عکس کاور هواپیما
b1
خانه » ۱۰ اختراع که به غلط به نام دیگران رقم خورده است!

۱۰ اختراع که به غلط به نام دیگران رقم خورده است!

b3

بسیاری از ما اختراعاتی را می‌شناسیم که به نام توماس ادیسون ثبت شده است اما در واقع ارتقا و بهبود بخشیدن به اختراع های سایر مخترعین بوده که امروزه به نام توماس ادیسون معروف است. در اینجا بعضی از اختراعات و ابداعاتی که با زندگی روزمره بسیار در ارتباط بوده ولی مخترع آن‌ها اشتباهاً در نظر ما جا افتاده را خدمتتان معرفی می‌نمایم.

10- سیستم عامل‌های امروزی و GUI

GUI

ابداع کنندهٔ واقعی: کمپانی Xerox PARC
آنچه در باورهاست: مایکروسافت برای اولین بار این سیستم را ابداع نموده است

GUI مخفف Graphical user interface به معنی صفحه کار در کامپیوتر است که شکلها و آیکونها به جای نوشته‌ها در خدمت کاربر هستند. بسیاری از مردم این اختراع را ساختهٔ مایکروسافت می‌دانند در حالیکه چنین نیست.

این خود داستانی بلند دارد اما چکیدهٔ آن بدین ترتیب است: شرکت Xerox برای اولین بار کامپیوترهای Alto Personal را با عطف به ساختهٔ Doug Engelbart ابداع نمود سپس Apple این ابداع را پیچیده‌تر نموده و در انواع پیشرفته‌تر ارائه نمود به طوری که اولین مدل آن را در سال ۱۹۸۴ با نام Macintosh به بازار عرضه نمود. در این اثنا، مایکروسافت اولین نسخه از ویندوز را در سال ۱۹۸۵ ارائه نمود که به پیچیدگی مکینتاش نبود و همچنین به عنوان یک سیستم عامل منحصر عمل نکرده و نیاز به سیستم عامل MS-DOS داشت.

9- اتومبیل

اتومبیل

ابداع کنندهٔ واقعی: کارل بنز
آنچه در باورهاست: برای اولین بار هنری فورد دست به اختراع اتومبیل زده است

اگرچه سرشناسترین مهندسین آلمانی از جمله دایملر، میباخ و مارکوس همزمان بر روی پروژهٔ اتومبیل مشغول به کار بودند، نهایتاً کارل بنز این اختراع را نمایان نمود. وی برای اولین بار اتومبیل چهارچرخ که توسط بنزین قدرت می‌گرفت را در سال ۱۸۸۵ در آلمان، تحت لیسانس کمپانی بنز که دو سال قبل‌تر ثبت شده بود، رونمایی کرد. این اتومبیل که از لحاظ طراحی کاملاً بی عیب و نقص بود و از روی مدلهای دیگر مهندسین الگو برداری نشده بود توانست نظر اکثریت را جلب نماید. اولین نمونه از محصول طراحی شدهٔ کارل بنز در سال ۱۸۸۸ به فروش رفت.

8- تصویربرداری با اشعهٔ ایکس

تصویربرداری با اشعه ایکس

ابداع کنندهٔ واقعی: ویلهلم کنراد رونتگن
آنچه در باورهاست: ادیسون مخترع اشعهٔ ایکس است

در حالیکه این حقیقت دارد که ادیسون اولین دستگاه عکسبرداری استاندارد مخصوص پزشکی را به جهان عرضه نموده، اما این اولین نمونه از دستگاه تصویربرداری با اشعهٔ ایکس نبوده است. در ۲۲ دسامبر ۱۸۹۵ استاد آلمانی فیزیک، ویلهلم رونتگن، تصویری از دست همسر خود را بر روی برگه مخصوص چاپ اشعه ایکس مشاهده نمود. دست همسر وی، اولین تصویری است که از بدن انسان توسط دستگاه اشعه ایکس گرفته شده است. این اختراع چنان مهم بود که آنرا اشعهٔ رونتگن نیز می‌نامند.

7- تصاویر متحرک

تصاویر متحرک

مخترع واقعی: لوئیس لو پرینس
آنچه در باورهاست: توماس ادیسون مبدع آن بوده است

اولین قطعه از تصاویر متحرک توسط مخترع فرانسوی لوئیس لو پرینس در حالت ۱۲ فریم در ثانیه، در منزل جوزف و سارا وایتلی در وست یورکشیر انگلیس در ۱۴ اکتبر ۱۸۸۸ گرفته شده است. در این فیلم پسر لوئیس و چند نفر از نزدیکان وی وجود دارند که هر کدام پس از چندی به طور مشکوکی به قتل رسیدند. اولین مجموعه تصاویر متحرک ادیسون در سال ۱۸۸۹ ظاهر گردید. (با نام Monkeyshines)

6- تلسکوپ

تلسکوپ

مخترع واقعی: هانس لیپرشی
آنچه در باورهاست: گالیله کسی است که تلسکوپ را اختراع نموده است

قدیمی‌ترین تلسکوپ در سال ۱۶۰۸ به نام هانس لیپرشی اختراع شده است. در این بین بسیاری دیگر از جمله زاخاریس جانسن و جیکوب متیوس مدعی بودند که آنها اولین کسانی هستند که تلسکوپ را اختراع نموده‌اند. تلسکوپ اختراع این سه نفر شامل یک عدسی محدب و یک عدسی مقعر چشمی بوده است. گالیله نیز در همان سال از روی این طراحیها، تلسکوپ خود را ساخت.

