عکس کاور خلبان فضاپیما
b1
خانه » ۱۰ شغل برتر دنیا در آینده!

۱۰ شغل برتر دنیا در آینده!

b3

هنگامی که بچه‌ها در دوران کودکی به سر می‌برند، والدین آرزو دارند آن‌ها مهندس، دکتر و یا خلبان شوند و یا وزیر و وکیل...! حتی این آمال و آرزوی والدین روی فرزندان هم تأثیر می‌گذارد و وقتی از آن‌ها می‌پرسید دوست دارید در آینده چه کاره شوید؟ به اتفاق می‌گویند دکتر! اما اگر بر فرض روزی این آرزوی مادرها و پدرها مبدل به واقعیت می‌شد واقعاً هیچ جامعه‌ای به حرفه و متخصص دیگری نیاز نداشت؟!

در این مقاله شما را با ۱۰ شغلی آشنا می‌کنیم که کارشناسان معتقدند بین ۱ تا ۲ دهه آینده طرفداران زیادی پیدا خواهند کرد و شاید بهتر باشد پدرها و مادرها این ۱۰ مورد را هم به لیست مورد علاقه‌شان اضافه کنند!

10- پیشگوی آینده

پیش گوی آینده

وظیفه: پیش بینی شرایط آینده
گرایش: شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی
تحصیلات مورد نیاز، فوق تخصص علوم کامپیوتر
زمان استخدام: سال ۲۰۱۶
پیش بینی شده که تا سال ۲۰۱۸ درخواست مردم برای دسترسی به اطلاعات و داده‌های آماری ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. حال کارشناسان این زمینه با دسترسی به اطلاعات و داده‌ها در هر زمینه مرتبط با جامعه خود باید شرایط به وجود آمده درآینده را مورد پیش بینی قرار دهند که این مسئله به طور حتم می‌تواند کمک به نحوه سرمایه گذاری، سلامت روانی و سیاسی جامعه و بسیار موارد مرتبط با زندگی مردم درسال‌های پیش رو کند.

9- خلبان فضا پیماها

خلبان فضاپیما

وظیفه: پرواز دادن شاتل‌ها برای حرکت به سمت فضا
گرایش: هواپیماهای شرکت ویرجین گالاکتیک
تحصیلات مورد نیاز: دوره‌های تخصصی در لابراتوار شبیه ساز ناسا و تحصیلات هوا فضا در دانشکده مذکور با نیروی هوایی
زمان استخدام: سال ۲۰۲۰
هواپیماهای شرکت ویرجین گالاکتیک متعلق به «پیتربرانسون» نخستین فضاپیما یا هواپیما خواهند بود که می‌توانند هر انسان را با هزینه ۲۰۰ هزار دلار به فضا ببرند و با آغاز این پروازها از سوی شرکت فوق مطمئناً پس از مدتی شرکت‌های رقیب هم پیدا می‌شوند تا با قیمت کمتر و شرایط متفاوت‌تری علاقه مندان را به سیاحت درکره ماه و کهکشان راه شیری ببرند. این شرکت‌های جدید حتماً نیاز به خدمه و نیروهای فراوان خواهند داشت که قاعدتاً بازار کار پرکششی را ایجاد خواهد کرد.

8- طراح اعضای بدن

طراح اعضای بدن

وظیفه: طراحی اعضای بدن روی کاغذ برای تولید
گرایش: پیونداعضاء
تحصیلات مورد نیاز: مهندسی برنامه ریزی طبیعی و یا تحصیلات زیر شاخه آزمایشگاهی برای تحقیق و رشد اعضاء در لابراتورها
زمان استخدام: سال ۲۰۲۰
آمار نشان می‌دهد تا سال ۲۰۵۰ در هر ۹۰ دقیقه، یک نفر به دلیل انتظار در صف پیوند عضو، جان خود را از دست خواهد داد. به همین منظور از هم اکنون شرکت‌هایی جهت رشد اعضاء بدن، چون ریه، کلیه و قلب در زمینه Neo Organs آغاز به فعالیت کرده‌اند تا بتوانند پیش از بروز این مشکل در جهت رفع آن بربیایند. به همین دلیل با تأسیس شرکت‌های گوناگون، جذب نیروی آن‌ها آغاز شده و متخصصین در این زمینه خواهان بسیاری خواهند داشت.

