cover benz patent motorwagen
b1
خانه » ۱۰ خودرو تاثیرگذار که صنعت خودروسازی را تغییر دادند!

۱۰ خودرو تاثیرگذار که صنعت خودروسازی را تغییر دادند!

b3

از زمان تولید اولین خودرو بیش از یک قرن می‌گذرد و در تمام این سال‌ها شاهد تولید صدها مدل خودرو از دهها سازنده خودرو بودیم. بسیاری از این خودروها با تفاوت خیلی ناچیز با مدل‌های قبلی ساخته شده‌اند، اما در میان این تعداد بی شمار خودروهای تولیدی تنها تعداد محدودی بودند که باعث بدعت گذاری در صنعت خودرو سازی شدند.

10- بنز موتور واگن ۱۸۸۵

benz patent motorwagen
اولین خودروی جهان. این خودرو اولین خودرویی بود که با انگیزه شخصی ساخته شده بود. قبل از اختراع این خودرو مردم با اسب و درشکه سفر می‌کردند. این خودرو که ظرفیت حمل دو نفر را داشت، دارای یک سیلندر چهار زمانه بود که در عقب خودرو نصب شده بود. این خودروی اولیه دارای چرخ های پره‌ای با فرم استیل بود که به وسیله شفت‌های چوبی روی خودرو سوار می‌شد.

در آن زمان قیمت این بنز حتی برای اغلب ثروتمدان بیش از حد گران بود. کارل بنز مخترع این خودرو و همسر و دو فرزندش ۱۲۰ مایل با آن رانندگی کردند و زمانی که برگشتند، همسر کارل بنز ادعا می‌کرد در هنگام خرابی به تنهایی با بند جوراب و سنجاق سر به تعمیر این خودرو می‌پرداخته است.

9- فورد مدل T مدل ۱۹۰۸

ford model t
فورد مدل تی به سه شکل باعث تحول در صنعت خودرو شد، اولین خودرویی بود که در خط تولید ساخته می‌شد، خودرویی بود که با قیمت نسبتاً مناسب و برای مردم طبقه متوسط جامعه ساخته می‌شد و باعث راه اندازی بازار جهانی خودرو شد. قبل از آنکه هنری فورد از خط تولید استفاده کند، خودروها به‌صورت دست ساز ساخته می‌شدند، البته ایده و اختراع خط تولید توسط هنری فورد انجام نشده بود، اما او اولین شخصی بود که از این ایده برای تولید انبوه خودرو استفاده کرد.

فورد این خودرو را برخلاف دیگر خودروهای موجود با قیمت ارزان عرضه می‌کرد، بنابراین خودرو را از حالت انحصاری که مختص قشر مرفه جامعه بود درآورد و در اختیار قشر متوسط جامعه قرار داد، حتی فورد مدل تی برای مردم دیگر کشورها بدون هزینه حمل و نقل ارسال می‌شد. همه این دلایل فورد مدل تی را به یک اسطوره در صنعت جهان تبدیل می‌کند.

8- کادیلاک تورینگ ادیشن ۱۹۱۲

cadillac 57 1918 sieber copyright egger eu moto images classic cars 5001
برند کادیلاک در آغاز توسط هنری فورد تأسیس شد، اما صاحب این برند که یک راننده مسابقه‌ای بود بعد از یک مشاجره این کمپانی را ترک کرد. کمپانی مسیر پیشرفت را ادامه داد و در سال ۱۹۱۲ یکی از تاثیرگذارترین خودروهای تاریخ این صنعت را عرضه کرد؛ کادیلاک تورینگ ادیشن. این خودرو کادیلاک را به عنوان تولید کننده خودروهای لوکس مشهور کرد، فقط به خاطر استفاده از استارت الکتریکی که مالک این خودرو را از استفاده از هندل بی نیاز می‌کرد.

قبل از تولید این خودرو مردم برای روشن کردن خودروی خود مجبور بودند میله‌ای به نام هندل را درون مجرایی که به موتور متصل است، وارد کنند و با چرخاندن هندل موتور را روشن کنند. کادیلاک با ابداع این وسیله باعث پایین آمدن آسیب‌های وارده به خاطر استفاده از هندل شد و استفاده از خودرو را برای خانم‌ها بسیار راحت‌تر کرد. به دلیل دشوار بودن استفاده از هندل برای خانم‌ها، کادیلاک در تبلیغات خود روی این مزیت بسیار مانور می‌داد.

7- بیوک Y JOB مدل ۱۹۳۸

1938 buick y job
بیوک با ارائه اولین خودروی کانسپت در سال ۱۹۳۸ وارد دنیای خودروسازی شد. جنرال موتورز با ارائه این خودرو قصد به نمایش گذاشتن قدرت طراحی و تکنولوژی کمپانی را داشت، بنابراین بیوک Y-Job را با چراغ‌های مخفی شونده، شیشه‌های برقی، دستگیره‌های در همسطح با بدنه و چند آپشن کاملاً خلاقانه دیگر به نمایش گذاشت.

بیوک این امکانات را تا اواسط دهه ۵۰ میلادی بر روی خودروهایش استفاده می‌کرد، حتی این طرح جلو پنجره تاکنون نیز روی خودروهای بیوک حفظ شده است و نماد این کمپانی محسوب می‌شود.

6- فولکس واگن بیتل ۱۹۳۸

volkswagen beetle kafer garbus
کمپانی فولکس واگن در سال ۱۹۳۸ فولکس بیتل را تولید کرد، خودرویی کوچک، ساده، قابل اطمینان و کم خرج. بعد از جنگ دوم در سال ۱۹۴۵ بیتل خودرویی پر طرفدار شده بود. تولید بیتل تا سال ۲۰۰۳ در برزیل ادامه داشت و در کل این خودرو ۶۵ سال روی خط تولید بود.

