۱۰ مورد عجیب سیارات!

عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون ۸ سیاره منظومه شمسی هستند که هر ۱ در مدارهای جداگانه ای به دور خورشید می‌گردند. هر کدام از این سیارات شگفتی‌های منحصر به فردی دارند که در این مطلب به ۱۰ مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

10- جو وحشتناک زهره

venus-surface
سیاره‌شناسان با مشکلات زیادی برای شناسایی شرایط موجود در سطح سیاره زهره مواجه هستند، چرا که جو این سیاره همیشه با لایه ای بسیار ضخیم از ابر اسید سولفوریک پوشیده شده است. دمای سطح این سیاره در برخی مواقع به ۴۶۵ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. به نظر می‌رسد دمای بالای سیاره زهره به خاطر اثر پدیده گازهای گلخانه ای باشد. این پدیده باعث شده است تا زهره داغ‌ترین سیاره منظومه شمسی لقب بگیرد.

9- نوسانات درجه حرارت عطارد

messenger-mercury
عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است به همین دلیل دمای سطح سوزان آن می‌تواند تا حدود ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد در روز افزایش پیدا کند. اما از آنجا که جو این سیاره به اندازه کافی قدرت نگه داشتن حرارت را ندارد، در هنگام شب دمای این سیاره تا حدود منفی ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا می‌کند. این اختلاف دما در میان شب و روز یک سیاره در بین سیارات منظومه شمسی بسیار شگفت‌انگیز است.

8- پستی و بلندی‌های مریخ

mars-landings
سیاره سرخ‌رنگ مریخ دارای بلندترین کوه‌ها و عمیق‌ترین دره‌ها در میان سایر سیارات منظومه شمسی است. کوه آتشفشانی عظیم‌الجثه المپیوس به ارتفاع ۲۷ کیلومتر که ارتفاعی سه برابر قله اورست دارد در این سیاره قرار دارد و این در حالی است که دره ای عمیق و طویل در نزدیکی استوای مریخ کشیده شده است. نام این دره «مارینر» است و چهارهزار کیلومتر عرض دارد. بعضی از مناطق این دره آن‌چنان عمیق است که اگر فرض کنیم کوه اورست را درون دره جای داده‌ایم، شاید نوک قله به لبه‌های دره نرسد.

7- محور دوران عجیب اورانوس

planets_Uranus
برخلاف سایر سیارات، محور دوران اورانوس به حدی انحراف دارد که تقریباً به صفحه مداری‌اش چسبیده است. این انحراف زاویه در بیشتر سیارات متجاوز از ۳۰ درجه نیست. برای مثال زاویه انحراف محور دوران زمین با صفحه مداری‌اش ۲۳.۵ درجه می‌باشد. اما در مورد اورانوس این زاویه انحراف معادل ۹۸ درجه است. بسیاری از ستاره‌شناسان بر این باورند که برخورد جرمی تقریباً در ابعاد زمین با اورانوس، در اوایل دوران تشکیل این سیاره، منجر به ایجاد چنین انحراف شدیدی شده است.

6- بادهای سیاره نپتون

neptune
در سیاره نپتون تندبادهایی وجود دارد که با سرعت ۲۴۱۵ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. علت شکل‌گیری این بادها که سریع‌ترین بادهای منظومه شمسی به حساب می‌آیند هنوز راز سر به مهری است که درباره آن، نظری قطعی وجود ندارد. این بادها در حالی بر روی نپتون وجود دارند که این سیاره دورترین سیاره نسبت به خورشید محسوب است.

5- حلقه‌های زحل

iod_saturnrings
سیاره زحل به خاطر حلقه‌هایی که در اطراف خود دارد بسیار معروف است. بعضی از این حلقه‌ها به قدری باریک و محو هستند که از زمین دیده نمی‌شوند تا جایی که یکی از آن‌ها به تازگی در سال ۲۰۰۹ کشف شده است.

4- گردبادهای مریخ

dust-storm
طوفان‌های عظیم گرد و غبار در مریخ بزرگ‌ترین نوع از این گونه طوفان‌ها در منظومه شمسی هستند که می‌توانند تا یک ماه ادامه داشته باشند. یک نظریه درباره چگونگی گسترش این طوفان‌ها در مریخ بیان می‌کند که هنگامی که باد، گرد و غبار را به سمت بالای جو می‌برد، گرد و غبار نور خورشید را جذب می‌کند و هوای اطراف را گرم می‌کند. هنگامی که گرمای هوا بیشتر می‌شود، بادهای بیشتری رخ می‌دهد و گرد و غبارهای بیشتری را بالا می‌برد. در نتیجه طوفان قوی‌تر می‌شود.

3- شش ضلعی زحل

saturn-hexagon
بر روی سیاره زحل، شکلی مانند شش ضلعی توسط دوربین فضاپیمای کاسینی ناسا با وضوح مناسب عکس‌برداری شد که بسیار جالب توجه است. دانشمندان گمان می‌بردند این ساختار ۶ ضلعی مسیر فوران‌های گازی یا تندبادهای اتمسفری است اما این که چه عاملی می‌تواند گاز یا جریان هوا را در چنین ساختار سخت و زاویه داری هدایت کند به شکل سوالی بی پاسخ باقی مانده است. این ساختار ۶ ضلعی از زمانی که فضاپیمای وویجر در دهه ۱۹۸۰ آن را کشف کرد به صورت علامت سوالی بزرگ در ذهن دانشمندان باقی مانده است.

2- لکه بزرگ مشتری

jupiter-third
بدون شک فوق العاده‌ترین ویژگی سیاره مشتری، لکه سرخ بزرگ آن است. طوفان غول‌پیکری که به نظر می‌رسد از ۳۰۰ سال پیش وجود داشته است. این طوفان در راستای کمربندها و منطقه‌های مشتری جریان دارد. از زمان کشف این لکه تاکنون، بارها دیده شده است که قطر آن تا سه برابر قطر زمین افزایش یافته است.

1- سیاره زمین

earth
آیا شما در میان سایر سیارات منظومه شمسی سیاره ای به شگفت‌انگیزی زمین می‌شناسید که دارای شرایط مناسب برای شکل‌گیری حیات باشد؟

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع فارسی تبیان

منبع اصلی Space

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "۱۰ مورد عجیب سیارات!"

avatar
 

مرتب کن براساس...:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رای
trackback

[…] Source link […]

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید