عکس کاور اختراع مسلمانان
b1
خانه » ۱۰ اختراع بی‌نظیر مسلمانان که جهان را متحول کرد!

۱۰ اختراع بی‌نظیر مسلمانان که جهان را متحول کرد!

b3

پروفسور «سلیم الحسنی» رئیس بنیاد علوم، فناوری و تمدن می‌گوید: حفره‌ای در دانش بشر به وجود آمده است زیرا ما از تاریخ رنسانس به تاریخ یونانیان پریده‌ایم و بخشی را نادیده گرفته‌ایم. برخی ابتکارات مسلمانان اکنون در موزه علوم لندن به صورت نمایشگاهی درآمده و «الحسنی» امیدوار است این نمایشگاه بتواند مشارکت فرهنگ‌های غیر غربی از جمله فرهنگ‌های اسلامی را که زمانی در کشورهایی مانند اسپانیا و پرتغال، جنوب ایتالیا و بخش‌هایی از چین حکمفرما بوده‌اند، آشکار سازد.

پروفسور «سلیم الحسنی» رئیس بنیاد علوم، فناوری و تمدن، ۱۰ ابتکار برتر را به این ترتیب انتخاب کرده است. ابداعاتی که توسط مسلمانان در جهان صورت گرفته و به گونه‌ای پایه ابداعات جدیدتر و پیشرفته‌تر را فراهم آورده‌اند.

اختراع مسلمانان

10- جراحی

پزشک مشهور «الزهراوی» یک کتاب مرجع هزار و ۵۰۰ صفحه‌ای مصور را از جراحی ارائه کرده که مدت ۵۰۰ سال به عنوان مرجع در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. یکی از ابداعات مشهور وی کشف امکان استفاده از روده گربه برای بخیه‌زدن جراحت‌ها بوده است. هم‌چنین اولین جراحی سزارین و ابداع اولین انبرک جراحی نیز به وی منصوب شده است.

9- ماشین پرواز

«عباس ابن فرناس» اولین فردی به شمار می‌رود که اولین تلاش‌های واقعی را برای ساخت ماشین پرنده در جهان انجام داده است. در قرن ۹ وی دستگاه بالداری را ابداع کرد و طی آزمایش مشهور خود در کوردوبا در اسپانیا با کمک این ماشین برای چند لحظه به پرواز پرداخت و سپس به زمین سقوط کرد که بر اثر این سقوط کمرش شکست. ابداع وی به طور قطع الهام‌بخش هنرمند و طراح مشهور ایتالیایی لئوناردو داوینچی بوده است.

8- دانشگاه

در سال ۸۵۹ پرنسسی جوان به نام «فاطیما الفرهی» اولین دانشگاه اهدا کننده مدرک را در «مراکش» بنیان گذاری کرد. خواهر وی «میریام» مسجدی را در جوار این دانشگاه بنا کرد که در کنار یکدیگر مجتمع «الکاراوین» را شکل داد که این مجتمع با گذشت هزار و ۲۰۰ سال هم‌چنان پابرجاست.

7- جبر

کلمه جبر از نام رساله مشهور خوارزمی ریاضی دان پارسی قرن ۹ به نام کتاب جبر و مقابله برگرفته شده است. در این کتاب که بر اساس سیستم‌های هندو و یونانی نگاشته شده است ترتیب جبری جدید سیستم‌های اعداد گویا، گنگ و مقیاس‌های هندسی یکپارچه شده است. خوارزمی همچنین اولین ریاضی‌دانی است که ایده استفاده از توان را مطرح کرد.

6- نور

بسیاری از پیشرفت‌های به دست آمده در مطالعات مرتبط با نور از جهان اسلام سرچشمه می‌گیرد. «ابن هیثم» دانشمند سرشناس ایرانی یکی از دانشمندانی است که ثابت کرد چشم انسان اجسام را به دلیل بازتاب نور روی سطح آن‌ها مشاهده می‌کند و با این کشف خود نظریه‌های اقلیدس و بطلمیوس را مبنی بر این که نور از چشم انسان تابش داده می‌شود، رد کرد. این دانشمند بزرگ همچنین کاشف اولیه پدیده اتاق تاریک عکاسی به شمار می‌رود.