7- متخصص مشکلات جنین

متخصص مشکلات جنین

وظیفه: بهبود مشکلات جنین پیش از تولد
گرایش: جنین
تحصیلات مورد نیاز: فوق تخصص مامایی در مرکز جنین بیمارستان‌های فیلادلفیا و بوستون
زمان استخدام: سال ۲۰۲۰
مشکلات به وجود آمده در جنین و به وجود آمدن آن، از مسائل مهمی است که وابستگی مستقیم به سالم بودن نسل آینده هر کشوری دارد، به خصوص مشکلات ژنتیکی در دو قلوها. به همین دلیل متخصصین امر در این بخش با فعالیت در بانک‌های DNA اقدام به انجام آزمایش روی جنین‌ها، پیش از به وجود آمدن آن‌ها کردند که خود سبب کاهش چشمگیر بیماری سرطان و یا بیماری‌های نظیر دیابت و... می‌گردد.

6- معمار کهکشانی

معمار کهکشانی

وظیفه: ساختن پایگاه‌های زندگی در فضا
گرایش: هوا فضا
تحصیلات مورد نیاز: فوق تخصص علوم معماری فضا
زمان استخدام: ۲۰۲۵
برخی صاحب نظران عقیده دارند فضانوردان تا سال ۲۰۲۵ به ستاره‌های کوچک دسترسی پیدا خواهند کرد و این بدان معناست که پس از آن با رفتن بشر به این ستاره‌ها نیاز به طراحی و ساخت پایگاه‌های کنترل و فرماندهی و البته مکانی جهت زیستن افراد و زیر ساخت‌های آن است که این کار نیاز به افراد متخصص و تحصیل کرده در زمینه معماری فضایی دارد.

5- کارگر صنایع هسته‌ای

کارگر صنایع هسته ای

وظیفه: مدیریت راکتورهای گداخته‌ای
گرایش: نیروهای هسته‌ای
تحصیلات مورد نیاز: فوق تخصص علوم هسته‌ای
زمان استخدام: سال ۲۰۲۵
هنگامی که ITER در سال ۲۰۱۹ به عنوان نخستین رآکتور وابسته به درجه حرارت هسته‌ای آغاز به کار کند، می‌تواند به اندازه ۵ نیروگاه بزرگ، گیگاوات کافی برای روشن نگاه داشتن ۲۴ ساعته شهری مثل نیویورک تولید کند و برای کنترل این روند نیاز به مدیران رآکتورهای گداخته‌ای است تا با دقت تمام بر پروژه کار نظارت داشته باشند.

4- مهندسی کوچ حیوانات

مهندسی کوچ حیوانات

وظیفه: طراحی روش جدید زندگی برای حیوانات
گرایش: حیوانات
تحصیلات موردنیاز: جانورشناسی و تحقیق روی شرایط زندگی و رفتاری حیوانات
زمان استخدام: سال ۲۰۳۰
بسیاری از روش‌ها و گونه‌های زندگی، خیلی سریع‌تر از گونه‌های مختلف حیوانات یا نابود شده‌اند و یا در حال نابودی هستند. اما مهندس کوچ حیوانات می‌تواند با طراحی سبک‌های جدید زندگی از بروز این مسئله جلوگیری و یا رشد آن را کند و متوقف کند که این امر سبب نجات دادن زندگی بسیاری از گونه‌های حیوانات از مرگ می‌شود. برای اولین پروژه نیز مهندسین این رشته می‌توانند به سراغ پروانه رفته که به دلیل نوع و شرایط محیط زندگی‌اش در معرض خطر قرار دارد.

3- متخصص فعل و انفعالات بین انسان و ربات

متخصص روابط انسان و ربات

وظیفه: کمک کردن به انسان و ربات برای زندگی در کنار هم
گرایش: ربات‌ها
تحصیلات مورد نیاز: تحصیلات تخصصی از دانشگاه MIT یا کارنگی ملون و استنفورد در زمین هوش مصنوعی
زمان استخدام: سال ۲۰۳۰
مطمئناً در آینده بخش بزرگی از امور سرویس دهی امکانات شهری و البته منازل به دست ربات‌ها انجام خواهد شد و قاعدتاً یک ربات هر چند هم هوشمند باشد توانایی درک صحبت‌های طرف مقابل را ندارد. و به همین دلیل متخصصین ارتباط بین ربات و انسان این وظیفه را به صورت هرچه بهتر و کامل‌تر برعهده دارند. زیرا دراین صورت ربات‌ها نه تنها به انسان‌ها کمک نخواهند کرد بلکه باعث دردسر هم خواهند شد.

