cover star
b1
خانه » ۱۰ منطقه روی کره زمین که تاریک‌ترین آسمان ها را دارند!

۱۰ منطقه روی کره زمین که تاریک‌ترین آسمان ها را دارند!

b3

در شهرهای شلوغ و پر از آلودگی‌های نوری، دیدن آسمان پر ستارهٔ شب امری محال و ناشدنی است. انواع آلودگی‌های محیطی نه تنها زندگی را برای انسان‌ها دشوار کرده، بلکه امکان مشاهدهٔ ستاره‌های پر نور و درخشان آسمان را نیز از آنها دریغ داشته است. انجمن بین‌المللی آسمان تاریک (IDA) از تاریک‌ترین مناطق دنیا که کمترین آلودگی نوری را داشته‌اند، فهرستی تهیه کرده است. در این مقاله با ۱۰ منطقه در جهان آشنا خواهیم شد که تاریک‌ترین آسمان‌ها را دارند. با عجیب‌ترین همراه باشید.

10- پارک ملی بیگ بند، ایالت تگزاس

پارک ملی بیگ بند، ایالت تگزاس

پارک ملی بیگ بند (Big Bend) که با عنوان پارک آسمان تاریک نیز شناخته می‌شود، در ایالت تگزاس واقع شده‌است. این پارک طبیعی از شهرهای بزرگ فاصلهٔ زیادی دارد. در این پارک کیلومترها مسیر پیاده‌روی وجود دارد که دوست‌داران طبیعت و علاقه‌مندان به پیاده‌رویی را به سمت خود جذب می‌کند. در پارک بیگ بند این امکان برای توریست‌ها وجود دارد که در اطراف منطقهٔ Rio Grande village مستقر شوند و آسمان شب و ستارگان را به وضوح تماشا کنند. Rio Grande Village منطقه‌ای است که توریست‌ها می‌توانند در آنجا اردو بزنند و از طبیعت بکر و چشمه‌های آب گرم این منطقه نیز لذت ببرند.

9- سدونا، ایالت آریزونا

سدونا، ایالت آریزونا

ستاره‌شناسان و علاقه‌مندان علم نجوم همواره در پی مکان‌هایی هستند که آسمانی صاف، بدون ابر و عاری از آلودگی‌های نوری دارند تا اینکه بتوانند به یک دید بسیار عالی از آسمان شب دست پیدا کنند، اما لازم نیست که از شهرها فاصله بگیرند و به دل صحرا و کویر بزنند. شهرهایی که در لیست انجمن بین‌المللی آسمان تاریک قرار گرفته‌اند، در این میان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند، به طور مثال آسمان شهر سدونا که در این فهرست قرار گرفته است در اکثر ایام سال آب و هوایی خشک و آسمانی صاف دارد که برای مشاهدهٔ ستارگان، فوق‌العاده و بی‌نظیر است.

8- پارک ملی کری، ایرلند

پارک ملی کری ، ایرلند

پارک ملی کری (Kerry) در جنوب‌غربی ایرلند، یکی از نقاطی است که در نیمکرهٔ شمالی، تاریک‌ترین آسمان‌ها را دارد. جزایر شگفت‌انگیز اسکلینگ نیز در این منطقه واقع شده‌اند که از سوی یونسکو به‌عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند. اقیانوس اطلس و کوه‌های کری، این منطقهٔ بکر و حفاظت شده را احاطه کرده‌اند. این منطقه علاوه بر اینکه آسمانی صاف و عاری از آلودگی نوری دارد به خاطر سواحل و دریاچه‌های فوق‌العاده زیبا و حیرت‌انگیز خود توریست‌های بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

7- پارک ملی آکادیا، ایالت مین

پارک ملی آکادیا، ایالت مین

پارک ملی آکادیا (Acadia) یکی از محبوب‌ترین پارک‌های ملی در ایالات متحده است، اما به این دلیل که در سواحل داون ایست مِین (Downeast Maine) واقع شده تا حدی دورافتاده و پرت است. اگرچه این منطقه در فهرست انجمن بین‌المللی آسمان تاریک قرار نگرفته است، اما برای رصد و مشاهدهٔ ستارگان مکانی محبوب و مشهوراست به طوری که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، هشتمین فستیوال سالانهٔ آکادیا با نام فستیوال آسمان شب (Night Sky)، از ۲۲ الی ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶ در این پارک ملی برگزار خواهد شد. در این پارک علاوه بر تورهای کایاک، تور قایق‌سواری شبانه همراه با راهنما برای علاقه‌مندان نجوم و ستاره‌شناسی ارائه می‌شود.

6- پارک چری اسپرینگز، ایالت پنسیلوانیا

پارک چری اسپرینگز، ایالت پنسیلوانیا

پارک چِری اسپرینگز، یکی از تاریک‌ترین آسمان‌ها را در شمال‌شرق ایالات متحده دارد و آسمان صاف و پرستارهٔ خود را مدیون موقعیت طبیعی و توپوگرافی منطقه است. چری اسپرینگز در بالای یک کوه به ارتفاع ۷۰۰ متر واقع شده‌است و توسط زمین‌های بایر و روستاهای متروک دره‌های اطراف آن احاطه شده‌است. توریست‌های این منطقه با پرداخت مبلغی به‌عنوان هزینهٔ ورودی می‌توانند بقیهٔ طول سال نیز به طور رایگان از امکانات ویژهٔ این پارک که Galaxy Path نامیده می‌شود، استفاده کنند و به طور نامحدود از آسمان شب در این منطقه لذت ببرند. از جمله دیگر امکانات این پارک می‌توان به وجود رصدخانه‌های کوچک اشاره کرد که بازدیدکنندگان در ازای پرداخت ۲۵ دلار می‌توانند یکی از این رصدخانه‌ها را اجاره و با استفاده از تجهیزات و تلسکوپ آسمان شب را تماشا کنند.

