عکس کاور الگوریتم
b1
خانه » ۱۰ الگوریتم شگفت‌انگیز که به کشف معماها کمک می‌کنند!

۱۰ الگوریتم شگفت‌انگیز که به کشف معماها کمک می‌کنند!

b3

فناوری سایبری نمی‌تواند بدون الگوریتم‌های رمزگشایی، آنالیز فراداده‌ها و یافتن ناهنجاری‌های ترافیکی پیش برود؛ اما این‌ها بیشتر در زمینه‌های دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این‌جا ۱۰ الگوریتم را می‌بینید که کارهای متفاوتی انجام می‌دهند؛ از اسکن و یافتن ژن بیماری گرفته تا کشف تقلب‌های کلاسی و یافتن معماهای قتل، درست مانند خانم مارپل، قهرمان داستان‌های آگاتا کریستی.

10- اسکن ژن‌ها برای یافتن بیماری

الگوریتم (2)

الگوریتمی که توسط پزشکان در بیمارستان عمومی ماساچوست ساخته شده است، می‌تواند نقشه‌های ژنی را برای یافتن ژن‌هایی که مرتبط با بیماری هستند، اسکن کند. پزشکان با انجام این اسکن در تمام ارگانیسم‌ها، می‌توانند بفهمند که این ژن‌ها چگونه تغییر و تحول پیدا می‌کنند و در اصل چه کار مفیدی را می‌توانند انجام دهند.

9- یافتن بیمار شماره صفر

الگوریتم (3)

محققان در کرواسی الگوریتمی را در اختیار دارند که برای یافتن اولین فردی که به یک بیماری اپیدمی مبتلا می‌شود، آنالیز آماری انجام می‌دهد. زمانی که بیماری به سرعت شیوع پیدا می‌کند، این الگوریتم بهتر کار می‌کند و پس از آن‌که اپیدمی کشف شد، این الگوریتم به سرعت به کار گرفته می‌شود. به گفته این محققان، ازاین الگوریتم می‌توان برای ردیابی اولین ماشین آلوده به یک بدافزار نیز استفاده کرد.

8- کشف تقلب‌های امتحانی

الگوریتم (8)

استیولویت نویسنده کتاب Freakonomics و مینگ جن‌لین اقتصاددان از دانشگاه ملی تایوان، الگوریتمی نوشته‌اند که تشخیص می‌دهد، چه کسانی در امتحانات دانشگاه تقلب کرده‌اند. آن‌ها با در نظر گرفتن محل نشستن دانش‌جویان و پاسخ‌های اشتباه آنان، فهمیدند که حدود ۱۰ درصد دانش‌جویان تقلب کرده‌اند. با افزایش نظارت‌ها و تعیین محل استقرار دانش‌جویان به صورت تصادفی، تقلب کردن میان دانش‌جویان از بین رفت.

7- شناسایی افراد از روی لباس

الگوریتم (4)

فیس‌بوک دارای الگوریتمی است که می‌تواند تا ۸۳ درصد مواقع، افراد را از روی عکس‌شان شناسایی کند؛ حتی اگر صورت آن‌ها معلوم نباشد. این الگوریتم برای شناسایی، از سرنخ‌های دیگری مثل لباس، آرایش موها، طرز ایستادن و شکل بدن استفاده می‌کند.

6- سرمایه‌گذاری روی خستگی کاربران

الگوریتم (6)

خستگی کاربران تلفن در ۸۲٫۹ درصد مواقع قابل تشخیص است، آن هم با الگوریتمی که وضعیت خستگی کاربران را از زبان خودشان در نظر می‌گیرد. نتیجه سودمند برای کارفرمایان: «کاربران وقتی خسته هستند، محتوای پیشنهاد شده را بیش‌تر مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند».

5- حذف افراد اضافی از عکس‌ها

الگوریتم (7)

یک نرم‌افزار آزمایشی از Adobe به نام Monument Mode می‌تواند سوژه عکس‌هایی را که گرفته می‌شوند بهبود ببخشد. گاهی اوقات هنگام عکس گرفتن از یک جاذبه توریستی مثل تاج‌محل، افرادی دوروبر سوژه عکاسی هستند و مانعی در نمای عکس ایجاد می‌کنند که این نرم‌افزار می‌تواند آن‌ها را به صورت دیجیتالی حذف کند. کاربران عکس‌های متعددی را می‌گیرند و الگوریتم موجود در این نرم‌افزار، آن‌ها را آنالیز می‌کند، تفاوت‌های بین جاذبه گردشگری و افراد اضافی را تشخیص می‌دهد و آن‌ها را حذف می‌کند.

4- ساخت خاطره در مغزهای آسیب دیده

الگوریتم (9)

الگوریتم موجود در یک دستگاه مصنوعی می‌داند که چگونه از یک حافظه کوتاه مدت، امضاء دیجیتالی بگیرد و آن را به امضاء حافظه بلندمدت تبدیل کند و به این ترتیب بخش آسیب دیده مغز را که در حالت عادی کار ترجمه انجام می‌دهد، دور بزند. تد برگر محقق دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گوید: «این کار همانند توانایی ترجمه از زبان اسپانیایی به فرانسوی است، بدون این‌که توانایی درک هیچ کدام از این زبان‌ها وجود داشته باشد».

3- کشف داستان‌های پلیسی

الگوریتم (5)

معمای قتل رمان‌های آگاتا کریستی را می‌توان با یک الگوریتم حل کرد. این الگوریتم ارتباط بین قربانی و مظنون‌ها، نوع حمل و نقل صورت گرفته در محل جرم، زمانی که مظنون‌ها معرفی می‌شوند، نحوه‌ای که توصیف می‌شوند و فاکتورهای دیگری از این دست را در نظر می‌گیرد. نویسندگان این الگوریتم، بعد از آنالیز ۲۷ رمان از ۸۳ رمان آگاتا کریستی، به این الگوریتم دست یافتند.

2- پیش‌بینی موفقیت ازدواج در زوج‌ها

الگوریتم (11)

خصوصیات صدا (دانگ، شدت، تحریر و ارتعاش از میان دیگر ویژگی‌ها) وقتی در الگوریتم ساخته شده در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه یوتا اجرا می‌شود، می‌تواند پیش‌بینی کند که آیا زوج‌ها در مشاوره ازدواج، یا در صحبت‌هایی که میان خودشان رد و بدل می‌شود، موفق خواهند بود یا نه. این الگوریتم صحبت‌های ضبط شده آن‌ها را به ویژگی‌های آکوستیکی‌ای که آنالیز کرده است، تجزیه می‌کند. زمانی که این پیش‌بینی‌ها با وضعیت ازدواج افراد بعد از ۵ سال مطابقت داده شد، ۷۹ درصد آن‌ها درست بودند.

1- کنترل قند خون با توصیه‌های رژیمی

الگوریتم (10)

نظارت بر نحوه خوردن افراد و این‌که سطح قند خون آن‌ها چه واکنشی به آن نشان می‌دهد، در نهایت به الگوریتمی ختم شد که به این افراد می‌گوید، چه چیزهایی مصرف کنند تا با افزایش ناگهانی قند خون، که بیماران دیابتی تجربه می‌کنند، روبه‌رو نشوند. با استفاده از ۱۳۷ عامل هم‌چون سن، شاخص توده بدن و حتی باکتری روده، این الگوریتم می‌تواند از ۱۰ بار، ۷ بار پیش‌بینی کند که واکنش افراد به غذایی که خورده‌اند، چه خواهد بود.


منبع خارجیNetwork World

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1