2- رصد کننده جهان

رصدکننده جهان

وظیفه: تحت نظر گرفتن شرایط اتفاق افتاده در دنیا به کمک ماهواره
گرایش: ارتباطات و ماهواره
تحصیلات مورد نیاز: ژئو فیزیک، باستان‌شناسی و توانایی درتصویرنگاری از زمین
زمان استخدام: سال ۲۰۳۰
امروزه به کمک ماهواره‌های چند طیفی برای شناسایی و تصویربرداری از بقایای شهرهای زیر آوار مانده، آثار باستانی و البته شرایط آب و هوایی و پراکندگی جمعیتی استفاده می‌شود که این مسئله به بررسی شرایط موجود در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کمک کرده که برای چنین شغلی نیاز به متخصصین خاص دارد.

1- هکرهای فکری

هکرهای فکری

وظیفه: خواندن تفکرات انسان‌ها
گرایش: روانشاسی و اعصاب
تحصیلات مورد نیاز: متخصص علوم کامپیوتری یا اعصاب
زمان استخدام: سال ۲۰۳۰
سال گذشته بود که دو وکیل از دیوان قضایی در ایالات متحده درخواست کردند تا مجوز اسکن MRI از مغز یک فرد مجرم برای بررسی شرایط او درهنگام دروغ گفتن را صادر کند.

اکنون «جک گالانت» اعصاب‌شناس از دانشگاه برکلی کالیفرنیا در حال تحقیق روی نوع ساختمان مغز، حافظه و خاطرات انسان‌ها و تأثیرگذاری تخیلات در آینده آن‌ها است و با کمک این داده‌ها و کامپیوتر می‌توان در آینده به این پی برد که انسان‌ها چه چیزی در ذهنشان می‌گذرد و یا قرار است چه کارهایی انجام دهند.


منبع خارجیPopular Science

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
19 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مبین ذوالفقاری
۶ دی ۱۳۹۹ ۲۱:۴۰

باور کنید تا چند سال دیگه پول می افته تو شبیه سازی بازی (vr) ولی به طور پیشرفته . مثلاً بازی black ops zombie رو توی یه محیط شبیه سازی شده ولی بدون دسته بازی کنید

ارغوان
ارغوان
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۲۲

سلام ارغوان هستم ,خیلی به روز و باحال بودن ،مقاله نویسی کار میکنم و.. چطور میتونم با شما ارتباط برقرار کنم و باهاتون صحبت کنم ؟!!

سآرآ
سآرآ
۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ۱۷:۰۲

جالب بود!😬

سحر
سحر
۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۱۳

فقط مهندسی کوچ حیوانات smile

محمدرضا
محمدرضا
۲۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱

ریدم تو این رشته تجربی که ما رفتیم هی بمون گفتن برو دکتر شو
تو این شغلا اکثرا مربوط به ریاضیات هستن .

اکبر
اکبر
۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۸:۴۳
Reply to  محمدرضا

رشته تجربی کلا دیگه شورشو در آوردن، این مملکت مگه چقدر دکتر میخواد! چقدر داروساز میخواد!چقدر پرستار میخواد! به نظر من هر شخصی باید با میل خودش رشته رو انتخاب کنه

حسین
حسین
۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۵۰
Reply to  اکبر

حالا کی گفته شما ب زور رشته انتخاب کنی؟ برو هرچی دوست داری بخون پزشک ک نمیاد تو رشته خودش بووووق اون الان مث من پشت کنکور گیر کرده احتمالا شرط باهات میبندم ده سال آینده حد اقل اندازه صد سال دنیا میره جلو تر انشاءالله شماهم از دنیا جلو تر باشی اما علم بیولژی از اونجایی که با وجود سرو کار داره تا عبد ادامه خواهد داشت. حالا شما دوست نداری پزشک شی نشو برو آرایشگر شو گریمور اما اون بخشی از زیست که به روح مربوط میشه میتونه چهره شما رو هم تغییر بده البته میدونم باورش سخته… بیشتر بخوانید »

آرمان
آرمان
۷ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۴۴
Reply to  حسین

آدمو مجبور نمیکنن ؟؟ پس شما با مفهومی به اسم خانواده به خصوص مادر آشنا نشدین facepalm :bigsmile:

b1