raccoon
b1
خانه » ۱۲ ربات نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما!

۱۲ ربات نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما!

b3

در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا نگاهی اجمالی بر ربات های ساخته‌شده به‌منظور پاک‌سازی نیروگاه هسته‌ای Fukushima Daiichi که در مارس ۲۰۱۱ دچار انهدام رادیواکتیویته شده، داشته باشیم. ما را با ادامه این خبر همراهی نمایید.

در مارس ۲۰۱۱، مجموعه‌ای از ذوب‌شدگی‌های هسته راکتور و درنتیجه وقوع چند انفجار موجب شد نیروگاه هسته‌ای Fukushima Daiichi دچار انهدام رادیواکتیویته شود. ساختمان‌های راکتور آسیب‌دیده، بیش‌ازحد رادیواکتیوی شده‌اند و برای فعالیت سالم انسان‌ها مناسب نیستند، بنابراین درحال‌حاضر ربات‌ها سطوح تشعشعات اتمی را مورد بررسی قرار داده و شروع به پاک‌سازی نیروگاه کرده‌اند.

12- ربات PackBot از کمپانی iRobot

packbot (1)

PackBot، یک آدم مکانیکی بازرس از کمپانی iRobot مستقر در شهر بدفورد ماساچوست می‌باشد که یکی از اولین ربات‌های وارد شده به این مکان بوده است.

11- ربات Quince از موسسه تحقیقاتی چیبا

quince (1)

باوجود صنعت پیشرفته رباتیک ژاپن، فقط تعداد کمی از ربات‌های ساخته‌شده در این کشور قادر هستند تا در یک مکان پوشیده از فاجعه هسته‌ای کار کنند. ربات Quince که توسط محققانی از موسسه فناوری چیبا (Chiba Institute of Technology) واقع در نزدیکی شهر توکیو ساخته شد، یکی از چند عدد ربات ژاپنی است که آمادگی رفتن به نیروگاه فوکوشیما را داشت.

quince2 (1)

مشاهده از دید یک ربات: بعد از انجام صدها آزمایش، صاحب کارخانه TEPCO نشان داد که ربات‌های Quince برای ورود به ساختمان‌های راکتور فوکوشیما داییچی آماده هستند. این ربات‌ها، ویدئوها و سطوح تشعشعات اتمی را به عقب می‌فرستند و کارکنان این کمپانی بر اساس اطلاعات دریافتی، تلاش‌های پاک‌سازی و رفع آلودگی را برنامه‌ریزی می‌کنند. چرخ‌های شبه‌تانک ربات‌های Quince اجازه می‌دهند تا آن‌ها از پله‌های با شیب تند ساختمان‌ها بالا و پایین بروند.

10- ربات Sakura از موسسه تحقیقاتی چیبا

sakura

ساکورا (Sakura) که ربات نسل بعدی توسعه یافته توسط محققان موسسه چیبا می‌باشد، می‌تواند از روی آوار یا از میان استخرهای کم‌عمق آب عبور کند. این ربات همچنین قادر است تجهیزات سنگینی مانند یک دوربین با قابلیت تشخیص اشعهٔ خطرناک گاما را حمل نماید.

9- ربات ASTACO-SoRa از کمپانی هیتاچی

astaco sora (1)

پس از وقوع حادثهٔ نشت مواد رادیواکتیو، دولت ژاپن اقدام به اعطای کمک‌های مالی به شرکت‌های صنعتی پیشرو کرد تا آن‌ها ربات‌هایی را با توانایی کمک به عملیات پاک‌سازی نیروگاه فوکوشیما بسازند. کمپانی هیتاچی، ربات ASTACO-SoRa را ایجاد کرد که دو بازوی آن می‌توانند به انبردست، تیغه‌های برش و یا مته مجهز شوند.

ASTACO-SoRa پیش‌ازاین، کار خود را در راکتور فوکوشیما داییچی آغاز کرده است. هر بازوی این ربات تا طول ۲٫۵ متر گسترش می‌یابند و توانایی بلند کردن ۱۵۰ کیلوگرم را دارند. ربات مذکور می‌تواند مسیری را میان آوارها برای عبور دیگر ربات‌های عملیات پاک‌سازی و درنهایت برای انسان‌ها بازنماید.

8- ربات چهارپا از کمپانی توشیبا

astaco sora2 (1)

توشیبا این ربات کوچک چهارپا را توسعه داده است که می‌تواند بر روی سطوح ناهموار راه برود، از برخورد با موانع اجتناب کند و از پله‌ها بالا برود. تاکنون این ربات با تعدادی دوربین و یک تشعشع‌سنج تجهیز شده‌است و علاوه بر این‌ها، یک ربات کوچک مجهز به دوربین را در بالای خود حمل می‌کند که می‌تواند آن را برای بازرسی به درون فضاهای تنگ و کوچک وارد کند. کمپانی توشیبا قصد دارد بازوهایی را نیز به ربات چهارپای خود اضافه نماید که می‌توانند ابزارهای حفاظتی را نصب کنند، شکاف‌ها را تعمیر نمایند و آوارها را از سر راه بردارند.

