عکس-کاور-ابزار-جاسوسی
b1
خانه » ۲۵ ابزار برتر جاسوسی قدیمی!

۲۵ ابزار برتر جاسوسی قدیمی!

b3

ابزارهای جاسوسی همیشه گجت‌های جذابی بوده‌اند. یکی از دلایل محبوبیت فیلم‌های جیمزباند هم وجود این اسباب‌بازی‌های جالب است. اما در فیلم‌ها می‌دانیم که بیشتر با تخیل مواجه هستیم. اینجا ۲۵ تا از وسایل جاسوسی واقعی را می‌بینید که در گذشته استفاده می‌شدند و حالا جایشان در موزه است و جزو تاریخ محسوب می‌شوند.

25- رژ لب مرگبار

رژلب

این یک اثر کلاسیک جاسوسی است. رژ لبی که می‌تواند یک گلوله ۵.۴ میلیمتری شلیک کند. این اسلحه در اواسط سال ۱۹۶۰ از یک مامور KGB به دست آمده است و هم اکنون در موزه بین‌الملی ابزارهای جاسوسی نگهداری می‌شود.

24- لباس عکاس

لباس-عکاس

این روز‌ها دوربین موبایل شما خیلی کوچک‌تر از این دوربین جاسوسی است. اما این دوربین چهل سال قبل این یکی از بهترین دوربین‌ها برای عکاسی مخفیانه بوده. دوربین در کت جاسازی می‌شده و جاسوس می‌توانست به راحتی با آن عکاسی کند. ‏

23- ‏دوربین تصویربرداری از اسناد

دوربین

در سال‌های دهه ۵۰ میلادی با این دوربین از متن‌ها و اسناد عکاسی می‌کردند. دوربین از نوعی روش فشرده‌سازی شیمیایی برای کوچک نگه داشتن اطلاعات استفاده می‌کرده است. در جنگ جهانی دوم یک جاسوس دوجانبه یکی از آن‌ها را که حاوی اطلاعاتی در مورد حمله آلمان‌ها به پرل هاربر بود به رییس اف بی‌آی داد. اما آن‌ها به او اعتماد نکردند. ‏

22- ‪کفش جاسوس

کفش-جاسوس

بین سال‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی اکثر دیپلمات‌های غربی که در شرق اروپا مشغول کار بودند ترجیح می‌داند لباس‌هایشان را از غرب و از طریق پست بخرند. در رومانی سرویس جاسوسی از این موضوع استفاده می‌کرد و با هماهنگی شرکت پست، در پاشنه کفش‌هایی که آن‌ها می‌خریدند ردیاب و میکروفن مخفی جاسازی می‌کرد. این کفش به طور اتفاقی در طی یک بررسی امنیتی در یک سالن کشف شد. ماموران یک سیگنال در سالن کشف کردند اما وقتی دیپلمات‌ها سالن را ترک می‌کردند سیگنال ناپدید می‌شد! ‏

21- ماشین تایپ رمزنگار

ماشین-تایپ

این روز‌ها انواع روش‌های رمزنگاری و الگوریتم‌های پیچیده برای این کار وجود دارد. اما در جنگ جهانی دوم از کامپیوترهای امروزی خبری نبود. این ماشین تایپ مخصوصی است که آلمانی‌ها اختراع کرده بودند. آن‌ها می‌دانستند که ارسال پیام‌ها از طریق بیسیم به صورت رمزنگاری نشده کار خطرناکی است. بنابراین این دستگاه را ساختند. آن‌ها پیام را به راحتی روی آن تایپ می‌کردند و پیام نوشته شده توسط یک بخش الکترونیکی به رمزهای مخصوص تبدیل می‌شد و آن‌ها متن کد شده را ارسال می‌کردند. آلمانی‌ها تصور می‌کردند که این الگوریتم غیر قابل شکستن است. در حالی که در آن طرف متفقین آن را شکسته بودند و پیام‌های آلمان‌ها را می‌خواندند. ‏

نکته در اینجا است که آلمان‌ها در جنگ جهانی دوم هم اطلاعاتی که از طریق شبکه‌های بیسیم منتقل می‌شد را رمز نگاری می‌کردند اما هنوز خیلی از کاربران فعلی اینترنت شبکه بیسیمشان را همینطور بدون رمزنگاری مناسب‌‌ رها کرده‌اند!

20- دیسک رمزنگار

دیسک-رمزنگار

به نظر وسیله ساده‌ای می‌آید. دو صفحه چرخان که روی هر کدام حروف انگلیسی نوشته شده. از آن برای نوشتن پیام‌های رمزنگاری استفاده می‌کردند و برای باز کردن رمز باید صفحات را در مکان مناسب قرار داد. مثلا در این تصویر M‪=‬G است. به نظر شکستن رمزش آسان می‌آید اما جاسوس‌ها پیام‌ها را به زبانی غیر از انگلیسی می‌نوشتند! بنابراین اول باید می‌دانستید که پیام به چه زبانی نوشته شده است و همین کار را بسیار سخت می‌کرد. ‏

19- ‏چتر بلغاری

چتر-بلغاری

جاسوس‌ها کلا چتر را دوست دارند. بلغاری‌ها این چتر را ساخته بودند و در سال ۱۹۷۸ از آن برای کشتن یکی از مخالفان دولت به نام جورجی مارکوو استفاده کردند. این چتر حاوی یک سم بود که یک ماشه کوچک داشت. به راحتی می‌شد زهر را به بدن هدف تزریق کرد. ‏

18- کبوترهای جاسوس

کبوتر-جاسوس

این کبوتر‌ها در زمان قدیم نقش هواپیماهای جاسوسی فعلی را بازی می‌کردند. و تقریبا کار ماهواره را هم انجام می‌دادند! آن‌ها را آموزش داده بودند که در جنگ بالای سر دشمن پرواز کنند و دوربین متصل به آن‌ها کار عکسبرداری را انجام می‌داد. نقش آن‌ها در طول جنگ بسیار مهم و حیاتی بوده است. علاوه بر این هنگامی که ارتباط‌های رادیویی قطع بوده کبوتر‌ها نقش انتقال پیام‌ها را به عهده داشته‌اند. میزان موفقیت کبوتر‌ها در عملیات‌هایشان بیشتر از ۹۵ درصد بوده است و تصور می‌کنم از انسان‌ها کارشان را بهتر انجام می‌داده‌اند. ‏

17- درخت جاسوس

درخت-جاسوس

روس‌ها در سال ۱۹۷۰ در جنگل‌های اطراف مسکو درون تنه یک درخت این گیرنده و فرستنده را کشف کردند! آمریکایی‌ها آن را در آنجا جاسازی کرده بودند. این دستگاه پیام‌های رادیویی از یک پایگاه نظامی هوایی روسی نزدیک را دریافت می‌کرد و آن‌ها را به یک ماهواره آمریکایی ارسال می‌کرد. جالب‌تر اینکه این دستگاه با انرژی خورشیدی کار می‌کرد! بنابراین نیازی به نگهداری و تعویض باطری نداشت. ‏

16- پیام‌رسان کثیف

پیامرسان-کثیف

این شبیه دفعیات یک سگ است. اما در واقع درون آن محفظه‌ای وجود دارد که پیام‌ها از طریق آن تبادل می‌شده است. با این کار افراد می‌توانستند در یک محیط با همدیگر ارتباط برقرار کنند و کسی هم به طرف چنین چیز کثیفی نمی‌رفت. البته استفاده از این روش همیشه خطرهای خودش را داشته. مثلا ممکن بود کسی آن را جمع کند.

15- نقشه فرار

نقشه-فرار

در بالا تصویر یک نقشه کاملاً معمولی را مشاهده می‌کنید، اما اگر کمی باطن‌بین‌تر باشید، این نقشه را متفاوت می‌یابید. چرا که از الیاف مخصوص و یک جوهر ضد آب ساخته شده است و به هیچ عنوان با رطوبت آسیب نمی‌بیند.

14- استریوسکوپ

استریوسکوپ

گجت‌های سه بعدی تازه در حال فراگیر شدن هستند اما در جنگ جهانی دوم از این ابزار برای دیدن تصاویر گرفته شده در میدان جنگ به صورت سه بعدی استفاده می‌شد.

13- فرستنده رادیویی

فرستنده-رادیویی

این شبه سیب زمینی و آن همکار بسیار زشتش (که به خیلی چیز‌ها می‌ماند)، مشترکا به عنوان یک دستگاه فرستنده رادیویی و یک آنتن کوچک عمل می‌کنند و حرکت هر جاندار و غیر جانداری را تا فاصله حدودا ۳۰۰ متری زیر نظر گرفته و مخابره می‌کنند.

12- وسیله زیر آب بدون سرنشین

وسیله-زیرآب

متعجب ماندیده‌اید مالیات‌هایی که می‌دهید کجا صرف می‌شوند؟ خب یکیش همین وسیله‌ایست که سیا برای درست کردنش از تکنولوژی‌های زیادی استفاده کرده. در بدنه این ماهی سیستم‌های ارتباطی و در دمش نیروی محرکه قرار گرفته. یک نفر روی خشکی توسط وایرلس آن را هدایت می‌کند.

