komodoroid
b1
خانه » ۱۰ رباتی که در حال تغییر دادن جهان هستند!

۱۰ رباتی که در حال تغییر دادن جهان هستند!

b3

درست است که ربات ها شغل‌های ما را می‌دزدند، به عنوان پیش خدمت شخصی به ما خدمت می‌کنند یا این‌که نقشه می‌کشند منجر به سقوط نسل بشر شوند. به هر حال ما هر روز مشتاقانه منتظر انواع جدید آن‌ها هستیم. انگار اشتیاقمان به آن‌ها در خون ماست. از شروعشان که از چرخ‌دنده‌های اتوماتیک برای ساعت‌ها است بگیرید تابه‌امروز که مجهز به آخرین تکنولوژی‌ها هستند و هر کاری از دستشان بر می‌آید. ما هر روز و هر روز منتظرشان هستیم.

ده رباتی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، ربات‌هایی هستند که در نمایشگاه ربات‌های موزه علوم لندن وجود دارند. همه این ربات‌ها در واقع نگاه ما را به سمت دریچه پیشرفت جهان می‌چرخاند. جهانی خودکار و بدون دخالت انسان. ربات‌هایی که با دقت تمام کارهایمان را انجام می‌دهند و جهان را برنامه‌ریزی می‌کنند و هر چه از آن‌ها بخواهیم، برایمان فراهم می‌کنند یا انجام می‌دهند. این ربات‌ها می‌توانند کارهایی انجام دهند که تابه‌حال در تاریخ بشر کسی نتوانسته با این میزان دقت انجام دهد ولی در حقیقت این خود انسان است که با القای هوش خود به ماشین‌ها آن‌ها را ایجاد کرده و به طبیعت انسانی خود تا توانسته نزدیک کرده. امروز می‌خواهیم برایتان ۱۰ مورد از پیشگامان صنعت ربات‌ها را معرفی کنیم؛ ربات‌هایی که می‌خواهند سبک زندگی ما را تغییر دهند، شغل‌هایمان را عوض کنند و حتی مفهوم عشق را تغییر دهند؛ برایمان موسیقی پاپ بنوازند و یا نگاهی کلی از آینده ماشینی جهان را به ما نشان دهند.

10- Inkha

ربات اول inkha

Inkha رباتی است که می‌تواند به عنوان مسئول پذیرش در هر جایی مورد استفاده قرار گیرد. این ربات که توسط متئو واکر در سال ۲۰۰۲ ساخته شد، رباتی است که می‌تواند به صحبت‌های شما واکنش نشان دهد و با کسانی که با آن سر و کار دارند، سر و کله بزند. این ربات که تا پیش از نمایش در نمایشگاه در Kings College لندن قرار داشت، به تمام سوالاتی که از طریق صفحه لمسی تعبیه شده رویش از آن پرسیده می‌شد، پاسخ می‌داد. این ربات آن قدر هوشمند طراحی شده که می‌تواند در موقعیت‌های اجتماعی مختلف واکنش‌های مختلفی نشان دهد. Walker بر روی این ربات حتی شخصیتی القا کرده که این ربات خود را Inkha می‌نامید. وجود یک دوربین بر روی ربات کمک می‌کند تا اینخا حالت خود را بر اساس وضعیتی که در آن حضور دارد، تغییر دهد؛ مثلاً هنگامی که منتظر کسی است حالت بی‌حوصله از خود نشان دهد و در کل دقیقاً مثل یک مسئول پذیرش واقعی باشد.

9- Telenoid

telenoid

تلنوئید یک ربات ارتباطی است که توسط دانشگاه اوزاکا و لابراتوآر های ATI ژاپن در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. شاید ظاهر این ربات کمی ترسناک و نچسب باشد، شبیه کسپر، ولی دقیقاً مانند کسپر بر خلاف ظاهر ترسناکش، برای هدفی شیرین طراحی شده و ذاتی مهربان دارد. در واقع هدف از طراحی تلنوئید این است که «شما» در آن سوی تلفن باشید. عملکرد این ربات این است که صدا و حالت‌های چهره یک گوینده خود را از پشت تلفن تشخیص داده و بتواند آن‌ها را در سوی دیگر ارتباط تلفنی برای مخاطبتان تقلید کند. شاید به ظاهر زیاد جدی به نظر نیاید اما در وضع عمیق‌تر درباره این ربات، این رباتی بسیار کاربردی خواهد بود.