5- موسیقی

موسیقی‌دانان مسلمان تأثیر غیر قابل انکاری روی اروپا داشته‌اند. در زمان فرمانروایی «شارلمانی» یا «کارل بزرگ» وی تلاش بسیاری برای رقابت با موسیقی ایران و کورودوبا در اسپانیا داشته است. از جمله سازهایی که از خاورمیانه به اروپا راه یافته‌اند می‌توان به عود و رهاب که در واقع از اجداد ویولون به شمار می‌رود، اشاره کرد.

4- مسواک

پیامبر مسلمانان حضرت محمد (ص) باعث رواج مسواک شده‌اند و استفاده از اولین مسواک نیز توسط ایشان بوده است. در آن زمان ایشان با استفاده از شاخه‌ای از درختی به نام مسواک (Meswak) دندان‌های خویش را تمیز می‌کرده‌اند. موادی مشابه آن چه در شاخه درخت مسواک موجود بوده است اکنون در ساختار خمیردندان‌ها استفاده می‌شود.

3- بیمارستان

بیمارستان‌هایی که اکنون می‌شناسیم در واقع از قرن ۹ و از کشور مصر سرچشمه می‌گیرند. اولین مرکز پزشکی در جهان بیمارستان «احمد ابن تولون» بوده که در سال ۸۷۲ در قاهره تأسیس شده است. این بیمارستان بر اساس سنت مسلمانان که از بیماران نیازمند حمایت می‌کند به افراد نیازمند به صورت رایگان کمک‌های بهداشتی و پزشکی عرضه می‌کرده است.

2- میل لنگ

فناوری استفاده از این ابزار برای اولین بار توسط الجزری در قرن ۱۲ ابداع شد که به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت و در ابداعاتی مانند دوچرخه و موتورهای احتراقی داخلی مورد استفاده قرار گرفت.

1- قهوه

این نوشیدنی که اکنون به اصلی‌ترین نوشیدنی در غرب تبدیل شده، برای اولین بار حدود قرن ۹ در یمن آماده نوشیدن شده است، سپس توسط گروهی از دانشجویان به قاهره منتقل شد و در قرن ۱۳ به ترکیه رسید اما تا قرن ۱۶ استفاده از آن در اروپا رواج پیدا نکرد.

منبع خارجیCNN

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
28 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بابک
بابک
۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۲۳:۱۴

چرا دروغ مینویسد؟؟دانشگاه و بیمارستان جندی شاپور نخستین بیمارستان ایران و پیش از اسلام،،و بیمارستان سینوحه مصری در مصر اولین بیمارستان جهان بود،،اسلام حتی مسجدهاش از رو آتشکده ها ساخته شده،،به گنبد و تاق ها دقت کنید.

کیهان
کیهان
۲۴ آذر ۱۴۰۰ ۲۱:۳۰
Reply to  بابک

عجب
واقعا برای تو و کسی که این چرندیات رو تایید زده متاسفم
شان سایت به این خوبی رو زیر سوال نبرید
ای دروغگوی نژادپرست بدبخت اصلا زمین و ماه و خورشید و ستارگان و اهرم مصر و دیوار چین و….. روهم ایرانیان ساختند
راضی شدی؟؟
جندی شاپور یک مرکز جمع آوری دانش بود نه بیمارستان
برو دو خط کتاب بخون تا بفهمی

علی
علی
۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۵:۲۵

همیشه میگن چی داری نه چی داشتی

یک بنده خدا
یک بنده خدا
۷ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۱۸
Reply to  علی

همه بحث سر همین است. که ما چی بودیم و چرا این شدیم؟! چرا تا همین صد سال پیش معروفترین بیمارستانهای جهان اسلام مجانی بودند ولی الآن پولی هستند؟ چرا شاردن فرانسوی(قرن17) در سفرنامه معروفش میگوید که : «در اصفهان همه آن علومی که در فرانسه تدریس میشود یافت میشود الا اینکه اصفهان با فرانسه یک فرق دارد و آن اینکه در فرانسه مردم برای پول درس میخوانند ولی در اصفهان مردم علم را برای علم میخوانند و لذا پیر و نوجوان، همه با هم در درسها شرکت میکنند.» ولی الآن این قدر بی خیال و تنبل هستیم. همه بحث… بیشتر بخوانید »

....
....
۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۳:۱۸
Reply to  علی

الان هم داریم اما کسانی که چشم دیدن پیشرفت اسلام رو نداشتند اونها رو ترور کردند…. کسانی مانند شهید احمدی روشن و شهید مجید شهریاری را ترور کردند و یک مسلمان زن دانشمند پاکستانی را هم شکنجه دادند….روشنفکرانی مانند قاسم سلیمانی رو ترور کردند…..لعنت خدا بر آنها…. روزی میرسد که اگر لایق باشیم و صبر کنیم علم مسلمانان همچون آب جاری روان میشود بدانید خدا انتقام مسلمانان را از اینها خواهد گرفت و مکرشان را آشکار خواهد ساخت…..و مکر الله و مکرو و لله خیر الماکرین…..

دانا
دانا
۱۵ دی ۱۴۰۰ ۰۸:۴۵
Reply to  علی

اختراعات غربی ها و یهودیان (اگر نکته ای از قلم افتاد اضافه کنید) سیگار _ هروئین _گل، کریستال _ کراک _ انواع قرص های مواد مخدر _ ماهواره _ انواع عرق برای مستی _ دارو های خودکشی _ بمب های خوشه ای و شیمیایی _ رواج کلمات و افکار زشت و منحرفانه _ آهنگ های مبتذل و پر از حرف های بوق_ سینمای فاسد و پر فحشای نجس هالیوود_ بمب اتم _ تفکرات پوچ حیوانی _ لباس های شرم آور برای دختران _ کاباره _ ایجاد فرقه های آلوده و کثیف جن پرستی _ دارک وب و دیپ وب _… بیشتر بخوانید »

رضا
رضا
۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ۱۷:۰۶

با سلام جناب s.pars‌ اگه صلاح الدین ایوبی هنگام فتح اورشلیم با عطوفت و مهربانی برخورد کرد چون روح ایرانی آریایی در وجودش بوده صلاح الدین اصالتا کرد بوده نه عرب بنظرم باید موشکافانه تر به موضوع اختراعات ذکر شده نگاه کرد که توسط چه کسی بوده کجا بوده در چه شرایطی بوده چجور بوده و…. نه اینکه همه رو بی حساب و کتاب بریزیم به دامان عربهای وحشی که هرجا رفتن تجاوز و خونریزی بپا کردن.
با تشکر

سید علی
سید علی
۱۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۳۵
Reply to  رضا

متاسفم برات که اینقدر نژاد پرستانه و حقیرانه حرف می‌زنی و مشخصه که در ذهنت به جز چرندیات چیزی نیست.مسلمانان همه باهم برادر هستند و ربطی به نژادشون نداره،ثانیا در طول تاریخ طلایی اسلام،اختراعات زیادی به ثبت رسید توسط تمام اقوام،ثالثا بیت المقدس توسط خلیفه دوم عمر بدون خونریزی فتح شد،نکنه اونم ایرانی بوده wink

hesam mollazadeh
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۴۹
Reply to  رضا

حقیرانه ترین حرف اسلام ستیزی بود که تا حالا شنیدم

رضا
رضا
۸ مهر ۱۳۹۹ ۲۲:۵۶
Reply to  رضا

خب مسلمان که بوده

یک طلبه
یک طلبه
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۷:۳۹

جالبه همیشه ادعای بی اساس و دزدی های غرب رو به راحتی باور میکنیم اما حقایق و مطالبی که برچسب اسلام داشته باشند رو زیر ذره بین سواس و روشنفکری قرار میدیم. گرچه مساله ای نیست. ماهیت اسلام آنقدر قوی و پر محتواو درخشان هست که تا ابد بقا داشته باشه. گرچه خیلی از اختراعات و … را به اسم خودشان بزنند و خیلی از منابع کهن اسلام و ایران روکه سرقت کردند در موزه هاشان نگه دارندبالاخره روزی حقیقت کشف میشه. حرفم اینه که اگر کسی واقعا منصف و جویای حقیقت باشه به این میرسه که اسلام یعنی رشد… بیشتر بخوانید »

منتظر
منتظر
۳ اسفند ۱۳۹۶ ۱۴:۱۶
Reply to  یک طلبه

الحق که یک مسلمان واقعی هستی و دمت گرم که خوب جواب میدیو بعضیارو ضایع میکنی wink heart

Naser
Naser
۷ اسفند ۱۳۹۴ ۲۳:۴۷

اینکه مسلمانان این ۱۰ مورد رو اختراع کرده باشند جای صحبت داره, در ضمن منبع معتبر هم میخاد, داستان سازی اسلامیست ها در طول تاریخ نبوده, از اسلام چیزی جز توحش و خونریزی دیده نشده, حتی اگر قسمتی از این مطالب هم درست باشه مطلقا ربطی به اسلام نداره بلکه طرف هوش خوبی داشته…

منصور
منصور
۳ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۴۱
Reply to  Naser

بنده خدا تو اول میخاد (میخواهد)رودرست بنویس بعدبیانظربده

mqaderi
mqaderi
۵ دی ۱۳۹۷ ۱۸:۴۳
Reply to  منصور

به بعضیا ربطی نداره :tongue: :tongue:

رضا
رضا
۸ مهر ۱۳۹۹ ۲۳:۰۰
Reply to  mqaderi

دارید تو یه مکان فمومی نظر میدید، پس به همه مربوطه

منتظر
منتظر
۳ اسفند ۱۳۹۶ ۱۴:۱۴
Reply to  Naser

واقعا میبینم بعضیا با دیدن این مطلب بدجوری سوختن خخ بیچاره چه دستو پاییم میزنه خداروشکر مردم ما فهمیده و با خدا هستن

صدرا ابراهیمی
۵ اسفند ۱۳۹۹ ۱۷:۰۷
Reply to  منتظر

دقیقا mrgreen

حسین
حسین
۱۰ فروردین ۱۳۹۷ ۰۱:۳۱
Reply to  Naser

حالا چرا خودت وحشی بازی در میاری؟؟؟؟

S.pars
S.pars
۱۰ فروردین ۱۳۹۷ ۲۰:۳۲
Reply to  Naser

باسلام خدمت دوستان واقاNaser نظرشما متین ولی اگر مسلمانها گردن میزدنداقلا مانند رومیها که به قول معروف از ناف اروپاومتمدن بودند کسی را به صلیب نمیکشیدند تازجرکش شود!! درضمن درفیلمی که همین چندوقت پیش دو-سه بار از شبکه غیر صداوسیما پخش شد بنام قلمرو بهشت که کاملا هالیوودی است درمورد فتح اورشلیم توسط صلاح الدین خود غربیها درفیلم اعتراف واذعان داشتند شوالیه های مسیحی وقتی شهرراتصرف نمودندمسلمانهارا قتل عام کردند ولی صلاح الد ین ایوبی هنگام بازپس گیری اورشلیم باهمه باعطوفت رفتارکرد!!به نظر باید بین عرب بودن ومسلمان درمورد وحشی گری و…تفکیک کنین???

....
....
۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۴۸
Reply to  Naser

این افرادی مثل شما هستند naserکه دنیا رو خراب کردند نه اسلامی که حتی کسب علم یا تفکر در یک ساعت در آن ثواب شمرده شده یا حتی برتر از 70 سال عبادت…….این افرادی مثل شما هستند که فقط هدفشان از این کارها نا امید کردن مسلمانان است…

....
....
۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ۰۳:۰۷
Reply to  Naser

اینقدر دانشمند مسلمان هسته ای یا غیر هسته در ایران یا سایر کشور ها بودند که افرادی مثل شما که چشم نداشتند پیشرفت اسلام رو ببینند آنها رو به طور بی رحمانه ترور کردند مثل شهید مجید شهریاری و مصطفی احمدی روشن…یادتون که نرفته؟!همچنین متفکرانی مثل سردار سلیمانی….مطمئن باشید که خدا،اگر لایق باشیم انتقام خون اینها رو می گیره و روزی میرسه که علم بدست مسلمانان چونان نور خورشید شکوفا میشه….(خدا رو شکر که مردم عزیز ما آگاه هستند..اینها مسلمانان دانشمند ایرانی یا غیر ایرانی را ترور کردند تا چنین روزی که بگویند مسلمانان پیشرفتی نکردن اما خدا مکرشان را… بیشتر بخوانید »

Saman
Saman
۵ فروردین ۱۳۹۹ ۲۱:۰۸
Reply to  Naser

یه مورد از وحشی گری غرب .توی جنگ جهانی بالغ بر 80میلیون انسان کشته شدند در کل تاریخ اسلام همچین رقمی وجود نداره.حالا کی وحشیه.امریکا بومیان رو کشت وغصب کرد سرزمینهاشونو.جنایاتشون توی افریقا و…درست کردن ایدزو هزاران مثال دیکه .چون عقلت بر اساس رسانه غربی ایجاد شده نمیبینی اینارو.

سید علی
سید علی
۱۷ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۳۹
Reply to  Naser

کوته فکرانی مثل تو فکر میکنن که گروه های ساخته دست امریکا و صهیونیست مثل داعش اسلامی هست در صورتی که پیامبر اسلام فرمودن شما مسلمان نیستی مگر اینکه چیزی رو که برای خودت میخوای،برای برادر مسلمانت هم بخوای.ثانیا تمام دانشمندان مسلمان بسیار پایبند به احکام اسلامی بودن و حتی خیلی‌هاشون راجب اسلام نظر دادن.ثالثا چجوریه اگه توی ایران باستان یه اختراع بوده ربط به زردشت و ساسانیان داره اما این ها ربطی به اسلام نداره lol

hesam mollazadeh
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۰۲
Reply to  Naser

خیلی جالبه نه؟عقب موندگی حال حاضر مسلمانان رو میزنه به حساب دین و دوران طلایی اسلام و اختراعات مهمش رو میزنه به حساب هوش فرد.فقط توحش و خونریزی؟صلاح الدین وقتی بیت المقدس رو گرفت با مهربانی برخورد کرد و هیچ کلیسایی ویران نشد و به هیچ مسیحی دست درازی نشد درحالی که مسیحی ها قبل از اون وقتی شهر رو گرفتن خیلی از مسلمان ها رو قتل عام کردن(نگو برای این هم منبع بیارم که کلا ازت ناامید میشم)این فقط یکیش بود

رضا
رضا
۸ مهر ۱۳۹۹ ۲۲:۵۹
Reply to  Naser

چطور یک فرد غریی یه چیز ساده رو هم اختراع می کنه کل دنیا پر میشه که عربی ها اَلَن، غربی ها بَلَن؟ اون وقت مسلمانان اختراع می کنن میگید چه ربطی به اسلام داره؟ ربطش اینکه اسلام انسان ها رو به آموختن علم تشویق می کنه.

b1