عکس کاور
b1
خانه » ۱۰ اختراع تصادفی که دنیا را تغییر داد!

۱۰ اختراع تصادفی که دنیا را تغییر داد!

b3

همیشه می‌خواهیم که بهترین باشیم و از اشتباه می‌ترسیم. به خودتان سخت نگیرید. معمولاً هوشمندانه‌ترین ایده‌ها حاصل بزرگ‌ترین اشتباهات هستند. ۱۰ تا از این اختراع های تصادفی را برایتان جمع‌آوری نموده‌ایم، بلکه به شما هم الهامی شود!

10- اسلینکی

اسلینکی

در سال ۱۹۴۳، یک مهندس دریایی با فنرهای کِشسان کار می‌کرد که یکی از آنها روی زمین افتاد و شروع به جهیدن نمود.

9- کوکا کولا

کوکا کولا

جان پمبرتون، یک داروساز، برای سردردها و اختلالات عصبی شربت شراب-کوکا می فروخت. در سال ۱۸۸۵، شراب در آتلانتا ممنوع شد و جان این شربت را با آب کربن دار درست کرد. بدین صورت بود که کوکا کولا، این اختراع بزرگ پا به جهان گذاشت.

8- بیسکوئیت‌های چیپس شکلات

بیسکوئیت های چیپس شکلات

روت ویکفیلد، صاحب مسافرخانهٔ تال هاوس، برای پخت بیسکوئیت پودر کاکائو نداشت. او شکلات شیرین را قطعه قطعه کرد و با امید این که شکلات‌ها آب شوند، آن‌ها را به جای پودر کاکائو استفاده نمود، اما تکه‌های شکلات داخل بیسکوئیت ماندند. این داستان اختراع این بیسکوئیت‌های خوشمزه است.

7- چیپس سیب‌زمینی

چیپس سیب‌زمینی

هنگامی که یک مشتری رستوران درخواست سیب‌زمینی سرخ کرده‌های ترد و باریک‌تر می‌کرد، آشپز رستوران مون لیک هاوس، جورج کرام، عصبی شد. او از لجش سیب‌زمینی را خیلی باریک برید و آن‌ها را تا جایی که مانند سنگ شوند سرخ کرد. اما مشتری عاشق این سیب‌زمینی‌های جدید شد.

6- باطری قلب

باطری قلب

یک مهندس برق، جان هاپس، تلاش می‌کرد تا هنگام سرمازدگی، با فرکانس‌های رادیویی دمای بدن را به حالت طبیعی بازگرداند. در این آزمایشات متوجه شد که می‌توان از شبیه‌ساز مصنوعی برای بازگردانی ضربان قلب استفاده نمود. این موضوع به اختراع باطری قلب در سال ۱۹۵۱ انجامید.

5- فر مایکروویو

فر مایکروویو

مهندس پرسی اسپنسر صاحب ۱۲۰ اختراع، این وسیلهٔ انقلابی را برای آشپزهای تنبل ساخت. او برای یک پروژهٔ مربوط به رادار، انتظار یک لولهٔ خلأ داشت، اما در عوض متوجه ذوب شدن شکلات درون جیبش شد. او در مقابل وسیله تعدادی دانهٔ ذرت قرار داد، دانه‌ها پف کردند.

4- شیرین کنندهٔ مصنوعی

شیرین کننده ی مصنوعی

در سال ۱۸۷۹، کنستانتین فالبرگ می‌خواست برای قطران زغال‌سنگ کاربرد جدید پیدا کند. او این کاربرد را با خوردن بیسکوئیت‌هایی که خانمش برایش پخته بود کشف کرد، چرا که از همیشه شیرین‌تر بودند. دلیل این امر هم ساخارینی بود که به دلیل کار در آزمایشگاه روی دستش بود. او به سرعت برای ثبت اختراع اقدام نمود و شیرین کننده را تولید انبوه کرد.

3- کاغذهای یادداشت چسب دار

کاغذ های یادداشت چسب دار

در سال ۱۹۶۸، اسپنسر سیلور یک مادهٔ چسبنده ساخت که می‌توانست به هر چیزی بچسبد و بدون تخریب جدا شود. اما نتوانست برای این اختراع کاربرد خاصی پیدا کند. سال‌ها بعد، همکارش آرت فرای هنگامی که نمی‌توانست به کتاب سرودهای کلیسا اش برگهٔ یادداشت بچسباند، عصبی شد. این امر چگونگی اختراع کاغذ یادداشت‌های چسب‌دار در سطح آمریکا در دههٔ ۱۹۸۰ است.

2- کورن فلیکس

کورن فلیکس

در سال ۱۸۹۸ هنگامی که دو برادر جان و ویل کلاگ، و کارآفرینان صبحانه، در تلاش برای جوشاندن دانه برای درست کردن گرانولا بودند، که تصادفاً قارچ را چندین روز روی گاز رها نمودند که نتیجه‌اش یک ترکیب خشک و ضخیم بود. آن‌ها قارچ را جدا نمودند و کورن فلیکس درست کردند.

1- پنی سیلین

پنی سیلین

الکساندر فلمینگ در سال ۱۹۲۸، هنگامی که تمام امیدش را برای کشف دوای تمام بیماری‌ها از دست داد، این معجزهٔ پزشکی را کشف کرد. او که از شکست دلسرد شده بود، تمام آزمایشاتش را دور ریخت. همان موقع بود که روی یک بطری آلوده متوجه قارچ‌هایی شد که باکتری‌ها را حل می‌کردند. این واقعه منجر به کشف این آنتی بیوتیک قدرتمند شد که مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های عفونی را به شدت کاهش داد.

منبع فارسیبامیلو

منبع خارجیBusiness Insider

هومن نوربخش

هومن نوربخش

دانشجوی کامپیوتر، علاقه‌مند به دنیای وب و سابقه ۶ سال وبلاگ‌نویسی و نویسندگی در سایت و همچنین در زمینه Front-end فعالیت می‌کنم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
امیر مهدی حسینی
۲۱ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۳۸

به نظر من اینا تصادفی نیستن چون هزاران نفر کپک سبز رو دیده بودند ولی فلمینگ دقت کرد و ذهن خلاقشو به کار انداخت . به نظر من پسوند شانسی بودن برای اینه که خودمون رو اروم کنیم که چرا ما به اینش فکر نکردیم

b1