5- صدای ضبط شده

صدای ضبط شده

مخترع واقعی: ادوارد لئون اسکات
آنچه در باورهاست: توماس ادیسون مبدع آن بوده است

توماس ادیسون در سال ۱۸۷۷ پنداشت که اختراع وی مبنی بر تلگراف صوتی ضبط شده (به‌وسیله فونوگراف) اولین مورد از صدای ضبط شده می‌باشد که به همت وی ساخته شده است، لذا آنرا در همان سال با نام فونوگراف (وسیله‌ای برای ضبط و پخش صداها) رونمایی نمود. اما دقیقاً ۱۷ سال قبل از آن در سال ۱۸۶۰ ادوارد لئون اسکات، دستگاه فون اتوگراف را اختراع کرده بود. این دستگاه می‌توانست صداها را ضبط کرده اما هنگام پخش با مشکلاتی مواجه بود و دقیقاً آنچه را که پخش شده بود، ارائه نمی‌داد.

4- لامپ روشنایی

لامپ روشنایی

مخترع واقعی: هامفری دیوی
آنچه در باورهاست: توماس ادیسون مخترع لامپ است

در سال ۱۸۰۲ آقای هامفری دیوی، اولین باتری قوی جهان را در رویال انستیتوی بریتانیا عرضه نمود. همچنین در آن سال وی اولین لامپ روشنایی را که توسط نواری از پلاتینیوم ساخته شده بود رونمایی کرد. اختراع وی چنان روشنایی نداشت که به کار آید و در حد همان اختراع باقی ماند. اما ۷۵ سال پس از آن توماس ادیسون تلاشهایی را در این زمینه انجام داد که نهایتاً در سال ۱۸۷۹ اولین لامپ روشنایی به بازار عرضه شد.

3- رادیو

رادیو

مخترع واقعی: نیکلا تسلا
آنچه در باورهاست: گوگلیلمو مارکنی مخترع رادیو است

مارکنی در سال ۱۸۹۵ وسیله‌ای (رادیو) را در لندن معرفی نمود که آنرا اختراع خود می‌دانست در حالیکه این اختراع که همان رادیوی ۴ موج بود، قبلاً توسط نیکلا تسلا و همکارانش ساخته شده بود. در آن سال تسلا ادعا نمود که توانسته است دستگاهی را که امواج را از مسافتهای دور دریافت می‌کند بسازد؛ اما هیچ گواهی مبنی بر ادعایش وجود نداشت. تسلا ادعا داشت «کار بر روی دستگاه دریافت امواج بیسیم در سال ۱۸۹۳ شروع شد اما من ۲ سال به تحقیق بر روی مدلهای مشابه و وسایل مانند این گذراندم…»

2- هواپیما

هواپیما

مخترع واقعی: ریچارد پیرس
آنچه در باورهاست: برادران رایت هواپیما را ساخته‌اند

همه برادران رایت را به عنوان اولین سازندگان هواپیما می‌شناسند اما نه ماه پیش از اولین پرواز برادران رایت، در سال ۱۹۰۳ در کیتی هاوک، مخترع نیوزلندی، ریچارد پیرس قدمی مشابه را در این زمینه برداشته بود اما اختراع او نواقصی داشت از جمله عدم توانایی بال (به دلیل داشتن یک بال) و مواردی دیگر که این موارد منجر به این شد تا اولین هواپیمای قادر به پرواز واقعی توسط برادران رایت رونمایی شود.

1- اینترنت

اینترنت

مخترع واقعی: پدران واقعی اینترنت، کسانیکه شبکه ARPANET را ساختند (وینتون سرف، لورنس رابرتس، لئونارد کلین راک، رابرت کان)
آنچه در باورهاست: مخترع اینترنت اَل گور بوده است

البته اَل گور خود می‌گوید: من اینترنت را اختراع نکردم اما حین خدمت در کنگره امریکا، ایدهٔ آن به ذهنم خطور کرد.

وینتون سرف متولد ۱۹۴۳، دانشمند علوم کامپیوتری است که وی را پدر اینترنت نیز لقب داده‌اند. وی به همراه دوستان خود که اسامی آنها در بالا آمد، اولین زنجیره‌های ARPANET را رقم زدند و بدین ترتیب اینترنت ابداع شد. (اینترنت شبکه‌ای غیرمتمرکز به نام ARPANET بود که در واقع برای ایمن شدن و سهولت ارتباط بین گروهها در صورت حملهٔ هسته‌ای توسط وزارت دفاع آمریکا به وجود آمد)

منبع فارسیپورعلی

منبع خارجیListverse

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
5 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی رضوانی
۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۲۰:۴۲

ادیسون عجب لاشخوری بوده همه اختراعای مردمو به اسم خودش ثبت کرده neutral :uneasy:

عارف
عارف
۸ دی ۱۳۹۷ ۱۷:۳۰

انصافا حق تسلا خورده شده ادیسون و کسای دیگه اختراعاتش رو دزدیدن

سوگند
سوگند
۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۶

خوب بود

سوگند
سوگند
۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵

خوبه ولی اگه کاملتر توضیح میدادیدبهتربود

اختراع
اختراع
۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۸:۵۶

خیلی خوب بود ،، خیلی اتفاقی پیداش کردم از گوگل
.
با اجازتون من این صفحه برای دوتا از دوستام تلگرام کردم ،، ممنون

b1