11- حشره کوپتر!

حشره-کوپتر

سازمان سیا در دهه ۷۰ این وسیله را ساخته که می‌تواند در هوا پرواز کند و خیلی هم ظریف هست.

10- نامه بازکن

نامه-بازکن

در طول جنگ جهانی دوم، از ابزار‌هایی مانند این، برای خارج کردن نامه‌ها از درون پاکت، بدون آنکه صدمه‌ای به پاکتشان وارد شود، استفاده می‌کردند. بعد از اینکه ابزار، وارد پاکت نامه می‌شد؛ کاغذ را به دور خودش می‌پیچید و آن را خارج می‌کرد. نکته جالب اینکه بر روی کاغذ هم، هیچ گونه اثر پارگی یا صدمه به جای نمی‌ماند.

9- دریل دستی

دریل-دستی

از این دریل دستی بسیار ظریف در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ برای سوراخ کردن دیوار‌ها استفاده می‌شده است پس با این دریل می‌توانستند جا را برای قرار دادن دستگاه‌های شنود و خیلی استفاده‌های دیگر، باز کنند.

8- لوله هوایی

لوله-هوایی

در سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۸۹ برای ارتباط بین افراد سازمان و مخابره تصاویر و صدا‌ها از این دستگاه چهار اینچی استفاده می‌شد و یک محدوده ۵۰ کیلومتری را با ۱۵۰ دستگاه نصب شده بر روی ساختمان‌های مختلف پوشش می‌داده است.

7- کورونا

کورونا

این ابزار قرقره‌مانند، اولین تجربه موفق دولت آمریکا برای انجام عملیات شناسایی و عکس‌برداری ماهواره‌ای را رقم زد و در دهه ۱۹۶۰، در مقیاس گسترده استفاده یافت.

6- مینوکس

مینوکس

این پر استفاده‌ترین دوربین جاسوسی جهان است که در کف دست جا می‌گیرد و در گرفتن عکس‌های با کیفیت بالا توانمند بوده است. حتی در بین دوربین‌های دیجیتال فعلی هم جزء کوچک‌ترین هاست!

5- دوربین کبوتر

دوربین-کبوتر

در طول تاریخ از کبوتر‌ها استفاده‌های ابزاری متعددی شده است. سازمان CIA هم با نصب این دوربین بسیار سبک؛ بر روی این پرندگان، از محل‌های مورد نظرش عکس‌برداری هوایی می‌کرده است.

4- دوربین مخفی

دوربین-مخفی

این هم یک دوربین فیلم‌برداری ۳۵ میلی‌متری که درون یک جعبه توتون پیپ جای می‌گیرد.

3- شبه شناور

شبه-شناور۱ شبه-شناور۲

سازمان سیا در دهه ۵۰ این شبه شناور را ساخته. خیلی نمی‌تواند مسافت دوری برود و نیازمند این هست که یک کشتی آن را بکشد.

2- باطری‌های لیتیومی

باطری-لیتیومی

این‌ها، باطری‌های لیتیومی هستند، که مورد استفاده آن‌ها دقیقاً مشخص نیست و به گفته CIA تحقیقات انجام شده در این مورد، در سال ۱۹۷۰ با یک انجمن پزشکی به اشتراک گذاشته شده است. اما دقت کنید که در سال ۱۹۷۰ باطری لیتیومی وجود داشته است.

1- کارت شناسایی آلن دُلز

کارت-شناسایی

آلن یکی از رییس‌هایی بوده که بیشترین مدت خدمت رو به سازمان سیا داشته. این کارت شناسایی آلن هست.

منبع فارسینارنجینارنجی

منبع خارجیCNetDiscovery

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سامان
سامان
۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۱۵

خوب نیست از وسایل جدید تر استفاده کنید تا ترفدار بیشتری داشته باشد با تشکر فراوان

دوره گویندگی و اجرا
دوره گویندگی و اجرا
۱۲ خرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۲۱

مطالب خوبی در سایتتان قرار داده اید و تولید کرده اید

امیدوارم بتوانیم در زمینه تولید پادکست همکاری داشته باشیم

ایمیل و اسم سایت معتبر است
با بنده درتماس باشید ممنون میشم

البته دوستانی که این کامنت هم میببیند میتوانیم باهاشون حتما همکاری داشته باشیم

b1