کاور
b1
خانه » ۷ مسئله حل نشده ریاضی که ظاهری ساده دارند!

۷ مسئله حل نشده ریاضی که ظاهری ساده دارند!

b3

ریاضی مملو از مسائلی است که هنوز بعد از گذشت سال‌ها بی‌­پاسخ مانده‌اند؛ اما بعضی از این مسائل ظاهر بسیار ساده‎­ای دارند و برای همهٔ افراد قابل درک هستند.

در ریاضیات به مسائلی که تاکنون اثبات یا رد نشده‌اند، «مسئله‌های باز» گفته می‌شود. اغلب این مسائل در سطوح بالای ریاضی مطرح می‌شوند و دارای ظاهری مشکل هستند؛ مانند مسائل هزاره که حل هرکدام از آن‌ها یک میلیون دلار به جیب شما سرازیر می‌کند؛ اما شاید اهمیت حل آن‌ها بیشتر از جایزه باشد؛ همان‌طور که گریگوری پرلمان وقتی در سال ۲۰۰۶ یکی از مسائل هزاره را حل کرد، یک میلیون دلار را نپذیرفت. او گفت «من همهٔ آن‌چه را که می‌خواهم، در اختیار دارم. من می‌توانم هستی را کنترل کنم؛ پس به من بگویید چرا باید دنبال یک میلیون دلار باشم؟».

دست‌خط ریمان

یکی دیگر از همین مسائل که به فرضیهٔ ریمان معروف است؛ از مشهورترین و مهم‌ترین مسائل حل نشدهٔ ریاضی به شمار می‌رود که نتایجی را در ارتباط با توزیع اعداد اول در بر دارد. عکس بالا، دست‌خط ریمان را در سال ۱۸۵۹ نشان می‌دهد؛ زمانی که فرضیهٔ مهم خود را بیان کرد. اما فارغ از تمام موارد یادشده، مسائلی وجود دارند که با وجود ظاهر ساده و قابل فهم، حل‌نشده باقی‌مانده‌اند؛ مسائلی که هرکس با دانش دبیرستانی می‌تواند آن‌ها را درک و روی کاغذ امتحان کند. در این مقاله به هفت نمونه از مسائل این‌چنینی خواهیم پرداخت.

7- حدس کولاتز

حدس کولاتز

یک عدد طبیعی انتخاب کنید؛ اگر زوج بود آن را بر ۲ تقسیم کنید و اگر فرد بود آن را ۳ برابر کنید و با ۱ جمع ببندید؛ برای عدد جدید به‌دست‌آمده همین فرایند را تکرار کنید؛ اگر این کار را ادامه دهید، در نهایت به عدد ۱ خواهید رسید؛ به‌عنوان مثال:

۷→۲۲→۱۱→۳۴→۱۷→۵۲→۲۶→۱۳→۴۰→۲۰→۱۰→۵→۱۶→۸→۴→۲→۱

این موضوع در سال ۱۹۳۷ توسط لوتار کولاتز مطرح شد و کماکان بعد از گذشت چندین دهه، حلی برای آن در دسترس نیست. درستی این حدس تا عدد ۲۶۰ توسط کامپیوتر بررسی شده‌است؛ اما هنوز اثباتی برای آن وجود ندارد.

6- اعداد اول دوقلو

اعداد اول دو‌‌قلو

همان‌طور که می‌دانید عدد اول، عددی است که تنها بر ۱ و خودش بخش‌پذیر باشد. اعداد اولی که با همدیگر ۲ واحد اختلاف دارند، اعداد اول دوقلو نامیده می‌شوند؛ مانند (۳٬۵) یا (۱۱٬۱۳).

بزرگ‌ترین اعداد اول دوقلوی کشف‌شده که دارای ۳۸۸٫۳۴۲ رقم هستند؛ برابرند با:اعداد اول دو‌‌قلو1

این اعداد در سپتامبر ۲۰۱۶ کشف شدند. تعداد جفت‌های اعداد دوقلو تا عدد ۱۰۱۸ برابر است با ۸۰۸۶۷۵۸۸۸۵۷۷۴۳۶. آیا تعداد اعداد اول دوقلو نامتناهی است؟ سؤالی که تاکنون بی‌پاسخ مانده‌است. اعداد اول سه‌قلو به سه عدد فرد متوالی گفته می‌شود که هر سهٔ آن‌ها اول باشند؛ تنها اعداد اول سه‌قلو (۳٬۵٬۷) هستند، چرا؟

