عکس-کاور-پیشبینی
b1
خانه » ۱۰ پیش‌بینی درست ۱۰۰ سال پیش!

۱۰ پیش‌بینی درست ۱۰۰ سال پیش!

b3

در سال ۱۹۰۰ میلادی یک مهندس عمران آمریکایی به نام جان اِلفرت واتکینز درباره جهان در سال ۲۰۰۰ پیش‌بینی هایی کرد. او چگونه این کار را کرد؟

در آغاز هر سال میلادی، رسانه‌ها با مطالب فراوانی که به پیش بینی رخداد‌ها در ماه‌های آتی می‌پردازند، پر می‌شوند. ولی در روزهای اخیر، پیش‌بینی بسیار دور و درازتری از سوی یک مهندس نه چندان ناشناخته، توجه مخاطبان فراوانی را به خود جلب کرده و دست به دست چرخیده است.

در سال ۱۸۵۲ به دنیا آمد و در سال ۱۹۰۳ درگذشت. او مهندس قطار بود تا زمانی که در سال ۱۸۷۴ دچار سانحه‌ای شد که به معلولیتش انجامید. پس از آن مدتی برای راه آهن پنسیلوانیا به کارهای دفتری مشغول بود. او در سال ۱۸۸۵ به عنوان یک متصدی بخش حمل و نقل در موزه ملی آمریکا انتخاب شد.

در دسامبر سال ۱۹۰۰ در آغاز قرن بیستم، جان الفرت واتکینز در صفحه ۸ یک مجله آمریکایی مربوط به زنان به نام لیدیز هوم ژورنال یادداشتی نوشت با عنوان «آنچه در صدسال آینده ممکن است اتفاق بیفتد.»

او مقاله خود را با این جمله‌ها آغاز کرد: «این گونه پیشگویی‌ها غریب به نظر می‌رسد، و تقریبا ناممکن». واتکینز نوشته بود که با بزرگ‌ترین موسسات علمی و آموزشی در خصوص ۲۹ موضوع مشورت کرده است. او معمولا برای مجله ستردی ایوینینگ پست که دفترش در ایندیاناپلیس بود مطلب می‌نوشت.

این نشریه، مقاله واتکینز را برای مخاطبان امروزی خود دوباره منتشر کرده است و جف نیلسون، سردبیر تاریخ این نشریه، مقاله‌ای در ستایش دقت واتکینز نوشته است. نوشته واتکینز و مقاله جف نیلسن در سایت توییتر دست به دست چرخیده و سروصدای زیادی به پا کرده است. اکنون ببینیم کدام پیش‌بینی های واتکینز درست از آب درآمده و کدام نادرست.

عکس-کاور-پیشبینی

۱۰ پیش‌بینی درست واتکینز

10- عکاسی رنگی دیجیتال

البته واتکینز از واژه «دیجیتال» استفاده نکرده بود و دقیقا هم نگفته بود که دوربین‌های دیجیتال و کامپیوتر‌ها چگونه کار می‌کنند ولی او به دقت پیش‌بینی کرد که مردم چگونه از فناوری جدید تصویری استفاده خواهند کرد.

«عکس‌ها از هر فاصله‌ای تلگراف خواهند شد. اگر صد سال بعد از این، جنگی در چین رخ دهد، عکس‌هایی از تکان دهنده‌ترین وقایع، یک ساعت بعد در روزنامه‌ها منتشر خواهد شد… همه عکس‌ها با رنگ‌های طبیعی منتشر خواهد شد.»

آقای نیلسن می‌نویسد که این پیش‌بینی بزرگی بود. واتکینز زمانی این پیش‌بینی را کرد که یک هفته طول می‌کشید که تصویری از آنچه در چین رخ می‌داد به روزنامه‌های غربی برسد. او می‌نویسد که در آن زمان مردم فکر می‌کردند خود عکاسی هم یک معجزه است، و عکاسی رنگی هم امری تجربی بود.

فکر اختراع دوربین‌هایی که اطلاعات را از آن سوی دنیا جمع آوری کند و انتقال بدهد نکته مهمی بود. این گونه نبود که او صرفا تکنولوژی آن روز را گرفته باشد و به قدم بعدی آن نگاه کرده باشد. سخنش بسیار فرا‌تر از چیزی بود که در آن زمان می‌گفتند.

پاتریک تاکر از اعضای انجمن آینده جهان که در مریلند آمریکا فعالیت می‌کند، بر این باور است که واتکینز ممکن است که به دستاوردهای بزرگ‌تری در آینده هم اشاره کرده باشد. آقای تاکر می‌گوید که امروز ایده «تلگراف شدن عکس‌ها» به طرزی شگفت آوری در دسترسی ما به اطلاعات از روی وب نمود پیدا کرده است.

9- آمریکایی‌ها قدبلند‌تر خواهند شد

«آمریکایی‌ها از یک تا دو اینچ قدبلند‌تر خواهند شد».

آقای نیلسن می‌نویسد: واتکینز در این مورد، دقتی بدون هرگونه خطا داشته است. یک مرد متوسط آمریکایی در سال ۱۹۰۰ به طور میانگین حدود ۶۶ تا ۶۷ اینچ (۱.۶۸ تا ۱.۷۰ متر) قد داشت و تا سال ۲۰۰۰ این میانگین به ۶۹ اینچ (۱.۷۵ متر) رسید. امروز این عدد ۶۹.۵ اینچ (۱.۷۶ متر) برای مردان و ۶۴ اینچ (۱.۶۳ متر) برای زنان است.

8- تلفن‌های همراه

«تلفن بی‌سیم و مدارهای تلگرافی سراسر دنیا را در بر خواهند گرفت. شوهری در وسط اقیانوس اطلس خواهد توانست با همسرش که در خلوتگاه خودش در شیکاگوست صحبت کند. ما خواهیم توانست به‌‌ همان سهولت که از نیویورک با بروکلین حرف می‌زنیم به کشورهای دیگر تلفن بزنیم».

در زمان واتکینز کسی چیزی از تلفن‌های بین المللی نشنیده بود. ۱۵ سال پس از آن بود که الکساندر گراهام بل نخستین تماس تلفنی از یک ساحل آمریکا را به ساحلی در آن سوی آمریکا برقرار کرد. فکر گفت‌و‌گوی بی‌سیم واقعا دور از ذهن بود.

7- غذاهای آماده

«غذاهای آماده از جاهایی شبیه نانوایی‌های امروزی تهیه خواهد شد».

فراوانی غذاهای آماده در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های غذای آماده نشان می‌دهد که پیش‌بینی واتکینز درست از آب درآمده است؛ اگرچه او بر این تصور بود که غذا‌ها در بشقاب ارائه می‌شوند و بعدا برای شسته شدن به موسسات آشپزی بازگردانده می‌شوند.

6- رشد کند جمعیت

«جمعیت آمریکا ممکن است بین ۳۵۰ میلیون تا ۵۰۰ میلیون نفر شود».

جف نیلسن می‌نویسد که این عدد بسیار زیاد است ولی دست کم، جهت پیش‌بینی واتکینز درست بوده است. اگر جمعیت آمریکا با‌‌ همان نرخی که در فاصله سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ داشت افزایش یافته بود، در سال ۲۰۰۰ این رقم از مرز یک میلیارد نفر می‌گذشت. اما این رشد، تنها ۳۶۰ درصد بود و بر این اساس، جمعیت آمریکا در آغاز قرن جدید به ۲۸۰ میلیون نفر رسید.

5- سبزیجات گرمخانه‌ای

«با قراردادن سیم‌های الکتریکی در زیر خاک و باغ‌هایی بزرگ در زیر شیشه، کشاورز‌ها زمستان را به تابستان تبدیل خواهند کرد و شب را به روز. سبزیجات زیر نور ناشی از الکتریسیته قوی، که مثل آفتاب عمل خواهد کرد، رشد سریع تری پیدا خواهند کرد. جریان الکتریسیته که در خاک استفاده می‌شود، سبب تولید گیاهان ارزشمندی خواهد شد که بزرگ‌تر و سریع‌تر رشد می‌کنند. این جریان همچنین علف‌های مزاحم را از بین خواهد برد. اشعه نورهای رنگی رشد بسیاری از گیاهان را تسریع خواهد کرد. الکتریسیته که به دانه‌های باغ می‌رسد، با سرعتی غیرعادی باعث شکوفا شدن و رشد آن‌ها می‌شود».

فیلیپ نورمن از موزه باغ در لندن می‌گوید که «باغ‌های بزرگ زیر شیشه» همان زمان هم وجود داشت ولی پیش‌بینی او در استفاده از الکتریسیته درست بود. با این حال، نورهای رنگی و انتقال جریان برق به دانه‌ها هنوز اتفاق نیفتاده، ولی ممکن است تا الان تجربه‌هایی در این زمینه صورت گرفته باشد.

الکتریسیته قطعا در تکثیر گیاهان اهمیت دارد. اولین نشانه از این فناوری که در اختیار داریم، کتابچه‌ای است که در سال ۱۹۵۳ توسط انجمن گسترش برق بریتانیا منتشر شده و «برق در باغ شما» نام دارد که درباره گرم کردن قاب‌های گیاهی و خاک باغچه و گلخانه‌ها توضیح داده است.

همچنین یک دستگاه گرم کننده خاک محصول سال ۱۹۵۶ وجود دارد که در خاک گذاشته می‌شد و به رشد سریع دانه‌ها در گلخانه‌ها کمک می‌کرد.

