عکس-کاور-ایگنوبل
b1
خانه » ۹ تا از عجیب‌ترین جایزه‌های ایگ‌نوبل!

۹ تا از عجیب‌ترین جایزه‌های ایگ‌نوبل!

b3

خیلی پیچیده نیست، فقط کافی است تا به بررسی علمی غژغژ کردن در بپردازید تا تبدیل به یک کاندیدای مهم برای بردن جایزه ایگ‌نوبل شوید. البته تحقیقتان باید کاملاً بر اساس روش‌های علمی باشد و با دلایل منطقی درباره هر موضوعی حرف بزنید. هر چیز پیش پا افتاده و بی‌اهمیتی می‌تواند موضوع یک تحقیق علمی باشد. هر اندازه تحقیقتان بی ارزش‌تر باشد، شانستان برای بردن این جایزه بیشتر می‌شود. اصلاً کلمه ایگ‌نوبل یعنی بی‌ارزش و پیش پا افتاده. هرچند هم‌آوایی با خود کلمه نوبل هم در انتخاب این اسم بی‌تأثیر نبوده است. حالا با هم تعدادی از این جوایز را بررسی می‌کنیم. هیأت داورانی که از دانشمندان هاروارد، نویسندگان مطبوعات و البته یک عابر پیاده (که تصادفی انتخاب می‌شود) تشکیل می‌شود، برندگان ایگ‌نوبل را انتخاب می‌کنند.

عکس-کاور-ایگنوبل

9- نان کره‌ای!

فیزیک ۱۹۹۶
فکر می‌کنید اگر نان از دستتان بیفتد با کدام سمت به زمین سقوط می‌کند؟ احتمالاً جوابتان این است که دو سمت نان فرقی نمی‌کند اما اگر روی آن کره بمالید آن وقت موضوع مهم می‌شود. رابرت متیو از دانشگاه اسون نشان داد که نان معمولاً با سمت کره‌اش روی زمین می‌افتد! این پژوهش تأثیرگذار یک ایگ‌نوبل را برای او در پی داشت.

8- شکستن قولنج کلم بروکلی

پزشکی ۲۰۰۹
«آیا شکستن قولنج انگشتان دست باعث آرتروز یا لرزش دست در میانسالی می‌شود؟»؛ این سؤالی بود که دونالد آنگر با پاسخ دادن به آن توانست یک ایگ‌نوبل برای خودش به ارمغان بیاورد. او که دارای تحصیلات دانشگاهی است، علاوه بر به دست آوردن ایگ‌نوبل توانست به مادرش ثابت کند که شکستن قولنج هیچ تأثیری روی انگشتان دستش نداشته است چون او فقط قولنج انگشتان دست چپش را شکسته اما به آرتروز مبتلا نشده است. آنگر در جدیدترین تحقیقاتش قصد دارد بفهمد آیا لازم بوده در بچگی‌اش این همه کلم بروکلی بخورد یا نه!

7- چیپس با سس اضافه

علوم تغذیه ۲۰۰۸
سال ۲۰۰۸، سال انگلیسی‌ها بود چون آن‌ها توانستند دو ایگ‌نوبل را به دست آوردند. چارلز اسپنس آکسفورد توانست ثابت کند چیپس‌های مانده هم خوشمزه هستند. او در مقاله‌ای تحقیقی توانست معلوم کند که چیپس‌های مانده اگر با صدای قرچ، قروچ زیاد خورده شوند، خوشمزه‌تر می‌شوند. این یکی از ایگ‌نوبل‌های آن‌ها بود.

6- جون مادرت خلاف نکن!

ادبیات ۲۰۰۹
جوایز همیشه به اشخاص داده نمی‌شوند، بعضی وقت‌ها مؤسسات یا ادارات مختلف موفق می‌شوند آن را به دست بیاورند. درست مثل سرویس پلیس ایرلند که موفق شد ایگ‌نوبل ادبیات را برای نوشتن ۵۰ نامه جریمه برای یک راننده به دست بیاورد. اما جالب اینجاست که نام این آقای متخلف «پراوو جازدی» است که در زبان لهستانی معنای گواهی‌نامه می‌دهد.

5- شما اسمت چی بود؟

دامپزشکی ۲۰۰۹
کاترین داگلاس و پیتر راولینسون از دانشگاه نیوکسل در کمال مسرت ثابت کردند که گاوهای اسم‌دار، بیشتر از گاوهای بدون اسم، شیر می‌دهند. آن‌ها تحقیقشان را با عنوان «کاوشی در مشاهدات مدیران فروش در مورد ارتباط انسان و دام درون مراکز دامپروری با افزایش تولید» در نشریه آنتروزوس منتشر کرده‌اند که برای آن‌ها یک ایگ نوبل به همراه داشت.

4- شمشیر نخورید

باز هم بهداشت ۲۰۰۷
اگر هوس کردید هر از چند گاهی به تقلید از مجریان سیرک یک شمشیر قورت بدهید، دست نگه دارید. «دان مه‌یر» و «برایان ویت کمب» کشف کردند که بلعیدن شمشیر ممکن است باعث سوراخ شدن مری و بسیاری از آسیب‌های دیگر شود (!) چون کسی تا قبل از این کشف از موضوع مطلع نبود، آن‌ها یک ایگ‌نوبل را بالای سر بردند.

3- سقوط نارگیل

پزشکی ۲۰۰۱
زمانی سقوط سیب، نیوتن را به بزرگ‌ترین کشف علمی تاریخ (شاید) رهنمون کرد. اما حالا پیتر براس از دانشگاه مک گیل، روی اثرات ناشی از سقوط نارگیل تحقیق کرده و برای این پژوهش تأثیر گذارش شایسته دریافت یک ایگ‌نوبل شد.

2- همه با هم : بنگ!

صلح ۲۰۰۰
همه فکر می‌کنند جوایز صلح را فعالان حقوق بشر می‌گیرند اما این طور نیست، در سال ۲۰۰۰ فرماندهی نیروی دریایی انگلستان دستور داد «در مانورهای دریایی، شلیک توپ از کشتی‌های جنگی ممنوع است. به جای آن ملوانان یکصدا فریاد بزنند بنگ» و برای این دستور ایگ نوبل صلح را برد.

1- رازهای بطری نوشابه

صلح ۲۰۰۹
به نظر شما یک بطری خالی برای شکستن سر بهتر است یا بطری پر؟ اصلاً سؤال ساده‌ای نیست چون اشتفان بولیگر، استیفن راس، لارس اوسترهلوگ، مایکل تالی و بیت نیوبونل از دانشگاه برن در سوئیس با جواب دادن به این سؤال توانستند ایگ نوبل صلح را برای خودشان بخرند. آن‌ها در مقاله‌ای با عنوان «آیا بطری‌های خالی و پر نوشابه محکم‌ترند و آیا آستانه شکست آن‌ها برای شکستن جمجمه انسان کافی است؟» که در مجله پزشکی قانونی به چاپ رسید، نشان می‌دهند بطری‌های خالی بیشتر آسیب می‌زنند.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1