5- حدس گلدباخ

حدس گلدباخ

یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین مسائل حل‌نشده در ریاضیات، حدس گلدباخ است که با وجود صورت بسیار ساده‌ای که دارد، حدود ۲۷۰ سال ذهن ریاضیدان‌ها را به خود مشغول کرده است. آرزوی هر ریاضیدانی این است که آن را حل کند و چه‌بسا برای رسیدن به حل آن همچون فیلم «اتاق فِرما» دست به هر کاری بزنند! حدس گلدباخ بیان می‌کند که «هر عدد صحیح زوج بزرگ‌تر از ۲ را می‌توان به‌صورت مجموع دو عدد اول نوشت.» به‌عنوان مثال:

۴=۲+۲

۶=۳+۳

۸=۵+۳

این حدس در سال ۱۷۴۲ میلادی توسط کریستین گلدباخ در نامه‌ای به لئونارد اویلر مطرح شد. تلاش­‌های بسیاری در اثبات این حدس انجام شده‌است؛ تلاش‌هایی که منجر به کشف قضیه‌های دیگر شده‌اند؛ اما این حدس کماکان حل‌نشده باقی‌مانده‌است. در سال ۱۹۹۲ مؤسسهٔ انتشاراتی مشهور Faber & Faber کتاب داستان پرفروشی با عنوان «عمو پتروس و حدس گلدباخ» منتشر کرد که در آن، تاریخ ریاضیات در قالبی جذاب و داستانی شرح داده شده‌است. بعد از چند سال، انتشارات مزبور به منظور تبلیغ برای فروش بیشتر، جایزه‌ای یک میلیون دلاری برای کسی که از تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۰۰، حداکثر به مدت دو هفته موفق به اثبات حدس گلدباخ شود، تعیین کرد؛ اما تا اتمام تاریخ مقرر و پس از آن، تاکنون هنوز هیچ ریاضیدانی از پس اثبات این حدس به‌ظاهر آسان، برنیامده است. در سال ۲۰۱۴ توسط کامپیوتر نشان داده شد که این حدس برای اعداد زوج کوچک‌تر از (۱۸^۱۰)×۴ درست است؛ اما هر چقدر این بررسی جلو برود، کافی نخواهد بود و در انتها تنها چارهٔ ما تلاش برای اثبات آن است.

4- اعداد کامل

اعداد کامل

دکارت گفت «اعداد کامل همچون انسان‌های کامل، کمیاب هستند.» عدد کامل عددی است که برابر جمع مقسوم‌علیه‌های به غیر خودش باشد؛ به‌عنوان مثال مقسوم‌علیه‌های ۶ به غیر خودش؛ ۱، ۲، ۳ هستند و داریم: ۶=۳+۲+۱. چند عدد کامل ابتدایی عبارتند از: ۲۸؛ ۴۹۶؛ ۸۱۲۸؛ ۳۳۵۵۰۳۳۶.

در ژانویهٔ سال ۲۰۱۶، چهل و نهمین عدد کامل کشف شد؛ این عدد دارای ۴۴٫۶۷۷٫۲۳۵ رقم است و مقدار آن برابر است با:اعداد کامل1

از ویژگی‌های جالب اعداد کامل این است که آن‌ها را می‌توان به‌صورت جمع اعداد طبیعی متوالی یا جمع مکعب اعداد فرد متوالی نوشت. همچنین هر عدد کامل زوج، حتماً به ۶ یا ۸ ختم می‌شود.

هم‌چنان این سؤال‌ها که «آیا عدد کامل فرد وجود دارد؟» و «آیا تعداد اعداد کامل نامتناهی است؟» بی‌پاسخ مانده‌اند.

به نظر شما آیا عددی وجود دارد که مساوی با دو برابر جمع مقسوم‌علیه‌های به غیر از خودش باشد؟ نترسید! این سؤال حل شده‌است و پاسخش را به عهدهٔ خودتان می‌گذاریم. به این عدد، عدد کامل از مرتبهٔ سه گفته می‎­شود.اعداد کامل2

3- حدس لژاندر

حدس لژاندر

این حدس بیان می‌کند «بین مجذور هر دو عدد طبیعی متوالی، حداقل یک عدد اول وجود دارد». این مسئله در سال ۱۹۱۲ توسط لژاندر بیان شد و حدود صد سال است که برای آن اثباتی پیدا نشده‌است. جالب است بدانید حل این حدس اگرچه منجر به حل فرضیه ریمان نمی‌­شود؛ اما قوی‌تر از یکی از نتایج فرضیهٔ ریمان است.

