عکس کاور طراحی خودرو کیا
b1
خانه » ۱۰ شاهکار طراحی ایرانی در دنیا!

۱۰ شاهکار طراحی ایرانی در دنیا!

b3

طراحان ایرانی همیشه در فعالیت بوده‌اند و هر بار طرح‌های بسیار زیادی را خلق می‌کنند که دنیا را شگفت زده می‌کند. در این جا به تعدادی از جالب‌ترین شاهکارهای طراحی ایرانی اشاره خواهیم کرد.

10- حشره‌ای برای خیابان

حشره برای خیابان
«محمد غزل» طراح ایرانی فردی است که تا به حال خودروهای عجیب و جالبی طراحی کرده و جوایزی را نیز دریافت کرده است. یکی از طرح‌های بسیار جالب او خودرویی است که از روی بندپایان الهام گرفته شده است.

این خودرو که می‌توان آن را حشره خیابان‌ها نیز نامید برای رانندگی ایمن و مقرون به صرفه طراحی شده است، زیرا راه حرکت آن بر روی زمین با دیگر خودروها متفاوت است و کاملاً مانند بند پایان روی زمین سینه خیز می‌رود.

این خودرو دارای موتورهای برقی است که توان حرکتی آن را به وجود می‌آورد و همچنین برای آینده که احتمالاً بزرگراه‌ها مغناطیسی خواهند شد هم امکاناتی را در خود جای داده است. به این ترتیب از نظر انرژی این خودرو می‌تواند بسیار به صرفه بوده و هزینه زیادی نخواهد داشت.

9- کامیون متفاوت ایرانی

کامیون ایرانی
«محمد غزل» طراح ایرانی را با خودرو حشره‌ای به یاد دارید. این طراح برجسته خودرو یک طرح اتوبوس نیز در کارنامه خود دارد که به اتوبوس الکتریکی شهرت دارد. این اتوبوس یکی از طرح‌هایی است که آینده درخشانی در مقابل خود دارد.

اتوبوس الکتریکی طرحی است که به گفته «غزل» از روی حشرات برداشت شده است. این خودرو پایه‌ای اسپرت دارد و بر روی ۸ چرخ جدا از هم حرکت می‌کند. سیستم بدن این خودرو به گونه‌ای است که در نگاه اول شاید به مانند یک اتوبوس فضایی باشد. به گفته طراح، حشره‌ها در مرکز ایده پردازی این اتوبوس قرار دارند زیرا همانطور که زندگی در میان آن‌ها جریان دارد در این خودرو نیز می‌توان زندگی را حس کرد. در مورد این خودرو اطلاعات در سطح بالای امنیتی قرار دارند و تنها چند نکته از آن گفته شده است.

نیروی محرکه از طریق یک موتور الکتریکی قوی تأمین می‌شود، همچنین سلول‌های خورشیدی نیز در سقف این خودرو تعبیه شده است که می‌توانند به قدرت آن کمک کنند. درب‌های این اتوبوس در هر دوطرف بدنه قرار دارد و به صورت بال‌های پروانه باز می‌شوند. این طرح همچنان در دست بررسی است و سال تولید آن به بعد از ۲۰۲۰ موکول شده است.

8- دوچرخه خورشیدی متفاوت

دوچرخه خورشیدی
«مجتبی رئیسی» یکی از طراحان ایرانی است که تا به حال طرح و نقشه‌های بسیاری را برای آینده طراحی کرده است. طرح او برای پورشه که با نام «بومرنگ» برای مسابقه طراحی پورشه ارسال شده بود توانست به میان طرح‌های برگزیده وارد شود.

این طراح حالا دوچرخه‌ای به نام "Ele" طراحی کرده است که می‌تواند نمونه کاربردی یک وسیله نقلیه برای آیندگان باشد. طبق آنچه در طرح اصلی آمده است این دوچرخه می‌تواند در سه حالتِ نیروی انسانی، نیمه برقی و کاملاً برقی کار کند.

پنل های خورشیدی این دوچرخه در میان چرخ های آن قرار دارد و برای آنکه بتواند رو به آسمان باشد قابلیت آن را دارد تا ۳۰ درجه به طرفین چرخیده و در زاویه نور آفتاب قرار بگیرند. این کار باعث جذب حداکثری نور خورشید خواهد شد. این طرح هم اکنون در دست بررسی است و از زمان ورود آن به بازار سخنی گفته نشده است.

7- دوچرخه‌ای که با باد شارژ می‌شود

دوچرخه شارژ باد
«مهدی مؤمنی» یکی از طراحان برتر ایرانی است که چندین طرح دوچرخه را تا به حال به صورت جهانی رونمایی کرده است. او دوچرخه‌ای به نام "ZooZeeg" طراحی کرده است که با سیستم جالبی کار می‌کند. این دوچرخه دارای یک موتور الکتریکی است که البته با سیستم باد شارژ می‌شود. با سرعت گرفتن دوچرخه و همچنین برخورد باد با آن سیستم باتری دوچرخه بادها را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و آن را شارژ می‌کند. این طرح همچنین در سال ۲۰۱۱ برنده یکی از جوایز معتبر طراحی دوچرخه شده است.

6- کلاهی برای تمام بدن دوچرخه سواران

کلاه بدن دوچرخه سواران
«محسن صالح» یکی دیگر از طراحان ایرانی است که در ایتالیا زندگی می‌کند. او تا به حال طرح‌های بسیار زیادی را در رشته‌های مختلف ارائه کرده است. یکی از طرح‌های او به درد دوچرخه سوارانی که قصد دارند در برف و باران دوچرخه سواری کنند می‌خورد. این کلاه تمامی بدن را می‌پوشاند و همچنین از جنسی مقاوم و سبک ساخته شده است. این باعث می‌شود تا هم آیرودینامیکی آن‌ها بالا رود و هم اینکه از سرما و همچنین خطرات در امان باشند.

