cover distant_black hole
b1
خانه » ۱۰ تا از عجیب‌ترین نظریه‌های کیهان شناسی!

۱۰ تا از عجیب‌ترین نظریه‌های کیهان شناسی!

b3

آیا جهان ما می‌تواند غشاء شناوری در ابعاد دیگر فضا باشد؟ ماهیت واقعی ماده تاریک چیست؟ بعد چهارم فضا و زمان کجاست؟ چرا هر دو سوی جهان مشابه هم است؟ در این مقاله به برسی ۱۰ تئوری برتر جهان که به عنوان عجیب‌ترین تئوری‌های کیهان شناسی برگزیده شده‌اند خواهیم پرداخت و نگاهی بر این نظریه‌ها از قبیل تئوری برخوردهای غشایی، جهان‌های زاینده، بعد چهارم، هستی طلایی، نفوذ جاذبه، روح هستی، جهان کوچک، نوترون‌های خنثی، ماتریکس و... خواهیم داشت.

distant_black_hole

10- برخوردهای غشایی

آیا جهان ما می‌تواند غشاء شناوری در ابعاد دیگر فضا باشد که مرتباً به جهان‌های دیگر برخورد می‌کند؟ بر طبق یکی از نظریه‌های موجود در تئوری «جهان غشایی» فضا ابعاد زیادی دارد و تا زمانی که جاذبه بر آن‌ها اعمال می‌شود ما در جهان خودمان که تنها دارای سه بعد می‌باشد محصوریم. نیل توروک از دانشگاه کمبریج و پائول استاینر از دانشگاه پرینستون نیوجرسی، در ایالات متحده، در حال کار بر روی نظریه چگونگی رخداد بیگ بنگ در زمانی که جهان ما با جهان همسایه برخورد نمود، می‌باشند. این تصادف‌ها و برخوردها مرتب اتفاق می‌افتد و هر لحظه بیگ بنگ جدیدی را به وجود می‌آورد. بنابراین اگر این مدل از چرخه هستی درست باشد در واقع هستی ما فناناپذیر می‌باشد.

9- جهان‌های زاینده

زمانی که مواد در یک حجم فوق العاده کم در مرکز یک سیاه چاله فشرده می‌شوند یک انفجار بزرگ رخ داده و یک دنیای جدید (new baby universe) متولد می‌شود. قوانین فیزیکی در نسل جدید متولد شده ممکن است اندکی با والدین متفاوت باشد. این نطریه زاد و ولد هستی توسط لی اسمالین از انستیتو پریمر در واترلو کانادا ارائه شده است. هستی‌هایی که سیاه چاله‌های زیادی تولید می‌کنند فرزندان زیادی نیز دارند. بنابراین در آخر، جمعیت غالب را به خود اختصاص خواهند داد. اگر ما در جهان نوعی زندگی می‌کنیم آن جهان باید قوانین و ثابت‌های فیزیکی‌ای داشته باشد که تولید سیاه چاله‌ها را به بهترین نحو به انجام برساند. اما هنوز مشخص نشده که آیا جهان ما مشمول این قانون می‌شود یا خیر!

8- بعد چهارم (فضا-زمان)

یکی از عجیب‌ترین تئوری‌های گیتی‌شناسی این است که بعد چهارم فضا-زمان در واقع ماده فوق العاده هادی‌ای است که در آن اصطکاک حرکتی برابر با صفر است. طبق نظریه فیزیکدان‌ها پائول مازو از دانشگاه کارولینای جنوبی و جورج چاپلین در آزمایشگاه لاورنس لیور مور کالیفرنیا، اگر جهان در حال چرخش باشد بعد چهارم فوق العاده هادی تحت تأثیر گرداب‌ها قرار گرفته و پراکنده می‌شود و در واقع این گرداب‌ها بذر ساختارهایی نظیر کهکشان‌ها را پخش می‌کنند. مازور معتقد است که جهان ما از یک ستاره در حال فروپاشی به وجود آمده، در جایی که مواد ستاره‌ای و فضاهای هادی می‌توانستند انرژی تاریک تولید کنند. انرژی تاریک در واقع نیرویی است که باعث گسترش هستی می‌شود.

7- هستی طلایی

چرا جهان دارای خصوصیاتی است که حیات را امکانپذیر می‌سازد؟ تنها با کنار هم قرار دادن چندین ثابت فیزیکی به هیچ ستاره، ماه یا هستی‌ای که تنها برای یک چشم بر هم زدنی موجودیت داشته باشد نمی‌رسیم. یک دلیل می‌تواند اصل انسان دوستی باشد. جهانی که به آن نگاه می‌کنیم باید گرم و غریب نواز و مهربان باشد در غیر این صورت اینجا نخواهیم بود تا آن را نظاره کنیم. اخیراً این نظریه طرفدارانی پیدا کرده چون نظریه تورم بیان می‌دارد که احتمالاً هستی‌های نامحدودی وجود دارد و نظریه رشته‌ای به این نکته اشاره دارد که آن‌ها احتمالاً خواص مختلف و قوانین فیزیکی متفاوتی دارند. اما بسیاری از گیتی‌شناسان اصل انسان دوستی را به خاطر غیر عملی بودن و بیان احتمالات غیر قابل آزمایش رد می‌کنند.