8- Yumi

yumi

یومی یک ربات کارگر است که توسط انجمن ABB رباتیک سوییس در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. وقتی که صحبت از اتوماسیون کاری و اتوماتیک شدن همه نیروی کار و از دست دادن شغل توسط انسان به میان می‌آید، شما احتمالاً رباتی شبیه یومی را در ذهن خود طراحی می‌کنید. طراحی بازوهای این ربات به طور واضحی از روی انسان کپی‌برداری شده. اگرچه اندام دست‌های آن تعداد مفاصل بسیار بیشتری نسبت به دست‌های انسان دارد که به همین جهت مهارت و دقت بی‌نظیری را به این ربات اضافه می‌کند. با همین دلایل می‌توان فهمید که چرا این ربات پر کاربرد و به درد بخور خواهد بود. مخصوصاً برای خطوط تولید؛ سر هم کردن دستگاه‌های کوچک، حساس و ریز که این ربات را بسیار جذاب می‌کنند.

7- REEM

reem

ریم یک ربات سرویس‌دهنده پیش‌خدمت است که توسط پال رباتیک اسپانیا در سال ۲۰۱۶ ساخته شد. شاید دربان‌های هتل‌های آینده افرادی با کلاه بلند و کت قرمز نباشند شاید ربات‌هایی باشند که پک باتری در پشتشان دارند و صفحه تاچ اسکرین در جلو. ربات اسپانیایی ریم رباتی است که به عنوان ربات پیش‌خدمت از آن یاد می‌شود که شرکت سازنده آن مدعی است که از آن می‌توان در نمایشگاه‌ها، مراسم‌ها و همایش‌های تبلیغاتی استفاده کرد. این ربات می‌تواند در آدرس دادن، دعوت کردن مهمان‌ها، خوش‌آمد گویی و فعالیت به عنوان مدیر تشریفات یک جشن برنامه‌ریزی شود. می‌تواند خود به خود حرکت کند، با سایر مهمان‌ها که انسان هستند ارتباط برقرار کند و به سؤالات آن‌ها پاسخ دهد و از دستوراتشان پیروی کند. دستوراتی که از روی تاچ اسکرین روی آن، به این ربات داده می‌شود.

6- Kasper

kasper

کسپر که یک ربات رده اجتماعی است در دانشگاه هرفورشایر انگلیس در سال ۲۰۱۵ ساخته شد. این در واقع یک حقیقت است که شما اگر یک ربات را مانند یک کودک خردسال لباس بپوشانید و به آن چشم‌های درشت رنگین اضافه کنید، می‌توانید مطمئن باشید که مردم را خواهید ترساند. این کاملاً حقیقت است و کسپر در این تست ترسناک بودن به طرز ناامید کننده‌ای موفق عمل کرده. اما کسپر کارایی والا و مهمی خواهد داشت. این ربات مخصوص کودکانی که مبتلا به بیماری اوتیسم هستند طراحی شده؛ کسانی که توانایی پاسخ گویی به اطرافیان خود را به خوبی ندارند و نمی‌توانند احساسات خود را به راحتی ابراز کنند. حرکات مینیمال کسپر این کودکان را تشویق می‌کند که راه‌های جدید ارتباطی را خودشان پیدا کنند و کسپر در واقع همدم و همراه رباتی آن‌هاست. با وجود کسپر، کودکان مبتلا به اوتیسم می‌توانند اعتماد به نفس خود را در کنار توانایی‌هایشان افزایش دهند. در واقع کسپر کسی خواهد بود که هیچ‌وقت از این کودکان خسته نخواهد شد و همواره برای بهتر شدنشان تلاش خواهد کرد بی آن که در طول مسیر ناامید شود. این ربات به طور کلی گامی جدید در کمک به افراد ناتوان می‌باشد.‌

5- Asimo

asimo

آسیمو یک ربات پیشرفته متحرک است که توسط هوندا موتور ژاپن در سال ۲۰۰۰ معرفی شد. شاید ظاهر آسیمو معروف‌ترین ظاهر در ربات‌های حال حاضر جهان باشد. شاید در ابتدای معرفی آن، آسیمو طرفداران زیادی نداشت اما به مرور زمان این ربات هوندا نشان داد که تا چه حد می‌تواند کاربردی باشد. قابلیت حرکت با حداکثر چابکی، آسیمو را به ربات‌هایی شبیه کرده که بیشتر در فیلم‌های علمی - تخیلی می‌بینیم. اما شاید سیستم ارتباطی آن به اندازه قدم‌های استوراش قدرتمند نباشد.

