم خودش!!!!! ثبت کرد
لطفاً تحریف نکنید

mmm
mmm
۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۵۴
Reply to  علی

دلیل اصلی مرگ پیر مواد رادیواکتیو بود ولی مرگ اون زمانی اتفاق افتاد که متونست از جلوی یک گاری خودش رو کنار بکشه و مرد.
بعدش ماری خودش رادیوم رو از چند تن که خودش اونها رو پشت در ازمایشگاهش گذاشته بود و با ذوب کردنش اونا رو به یک چهارم قاشق غذاخوری رسونده بود رو کشف کرد و همین باعث مرگش شد.
از چیزی که اطلاع نداریم حرف نزنیم.

سینا
سینا
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ۱۵:۳۲

خیلی جالبه باو mrgreen mrgreen

ایرانی
ایرانی
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ۰۰:۲۶

اوووووففففف یک دانشمند ایرانی و اریایی اصل به نام غضنفر هنگامی که روی تختش دراز کشیده بود ناگهان صدای دارررتتتت در زیر خود احساس کرد و سپس از جاش بلند شد تا بر روی این بوی گنده ی که فضای اتاق رو پر کرده بود آزمایش کند ولی متاسفانه بعد از چند ساعت به علت استشمام زیاد این گاز خطرناک ساخته آریایی اصل از دنیا رفت

حدیث هایزنبرگ
حدیث هایزنبرگ
۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ۲۲:۲۲
Reply to  ایرانی

😶
بدون شرح…

b1