6- نفوذ جاذبه

ماده تاریک در واقع یک ماده یا جسم نیست و تنها یک نام گمراه کننده برای رفتار غیرعادی جاذبه می‌باشد. تئوری MOND (دینامیک نیوتونی تغیریافته) بیان می‌دارد که جاذبه به سرعتی که تئوری‌های کنونی پیش بینی می‌کنند از بین نمی‌رود. اینجاذبه قوی‌تر می‌تواند با در کنار هم قرار دادن کهکشان‌ها و خوشه‌ها نقش ماده تاریک را ایفا کند. در غیر این صورت این‌ها از هم پاشیده خواهند شد. فرم جدید برای نظریه ماند (MOND) که با نظریه نسبیت همخوانی دارد حرف‌های جالبی برای گفتن دارد. اما احتمالاً با الگوی نقطه‌ای میکروطول موج‌های پس زمینه‌ای سازگاری ندارد.

5- روح هستی

سه رمز گیتی‌شناسی مدرن را می‌توان در یک روح جمع نمود. پس از پذیرفتن قانون کلی نسبیت اینیشتین گروهی از فیزیکدان‌ها یک ماده عجیبی به نام «روح همچگال» از تئوری جدیدشان ارائه دادند. این ماده می‌تواند نیروی جاذبه-دافعه‌ای را برای کنترل گسترش جهان در بیگ بنگ تولید کند. این درحالی است که افزایش شتاب آرامتری را موجب می‌شود که به انرژی تاریک نسبت می‌دهند. به علاوه اگر این ماده لغزنده تجمع یابد می‌تواند ماده تاریک را به وجود آورد.

4- جهان کوچک

الگوی نقطه‌ای در پس زمینهٔ میکروطول موج‌های جهان داری نقص مشکوکی می‌باشد: به طوری که به طرز شگفت انگیزی نقطه‌های بزرگی در پس زمینه وجود دارد. یک توضیح قابل قبول این است که جهان کوچک است، آنقدر کوچک که اگر به زمان تولید پس زمینه میکرو طول موج‌ها بازگردیم هستی نمی‌توانست آن لکه‌های بزرگ را نگه دارد.

3- چرا هر دو سوی جهان مشابه هم است؟

این یک معماست چون چیزهای قابل روئیت در هستی هرگز قابل دسترس نبوده حتی اگر به اوایل بیگ بنگ نیز برگردیم، به زمانی که این مناطق خیلی به هم نزدیک‌تر بودند، نور نیز زمان کافی برای رسیدن به نقطه‌ای دیگر را نداشت. حتی زمان برای توازن دما و غلظت هم کافی نبود. اما الان این توازن برقرار است. اما یک راه حل این است: حرکت نور در گذشته بسیار سریع‌تر از اکنون بوده است! اما برای عملی کردن این راه حل به یک بازنگری اساسی و کلی در مورد تئوری نسبیت اینشتین احتیاج است.

2- نوترون‌های خنثی

ماده تاریک از اجزای دافعی تشکیل شده – نوترون‌های خنثی - و تنها تحت تأثیر جاذبه بر یکدیگر اثر می‌گذارند و این امر آن‌ها را غیر قابل شناسایی می‌سازد. اما حتماً باید خواص درستی داشته باشند تا ماده تاریک گرم بوده و با سرعت چندین کیلومتر در ثانیه حرکت کنند. این نوترون‌های خنثی می‌توانند در شکل گیری ستارگان و سیاه چاله‌ها مؤثر باشند.

1- ماتریکس

شاید هستی ما واقعی نباشد. پروفسور نیک باستروم چنین ابراز می‌کند که ما احتمالاً داخل یک شبیه ساز کامپیوتری زندگی می‌کنیم. با فرض این مساله شبیه سازی دانش و آگاهی نیز امکان پذیر می‌شود و سپس تمدن آینده نیز از آن تبعیت می‌کند. اکثر جهان‌های مشاهده شده یک بار شبیه سازی شدند. شانس زیادی هست که ما در یکی از آن‌ها هستیم. در این مورد شاید تمام عجایب گیتی‌شناسی از جمله ماده تاریک و انرژی تاریک تکه‌هایی هستند که به آسانی به هم می‌چسبند تا بتوانند تناقضات و ناهماهنگی‌های موجود در شبیه سازیمان را بپوشانند.

29 ratings4/5
منبع فارسیآسمان پارس

منبع خارجیNew Scientist

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
رضا
مهمان
رضا

این ویدیو درباره کیهان است نگاه کنید مفید خواهد بود

video

نورعلی
مهمان
نورعلی

بسیار عالی بود دست تان درد نکند فوق العاده مهربانید ، از ارائیه این نظریات ارزشمند تان متشکرم

b1
error: Alert: Content is protected !!