عکس کاور شطرنج - بوکس
b1
خانه » ۱۰ تا از عجیب و غریب‌ترین ورزش های دنیا!

۱۰ تا از عجیب و غریب‌ترین ورزش های دنیا!

b3

چند نوع ورزش می‌شناسید؟ آیا تا به حال به فکر شکل‌های تازه ورزش افتاده‌اید؟ در دنیا ورزش‌هایی وجود دارد که گاهی با تلفیق سایر ورزش‌ها به وجود آمده‌اند و گاهی خودشان به تنهایی ورزش جدیدی به حساب می‌آیند اما بعضی از ورزش‌ها هم هستند که واقعاً عجیب و غریبند. به ۱۰ ورزش زیر نگاه کنید و خودتان قضاوت کنید.

10- شطرنج - بوکس در آلمان

شطرنج - بوکس

با ترکیب هوش و توانایی جسمی، به دنیای عجیب ورزش شطرنج - بوکس وارد می‌شوید. اگر شما از عهده پرداخت پول یک جفت دستکش بوکس برآیید و بتوانید کمی از فسفر مغزتان را در اختیار شطرنج قرار دهید، می‌توانید در این ورزش وارد شوید. این ورزش زاییده تفکر آلمانی است و از ترکیب شش دور شطرنج مابین پنج راند بوکس تشکیل شده است. شرکت‌کننده می‌تواند یا در شطرنج طرف مقابلش را کیش و مات کند و یا او را در رینگ ناک اوت کند. البته مانند تمام ورزش‌های دیگر، این ورزش هم داور می‌خواهد. با توجه به اینکه ممکن است مدت شطرنج برای هر حرکت طولانی شود، در وقت تعیین شده اگر شما بتوانید در شطرنج طرف مقابل را آچمز هم کنید، برنده محسوب می‌شوید. به علاوه در صورت تمام شدن زمان پنج دور بوکس، نفری برنده اعلام می‌شود که امتیاز بیشتری دارد. شاید فکر کنید انجام آن آسان است اما گاهی کهنه کارهای عرصه ورزش هم در انجام این رقابت ورزشی درمانده‌اند.

9- حمل همسر در فنلاند

حمل همسر

فنلاندی‌ها مبتکر مسابقه بزرگ سالانه قهرمانی حمل همسر هستند. مسابقه راحت است. کافی است شما در حالی که همسر خود را کول کرده‌اید، سریع‌تر از همه از خط پایان بگذرید. این ورزش در غرب فنلاند در شهرهای کوچک انجام می‌شود. مقررات خاص درباره وزن همسر وجود ندارد. آخرین برندگان این مسابقه بنا بر اطلاعات سایت این ورزش، یک زن و شوهر استونیایی بوده‌اند و خود فنلاندی‌ها در آخرین دوره نتوانسته‌اند به مدالی دست پیدا کنند.

8- راگبی زیر آب

راگبی زیر آب

بازی راگبی زیر آب در یک استخر شنا به عمق چهار متر انجام می‌شود. هر تیم آن شامل ۱۱ بازیکن است که سعی می‌کنند توپ سنگین را به دروازه طرف مقابل بزنند. هر دروازه در ته استخر نصب شده است. این ورزش یک بازی هیجان‌انگیز است و هیچ قانون خاصی به جز قانون جاذبه بر آن حکم نمی‌راند. بنابراین برای راه یافتن به آن ممکن است لازم نباشد شما حتماً شرایط خاصی داشته باشید.

7- لیگ سنگ، کاغذ، قیچی در آمریکا

لیگ‌ سنگ

حتماً تعجب می‌کنید. همان بازی سنگ، کاغذ، قیچی خودمان است که در آمریکا باب شده است. در لیگی که در سال ۲۰۰۶ در لاس و گاس آمریکا برگزار شد، ۲۵۷ نفر از سراسر آمریکا شرکت داشتند و جایزه‌ای معادل ۵۰ هزار دلار به نفر برنده داده شد. درباره اینکه قوانین این بازی چه هستند و چه کسانی می‌توانند در آن شرکت کنند، اطلاعات بیشتری به دست نیاورده‌ایم.

6- ماراتن انسان - اسب در ولز

ماراتن انسان

مسابقه مشهوری در ولز وجود دارد که ماراتن انسان – اسب نامیده می‌شود. هدف از این ورزش، فائق آمدن بر قدرت اسب‌های انتخاب شده‌ای است که در کنار ورزشکاران می‌دوند. طول زمین مسابقه ۳۵ کیلومتر است که در تمام طول آن پستی و بلندی‌های طبیعی وجود دارد که هم تحمل انسان و هم تحمل و استقامت اسب برای گذشتن از آنها مهم است. تنها تفاوت موجود در طول مسابقه گذشتن از یک منطقه جنگلی است که انسان دونده می‌تواند از لابه‌لای درختان آن بگذرد اما اسب دونده باید آن را دور بزند. هدف نهایی این ورزش، زودتر گذشتن از خط پایان است. ممکن است انسان در مبارزه پیروز شود و یا اسب؟ شما چه فکر می‌کنید؟ اگر بدانید که جایزه این مسابقه مبلغ زیادی است که هر سال در حال اضافه شدن است چطور؟

5- غواصی در لجن

غواصی در لجن

شرکت‌کنندگان در مسابقه غواصی در لجن باید مسیری گل آلود را به مقدار ۵۵ متر در یک لجن متعفن و بدبو غواصی کنند و هر کس بتواند در کمترین زمان این کار را انجام بدهد، برنده مسابقه خواهد شد. شرکت‌کنندگان مجهز به لوله تنفس در زیر آب و کفش غواصی هستند و نمی‌توانند از شناهای معمول استفاده کنند. رکورد این مسابقه یک دقیقه و ۳۵ ثانیه و متعلق به آقای فیلیپ جان است. آخرین مسابقه در تاریخ ۲۷ آگوست برگزار خواهد شد.