بیتل پر تیراژترین خودروی جهان با تعداد بیش از ۲۱ میلیون دستگاه است. فولکس بیتل توسط فردیناند پورشه طراحی شده که اصول طراحی آن به عنوان یک خودرو کوچک موتور عقب تا مدل‌های امروزی پورشه ۹۱۱ ادامه دارد.

5- بانتام جیپ ۱۹۴۰

general patton s 1941 bantam jeep peep
جیپ در واقع تولید کمپانی آمریکایی بانتام bantam در ایالت پنسیلوانیا است. این خودرو ساده که به‌صورت دو دیفرانسیل تولید می‌شد در سال ۱۹۴۰ صنعت خودروسازی را دچار تحول عظیمی کرد. این خودرو برای کمک به ارتش آمریکا برای پیروزی در جنگ جهانی دوم ساخته شده بود. البته بانتام کمپانی بزرگی نبود، بلکه کارخانه‌ای کوچک و در حال ورشکستگی بود که با کمک‌های مردمی برای تأمین نیاز ارتش این خودرو را تولید می‌کرد.

جیپ خودرویی قوی بود که در کویر، جنگل، ساحل و کوهستان عملکرد فوق العاده ای داشت و باعث برتری ارتش آمریکا در میدان نبرد می‌شد. به قول آمریکایی‌ها «جیپ خودرویی است که می‌تواند هرجا برود و هر کاری انجام دهد.» هنوز هم تولیدات جیپ این عملکرد عالی را از پدران خود به ارث می‌برند.

4- BMC مینی ۱۹۵۹

60s minis in the 21st century
مینی در واقع بازار خودروهای کوچک و اقتصادی را تغییر داد. موتور مینی در جلوی خودرو قرار داشت و نیرو به چرخ های جلو منتقل می‌شد. چرخ های متحرک جلو و وزن کم این خودرو باعث پیروزی در مسابقات رالی مونت کارلو شد و این پیروزی‌ها در مسابقات زیادی ادامه داشت.

مینی دوست داشتنی تأثیر بسزایی بر روی خودروهای کوچک و اقتصادی بعد از خود داشت، بنابراین از خودروهای به یاد ماندنی صنعت خودروسازی خواهد بود.

3- فورد ماستنگ ۱۹۶۴

ford mustang no stripes
فورد موستانگ، با تلفظ صحیح ماستنگ، در سال ۱۹۶۴ بر روی پلتفرم فورد فالکون ساخته شد. البته ماستانگ با درپوش موتوری طویل و بدنه‌ای عضلانی چهره نیرومندتر و خشمگین‌تر از فالکون داشت و دارای امکانات زیادی بود که در صورت سفارش مشتری روی خودرو نصب می‌شدند، علاوه بر این موتوری ۸ سیلندر خورجینی قدرتمندی به صورت سفارشی برای این مدل در تظر گرفته شده بود که هیجان مضاعفی را به آن می‌بخشید.

این امکانات بیشتر ماستانگ را شبیه به یک خودروی اسپرت می‌کرد تا خودرویی خانوادگی. فورد با تولید ماستانگ به دومین خودروی پرفروش خود بعد از model A دست یافت. ماستانگ هنوز یکی از موفق‌ترین خودروهای اسپرت در تاریخ خودروسازی است.

2- آئودی کوآترو اسپرت ۱۹۸۰

audi sport quattro
آئودی اسپرت کواترو اولین بار در سال ۱۹۸۰ در نمایشگاه ژنو در معرض دید عموم قرار گرفت و اولین خودرو سواری (غیر از مدل‌های شاسی بلند) بود که از سیستم ۴ چرخ متحرک بود (AWD) اختصاصی آئودی موسوم به کوآترو بهره می‌برد. این آئودی توانست برای سه سال متمادی پیروز مسابقات رالی قهرمانی جهان (WRC) شود.

قرار گرفتن اسپرت کواترو در این لیست تنها به خاطر قهرمانی‌ها در مسابقات رالی نبوده بلکه به خاطر دلیل مهمتری است، این خودرو آغازگر استفاده از سیستم AWD برای خودروهای شهری است که مستقیماً باعث افزایش ایمنی و آسایش به خصوص در شرایط نامساعد آب و هوایی می‌شود.

1- تویوتا پریوس ۱۹۹۷

toyota prius xw10
در سال ۱۹۹۵ تویوتا اولین خودروی هیبرید جهان را به عنوان خودرویی مفهومی در نمایشگاه خودروی توکیو به نمایش گذاشت. پس از دو سال تحقیق و بررسی بر روی این طرح، در سال ۱۹۹۷ تویوتا پریوس خط تولید کارخانه را ترک کرد. اولین نسل تویوتا پریوس اولین خودروی هیبرید جهان بود که به تولید انبوه می‌رسید.

روند موفقیت برای تویوتا پریوس تمام شدنی نبود، زیرا در همان سال عنوان بهترین خودروی سال ژاپن را به دست آورد. تویوتا پریوس به کسب موفقیت در آمریکا نیز ادامه داد و از طرف موسسه EPA عنوان پاک‌ترین خودروی فرخته شده در آمریکا را کسب کرد. نسل جدید این خودرو حالا به ۷۰ کشور صادر می‌شود و در این کشورها از فروش خوبی برخوردار است.

منبع فارسیدیجیاتو

منبع خارجیBimba

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1