۱۰ تا از برترین سوال های بی‌پاسخ علمی در جهان!

بشر با وجود سالهای طولانی که صرف دانش آموختن کرده است در برابر بسیاری از سوالات موجود در جهان همچنان ناتوان است، سوالاتی که توانایی‌های علمی انسان را در زمینه‌های فیزیک، ریاضی، شناختی، و نجوم زیر سوال می‌برد.

پروژه کشف برترین رازهای علم در حدود دو سال پیش توسط نشریه لایو ساینس آغاز شد و طی آن از چندین دانشمند در زمینه‌های مختلف در این باره سوال هایی پرسیده شد. در نهایت از میان ۱۴ پدیده مطرح شده ۱۰ پدیده به عنوان برترین سوال های بی‌جوابی که انسان همچنان در جستجوی آن به سر می‌برد توسط این نشریه ارائه شده است.

10- عامل تکامل چیست؟

عامل تکامل

بارها تکرار شده است که عامل شکل گیری تکامل انتخاب طبیعی است. این دلیل به عنوان موتور اصلی که تولید ارگانیسم‌ها و موجودات پیچیده را به عهده دارد و همچنین به عنوان یکی از برترین تئوری‌های علمی شناخته می‌شود. اما آیا تکامل بر اساس انتخاب طبیعی تنها توضیح برای شکل گیری ارگانیسمهای پیچیده است؟ به گفته ماسیمو پیگلیوجی از بخش اکولوژی و تکامل دانشگاه استونی بروک در نیویورک، این سوال یکی از برترین رازهای کنونی علم به شمار می‌رود. آیا تکامل تنها تحت تأثیر انتخاب طبیعی قرار دارد یا خصوصیات دیگری نیز در شکل گیری آن دخیل هستند؟

9- در درون یک زلزله چه رخ می‌دهد؟

درون یک زلزله

قرارگیری چنین سوالی در لیست رازهای علمی جهان کمی دور از ذهن به نظر می‌آید. اما واقعیت این است که انسان تاکنون اطلاعات دقیقی از آنچه در اعماق سیاره زادگاهش در حال وقوع است، ندارد. متخصصان می‌توانند با دقتی بالا مکان آغاز و نوع گسلی که در آغاز زلزله شرکت داشته است را تعیین کنند. حتی امکان پیش بینی مدت پس لرزه‌ها نیز وجود دارد. اما تاکنون به صورت قطعی آنچه در هنگام زلزله در حال وقوع است مشخص نشده است. طبیعت و نیروهای طبیعی که گسل‌ها را حفظ کرده و سپس آن‌ها را رها می‌کنند، همچنان ناشناخته باقی مانده‌اند.

تام هیتون زمین‌شناس دانشگاه کلتک معتقد است مشکل لغزش اصطکاکی در زلزله‌ها یکی از اصلی‌ترین مشکلات موجود در علوم زمینی است و اکنون به یکی از بزرگترین‌ها رازها در اصول فیزیکی زلزله تبدیل شده است.

8- من کیستم؟

من کیستم

طبیعت خودآگاهی از گذشته‌های دور روان‌شناسان و دانشمندان‌ شناختی را پریشان و سردرگم کرده بود. جوزف دیلاکس عصب‌شناس دانشگاه نیویورک معتقد است در حالیکه انسان بر این باور است که عاملی مستقل به حساب می‌آید، اینگونه نیست. تمامی اعمال انسان تحت تأثیر فرایندی ناخودآگاه و محیطی قرار دارد. درک چگونگی تصمیم گیری هشیارانه، داشتن ذهنی مستقل و شخصی، روح و … از عواملی هستند که پاسخ آن‌ها بیش از چندین دهه از انسان فاصله دارند. اینگونه به نظر می‌رسد که بشر زمان زیادی را برای پاسخ دادن به حیاتی‌ترین سوال زندگی خود نیاز خواهد داشت.

