cover
b1
خانه » ۱۰ مکان خوب برای تماشای ستاره‌باران شب!

۱۰ مکان خوب برای تماشای ستاره‌باران شب!

b3

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که هرگز از محیط شهری خارج نمی‌شوید احتمالاً با آسمان واقعی شب بیگانه هستید. از این رو سعی کرده‌ایم لیستی از بهترین مکان‌هایی که می‌شود آسمان را به طور واقعی از آنجا مشاهده کرد برای شما فراهم کنیم. با عجیب‌ترین همراه باشید.

انسان‌های اعصار گذشته درکی از آسمان پر ستارهٔ شب داشتند که متاسفانه آلودگی نوری در یک قرن اخیر آن آسمان زیبا را کاملاً محو کرده است. اما هنوز هم جایی در این کرهٔ خاکی پیدا می‌شود که تا حدودی فاقد این نوع آلودگی باشد. روزانه هزاران نفر از ستاره‌شناسان مبتدی و حرفه‌ای و آن‌هایی که عاشق آسمان شب هستند دنبال پیدا کردن چنین مکان‌هایی هستند که بتوانند بدون هرگونه آلودگی نوری درخشش ستاره‌گان بی‌شمار آسمان را تماشا کنند.

10- پارک ایالتی چشمه‌های گیلاس، پنسیلوانیا، ایالات متحده

cherry springs state park, pennsylvania, usa cherry springs state park, pennsylvania, usa1 cherry springs state park, pennsylvania, usa2

پارک چشمه‌های گیلاس مورد توجه منجمان است چرا که محل مناسبی برای نگاه اجمالی به کهکشان راه شیری را فراهم می‌کند. محل تماشای آسمان در کوهی به ارتفاع ۷۰۱ متر قرار دارد که دید ۳۶۰ درجهٔ پانوراما را به منجمان می‌دهد و فاقد هرگونه آلودگی نوری و چراغ الکتریکی است. این پارک پیشنهادهای زیاد به همراه رویدادهای مختلفی را برای ارائه به عموم دارد. مانند رصد شهاب‌سنگ‌های پی در پی در ماه آگوست که خالی از لطف نیست.

9- کانِمارا (Connemara)، ایرلند

connemara, ireland connemara, ireland1 connemara, ireland2

کانمارا یکی از غربی‌ترین مناطق اروپا است که برای میراث تاریخی و طبیعت دست‌نخورده‌اش مشهور است. همچنین از آنجایی که آسمان این ناحیه فاقد نور شهری است مکانی عالی برای مشاهدهٔ ستاره‌ها محسوب می‌شود. محل‌های اقامت مناسبی در روستاهای کوچک کانمارا برای بازدیدکنندگان فراهم شده‌است. از این رو ستاره‌شناسان مبتدی زیادی برای تماشای آسمان به اینجا سفر می‌کنند.

8- وایرونا (Wiruna)، نیوسات‌ولز، استرالیا

wiruna, new south wales, australia wiruna, new south wales, australia1 wiruna, new south wales, australia2

وایرونا منطقه‌ای محسور در میان درختان اکالیپتوس است که به طور ویژه برای منجمان اختصاص داده شده‌. هرساله منجمان و عاشقان ستاره‌شناسی چه حرفه‌ای و چه مبتدی در این مکان جمع می‌شوند و انجمن ستارهٔ اقیانوس آرام جنوبی را تشکیل می‌دهند، در مورد علایق و اشتیاقشان حرف می‌زنند، به تبادل اطلاعات می‌پردازند و در نهایت به تماشای آسمان شب می‌نشینند. نور قرمزی که در تصاویر مشاهده می‌کنید به چشم‌ها آسیب نمی‌رساند بنابراین می‌توان از دیدن آن‌ها لذت کافی برد. بهترین زمان برای سفر به این ناحیه اردیبهشت ماه است. ضمناً جامعهٔ ستاره‌شناسی هرگونه امکانات دیداری را در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارد.

7- تنریف، اسپانیا

tenerife, spain tenerife, spain1 tenerife, spain3

جزیرهٔ تنریف برای سواحل بکر و شب‌نشینی‌هایش شهرت دارد، بااین‌وجود یکی از بهترین مکان‌ها در اروپا برای رصد ستاره‌ها هم محسوب می‌شود. پارک ملی Teide برای شرایط فوق‌العاده و آلودگی کم نورش جوایز Starlight Tourist Destination و Starlight Reserve را دریافت کرده است. آسمان شب در این ناحیه بسیار زیبا به نظر می‌رسد. می‌توانید با استفاده از تله‌کابین به بالای کوهستان بروید و به تماشای غروب آفتاب و آسمان شب بنشینید و در رستورانی بالای کوه شامی لذیذ و شاعرانه میل کنید.

