۱۰ ربات برتر جهان!

مجله معتبر New Scientist ده ربات برتر جهان را از دید این مجله اعلام کرد. در ادامه، این لیست را با شرح کوتاهی از آن‌ها می‌توان دید.

10- ربات Qrio، رقصنده دوپا

QRIO
این ربات کوچک و کنجکاو با ۵۵ سانتی متر قد محصول شرکت سونی است. این ربات انسان نما، بیشتر بخاطر هدایت ارکستر سمفونی توکیو با سمفونی از بتهون مشهور است و بعد از آن بخاطر ناوبری و اسکیت و رقص‌هایش.

9- ربات خانگی Roomba و Scooba

roomba
دانشگاه فنی ماساچوست سرانجام با ربات جاروبرقی Roomba و Scooba، ربات‌های خانگی را به تولید انبوه رساند. این ربات کوچک و ارزان با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار.

8- ربات خودتکرار

replicate
در سال ۲۰۰۵ محققان دانشگاه کورنل در نیویورک اولین رباتی را که قادر است کپی از خودش را ایجاد کند ساختند. این ربات از بلوک‌های کوچکی ساخته شده است که می‌توانند از هم جدا شوند و دوباره به هم به‌وسیله آهنربا متصل شوند.

7- ربات نگهبان کروی

rolling
این ربات برای کشف و گزارش افراد مزاحم در سوئد طراحی شده است. این ربات در اصل از روی مدلی که برای شناسایی در سیارات دیگر درنظر گرفته شده بود ساخته شد. یک آونگ معلق در این ربات وجود دارد که با یک موتور کنترل می‌شود. حرکت پاندول به سمت جلو باعث می‌شود این کره بغلتد. نوسان پاندول به سمت چپ یا راست باعث فرمان دادن و چرخیدن در این جهات می‌شود.

6- Aibo سگ رباتیک سونی

aibo
این ربات چهارپا قادر به راه رفتن، نشستن، دراز کشیدن، زوزه کشیدن و سایر کارهای شبیه یک سگ واقعی است. هنگامی که در سال ۱۹۹۹ اولین ورژن آن ساخته شد در ۲۰ دقیقه فروخته شد و در سال ۲۰۰۲ صدهزار نفر صاحب یک سگ رباتیک مانند آن بودند.

5-اتومبیل خود مختار Stanley

stanley
این خودرو در مسابقه‌ای در دانشگاه استنفورد طراحی شد. در اکتبر ۲۰۰۲ جایزه دو میلیون دلاری را برای رالی صحرایی خودروهای بدون راننده برد. استنلی از یک بدنه فولکس واگن استفاده می‌کند و همچنین برای رهیابی از هفت کامپیوتر آن بورد پنتیوم اِم و GPS، چهار فاصله یاب لیزری، سه دوربین، یک رادار و یک سنسور اینرسی ژیروسکوب بهره می‌برد.

4- Asimo آسیمو

asimo
با ۱۳۰ سانت قد و ۵۴ کیلو وزن، اولین ربات قدم زن شبیه انسان است. آخرین مدل آن می‌تواند در یک ساعت ۶ کیلومتر راه برود. می‌تواند پیرامون یک مسیر دایره‌ای دور بزند و بدود و حرکات زیگزاگ داشته باشد. مدل اولیه آن در ۲۰۰۵ در توکیو قادر به هدایت مهمانان به اتاق جلسه و دادن سرویس قهوه و هل داد دادن یک چرخدستی با وزن ده کیلوگرم بود.

3- مریخ نورد ناسا

mars_rover
چهار چرخ ناسا در ۹۰ روز اول در مریخ حدود ۶۰۰ متر را پیش روی کرد. ولی تا کنون بیش از یکسال تمام بر روی مریخ مانده و حدود ۱۲ کیلومتر را پیموده.

2- ربات بسیار کوچک کنترل از راه دور

remote robot
در سپتامبر ۲۰۰۵ مرکز تحقیقات کالیفرنیا در دانشگاه برکلی، یک ربات که از موی انسان هم نازک‌تر است را ساخت. که از سلیکون نقره‌ای به ضخامت یکصد میلی متر درست شده است. این ربات با دقت شبیه یک خودرو کنترل از راه دور فرمان می‌گیرد. و روی یک سطح صاف در هر جهتی می‌تواند حرکت کند. سرعت آن ۲۰۰ میکرومتر بر ثانیه است. این ربات می‌تواند ذرات غبار را با هل به حرکت وادارد.

1- ربات پرنده مگس خوار EcoBot II

ecobot
این ربات در دانشگاه وست انگلند ساخته شد. هدف این ربات ارسال به مناطق خطرناک برای بررسی ذرات آلوده هوا یا جاسوسی نظامی است. این ربات چون از انسان دور می‌شود باید قادر باشد تا انرژی مورد نیازش را خودش تهیه کند. این ربات با خوردن مگس‌ها و هضم آن‌ها در یک سلول خاص الکتریسیته لازم را تولید می‌کند. این ربات به مگسهای کوچک حمله می‌برد و آن‌ها را بوسیله ماده‌ای شبیه مدفوع انسان گول می‌زند و به خود جلب می‌کند.

  • 0 امتیاز
  • 0/5
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%
0 امتیازX
Very bad! Bad Hmmm Oke Good!
0% 0% 0% 0% 0%

درباره نویسنده

من امیر هستم، موسس این سایت. ۲۶ سال سن دارم و همیشه آرزو داشتم سایتی داشته باشم درباره عجیب‌ترین چیزهای دنیا. شاید این همون فرصت باشه.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

avatar
 

wpDiscuz
error: Alert: Content is protected !!

عجیب‌ترین‌های جهان را در ایمیلتان داشته باشید