4- تلویزیون

«انسان سراسر جهان را خواهد دید. آدم‌ها و انواع اشیا در کانون تمرکز دوربین‌هایی قرار خواهند گرفت که در گستره‌ای به اندازه هزاران مایل، به صورت الکتریکی با صفحه‌هایی در آن سوی مدار وصل می‌شوند».

پیش‌بینی واتکینز در این باره که دوربین‌ها و صفحه‌ها از طریق مدارهای برقی به یکدیگر وصل می‌شوند، در قرن بیستم عملا با برنامه‌های زنده تلویزیونی و بعد‌تر با وب کم‌ها به واقعیت پیوست.

3- تانک‌ها

«دژهای عظیم چرخدار در فضاهای آزاد با سرعت قطارهای سریع السیر امروزی حرکت خواهند کرد».

جف نیلسن می‌گوید که لئوناردو داوینچی هم در این باره حرف زده بود ولی واتکینز این ایده را جلو‌تر برد. کمتر کسی می‌توانست چنین دورنمایی را پیش‌بینی کند.

2- میوه‌های درشت‌تر

«نوه‌های نوه‌های ما توت فرنگی‌هایی به بزرگی سیب خواهند خورد».

در قرن گذشته، تعداد زیادی از میوه‌های درشت‌تر تولید شده‌اند ولی واتکینز مشخصا درباره توت فرنگی‌ها بیش از حد خوش بین بوده است.

1- قطار سریع السیر Acela

«سرعت قطارهای عادی ۳ کیلومتر در دقیقه خواهد بود. قطارهای سریع السیر ۲۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت خواهند کرد».

درست ۱۰۰ سال بعد از نوشتن این جمله‌ها، دقیقا در‌‌ همان ماه، خطوط راه آهن پرسرعت امترک، اسلا اکسپرس، بین بوستون و واشنگتن دی سی افتتاح شد. این قطار‌ها تا ۲۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند، هر چند که میانگین سرعتشان به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از این است. ریل‌های پرسرعت در آن سوی دنیا، حتی در سال ۲۰۰۰ به طور چشمگیری سریع‌تر از این بوده است.

۴ پیش‌بینی غلط واتکینز

4- C و X و Q در کار نخواهد بود

«در الفبای روزانه حروف C و X و Q حذف خواهند شد. این حرف‌ها به دلیل اینکه دیگر به آن‌ها احتیاجی نیست، دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد».

پاتریک تاکر، عضو انجمن آینده جهان می‌گوید که این پیش‌بینی به وضوح اشتباه بود، ولی از این نظر قابل توجه بود که اشاره‌ای داشت به تاثیرات ممکن ارتباطات جمعی بر خود ارتباطات.

3- همه روزانه ۱۶ کیلومتر پیاده روی خواهند کرد

این هم یک پیش‌بینی غلط دیگر او که نه تنها پیاده روی انسان‌ها زیاد نشده است، بلکه به مراتب به دلیل پیشرفت تکنولوژی، کمتر شده‌است.

2- دیگر در شهرهای بزرگ ماشین وجود نخواهد داشت

«همه ترددهای پرشتاب در محدوده شهر‌ها در زیر یا بالای زمین خواهد بود».

با این حال، بسیاری از شهر‌ها در مرکزهای تاریخی خود، منطقه‌های پیاده رو دارند و او به درستی، خیابان‌های دو طبقه و مترو‌ها را نیز پیش‌بینی کرده بود.

1- پشه و مگسی در کار نخواهد بود

«پشه‌ها، مگس‌ها و سوسک‌ها ریشه کن خواهند شد».

این پیش‌بینی واتکینز هم درست از آب درنیامد. درواقع، در آمریکا و برخی دیگر از کشور‌ها حشرات موذی در حجمی انبوه در حال بازگشت‌اند. شاید ریشه کن شدن پشه و مگس چیزی باشد که باید انتظار آن را در سال ۲۱۰۰ داشت.

منبع فارسیبی‌بی‌سی

منبع خارجیBBC

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
5 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
NISHIN
NISHIN
۴ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۵۱

عالی بود

ژاله
ژاله
۵ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۱۹

عالی بود، کلا از این موضوع هیچ اطلاعی نداشتم و خیلی خوشم اومد…. سپاس، موفق باشی

ratin
ratin
۱۷ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۲۴

عالی بود موفق و پیروز باشید.

تولید پادکست
تولید پادکست
۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۰۷

من داشتم تو گوگل سرچ میکردم درباره پیش بینی های نوستراداموس رسیدم به مطلب شما

ممنون از مطالب خوبتون
بنده در زمینه گویندگی و اجرا و پادکست فعالیت میکنم
خوشحال میشم این مطالب خوبتون رو با ما به اشتراک بگذارید
تا تولید پادکست کنیم به اسم و نام و برند شما

باربری تهران
باربری تهران
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۸:۰۹

عالی بود
همیشه پیش بینی ها درست از آب در نمیاد.
هر چه سنجیده تر و با آگاهی بیشتر باشه شانس صحت ش بیشتره

b1