4- Harry

harry

هری توسط تویوتا موتور ژاپن در سال ۲۰۰۵ طراحی شده و یک ربات نوازنده ترومپت است. به اعتقاد تویوتا، اگر شما یک کار در جهان داشته باشید، باید آن را به بهترین نحو انجام بدهید. ربات هری از کمپانی تویوتا فقط برای انجام یک هدف طراحی شده و آن این است که بتواند ترومپت بنوازد و اگر از حق نگذریم، واقعاً این کار را خوب انجام می‌دهد. البته اگر از چند بلندگوی جاسازی شده در آن صرف نظر کنیم، ربات تویوتا واقعاً خوب است. دمیدن هوا توسط لب‌های قابل انعطافش و ضربه زدن به دکمه‌های ترومپت با تغییر هر نت یک موسیقی تمیز و دقیق را برای شما اجرا خواهد کرد. شاید از خودتان بپرسید این ربات که ترومپت می‌نوازد، چطور می‌خواهد جهان را تغییر دهد؟ اما باید این را در نظر بگیرید که شاید کاری که عرضه می‌کند به اندازه ربات‌های دیگر ارزشمند نباشد، اما نبوغی که این ربات در انجام این کار از خود ارائه می‌کند می‌تواند جهان را زیر و رو کند. این ربات این توانایی را دارد که برای هر کاری برنامه‌ریزی شود. مضاف بر این‌که این ربات می‌تواند اولین عضو کنسرت نوازندگان مکانیکی جهان باشد.

3- iCub

icub

آی کیوب یک کودک است که قابلیت آموزش دیدن دارد و توسط موسسه تکنولوژی ایتالیا در سال ۲۰۰۴ معرفی شد. این طور در نظر بگیرید که اگر ما بتوانیم به یک ربات یاد بدهیم که چطور وظایف خود را انجام دهد، این ربات در عوض به ما یاد خواهد داد که ذهن ما چگونه چیزها را یاد می‌گیرد؛ مخصوصاً در نوزاد انسان. و این دقیقاً ایده‌ای است که پشت سر طراحی آی کیوب قرار داشت. دقیقاً با شمایل یک کودک نو پا طراحی شده و این ربات بامزه دارای حسگرهایی در دست‌ها و پوست خود است. و این دو مورد امکان ایجاد پوستی حساس به لمس را ایجاد خواهد کرد. با استفاده از این حسگرها، آی تیوب قادر خواهد بود تا با جهان اطراف خود شبیه کودک یک انسان برخورد کند. بیاموزد که جهان اطرافش چگونه است و در عوض به محققین کمک کنند تا بهتر بتوانند متوجه ربات‌های آینده و انسان‌ها شوند و یاد بگیرند که چگونه بدون برنامه‌ریزی قبلی با یکدیگر کار کنند.

2- Rosa

rosa

این ربات یک ربات Open Source است و توسط راب نایت فرانسوی در سال ۲۰۱۰ طراحی شده. Rob Open Source Android یا به طور خلاصه Rosa نام دارد. در واقع روزا جدیدتر آسیمو از کمپانی هوندا است. بخشی از برنامه پروژه اِ کیِ راگ نایت این است که ربات‌هایی طراحی کنند که بتوانند حرکات انسانی، فیزیولوژی و ساختار استخوانی و عضلانی انسان را بازسازی کنند و توسط برنامه‌های Open Source پشتیبانی شود. ربات Rosa توسط اسکلت پلاستیکی و تاندون‌های طناب مانند و موتوری طراحی شده که می‌تواند به این ربات حرکاتی مانند حرکات انسانی را القا کند. این ربات حتی می‌تواند مانند یک انسان، صورت‌هایی که روبه‌روی خود هست را دنبال کند.

1- Komodoroid

komodoroid

این ربات، رباتی ارتباطی است که توسط دانشگاه اوزاکا و لابراتوآر ATI ژاپن در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد. شاید در نگاه اول شما اصلاً متوجه نشوید که این یک ربات است اما زیر پوسته واقعی آن یک ربات وجود دارد، مانند تمام ربات‌هایی که قبلاً دیده‌اید. یکی از واقعی‌ترین ربات‌های حال حاضر جهان، کومودوروئید است که می‌تواند به عنوان خواننده اخبار فعالیت کند. این ربات می‌تواند بدن و حرکاتش را متناسب با هر واژه‌ای که در حال خواندن آن است تنظیم کند.

منبع فارسیسخت افزار

منبع خارجیTechRadar

فاطمه میرزائی

فاطمه میرزائی

فاطمه هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری.

b2
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ممتاز
ممتاز
۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۱۲

باید ربات n a o هم می بود

b1