۱۰ اختراع بی‌نظیر مسلمانان که جهان را متحول کرد!

پروفسور «سلیم الحسنی» رئیس بنیاد علوم، فناوری و تمدن می‌گوید: حفره‌ای در دانش بشر به وجود آمده است زیرا ما از تاریخ رنسانس به تاریخ یونانیان پریده‌ایم و بخشی را نادیده گرفته‌ایم. برخی ابتکارات مسلمانان اکنون در موزه علوم لندن به صورت نمایشگاهی درآمده و «الحسنی» امیدوار است این نمایشگاه بتواند مشارکت فرهنگ‌های غیر غربی از جمله فرهنگ‌های اسلامی را که زمانی در کشورهایی مانند اسپانیا و پرتغال، جنوب ایتالیا و بخش‌هایی از چین حکمفرما بوده‌اند، آشکار سازد.

پروفسور «سلیم الحسنی» رئیس بنیاد علوم، فناوری و تمدن، ۱۰ ابتکار برتر را به این ترتیب انتخاب کرده است. ابداعاتی که توسط مسلمانان در جهان صورت گرفته و به گونه‌ای پایه ابداعات جدیدتر و پیشرفته‌تر را فراهم آورده‌اند.

اختراع مسلمانان

10- جراحی


پزشک مشهور «الزهراوی» یک کتاب مرجع هزار و ۵۰۰ صفحه‌ای مصور را از جراحی ارائه کرده که مدت ۵۰۰ سال به عنوان مرجع در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. یکی از ابداعات مشهور وی کشف امکان استفاده از روده گربه برای بخیه‌زدن جراحت‌ها بوده است. هم‌چنین اولین جراحی سزارین و ابداع اولین انبرک جراحی نیز به وی منصوب شده است.

9- ماشین پرواز


«عباس ابن فرناس» اولین فردی به شمار می‌رود که اولین تلاش‌های واقعی را برای ساخت ماشین پرنده در جهان انجام داده است. در قرن ۹ وی دستگاه بالداری را ابداع کرد و طی آزمایش مشهور خود در کوردوبا در اسپانیا با کمک این ماشین برای چند لحظه به پرواز پرداخت و سپس به زمین سقوط کرد که بر اثر این سقوط کمرش شکست. ابداع وی به طور قطع الهام‌بخش هنرمند و طراح مشهور ایتالیایی لئوناردو داوینچی بوده است.

8- دانشگاه


در سال ۸۵۹ پرنسسی جوان به نام «فاطیما الفرهی» اولین دانشگاه اهدا کننده مدرک را در «مراکش» بنیان گذاری کرد. خواهر وی «میریام» مسجدی را در جوار این دانشگاه بنا کرد که در کنار یکدیگر مجتمع «الکاراوین» را شکل داد که این مجتمع با گذشت هزار و ۲۰۰ سال هم‌چنان پابرجاست.

7- جبر


کلمه جبر از نام رساله مشهور خوارزمی ریاضی دان پارسی قرن ۹ به نام کتاب جبر و مقابله برگرفته شده است. در این کتاب که بر اساس سیستم‌های هندو و یونانی نگاشته شده است ترتیب جبری جدید سیستم‌های اعداد گویا، گنگ و مقیاس‌های هندسی یکپارچه شده است. خوارزمی همچنین اولین ریاضی‌دانی است که ایده استفاده از توان را مطرح کرد.

6- نور


بسیاری از پیشرفت‌های به دست آمده در مطالعات مرتبط با نور از جهان اسلام سرچشمه می‌گیرد. «ابن هیثم» دانشمند سرشناس ایرانی یکی از دانشمندانی است که ثابت کرد چشم انسان اجسام را به دلیل بازتاب نور روی سطح آن‌ها مشاهده می‌کند و با این کشف خود نظریه‌های اقلیدس و بطلمیوس را مبنی بر این که نور از چشم انسان تابش داده می‌شود، رد کرد. این دانشمند بزرگ همچنین کاشف اولیه پدیده اتاق تاریک عکاسی به شمار می‌رود.