7- زندگی چگونه بر روی زمین شکل گرفته است؟

زندگی روی زمین

شواهد اولیه نشان می‌دهد حیات اولیه میکروب‌ها در زمین به بیش از سه میلیارد سال پیش باز می‌گردد و هیچکس از چگونگی آغاز آن آگاه نیست. ایده‌های مختلفی مانند واکنشهای شیمیایی زنجیره‌ای در بستر دریاها وجود دارند. دیانا نورتآپ از بیولوژیستهای دانشگاه نیومکزیکو معتقد است تئوری‌های زیادی درباره منشأ حیات ارائه شده است که اثبات و یا رد آن‌ها بسیار سخت و پیچیده خواهد بود.

6- مغز انسان چگونه عمل می‌کند؟

مغز انسان

برخی بر این باورند که تسلط کاملی بر پاسخ علمی این سوال ایجاد شده است. در واقع نمی‌توان انکار کرد که نسبت به دهه‌های گذشته اطلاعات بسیار بیشتری از عملکرد مغز در اختیار انسان قرار گرفته است اما با وجود میلیاردها نرون عصبی که هریک از هزاران اتصال برخوردارند نمی‌توان گفت که انسان درباره عملکرد مغز به قطعیت رسیده است.

اسکات هیوتل از مرکز علوم عصب‌شناختی در دانشگاه داک در باره این موضوع می‌گوید: انسان بر این باور است که مغز را به طور کامل درک کرده است یا حداقل هر فرد با توجه به تجربیاتی که داشته مغز خود را درک کرده است. اما تجربیات شخصی هر انسان، راهنمای بسیار ضعیفی برای کشف عملکرد کامل مغز به شمار می‌رود. سوالات زیادی از جمله چگونگی مطالعه، چگونگی تشکیل شبکه‌های نرونی، چگونگی یادگیری، به خاطر سپردن، عشق ورزیدن، شنیدن، حرکت کردن و یا هر عمل دیگری درباره مغز انسان بی‌پاسخ باقی مانده است. درصورتی که بتوان مغز را درک کرد، انسان خواهد توانست تمامی ظرفیت‌ها و محدودیتهای فکری، احساسی، استدلالی، عشق و تمامی جنبه‌های حیات را درک کند.

5- بقیه جهان کجاست؟

بقیه جهان

دانشمندان پاسخ این سوال را با توجه به پدیده‌های مرموز ماده و انرژی تاریک، بخش تاریک جهان می‌نامند. در واقع تنها تمامی گونه‌های ماده و انرژی که تاکنون در جهان یافته شده‌اند، تنها چهار درصد از کل ماده و انرژی واقعی و موجود جهان را تشکیل می‌دهند. میزانی که با هیچ برابری می‌کند. ۹۶ درصد باقی مانده همچنان ناشناخته‌اند و دانشمندان برای یافتن آن به دورترین نقاط فضا و عمیق‌ترین نقاط زمین روی آورده‌اند.

4- عامل گرانش چیست؟

عامل گرانش

شاید گمان برود که جاذبه زمین کاملاً درک شده و هیچ نکته مرموزی ندارد زیرا نیوتون آن را در زمانهای بسیار گذشته کشف کرده است. نیروی گرانش یکی از ضعیف‌ترین نیروهایی است که تا کنون در جهان شناسایی شده و در حالت استاندارد فیزیکی هیچ توضیحی برای چگونگی عملکرد آن وجود ندارد. نظریه پردازان معتقدند شاید این نیرو در اثر ذرات بی‌حجم و کوچکی به نام گراویتون‌ها که در میدانهای گرانشی جریان دارند، شکل گرفته است.

مارک جکسون، یکی از نظریه پردازان فیزیک در لابراتوار فرمی در ایلینوی معتقد است گرانش از آنچه در حالت استاندارد فیزیک توضیح داده می‌شود، کاملاً متفاوت است. زمانی که درباره تعاملات کوچک گرانشی محاسباتی انجام می‌گیرد جوابهای غیر عقلانی به دست می‌آید و می‌توان گفت علم ریاضی در توضیح این مسائل کاملاً ناتوان است.

3- آیا نظریه‌ای برای توضیح همه چیز وجود دارد؟

توضیح همه چیز

فیزیکدانان از مدلهای استاندارد خوبی برخوردارند که می‌توانند جهان هستی را به صورت ذراتی ترسیم کند تا به این وسیله بتوان کوچک‌ترین جرم و ماده موجود در جهان را از مغناطیس گرفته تا اتم توضیح داد. مدل‌های استاندارد فیزیکی ذرات را نقاطی بسیار خرد می‌پندارند که اکثر آن‌ها حامل نیروهای بنیانی هستند. دو مشکل بزرگی که این مدل‌ها در پی دارند عدم توانایی توضیح گرانش و نامفهوم شدن در توضیح نیروهای بزرگ است. درصورتی که نظریه‌ای با توانایی توضیح انرژی‌های خارق العاده جهان اولیه به وجود آید که بسیاری ارائه چنین نظریه‌ای را غیر ممکن می‌دانند می‌توان گفت تئوری جهانی فیزیک به واقعیت پیوسته است.

2- آیا حیات بیگانگان واقعیت دارد؟

حیات بیگانگان

حیات همه جا، حداقل در سیاره زمین حضور دارد. در این صورت بسط دادن آن در تمامی جهان امری منطقی به نظر می‌رسد. با این حال نمونه‌ها و مطالعات انجام گرفته تنها در محدوده زمینی بوده است و به همین دلیل بسیار کوچک به شمار می‌روند. انسان اکنون آگاه است که عناصر حیات به صورت وسیعی پراکنده شده است و منظومه خورشیدی مشابه منظومه خورشیدی زمین وجود دارد.

جیل تارتر مدیر مرکز تحقیقات ستی در کالیفرنیا معتقد است انسان از تخیلات مملو و ساخته شده است، پس حداقل می‌توان تصور کرد که حیات دیگری نیز دور از چشمان انسان وجود دارد. به گفته فرانک ویلژک، برنده جایزه نوبل موسسه‌ ام آی تی، نوع بشر از میان ۴٫۵ میلیارد سال تاریخ شکل گیری زمین تنها طی ۲۰۰ سال گذشته به تمدن علمی تکنولوژیکی دست یافته است. بر این اساس می‌توان انتظار داشت تمدنهای علمی و تکنولوژیکی زیادی وجود داشته باشند که به میلیون‌ها و شاید بیلیون‌ها سال زمان برای توسعه یافتن نیاز خواهند داشت.

1- جهان چگونه آغاز شد؟

آغاز جهان

مهم‌ترین، اصلی‌ترین، مرموزترین و قدیمی‌ترین سوال بی‌پاسخ در میان انسان‌ها است که تمامی اسرار دیگر جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است. برخی نظریه‌ها اعلام کرده‌اند که جهان در حدود ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش و پس از پدیده‌ای به نام انفجار بزرگ آغاز شده است. پس از این انفجار همه چیز در مدت کوتاهی شکل گرفت و در کمتر از یک چشم به هم زدن تحت تأثیر پدیده‌ای به نام تورم کیهانی، ابعاد کیهانی به خود گرفت.

تئوری تورم کیهانی از ایده‌های بسیار قدرتمندی است که تاکنون امکان اثبات و بررسی شکل گیری آن به وجود نیامده است. تا زمان بی‌جواب باقی ماندن چنین سوالی در علم محدود بشر، هیچ یک از دیگر سوال ها نیز مجالی برای یافته شدن و کشف شدن پیدا نخواهند کرد.

73 امتیاز 4.3/5
امیر امامی

امیر امامی

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۸ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

ممکن است از این مطالب هم خوشتان بیاید!

دیدگاه بگذارید

28 دیدگاه روشن "۱۰ تا از برترین سوال های بی‌پاسخ علمی در جهان!"

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
مهدی
مهمان
مهدی

فکر راجبه اینکه کی انسان هارو رهبری میکنه و توی این جهان چه خبره واقعا مغزمو درگیر کرده

منتظر
مهمان
منتظر

بله بنظرمنم یه آتئیست هیچی نمیفهمه چی برسه به اینکه مغز داشته باشه facepalm lol

یه سوال (فیزیک)
مهمان
سلام. یک سوالی داشتم ، این سوال به ذهنم رسیده بود که: “فرض میکنیم که البته این فرض محال است خب بر فرض ما قدرت بینایی بینهایتی داشته باشیم یعنی هر چیزی که وجود داشته باشد محدودیتی با دید ما ندارد خب با این فرض بار دیگر فرض کنید که بر روی کره زمین هستیم که هیچ جسمی روی آن نیست یعنی خالیه خالی که چشم ما همه چیز را ببیند خب حال یه سوال: با این فرایض یا فرضها اگر به روبروی خود نگاه کنیم آیا پشت خودمان را خواهیم دید ؟ و البته اگر قادر باشیم روبرو را… بیشتر بخوانید »
رسول بهرامی
مهمان
رسول بهرامی

بله طبق نظر انشتین و هندسه کروی نااقلیدسی که جهان رو کروی در نظر می گیریم امکان اینکه پشت سرمون ببینیم هست.

حمید
مهمان
حمید

نه داداش نمی شه پشته سرت روببینی! چون نور به خط مستقیم سیر میکند. به همین سادگی ! پس کروی بودن کره زمین نمیتونه هیچ کمکی به شما کنه که بتونید پشت سر تون رو ببینید!

arshminghm
مهمان
arshminghm

بله میشود دید ما می گوییم که زمین گرده و نور صافه ولی نور همیشه مستقیم نیست مثل اختلالات زمانی و مکانی که سیاه چاله ها را می سازد .
شما وقتی به روبرو نگاه کنی بعد از هزاران جهان سیر شده باز به جهان خودت بر میگردی از طریق یک سیاه چاله یا غیر از ان میتوانی از کرمچاله ها کمک بگیری که نور در ان کروی است و پشت سر خودت را ببینی

داریوش
مهمان
داریوش

آره چون جهان ما از به رسیدن دو جهان موازی به وجود آمده وهم جنین دو خط موازی در بی نهایت به هم میرسد

بیدخوری
مهمان
بیدخوری

سلام متشکرم موفق باشید .

Alireza
مهمان
Alireza

سلام خسته نباشید جالب بود ولی اکنون مرموز ترین راز بشر و دانشمندان ، سیاه چاله ها هستند. حتی مرموز تر از پدید آمدن جهان هستی،
برای اطلاعات بیشتر به این جا مراجعه کنید البته انگلیسی هست.
https://www.nasa.gov
با تشکر

حمید
مهمان
حمید

برید توی یوتیوپ ویدئوی نظریه ی استیو هاپکینگز ،اختر فیزیک شناس ، معروف به انشتین قرن بیست ویکم رو ببینید ، همه ی این سوالات براتون تا حدودی حل میشه که هیچ بلکه کلی افق تازه در دنیای علم جلوتون باز میشه و اگاهیتون رشد میکنه.

پرهام
مهمان
پرهام

البته ایشون به بی خدایی (کمونیسم)اعتقاد دارند و افکار ایشون در همین باره است

Shaaho (Idol Breaker)
مهمان
Shaaho (Idol Breaker)
با سلام. استیون هاوکینگ و ریچارد داوکینز و لاورنس و دیگر آتئیست‌ها و آگنوستیک‌ها واضحاً در حالِ زوال هستند. در سال 2018 در استرالیا همایشی بنامِ “Reason To Hope” (دلیلی برای امید) برگزار شد که از ریچارد داوکینز و سلمان رشدی دعوت بعمل آورده بودند، ولی کسی در آن شرکت نکرد، و همایش ملغی شد. از جمله یکی از بزرگترین سایت‌های خبری استرالیا یعنی Sydney Morning Herald که در تیتر خبری خود اعلام کرد: Atheist Convention cancelled due to lack of interest “همایش آتئیست‌ها بخاطر عدم استقبال لغو گردید”. شاید علم در حدّ خودش مطلوب باشد، ولی هر چه علم… بیشتر بخوانید »
منتظر
مهمان
منتظر