5- کتاب‌ها را دور نریزید، پاکشان کنید

کتاب پاک
خلاص شدن از شر کتاب‌هایی که دیگر به درد شما نمی‌خورند بسیار سخت و دشوار است. از همین رو اگر دستگاهی باشد که بتوان نوشته‌های آن را پاک کرد می‌توان از کتاب‌ها بار دیگر به عنوان دفتر استفاده نمود. این‌چنین دستگاهی توسط «محسن صالح» طراحی شده است. این دستگاه با تاباندن اشعه‌های الکترو مگنتیک به کتاب‌ها کاری می‌کند تا رنگدانه های آن تغییر حالت دهند و به رنگ زمینه خودشان تبدیل شوند. این دستگاه یکی از طرح‌های برتر در بین طرح‌های دوست دار محیط زیست شناخته شده است.

4- طراحی خودرو برای کیا

طراحی خودرو کیا
«محسن خرسندی» یکی دیگر از طراحان ایرانی است که در رشته طراحی خودرو فعالیت می‌کند. او چندی پیش یک طراحی بسیار زیبا و جالب برای شرکت خودروسازی کیا انجام داد. این طرح با نام ام‌شیفت شناخته می‌شود و همچنین از روی خودروی‌هایی مانند پورشه الهام گرفته شده است. این خودرو دارای یک بدنه جالب و متحرک است که با توجه به سلیقه صاحب آن تعویض می‌شود. این طرح برای سال ۲۰۲۰ کشیده شده است.

3- شارژر قابلمه‌ای با طراحی ایرانی

شارژ قابلمه طراحی ایرانی
به تازگی طراحی به نام «اردوان میرحسینی» شارژری با طرح جالبی تولید کرده است که می‌توان از آن در هر نقطه‌ای استفاده کرد. این سیستم که یک شارژر با نام "EcoCharge" است قابل حمل بوده و به صورت کاملاً سبز و با انرژی پاک کار می‌کند و حتی می‌توان از آن در پیکنیک ها نیز استفاده کرد. این دستگاه از دو بخش تشکیل شده است و با سیستم گرمایشی کار می‌کند، بدین صورت که بخش اول به قابلمه داغ می‌چسبد و بخش دوم نیز گرما را تبدیل به برق می‌کند سپس این برق از طریق سیم به تلفن همراه شما می‌رسد.

2- دوچرخه الکتریکی با طراحی ایرانی

دوچرخه الکتریکی طراحی ایرانی
آخرین طراحی «مهدی مؤمنی» به نام «وینورا» یک دوچرخه الکتریکی است که با توجه به تقاضای جهانی می‌تواند با یک استقبال خوب جهانی روبه‌رو شود. این دوچرخه همچنین دارای یک بدنه بسیار انعطاف پذیر است به طوری که به راحتی می‌توانید بدنه آن را به دلخواهتان تعویض کنید و هر روز با یک بدنه خاص به بیرون بروید. یکی دیگر از نکات این دوچرخه انعطاف پذیری بدنه آن است. این دوچرخه را می‌توانید در حالت‌های اسپرت، راحت و ... قرار دهید و حتی محلی برای قرار دادن کیف نیز در آن پیش‌بینی شده است. این دوچرخه دارای یک موتور الکتریکی و قابل شارژ است و سیستم‌های امنیتی مانند چراغ ترمز و یا چراغ جلوی آن با این سیستم برقی کار می‌کند.

1- طراحی شگفت انگیز BMW

طراحی bmw
«امیل بادل» یکی از طراحان ایرانی است که تا مقطع پیش دانشگاهی در شیراز تحصیل کرده است و سپس برای ادامه تحصیل راهی آمریکا شد. او از بچگی علاقه بسیار زیادی به طراحی خودرو داشت و به صورت خود آموز نرم افزارهای زیادی را در این مورد فراگرفته است. چندی پیش او یک طراحی بسیار زیبا برای شرکت بی ام دبلیو انجام داد که مورد ستایش بسیار قرار گرفت.

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
5 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Eilia
Eilia
۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۱۷:۴۸

بعدش می گیم طرح ایرانی افتضاحه!!!😭
اگه الان این طراح ها در این کشور فعالیت داشتند، الان مو تور جت با سرعت فرانور هم ساخته می شد.
الان ایران با این طراح ها می تونه ابر قدرت جهان بشه. زیرا وقتی مو تور جت سرعت فرا نور ساخته شود، چه کسی جرئت حمله دارد. ها؟ smile 💎💎💎💎🌷🌷🌷🌷
این الماس ها هم نشان از ساخت الماس مصنوعی است.

ا. باقری
۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۴۸

اینا الان تو ایران بودن ایران واسه خودش در حد ژاپن بود

علی
علی
۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۱:۵۳

فعالیت تو ایران نهایتن عضو بسیج بشی و همسایتو بفروشی

Arsalan raad
Arsalan raad
۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۹:۲۳

خدارو شکر شانس آورده تونسته بره تا ارزش و قدر شو بدونن . وگرنه اینجا نابود میشد در کنارش معتاد..!

Amir
Amir
۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ۱۹:۴۷

ای کاش میتونستن تو ایران فعالیت کنن??

b1