5- موسیقی


موسیقی‌دانان مسلمان تأثیر غیر قابل انکاری روی اروپا داشته‌اند. در زمان فرمانروایی «شارلمانی» یا «کارل بزرگ» وی تلاش بسیاری برای رقابت با موسیقی ایران و کورودوبا در اسپانیا داشته است. از جمله سازهایی که از خاورمیانه به اروپا راه یافته‌اند می‌توان به عود و رهاب که در واقع از اجداد ویولون به شمار می‌رود، اشاره کرد.

4- مسواک


پیامبر مسلمانان حضرت محمد (ص) باعث رواج مسواک شده‌اند و استفاده از اولین مسواک نیز توسط ایشان بوده است. در آن زمان ایشان با استفاده از شاخه‌ای از درختی به نام مسواک (Meswak) دندان‌های خویش را تمیز می‌کرده‌اند. موادی مشابه آن چه در شاخه درخت مسواک موجود بوده است اکنون در ساختار خمیردندان‌ها استفاده می‌شود.

3- بیمارستان


بیمارستان‌هایی که اکنون می‌شناسیم در واقع از قرن ۹ و از کشور مصر سرچشمه می‌گیرند. اولین مرکز پزشکی در جهان بیمارستان «احمد ابن تولون» بوده که در سال ۸۷۲ در قاهره تأسیس شده است. این بیمارستان بر اساس سنت مسلمانان که از بیماران نیازمند حمایت می‌کند به افراد نیازمند به صورت رایگان کمک‌های بهداشتی و پزشکی عرضه می‌کرده است.

2- میل لنگ


فناوری استفاده از این ابزار برای اولین بار توسط الجزری در قرن ۱۲ ابداع شد که به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت و در ابداعاتی مانند دوچرخه و موتورهای احتراقی داخلی مورد استفاده قرار گرفت.

1- قهوه


این نوشیدنی که اکنون به اصلی‌ترین نوشیدنی در غرب تبدیل شده، برای اولین بار حدود قرن ۹ در یمن آماده نوشیدن شده است، سپس توسط گروهی از دانشجویان به قاهره منتقل شد و در قرن ۱۳ به ترکیه رسید اما تا قرن ۱۶ استفاده از آن در اروپا رواج پیدا نکرد.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
منبع فارسی فان ۹۵

منبع اصلی CNN

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه روشن "۱۰ اختراع بی‌نظیر مسلمانان که جهان را متحول کرد!"

avatar
 

مرتب کن براساس...:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رای
یک طلبه
مهمان
یک طلبه
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 07:39
جالبه همیشه ادعای بی اساس و دزدی های غرب رو به راحتی باور میکنیم اما حقایق و مطالبی که برچسب اسلام داشته باشند رو زیر ذره بین سواس و روشنفکری قرار میدیم. گرچه مساله ای نیست. ماهیت اسلام آنقدر قوی و پر محتواو درخشان هست که تا ابد بقا داشته باشه. گرچه خیلی از اختراعات و … را به اسم خودشان بزنند و خیلی از منابع کهن اسلام و ایران روکه سرقت کردند در موزه هاشان نگه دارندبالاخره روزی حقیقت کشف میشه. حرفم اینه که اگر کسی واقعا منصف و جویای حقیقت باشه به این میرسه که اسلام یعنی رشد… بیشتر بخوانید »
Naser
مهمان
Naser
جمعه 7 اسفند 1394 23:47

اینکه مسلمانان این ۱۰ مورد رو اختراع کرده باشند جای صحبت داره, در ضمن منبع معتبر هم میخاد, داستان سازی اسلامیست ها در طول تاریخ نبوده, از اسلام چیزی جز توحش و خونریزی دیده نشده, حتی اگر قسمتی از این مطالب هم درست باشه مطلقا ربطی به اسلام نداره بلکه طرف هوش خوبی داشته…

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید