lampe sang
b1
خانه » لامپی که با خون انسان کار می‌کند!

لامپی که با خون انسان کار می‌کند!

b3

این آخرین هشدار است، یا صرفه جویی کنید یا مجبور خواهید بود خون خود را بریزید!

طراحی انگلیسی، با هدف متمرکز کردن افکار بر شیوه‌های نامناسب مصرف انرژی و تصحیح این شیوه‌ها لامپی ابداع کرده است که تنها با ریخته شدن مقداری از خون انسان درون حباب شیشه‌ای روشن خواهد شد.

لامپ خون

اگر برای هر بار روشن کردن چراغی به مقداری از خون شما نیاز باشد، فکر می‌کنید چند بار در روز یا شب چراغها را روشن می‌کنید؟

در سایت شخصی مایک تامپسون چنین نوشته شده است:

هر آمریکایی به طور متوسط در سال ۳۳۸۳ کیلو وات ساعت انرژی مصرف می‌کند. این برابر با روشن رها کردن چراغهای ۴ اتاق برای یک سال تمام است. یک اشارهٔ کوچک به کلید برق به ما اجازه می‌دهد که لوازم و وسایل خود را در تمام ساعات روز و تمام روزهای هفته روشن کنیم بدون توجه به اینکه این انرژی از کجا می‌آید و چه ضرری به محیط اطراف ما میزند.

این ایده تفکری است که در پس ابداع لامپهای خونی قرار دارد. این لامپها توسط مایک تامپسون طراح انگلیسی ابداع شده است تا مصرف کنندگان انرژی را بیشتر به فکر وادارد.

در این ابداع ماده لومینول، ماده شیمیایی که از آن در علوم جرم شناسی برای ردیابی خون در صحنه‌های جنایت استفاده می‌شود به عنوان ماده روشن کننده مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده با آهن موجود در سلولهای خون واکنش داده و درخششی آبی رنگ ایجاد می‌کند.

برای روشن کردن این لامپ در ابتدا باید مقداری پودر فعال کننده به آن افزوده شود، سپس با شکستن قسمتی از حباب لامپ و ریختن مقداری خون در حباب، لامپ روشن خواهد شد. به اعتقاد تامپسون در صورتی که مصرف انرژی به گونه‌ای برای انسان گران تمام شود شاید بتواند به گونه‌ای متفاوت درباره آن تفکر کرده و نحوه استفاده آن را تغییر دهد.

بر اساس گزارش لایو ساینس و به گفته تامپسون کاربر برای استفاده از چنین لامپی باید بسیار فکر کند و تنها در صورت نیاز از آن استفاده کند زیرا این لامپ تنها یک بار و با کمک خون کاربر روشن خواهد شد. به این شکل افراد می‌توانند عادتهای نامناسب خود را در استفاده از انرژی تغییر دهند و قبل از به هدر دادن منابع محدود انرژی درباره آن بیشتر فکر کنند.

منبع فارسیتابناک

منبع خارجیGizmodo

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مبین ذوالفقاری
۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ۲۳:۰۰

امیره دیگه

هادی
هادی
۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۴۸

عالی بود. فقط میخواستم بدونم نویسنده این مطالب از کیست. چون خیلی برام جالب بود.

Ali
Ali
۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۳۸

عالی بود heart

b1