5- کنیون لندز، ایالت یوتا

کنیون لندز، ایالت یوتا

کنیون لندز که در صحرای یوتا واقع شده‌است، مقصد دیگری است که علاقه‌مندان به علم نجوم را به سوی خود فرا می‌خواند. این منطقهٔ بکر و دورافتاده با آب و هوایی خشک و کم باران، شرایط ایده‌آلی را برای رصد ستارگان فراهم می‌آورد. سفر به کنیون لندز مزیت دیگری نیز دارد. کنیون لندز در نزدیکی پارک ملی آرچز (Arches) قرار گرفته است و بازدیدکنندگان می‌توانند سفری ترکیبی به هر دو منطقه داشته باشند. تصویر بالا نمایی از آسمان شب را در پارک چسلِر نشان می‌دهد که این پارک نیز جزئی از منطقهٔ کنیون لندز است.

4- منطقه حفاظت‌شده نامیب رند، نامیبیا

منطقه حفاظت‌شده نامیب رند، نامیبیا

منطقهٔ حفاظت شدهٔ نامیب رند، یکی از تاریک‌ترین آسمان‌ها را در قارهٔ آفریقا دارد. این پارک در طی دورانی که اکوتوریسم در این منطقه رونقی نداشته است، به خوبی نگهداری و محافظت شده و به یک منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ خصوصی تبدیل شده‌است. هزینه‌های نگهداری آن توسط منابع غیردولتی تأمین می‌شود. علاوه بر تورهای وُل ویدِنز (wolwedans collection) و تورهای پیاده‌رویی و طبیعت‌گردی Tok Tokkie trails تورهای دیگری مخصوص ستاره‌شناسی و نجوم برگزار می‌شود. در تورهای sossusvlei desert lodge رصدخانه و تجهیزات ستاره‌شناسی نیز وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

3- دث ولی، ایالت کالیفرنیا

دث ولی، ایالت کالیفرنیا

مسئولان پارک ملی دِث‌ولی (Death Vally) با زحمت و سختی فراوان توانسته‌اند آلودگی نوری را در این پارک و مناطق اطراف آن تحت کنترل در بیاورند. این پارک ملی توسط انجمن بین‌المللی آسمان تاریک به‌عنوان یکی از تاریک‌ترین آسمان‌ها در جهان شناخته شده‌است. ستاره‌شناسان آماتور و حرفه‌ای در این مکان جمع می‌شوند و همایش‌ها و اجتماعاتی با عنوان Star Party برگزار می‌کنند. در این منطقه به طور متوسط، بارندگی‌های کمی اتفاق می‌افتد و میانگین بارش سالیانه کمتر از دو اینچ است. آسمان صاف و تاریک این منطقه باعث می‌شود که آسمان دث‌ولی مکان بسیار مناسبی برای رصد ستارگان باشد.

2- مانا کیا، هاوایی

مانا کیا، هاوایی

منطقهٔ مانا کیا (Mauna Kea) از محبوب‌ترین مناطق برای ستاره‌شناسی و مشاهدهٔ آسمان شب است. این منطقه در مجموعه جزایر هاوایی واقع شده‌است و بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان بر بالای کوه مانا کیا و در ارتفاع ۲۸۰۰ متری قرار دارد. همچنین در این منطقه، مرکزی به نام station Visitor information وجود دارد که برای راهنمایی و کمک به توریست‌های این منطقه راه‌اندازی شده‌است، این مرکز دربارهٔ مسیرها و نقشهٔ راه، محل اردو و اقامت و همچنین دربارهٔ جاذبه‌های توریستی منطقه اطلاعات مفیدی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند.

1- جزایر قناری، اسپانیا

جزایر قناری، اسپانیا

کوه اِل تِیده (El Teide) دهمین کوه آتشفشانی بلند در جهان است که در جزایر قناری و در پارک ملی تِیده واقع شده و به‌عنوان یکی از بهترین مناطق جهان برای مشاهدهٔ آسمان شب شناخته شده‌است. در جزایر قناری هر ساله یک فستیوال بین‌المللی و علمی- هنری با نام Starmus برگزار می‌شود که افرادی مانند استیون هاوکینگ (فیزیکدان و کیهان‌شناس مشهور انگلیسی) و دیگر شخصیت‌های برجستهٔ علمی به کرات در این فستیوال بین‌المللی دیده شده‌اند.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAll Day

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
جواد یوسفی
جواد یوسفی
۸ خرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۴۹

عالیه

حدیث هایزنبرگ
حدیث هایزنبرگ
۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۸:۴۴

جالب بود
امیدوارم بتونم برم به اینجور جا ها smile heart star star :exclaim: :kitten:

b1