7- ربات دمنده پرفشار از کمپانی توشیبا

astaco sora3 (1)

برای پایین آوردن سطح تشعشعات اتمی در داخل ساختمان‌های راکتور، ربات‌ها می‌بایست با خراشیدن سطوح، آن‌ها را تمیز کرده و آلودگی‌های حاصل را با قدرت مکش خود جارو کنند. ربات پاک‌سازی جدید توشیبا از دمنده‌های پرفشار یخ خشک به‌علاوهٔ لایه‌های سطحی رنگ و بتن برای زدودن مواد رادیواکتیو، استفاده می‌کند.

6- ربات Racoon از کمپانی Atox

raccoon (1)

ربات Raccoon از کمپانی Atox، کف محوطه‌های داخلی ساختمان‌های راکتور را شست‌وشو می‌دهد. باید سطوح تشعشعات پایین آورده شود تا کارگران انسانی بتوانند به داخل نیروگاه آمده و مراحل بعدی فرایند پاک‌سازی را برنامه‌ریزی کنند: یعنی متوقف کردن نشتی‌ها و خارج نمودن سوخت ذوب‌شده از راکتورهای آسیب‌ دیده.

5- ربات دو بازوی MHI-MEISTeR از کمپانی میتسوبیشی

mhi meister (1)

شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی، رباتی دو بازو با نام MHI-MEISTeR را برای کمک به پاک‌سازی نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما آماده کرده است. بازوهای این ربات می‌توانند با ابزارهای مختلف تجهیز شوند که ازجملهٔ آن‌ها، یک مته می‌باشد که می‌تواند از دیوارها و کف‌های بتنی، نمونه استوانه‌ای بگیرد. هر بازو از ۷ درجه آزادی برخوردار است و همین ویژگی موجب می‌شود که ربات به یک کارگر چندمنظوره و انعطاف‌پذیر تبدیل گردد.

4- ربات گردن‌بلند از کمپانی هوندا

asimo (1)

این ربات کاوشگر گردن-بلند که توسط شرکت هوندا و موسسه ملی علوم و فناوری صنعتی پیشرفته ژاپن ساخته‌شده‌است می‌تواند در مکان‌های مرتفع و غیرقابل دسترسی به تحقیق و بررسی بپردازد. دکل این ربات قابلیت بلند شدن تا ارتفاع ۷ متر را دارد و بازوی انعطاف‌پذیر قرار گرفته در بالای آن نیز می‌تواند اطراف موانع را دید بزند. ربات مذکور از سیستم حرکتی توسعه‌یافته برای ربات ASIMO (آسیمو) استفاده می‌کند؛ آسیمو، ربات انسان‌نمای معروف هوندا می‌باشد.

3- ربات Super Giraff از کمپانی میتسوبیشی

super giraff (1)

Super Giraff از کمپانی میتسوبیشی، یکی دیگر از ربات‌های قدبلند است که باز شده و تا ارتفاع ۸ متری گسترش می‌یابد. یک بازو در بالای این نردبان نجومی قرار دارد که به ابزاری برای باز کردن و بستن دریچه‌ها مجهز است و میتسوبیشی درحال‌توسعهٔ ابزارهای دیگر برای کاربردهایی مانند جوشکاری و حفاری می‌باشد. این ربات همچنین به لطف یک باتری لیتیوم-یون اقتباس شده از خودروهای الکتریکی میتسوبیشی، می‌تواند به مدت ۵ ساعت کار کند.

2- ربات Powerloader از کمپانی Tepco

powerloader (1)

بااین‌که کمپانی TEPCO هنوز مزیت به‌کارگیری فناوری اسکلت خارجی را برای کارگران خود در فوکوشیما داییچی بیان نکرده است، اما محققان رباتیک را از تولید سیستم‌های جدید بازنداشته و به‌کارگیری این سیستم‌ها در نیروگاه فوکوشیما را پیشنهاد می‌کند. Powerloader که توسط کمپانی Activelink، شرکت وابسته به پاناسونیک، ایجاد گشته است می‌تواند به کارگرها در تحمل لباس‌های سنگین‌وزن ضد تشعشع کمک کند و اجازه می‌دهد تا آن‌ها بتوانند اشیاء سنگین را جابه‌جا نمایند.

1- عضله رباتیکی از کمپانی Cyberdyne

powerloader2 (1)

شرکت Cyberdyne، تکنولوژی اسکلت خارجی خود را برای تطبیق با شرایط نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما داییچی ارتقا داده است. این ارتقا که شامل محافظ‌های ضد تشعشع و سنسورهای زیست پزشکی می‌شود، به کارگران اجازه می‌دهد تا بارهای سنگین را بلند نمایند.

2 ratings5/5
منبع فارسیتاپ این ارث

منبع خارجیSpectrum

محمدجواد حیدری

محمدجواد حیدری

متولد ۱۹۹۱، شیراز، دانشجوی مهندسی حمل و نقل جاده‌های بدون روسازی و شنی، عاشق طبیعت و مناطق بکر....

b2

دیدگاه بگذارید

avatar
 
smilewinkmrgreenneutraltwistedcooleviloopscrylolsadideaangrybearbigsmileblushconfuseddeveloperevilgrinexclaimfacepalmheartkittenmindblown-altquestionrolleyesstarsurprisedtongueuneasy
b1
error: Alert: Content is protected !!