6- اسکاتلند

scotland scotland1 scotland2

اسکاتلند کشوری است که گفته می‌شود تاریک‌ترین آسمان شب را در تمام قارهٔ سبز دارد. از آنجا که این کشور شمالی‌ترین بخش پادشاهی بریتانیا است می‌توان گاهی شفق شمالی را از آنجا مشاهده کرد. رصدخانهٔ سلطنتی ادینبورگ برای عموم و حتی حرفه‌ای‌ها گاهی تورهای رصد کردن آسمان شب را تدارک می‌بیند. از همه مهمتر در سراسر کشور پارک‌هایی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید با تجهیزات خودتان از تماشای آن لذت ببرید. رصدخانهٔ سلطنتی به روی گروه‌ها و حتی افرادی که به تنهایی به ستاره‌شناسی می‌پردازند باز است. ضمناً جلسات برگزار شده در این رصدخانه بسیار محبوب هستند بنابراین مطمئن شوید که قادر به یادداشت‌برداری خواهید بود.

5- بنای یادبود ملی پل‌های طبیعی، یوتا، ایالات متحده

natural bridges national monument, utah, usa natural bridges national monument, utah, usa1 natural bridges national monument, utah, usa2

یوتا در طول روز مکانی بسیار شگفت‌انگیز، پر از صخره‌های طبیعی عجیب، قوس‌ها، پل‌ها و ساختارهای عجیب است. اما در طول شب دنیای دیگری به روی شما گشوده می‌شود. راه شیری و ظاهر روشن‌اش به راحتی قابل مشاهده است. همچنین نور صبحگاهی در این منطقه بسیار پر درخشش به نظر می‌رسد. مطالعات نشان می‌دهد که این پارک تاریک‌ترین آسمان شب را در سراسر ایالات متحده دارد. ضمناً از طرف انجمن علوم ستاره‌شناسی رتبهٔ کلاس ۲ به این منطقه داده شده‌است.

4- رصدخانهٔ SAAO، کیپ‌تاون، آفریقای جنوبی

saao, cape town, south africa saao, cape town, south africa1 saao, cape town, south africa2 saao, cape town, south africa3

رصدخانهٔ (SAAO (South African Astronomical Observatory مکان مشهوری است که صورت فلکی چلیپا از آنجا قابل مشاهده است. نکتهٔ جالب اینکه SAAO قدیمی‌ترین ساختمان دائمی در تمام کیپ‌تاون است. دانشمندان و راهنماها، طی یک سری تور برای بازدیدکنندگان در مورد فضا و تلسکوپ صحبت می‌کنند و آن‌ها را به سمت موزه‌ها هدایت می‌کنند. درهای این رصدخانه در دومین و چهارمین شنبه هر ماه ساعت ۸ صبح به روی بازدیدکنندگان باز است.

3- توسکانی، ایتالیا

tuscany, italy tuscany, italy1 tuscany, italy2 tuscany, italy3

توسکانی یکی از زیباترین نقاط کشور ایتالیا است که سالانه میلیون‌ها گردشگر، جذب طبیعت و بناهای تاریخی آن می‌شوند. این ناحیه جایی است که گالیله در قرن ۱۷ میلادی تلسکوپ خود را توسعه داد و در علم نجوم انقلابی ایجاد کرد. این ناحیه محل بسیار مناسبی برای رصد حفره‌های ماه، نقاط خورشیدی و قمرهای مشتری است. توسکانی به عنوان یکی از بهترین نقاط کرهٔ زمین برای رصد آسمان به شمار می‌رود و از نورهای شهری بسیار دور است. ستاره‌شناسان آماتور تجهیزات خود را در دره‌ها یا روی تپه‌ها نصب می‌کنند و به تحسین کائنات می‌پردازند.

2- صحرای آتاکاما، شیلی

atacama desert, chile atacama desert, chile1 atacama desert, chile2

صحرای آتاکاما یکی از خشک‌ترین مناطق کرهٔ زمین است که هر ساله تنها یک میلی‌متر بارندگی در آن گزارش می‌شود. از این رو مکان بسیار خوبی برای رصد ستاره‌ها محسوب می‌شود. آسمان پاک، آلودگی نوری صفر و ارتفاع زیاد، این اطمینان را به وجود می‌آورند که به راحتی بتوان به رصد نیم‌کرهٔ جنوبی پرداخت. همچنین رصدخانهٔ Paranal مفتخر به داشتن بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان است. در صورتی که قصد سفر به این ناحیه را داشته باشید باید بگوییم که راهنماهایی باتجربه شما را در طول یک تور ستاره‌شناسی به خوبی هدایت خواهند کرد.

1- هاوایی

hawaii2 hawaii1 hawaii hawaii3

هاوایی نه تنها مقصدی عالی برای تعطیلات و گرفتن حمام آفتاب است، بلکه آسمان پاک و بدون آلودگی نوری آن مکان مناسبی برای تماشای ستاره‌ها و درمان واقعی چشم‌ها است. رصدخانه‌های Mauna Kea که در ارتفاع ۴۲۰۵ متری قرار دارند از معروف‌ترین رصدخانه‌های جهان هستند. (تعداد زیادی اکتشاف مربوط به نجوم در این رصدخانه صورت گرفته است). تورهای زیادی برای گردشگران در این ناحیه در نظر گرفته شده که شامل رصد ستاره‌ها، کوهنوردی و شام می‌شود.

منبع فارسیکجارو


مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
۲۵ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۲۱

با سلام و تشکر فراوان. مطالب بسیار مفید بود. سپاس گذارم

b1