2- گنگ بودن π+e و πe

گنگ بودن π e و πe

همان‌طور که می‌دانید به عددی گنگ گفته می‌شود که نتوان آن را به‌صورت کسری نوشت یا به عبارت ساده‌­تر؛ وقتی به‌صورت اعشاری نوشته شود، دارای الگوی مشخصی نباشد. اثبات گنگ بودن عددی مانند رادیکال ۲ راحت است. اما در حالت کلی اثبات گنگ بودن یک عدد، مسئلهٔ سختی به شمار می‌رود؛ به‌عنوان مثال اثبات گنگ بودن عدد پی در قرن ۱۸ توسط لمبرت و بعد از اثبات گنگ بودن عدد نپر اتفاق افتاد. اما تاکنون اثبات نشده‌است که π+e و πe گنگ هستند یا خیر.

نکتهٔ جالب در مورد این موضوع آن است که ما می‌­دانیم حداقل یکی از دو عبارت فوق گنگ است اما کدام یک؟

1- حدس اردیش-استراوس

حدس اردیش استراوس1 حدس اردیش-استراوس در سال ۱۹۴۸ توسط دو ریاضیدان به همین نام ارائه شد؛ این حدس بیان می‌کند «هر عدد گویا به‌صورت ۴ بر روی n را می‌توان به‌صورت جمع سه کسر به شکل زیر نوشت:»

به عنوان مثال:حدس اردیش استراوس2

درستی این حدس توسط کامپیوتر تا عدد ۱۰۱۷ تائید شده‌است؛ اما کماکان اثباتی برای آن وجود ندارد.

شاید صورت سادهٔ بعضی از این مسائل شما را نیز به فکر حل آن‌ها یا طرح سؤال حل‌نشده‌ای به نام خودتان انداخته باشد. مطمئناً روزی این مسائل حل خواهند شد، حتی اگر این تلاش همچون قضیهٔ آخر فرما ۳۵۸ سال طول بکشد. اما در انتها همواره سؤال‌های حل‌نشده‌ای هستند که ذهن پرسشگر انسان را به چالش بکشند.

منبع فارسیزومیت

منبع خارجیScience Alert

الهه خزلی

الهه خزلی

باستان شناس هستم، کارشناسی ارشد از دانشگاه سیستان و بلوچستان، به باستان شناسی و گردشگری علاقه خاصی دارم.

b2
7 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
علی
علی
۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۲۵

۲۹ اول هست. ۲ اول هست به علاوه هم میشه ۳۱ جالبه چون ۳۱ هم لوله تموم شد حل شد

مبین ذوالفقاری
۲۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۳۸

فونتاش مثل فونت های کتاب تکمیلی مدارس سمپاده

ناشناس
ناشناس
۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۳:۴۲

خوبه اما شما هنوز نمیفهمید این مسائل ریاضی این چیزا نیست من به عنوان انیشتین ایران میگم اینا بازی با ریاضی و اعداده😁😁

حدیث هایزنبرگ
حدیث هایزنبرگ
۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ۲۲:۰۶

هیچوقت تاثیر ریاضیات بر فهم بیشتر از این دنیا رو نفهمیدم…
ریاضیات اگه با فیزیک یا شیمی همراه نباشه از لحاظ ارزش صفره
از نظر من البته

آرمان
آرمان
۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۷:۲۵

ریاضی پایه خیلی از علوم دیگر مثل فیزیک ، شیمی ، اقتصاد و … محسوب میشه مثل منطق و فلسفه که پایه علوم انسانی هست علاوه بر این ریاضی خودش دنیایی متفاوت از دنیای ماست ولی انگار این دنیا رو با کد ها و رمز های دنیای دیگر یعنی ریاضی نوشتند

مهدی ایمانی نژاد
مهدی ایمانی نژاد
۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۲:۲۵

نفهمیدن شما از ارزش ریاضی چیزی کم نمی کنه

متین
متین
۱۱ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۳۲

خیلی جالب و پیچیده…..

b1