منظورت از خرافات چیه؟

Shaaho (Idol Breaker)
مهمان
Shaaho (Idol Breaker)
با سلام و درود “منتظر” گرامی. خرافات (Superstitons) معنای وسیعی دارد، ولی بطور کلّی می‌توان گفت باورهایی غیرِمنطقی است که همساز با عقل نیست، و به عبارتی به سببِ حدوثِ جهل بر خِردِ آدمی به وقوع می‌پیوندد. بنده یک مسلمانم، ولی جهل و خرافات را بزرگترین عاملِ دین‌گریزی و دین‌ستیزی می‌دانم. شاید دیدگاهِ بنده برای شما قابل پذیرش نباشد و آنرا به نقد بکشید، ولی از نظرِ من دینی که اکنون در باورِ اغلبِ مسلمان‌نماها است، همان دینی نیست که توسّط محمّد بن عبد الله آمد. مهندس مهدی بازرگان می‌گوید: «خداپرستی و دین‌داری به معنای کهنه‌پرستی و رکود و توقّف… بیشتر بخوانید »
امیرحسین
مهمان
امیرحسین

هرچند قرآن کتابی برای برنامه زندگی درست انسان هاست ولی در معجزات علمی ک داره ب بسیاری و شاید همه ی مسائل علمی مهم پرداخته ک نشانه ای واسه معجزه بودن این کتاب هستش…
طوری ک ب همه ی اینطور سوالات جواب هایی داده ک پاسخشون خیلی بعد کشف شده و یا حتی بعدا کشف میشه…
واسه مطلب سایت متشکرم smile

حمید
مهمان
حمید

مدت ها بعد کشف میشه! یعنی چی؟ احتمالا منظورت اینه که وقتی جواب یک سوالی رو دانشمندان پیدا میکنند بعدش ادعا می کنید که عه عه عه دیدی اینو قران قبلا جواب داده بود! خخخخ..معما چو حل گشت اسان شود! داداش چرا اینقدر رودروایسی باخودمون ؟! اگر اینجوریها هم که میگی بود چه بدرد میخوره اون جوابی که بعد از کشف حقیقت تازه قابل درک و فهم بشه! یکم بیاید علمی تر و با فکری عاری از جهت گیریها و پیش اموخته ها ی دینی به مسایل جهان اطرافمون بپردازیم.

ابوالفضل
مهمان
ابوالفضل

نه داداش منظور نیس که اول بقیه جوابو پیدا کنن بعد ما بگیم عه عه تو قرآن بود
جواب تو قرآن هست ولی ما اعتماد نداریم بهش که اول بریم سراغ اون
معمولا و طبق چیزی که تا الان دیده شده اول خودشون رفتن دنبال جواب بعد دیدن عه قرآنم که همینو گفته
مشکل اینه 4 تا متخصص نذاشتیم از قرآن مساله علمی در بیارن فقط سر قبرا قرآن خوندیم

Elnaz
مهمان
Elnaz

درسته ما باید تفسیر قرآن رو بخونیم بعضی سوال ها که در ذهنمون ایجاد شده است رو جواب بدیم

منتظر
مهمان
منتظر

موندم موجوداتی مثل تو وقتی دچار مشکل میشن از کی کمک میخوان احتمالا از جد بزرگوار میمونشون یا میگن یا بیگ بنگ به دادم برس خخخ lol lol lol

error: Alert: Content is protected !!