4- دنبال کردن پنیر در انگلستان

دنبال کردن پنیر

این مسابقه که به مسابقه غلتاندن پنیر مشهور است، ورزش خطرناکی است که با قدمت صدها سال در انگلیس و بر تپه هیل انجام می‌شود. یک حلقه پنیر به وزن ۳٫۶ کیلوگرم از تپه‌ای با شیب تند به پایین غلتانده می‌شود و شرکت‌کنندگان برای گرفتن آن با هم به رقابت می‌پردازند. همه ساله در این مسابقه دست و پاهای زیادی شکسته می‌شود و جراحات زیادی به وجود می‌آید اما اگر بتوانید آن پنیر را بقاپید، علاوه بر دریافت جایزه نقدی که مقدارش قابل توجه است هم مشهور می‌شوید و هم یک قالب پنیر به دست آورده‌اید، البته اگر سالم بمانید.

3- بزکشی در افغانستان

بزکشی

بزکشی ورزش ملی افغانستان و قرقیزستان است. در این ورزش افراد تیم‌ها که روی اسب نشسته‌اند، سعی می‌کنند با استفاده از دست، لاشه سر بریده یک بز یا گوسفند را از دروازه حریف بگذرانند. این ورزش توانایی خیلی زیادی می‌خواهد و همه کس نمی‌تواند در این شرایط به مسابقه بپردازد. مسابقه ممکن است طی انجام به خشونت بینجامد، بنابراین داوران مسابقه از افراد پرسابقه و بالای ۴۰ سال انتخاب می‌شوند. هر بار که لاشه از دروازه تیم مقابل عبور داده شود، یک امتیاز به حساب می‌آید و در پایان مسابقه آنکه امتیاز بیشتری به دست آورده، برنده مسابقه اعلام می‌شود.

2- هاکی روی چرخ در آلمان

هاکی روی چرخ

اگر با دیدن تعداد زیاد کانادایی‌های بی‌دندانی که در دست خود چوب هاکی حمل می‌کنند، معتقد شده‌اید که ورزش هاکی روی یخ ورزش سختی است، حتماً با یک بار بازی هاکی روی چرخ البته اگر از عهده‌اش بربیایید، نظرتان عوض می‌شود. این بازی با همان قوانین قدیمی هاکی روی یخ انجام می‌شود اما به جای کفش مخصوص هاکی روی یخ و زمین بازی یخ زده، باید از تک چرخه‌هایی استفاده کنید که در یک سالن معمولی رانده می‌شوند. چند سالی است که این بازی در آمریکا نیز رواج یافته است. پیش از آن در آلمان و انگلیس طرفداران و بازیکنان به این بازی پرداخته‌اند. لیگ این بازی در آلمان برقرار است و بازیکنان مشتاقی را می‌توانید پیدا کنید که صبح سحر تا غروب خورشید را روی چرخ‌های خود به تمرین این بازی مشغول‌اند.

1- سپک تاکرا در مالزی

سپک تاکرا

این ورزش در مالزی بسیار محبوب است. روش اجرای آن شاید زیاد عجیب و غریب نباشد اما آنچه مایه حیرت شما می‌شود، مهارت و چابکی بازیکنان است که حتی ممکن است مایکل جردن را هم شرمنده کند. با تلفیق فوتبال و والیبال و ژیمناستیک، این ورزش زیبا و حیرت‌آور به وجود آمده است. توپ بازی سپک تاکرا با سایز ۴۰ سانتی‌متر توپ نرمی است که از خمیر خیزران تهیه می‌شود. هر تیم سه بازیکن دارد و بازیکنان که در دو طرف یک تور قرار گرفته‌اند، با پا توپ را به حرکت درمی‌آورند. آن‌ها فقط می‌توانند از پا، شانه یا سر برای ضربه زدن به توپ استفاده کنند اما اجازه ندارند دست‌های خود را برای ضربه زدن به کار ببرند. به طور معمول بازیکنان را در حالت پشتک زدن به جلو یا عقب می‌بینید و در حالت‌هایی که ممکن است حتی تصورش هم در ذهن شما خطور نکند.

منبع فارسیراسخون

منبع خارجیOddee

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
10 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
وحید
وحید
۱۹ تیر ۱۴۰۰ ۰۲:۴۷

از نظر من باکلاس ترین،پیشرفته ترین،گسترده ترین و پرطرفدار ترین ورزش رزمی جهان کشتی آزاد و کشتی فرنگی است و هیچ ورزشی به اندازه کشتی معروف و جذاب نیست.

فاطمه
فاطمه
۱۵ آبان ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶

👌👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌

فرشاد
فرشاد
۱ اسفند ۱۳۹۸ ۱۹:۴۶

نسخه چاپیشو بذارید که راحتتر بشه پرینت گرفته بشه

هانیه
هانیه
۵ آبان ۱۳۹۸ ۱۰:۱۳

مطالب قشنگی بود ممنون از لطفتون

حمید
حمید
۲۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۹:۳۴

اصلا بوکس شطرنج ورزش نیست،،،همون بوکس خودمون بهتره همشونه

مونا
مونا
۱۹ تیر ۱۴۰۰ ۰۲:۴۶
Reply to  حمید

اتفاقا بوکس خیلی خطرناک و پرآسیبه و اصلا بدرد نمیخوره.

b1