عکس کاور ۹ متقلب در تاریخ المپیک؛ میانبرهایی به‌سوی طلا
b1
خانه » ۹ متقلب در تاریخ المپیک، میانبرهایی به‌سوی طلا!

۹ متقلب در تاریخ المپیک، میانبرهایی به‌سوی طلا!

b3

اگرچه ورزشکاران المپیک متعهد به گرامی‌داشت «روح واقعی جوانمردی» هستند، تقلب در بازی‌های المپیک قدمتی به اندازهٔ خود بازی‌ها دارد. همان‌گونه که ۹ نمونهٔ زیر نشان می‌دهد، در طول سال‌ها ورزشکاران المپیک تلاش نموده‌اند تا با استفاده از همهٔ انواع عملگرهای نیروزا - از موادمخدر تا خودروها تا خواهران دوقلوی همسان - به برتری دست‌یابند.

9- بن جانسون

بن جانسون

پس از درهم‌شکستن یک رکورد جهانی با بردن قابل‌پیش‌بینی‌ترین رویداد بازی‌های المپیک ۱۹۸۸ سئول، در دو ۱۰۰ متر، دونده دو سرعت کانادایی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «یک مدال طلا، چیزی‌است که هیچ‌کس نمی‌تواند از چنگ شما درآورد.» یک روز بعد، آزمایش آستروئید آنابولیک جانسون مثبت بود و از مدال طلا محروم شد که این مدال به کارل لوئیس آمریکایی اعطا شد. (آزمایش مادهٔ محرک لوئیس در طول آزمایش‌های المپیک ۱۹۸۸ ایالات متحده مثبت بوده است، اما کمیتهٔ المپیک ایالات‌متحده محرومیت او را لغو کرد.) در سال ۱۹۹۹، سعدی القذافی، پسر دیکتاتور لیبی معمر القذافی و فوتبالیستی مشتاق، جانسون را به‌عنوان مربی تناسب‌اندام استخدام کرد. پس از آماده‌شدن برای یک بازی در یک لیگ فوتبال ایتالیا، قذافی نیز در آزمایش موادمخدر رد شد.

8- مادلین و مارگارت د جسوس

پس از آن‌که مادلین د جسوس پرتوریکویی در هنگام رقابت پرش‌طول با مشکل لنگیدن مواجه‌شد، قادر نبود که در مسابقه دو ۴ در ۴۰۰ متر امدادی بازی‌های ۱۹۸۴ لوس‌آنجلس بدود. در طرح و نقشه‌ای که در نزدیکی هالیوود در سر پرورانده شده‌بود، مادلین از کمک خواهر دوقلوی همسان خود، مارگارت، همچون یک دغل‌باز برای ورود به مسابقهٔ حذفی بهره‌برد. مارگارت مرحلهٔ دوم مقدماتی را دوید و تیم پیشی گرفت. هرچند، هنگامی‌که سرمربی تیم پرتوریکو از نیرنگ آگاه شد، تیم خود را از فینال بیرون کشید.

7- فرد لورز

پیش از تشویق هزاران هم‌وطن در بازی‌های ۱۹۰۴ سنت لوئیس، دوندهٔ آمریکایی، نخستین رقابت‌کننده‌ای بود که از خط پایان دو ماراتن گذشت. یک مشکل: لورز پس از آن‌که در اوایل مسابقه دچار گرفتگی عضلات شد، ۱۰ مایل از مسیر مسابقه ماراتن را سوار خودرو شده بود. پس از خراب شدن خودرو، لورز که جان تازه‌ای گرفته بود ۵ مایل پایانی را دوید و پیش از هر کدام از هم‌قطاران دوندهٔ خود وارد ورزشگاه المپیک شد. با این‌حال، نیرنگ به‌سرعت آشکار شد، و لورز به‌آسانی، کمک خودرو به خود را پذیرفت. (در دیگر تغییروتحول عجیب، برندهٔ واقعی دو ماراتن، توماس هیکس آمریکایی مادهٔ محرک - یک دوز استریکنین، سولفات در سفیده‌های تخم‌مرغ و یک جرعه برندی - را در طول مسابقه استفاده نمود. عملگرهای نیروزا، هرچند به‌طور بالقوه مهلک و مرگبار بود، در چارچوب قوانین سال ۱۹۰۴ گنجانده شده‌بود.)

6- اسپریدون بلوکاس

لورز نخستین دوندهٔ ماراتن المپیک نبود که سواری مجانی گرفت، اما حداقل به‌قدر کافی متقلب خوبی بود که به‌ظاهر برنده مسابقه باشد. از سوی دیگر، بلوکاس در افتتاحیه المپیک در دو ماراتن آتن سال ۱۸۹۶ سوار کالسکه شد اما تنها موفق شد که در جایگاه سوم از خط پایان بگذرد. دوندهٔ یونانی رد صلاحیت شد، و کشور میزبان از دستیابی به سه جایگاه برتر رویدادی مهم در بازی‌های المپیک محروم شد.

5- ماریون جونز

ماریون جونز

دونده دو سرعت و پرش طول آمریکایی ستاره بازی‌های ۲۰۰۰ سیدنی بود چرا که او سه مدال طلا و دو مدال برنز را به دست آورد و نخستین زنی بود که برنده پنج مدال در یک بازی انفرادی المپیک شد. هرچند، شاهکارهای او، مورد سوء‌ظن قرار گرفت پس از آن‌که خبرها در طول بازی‌ها آشکار نمود که همسرش سی.جی هانتر، ورزشکار پرتاب‌وزنه آمریکایی، آزمایش استروئیدهایش مثبت است. جونز استفاده از عملگرهای نیروزا را به‌شدت تکذیب کرد. در سال ۲۰۰۷، جونز استفاده از استروئیدها را پیش از بازی‌های سیدنی پذیرفت، و به‌دلیل دروغ‌گفتن به کارآگاهان فدرال به شش‌ماه زندان محکوم شد. او مدال‌های المپیک خود را از دست داد.

4- بوریس اُنیچنکو

بوریس اُنیچنکو

این اندکی از فناوری بالایی در زمینه خدعه و نیرنگ که شایستهٔ یک رمان جاسوسی جنگ سرد است، برخودار بود که اُنیچنکو به آن دست‌زد، یک ورزشکار مسابقات پنج‌گانهٔ نوین از اتحاد جماهیر شوروی و سرهنگ کا.گ.ب، که از بازی‌های مونترئال ۱۹۷۶ اخراج شد. اُنیچنکو که برندهٔ دو مدال پیشین المپیک بوده است، به‌گونه‌ای شمشیر اپه را تجهیز کرده بود که هر زمان دکمه‌ای را که در دسته پنهان شده بود می‌فشرد، برخورد را به اشتباه ثبت می‌نمود. اتحاد جماهیر شوروی ناکام ماند، در حقیقت، در هنگامی‌که کاپیتان انگلیس جیم فاکس عقب‌نشینی کرده و آشکارا شمشیر به او اصابت نکرده بود، تابلوی نتایج، ضربه‌ای را ثبت کرد. مقامات شمشیر اپه را مورد آزمایش قرار دادند و ترفند کشف شد.

3- تیم ورزش‌های پنج‌گانهٔ نوین تونس

اگر در ابتدا نتوانستید موفقیتی کسب کنید، تقلب نمایید. کلماتی که تیم نالایق ورزش‌های پنج گانه نوینِ تونس در بازی‌های ۱۹۶۰ رم به آن اعتقاد داشت. در رویداد نخست، تمام تیم از اسب‌هایشان سقوط کردند. یک ورزشکار در رقابت شنا تقریباً غرق شده بود، تیم مجبور شد که از رویداد تیراندازی خارج شود پس از آن‌که یک عضو تیم تقریباً به قضات آسیب رساند. برای رویداد شمشیربازی، تونسی‌ها تصمیم گرفتند که شمشیرباز خبره خود را هر بار به طور مخفیانه بیرون فرستاده و امیدوار بودند که هیچ‌کس به پشت ماسک نگاهی نیندازد. بااین‌حال، بار سوم که همان شمشیرباز خارج گردید، نیرنگ کشف شد.

2- شناگران آلمان‌شرقی

آلمان‌شرقی به تیم پرقدرت المپیک در استخر در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ بدل شد و موفقیت باورنکردنی آنها - همراه با ویژگی‌های فیزیکی و بدنی مشخص - سوء‌ظن‌ها را در مورد استفاده از آستروئید افزایش داد. هنگامی‌که یک مربی رقیب احساساسات درونی خود را در مورد بسیاری از شناگران زن تیم آلمان‌شرقی بیان نمود، مربی آلمان‌شرقی پاسخ داد «ما اینجا برای شناکردن آمده‌ایم، نه آواز خواندن.» پس از فروپاشی دیوار برلین، مربیان تیم شنای زنان در سال ۱۹۹۱ آن‌چه که مدت زمان زیادی مورد ظن و تردید بوده را پذیرفتند، این‌که شناگران آلمان‌شرقی به‌طور منظم از آستروئید استفاده می‌کردند. در سال ۲۰۰۰، مدیر ورزش تیم آلمان‌شرقی سابق و مدیر امور پزشکی‌اش در یک دادگاه برلین در مورد «دوپینگ منظم و فراگیر در ورزش‌های رقابتی [آلمان‌شرقی] » گناهکار شناخته‌شدند.

1- دورا راجن

دورا راجن

در طول بازی‌های المپیک ۱۹۳۶ برلین، آلمان رتبهٔ چهارم در پرش ارتفاع زنان را کسب نمود. پس از برجای گذاشتن رکورد پرش ارتفاع زنان در سال ۱۹۳۸، خبر تکان‌دهنده‌ای منتشر شد، راجن یک مرد بود. بعدها در طول زندگی‌اش، هورست راجر ادعا کرد که نازی‌ها به او دستور داده بودند که «به‌خاطر افتخار و شکوه آلمان» خود را به‌عنوان یک زن جا بزند. بنا به گزارش، او همچنین گفت: «به مدت سه سال من همانند یک دختر زندگی کردم و این بسیار ملال‌آور بود.»

منبع فارسیایران‌آتا

منبع خارجیHistory

امید امیدی

امید امیدی

امید هستم، ۳۰ ساله. امیدوارم از مطالب لذت ببرید و از نظرات و پیشنهادات‌تون ما را بهره‌مند سازید.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
panipali .
۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۰:۲۵

توی شماره 1 با اینکه تقلب کردن ولی بازم اول نشدن neutral

مرتضی
مرتضی
۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۰

عالی بود

امیرحسین سلیمی
۲۹ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۵۸

چه جوری متوجه نشدن راجن مرده . چهرش داره داد میزنه facepalm idea idea idea idea idea :uneasy: :uneasy: :uneasy:

b1