cover amazing astronomy facts
b1
خانه » ۱۰ واقعیت عجیب و شگفت‌انگیز درباره نجوم!

۱۰ واقعیت عجیب و شگفت‌انگیز درباره نجوم!

b3

اگرچه انسان هزاران سال است که به مطالعه آسمان‌ها و کیهان پرداخته، اما هنوز اطلاعات بسیار اندک و ناچیزی پیرامون فضا و جهان اطراف خود دارد. هم‌چنان که در راستای افزایش دانش و آموخته‌های خود گام برمیداریم، هر روزه با مسائل شگفت‌آور جدیدتری آشنا می‌شویم و این درحالیست که برخی از آنها بسیار پیچیده و گیج‌کننده می‌باشند. در ادامه این مقاله به مجموعه‌ای از شگفت‌انگیزترین، جالب‌ترین و عجیب‌ترین حقایق نجوم و دانش ستاره‌شناسی اشاره خواهیم نمود.

نجوم

10- انرژی تاریک

دانشمندان بر این باورند که ما فقط قادر به دیدن ۵ درصد از ماده در جهان هستی می‌باشیم. این در حالیست که باقی کیهان از ماده‌ای نامرئی به نام «ماده تاریک» و همچنین نوع اسرارآمیزی از انرژی به نام «انرژی تاریک» تشکیل شده‌است.

9- ستارگان نوترونی

ستارگان نوترونی آن‌قدر چگال و متراکم می‌باشند که در مقام مقایسه، جرم یک قوطی کنسرو از مواد یک ستاره نوترونی، بیشتر از جرم کره ماه می‌باشد.

8- انرژی آزاد شده از خورشید

انرژی آزاد شده از خورشید آن‌قدر زیاد است که حتی تصور آن نیز دشوار است. انرژی آزاد شده از هسته خورشید در هر ثانیه، معادل ۱۰۰ میلیارد بمب اتم می‌باشد.

7- تلسکوپ

گالیله به اشتباه مخترع تلسکوپ نامیده شده‌است. نتایج مطالعات تاریخ‌دانان نشان می‌دهد مخترع اولین تلسکوپ یک عینک‌ساز هلندی به نام «یوهانس لیپرشی» بوده است. درعین حال گالیله نخستین فردی می‌باشد که از ابزار تلسکوپ برای مطالعات نجومی و دانش فضا استفاده نموده است.

6- سیاه چاله‌ها

سیاه‌چاله‌ها آن‌قدر فشرده و چگال بوده و چنان جاذبه شدیدی تولید می‌نمایند که حتی نور نیز نمی‌تواند از آن فرار نماید. فیزیکدانان نظری پیش‌بینی می‌کنند که شرایطی وجود دارد که تحت آن نور قادر به فرار است. (این وضعیت «تابش هاوکینگ» نامیده شده‌است)

5- نور ستارگان و کهکشان‌ها

رسیدن نور ستارگان و کهکشان‌های دور به ما آن‌قدر زمان می‌برد که آن‌چه ما امروز می‌بینیم در واقع وضعیت این اجرام را در صدها، هزاران و حتی میلیون‌ها سال قبل نشان می‌دهد. از این‌رو همانطور که به آسمان می‌نگریم به‌راستی سفری در زمان و گذشته‌های بسیار دور داریم.

4- انفجار ابرنواختری

سحابی خرچنگ به‌واسطه یک انفجار ابرنواختری در سال ۱۰۵۴ میلادی به وجود آمد. منجمان عرب و نیز ستارشناسان چینی در آن زمان اشاره کرده‌اند که این انفجار آن‌قدر درخشان بوده که برای ماه‌ها باعث روشنی آسمان شب شده و حتی در روشنی روز نیز قابل مشاهده بوده است. انرژی آزاد شده در هسته خورشید در هر ثانیه، معادل ۱۰۰ میلیارد بمب اتم می‌باشد.

3- شهاب‌ها

شهاب‌ها معمولاً فقط ذرات ریز گردوغبار در حال سقوط از میان جو زمین می‌باشند. دنباله‌دارها گاهی اوقات از میان مدار زمین عبور کرده و ردی از گردوغبار را در مسیر پشت سر خود بر جای می‌گذارند. سپس همانطور که زمین در مسیر حرکت خود از میان این گردوغبار عبور می‌کند، این ذرات داغ شده و رگه‌هایی از نور در آسمان شب نمایان می‌سازند.

2- عطارد

اگرچه عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید است اما بااین‌حال گاهی اوقات دمای آن تا منفی ۲۸۰ درجه فارنهایت می‌رسد. اما چرا؟

از آنجا که سیاره عطارد تقریباً هیچ اتمسفری ندارد، لذا هیچ‌چیز برای به دام انداختن و نگه داشتن گرما در نزدیکی سطح آن وجود ندارد. از این‌رو نیمه تاریک سیاره عطارد (سمتی که از خورشید دور است) بسیار سرد است.

1- زهره

اگرچه سیاره زهره نسبت به خورشد، در فاصله‌ای دورتر از سیاره عطارد قرار دارد، اما به طور قابل ملاحضه‌ای داغ‌تر از عطارد است. علت این امر جو غلیظ و متراکم سیاره زهره است که باعث حفظ گرما در نزدیکی سطح سیاره می‌شود.

منبع فارسینجوم

منبع خارجیThought Co

طناز

طناز

سلام من طناز هستم . طراح و برنامه نویس تحت وب ،همیشه می خواستم از چیزای عجیب و غریب سر در بیارم پس فکر کنم اینجا بهترین جا برای اینکار باشه

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
رضا
۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ۲۲:۵۸

ممنون از مطالب خوبتون

b1