فاجعه تکنولوژی
b1
خانه » ۱۰ تا از بد‌ترین فجایع فناوری در طول تاریخ!

۱۰ تا از بد‌ترین فجایع فناوری در طول تاریخ!

b3

یکی از فجیع‌ترین حوادث اطلاعاتی تاریخ، سرقت اطلاعات مخفی و شخصی بیش از ۲۵ میلیون انگلیسی است. این اطلاعات مهم شامل آدرس‌ها، اطلاعات بانکی، نام و نام خانوادگی و تاریخهای تولد است که همگی جزء اطلاعات شخصی محافظت شده به شمار می‌روند. این درحالی است که این حادثه، تنها فاجعه فناوری تاریخ نیست، به طوری که به تازگی مجله ZdNet استرالیا به طبقه بندی ۱۰ فاجعه فناوری تاریخ پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

فاجعه تکنولوژی

10- مورد دهم

در سال ۲۰۰۷ فرودگاه لس آنجلس دچار مشکل شد. این مشکل نیز به دلیل آسیبی بود که به یک نرم افزار وارد شده بود. اختلال در عملکرد این نرم افزار موجب شد که ۱۷ هزار پرواز به مدت ۸ ساعت روی زمین بمانند.

9- مورد نهم

در سال ۱۹۹۹ شرکت زیمنس با گذرنامه‌های انگلیسی دچار مشکل شد. در تابستان این سال نیم میلیون شهروند انگلیسی به دلیل مشکلی که در سیستم محاسباتی زیمنس ایجاد شده بود، گذرنامه‌های خود را به موقع دریافت نکردند. این مسأله موجب شد که صد‌ها نفر نتوانند به تعطیلات بروند و دولت انگلیس مجبور به پرداخت میلیون‌ها پوند غرامت شد.

8- مورد هشتم

در سال، ۲۰۰۶ لپ تاپ‌های انفجاری به عنوان یک فاجعه فناوری اعلام شدند. در این سال یک رایانه قابل حمل شرکت «دل» در یک نمایشگاه و در مقابل دوربین‌های تلویزیونی، عکاسی و جلوی چشم بازدیدکنندگان دچار حریق شد، اما مشکل لپ تاپ‌هایی که آتش می‌گرفتند به سرعت گسترش یافت و همین مسأله موجب شد که حدود چهار میلیون دستگاه رایانه قابل حمل دل از بازار جمع آوری شوند.

7- مورد هفتم

در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ کرم هزاره حمله کرد. در نیمه شب ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ کرم انفورماتیکی هزاره خبر وقوع فاجعه‌ای را اعلام کرد که درحقیقت وجود نداشت اما «گیر هزاره» توانست در حدود ۵۰۰ میلیارد یورو خسارت وارد کند.

6- مورد ششم

در سال، ۲۰۰۴ EDS و CSA دچار فاجعه فناوری شدند. در این سال به سیستم جدید انفورماتیکی CSA (آژانس حمایت از کودکان) انگلیس در مدت ساختاربندی دوباره این آژانس آسیب وارد آمد و موجب شد که در حدود دو میلیون نفر که حقوق خود را از غول سرویس‌های تجاری EDS دریافت می‌کردند، آسیب برسد و ۷۰۰ هزار نفر هم حقوقی کمتر از میزان همیشگی دریافت کنند. نتیجه اینکه به این سازمان حمایت از کودکان در حدود یک میلیارد یورو خسارت وارد شد.

5- مورد پنجم

در سال، ۱۹۹۸ رصد یک قله روی سیاره مریخ و مشکلاتی که در اندازه گیری آن بوجود آمد، پنجمین فاجعه فناوری از دیدگاه ZdNet است. در این فاجعه، دو فضاپیمای کاوشی «Mars Climate Orbiter» و «Mars Polar Lander» هریک بخشی از برنامه مطالعه وضعیت اقلیمی و شرایط جوی سیاره سرخ را به عهده گرفتند. به دلیل مشکل کاوشگری فضاپیمای Lander که در ارتفاع پایین پرواز می‌کرد، دو سیستم مختلف اندازه گیری این کاوشگر در اثر برخورد با قله این کوه مریخی به شدت آسیب دیدند.

4- مورد چهارم

در سال، ۲۰۰۶ نصب یک نرم افزار نامناسب روی هواپیمای «ایر باس A۳۸۰» منجر به بروز یک فاجعه فناوری دیگر شد. در این مورد، یک خطای ارتباطاتی میان دو سازمان کنسرسیوم برای تولید یکی از بزرگ‌ترین هواپیماهای مسافربری به وجود آمد. به این ترتیب وقتی این دو شرکت دو نیمه هواپیما را کنار هم قرار دادند، نرم افزار‌ها با هم عمل نکردند و برقراری اتصالات داخلی غیرممکن شد. خسارت این غیرفعال شدن نرم افزار داخلی هواپیما بسیار بالا بود و به علاوه موجب شد که پروژه تکمیل این هواپیما یکسال به تاخیر بیفتد.

3- مورد سوم

در سال، ۱۹۹۶ موشک جدید آریان ۵ که قرار بود یک ماهواره اروپایی را در مدار قرار دهد، چند ثانیه پس از پرتاب در هوا منفجر شد. علت این انفجار اشتباهی بود که نرم افزار این موشک مرتکب شده بود. هزینه این فاجعه ۸ میلیارد دلار بود.

2- مورد دوم

در سال ۱۹۹۰ شبکه مخابراتی At&T آمریکا از هم فروپاشید. یک مشکل مکانیکی کوچک در یک ایستگاه این شرکت تلفن منجر به نابودی ۷۵ میلیون خط تلفن شد. به طوری که با وقوع این حادثه برقراری هیچ تماسی امکانپذیر نبود و این مشکل باعث شد که مراکز دیگر مخابراتی این شرکت به شدت آسیب ببینند. در این حادثه دست هیچ هکری دخالت نداشت و فقط، وارد آمدن آسیب به خط کد دفاعی این مرکز در مدت فرایند ارتقای نرم افزار علت وقوع این حادثه بود.

1- مورد اول

در سال ۱۹۸۳ سیستم هشدار اتحاد جماهیر شوروی سابق اطلاعات اشتباهی را ارسال کرد که می‌توانست منجر به آغاز جنگ جهانی سوم شود. این اشتباه در اثر حمله یک گیر امنیتی در نرم افزار سیستم اعلام خطر شوروی سابق بود که نشان می‌داد پنج موشک بالستیک از طرف آمریکا به سوی شوروی در حرکت هستند. با اعلام این آژیر خطر، استانیسلاو پتروف، افسر کشیک به این هشدار مشکوک شد و اطلاعات را دوباره کنترل کرد.

منبع فارسیبانکی

منبع خارجیZDNet

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Meysam Ahmadi
۵ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۲

فاجعه نوت 7 رو اضافه کنید! :neurtal: facepalm lol

b1