عکس کاور کتابهای نیکلی
b1
خانه » ۱۰ تا از پیش‌بینی‌های ادیسون از آینده!

۱۰ تا از پیش‌بینی‌های ادیسون از آینده!

b3

توماس ادیسون مخترعی که در طول حیات علمی خود ۲ هزار و ۵۰۰ اختراع را در آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به نام خود ثبت کرده، ۱۶۴ ساله شد و نشنال جئوگرافی لیستی از پیش بینی‌های وی درباره تغییرات تکنولوژی در جهان را منتشر کرده است.

در حدود صد سال پیش توماس ادیسون مجموعه‌ای طولانی از پیش بینی‌های خود را که در آن به چگونگی متحول شدن جهان توسط تکنولوژی اشاره شده بود، منتشر کرد. گذشت زمان نشان داد برخی از پیش بینی‌های این مخترع آمریکایی از قبیل هواپیماهای پر سرعت درست از آب درآمدند اما بسیاری از آن‌ها نیز کاملاً اشتباه بودند.

10- کتاب‌های نیکلی

کتابهای نیکلی

یکی از پیش بینی‌های ادیسون این بود که کتاب‌ها در آینده از فلز نیکل ساخته خواهند شد که به نظر ادیسون این شکل کتاب‌ها سبک وزن‌تر، مقاوم‌تر و قابل انعطاف‌تر از کتابهای کاغذی خواهند شد. با این همه منظور او قطعاً آنچه که در قالب کتابهای دیجیتالی برای ابداع جایگزینی برای کتاب‌ها ساخته شد، نبوده است.

9- ماشین‌ها جایگزین نیروی انسانی

ماشینها

ادیسون در سال ۱۹۱۱ اعلام کرد تردیدی ندارد که در آینده ماشین‌ها به جای اینکه قطعاتی را ساخته و برای سر هم بندی در اختیار انسان‌ها قرار دهند، خود، قطعات را ساخته و سرهم بندی خواهند کرد. او پیش بینی کرده بود که در آن دوران روزگار، زن خیاطی که خود چرخ خیاطی‌اش را با دست می‌چرخاند به پایان رسیده است. در آن زمان جایگزین شدن انسان‌ها توسط ماشین‌ها تفکری رو به رشد بود و به تدریج این تفکر به جهانی تبدیل شد که هم اکنون در برابر چشمان شما است.

8- تلفن‌های هوشمند

تلفنهای هوشمند

وی در سال ۱۹۱۱ پیش بینی کرده بود که روزی تلفنهایی تولید خواهند شد که اسامی افراد را صدا خواهند زد و یا نام فروشگاه‌ها را زمزمه خواهند کرد. پس از اختراع صدانگار یا فونوگراف توسط ادیسون، در فناوری تلفن تحولات بزرگی به وجود آمد که در حال حاضر به تلفنهای هوشمندی ختم شده است که نرم افزارهای آن تقریباً توانایی انجام هر کاری را دارند.

7- بتون مسلح برای همه

بتون

ادیسون فکر می‌کرد انسان‌ها به شکلی جنون آمیز دوست دارند برای بنای ساختمانهای خود به جای بتونی که توسط رشته‌های فلزی محافظ تقویت شده، از آجر و فولاد استفاده کنند. وی باور داشت بتون مسلح و تقویت شده می‌تواند تا ابد دوام بیاورد و از این رو پیش بینی کرد در آینده تمامی ساختمان‌ها از کوچک‌ترین ساختمان‌ها گرفته تا مرتفع‌ترین آسمانخراش‌ها از بتونهای مسلح ساخته خواهند شد.

امروزه اکثر ساختمانهای بزرگ بر روی چارچوبهای ضخیم و عظیم ساخته می‌شوند و با این همه مصرف بتون مسلح همچنان در حد بالایی ثابت باقی مانده است.

6- ناپدید شدن مبلمان چوبی

مبلمان چوبی

به گفته ادیسون «کودکان نسلهای آینده بر روی صندلی‌های فلزی خواهند نشست تا غذای خود را از روی میز فلزی صرف کنند، در حالی که هیچ ذهنیتی درباره مبلمان چوبی ندارند.» وی باور داشت مبلمان فلزی در آینده به صورت کامل جایگزین مبلمان چوبی خواهد شد. دلیل وی برای چنین تغییری پایدار بودن و ارزان قیمت‌تر بودن فلزات بوده است. با وجود اینکه تولید کنندگان مبلمان از دهه ۲۰ و ۳۰ به شکلی گسترده استفاده از فلزات را برای ساخت مبلمان آغاز کردند، چوب همچنان به یکی از مواد اولیه کلیدی برای ساخت مبلمان باقی مانده است.

5- قطارهای الکتریکی

قطارهای الکتریکی

مرگ قطارهای بخار و ظهور قطارهای الکترو هیدرولیک از دیگر پیش بینی‌های یک قرن گذشته ادیسون به شمار می‌رود. وی گفته بود قطارهای بخار در حال جا به جا کردن آخرین بخشهای مسافران خود هستند.

4- به واقعیت پیوستن کیمیاگری

کیمیاگری

مخترع لامپ مشابه بسیاری از افرادی که رویای تولید طلا را در سر داشتند، باور داشت در آینده طلا به اندازه‌ای تولید می‌شود که دیگر ابزاری برای تطمیع دیگران نخواهد بود. وی تا حدودی درست فکر می‌کرد، زیرا دانشمندان اکنون می‌توانند اتم‌ها را به گونه‌ای تغییر دهند که بتوانند در آزمایشگاه‌ها طلای مصنوعی تولید کنند، پروژه‌ای که در لابراتوار لارنس لیورمور همچنان در حال اجرا است.

3- تکنولوژی فقر را ریشه کن می‌کند

تکنولوژی فقر

مشاهده متکدیان در کشورهای مختلف جهان، اشتباه بودن این پیش بینی ادیسون که صد سال پس از خود را جهانی بدون فقیر متصور شده بود، رد می‌کند. ادیسون باور داشت فقر به جهانی تعلق دارد که در آن مردم تنها از دستهای خود استفاده می‌کنند، زمانی که انسان‌ها استفاده از مغز خود را آغاز کنند فقر از بین خواهد رفت.

2- کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

ادیسون معتقد بود کشاورزهای آینده افرادی خواهند بود که پشت یک کلید و چند اهرم نشسته هدایت تراکتورها و گاوآهنهای خودکاری که با سرعتی بسیار بالاتر از سرعت اسب‌ها زمین را شخم خواهند زد، به دست خواهند گرفت.

وی همچنین به درستی پیش بینی کرده بود مزارع تحولی بزرگ را تجربه خواهند کرد. برای مثال وی اعلام کرده بود کشاورزان سنتی کم کم جای خود را به تاجرانی خواهند داد که به صورت همزمان، شیمی‌دان، گیاه‌شناس و اقتصاددان خواهند بود.

1- صلح جهانی

صلح جهانی

در مقاله‌ای در سال ۱۹۱۱، فقط سه سال قبل از جنگ جهانی اول، توماس ادیسون گفت: «جمع کردن تسلیحات هسته‌ای یا باعث انقلاب جهانی می‌شود یا باعث صلح جهانی، قبل از اینکه یک جنگ خیلی بزرگ روی دهد.»

با این حال، بمب اتمی به دلیل تهدید به نابودی متقابل، ایجاد یک بن بست میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی کرد. که در آن ایده ادیسون، کمی به حقیقت پیوست.

منبع فارسیمهر

منبع خارجیNational Geographic

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
3 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
مهدی
۷ دی ۱۳۹۸ ۲۰:۲۳

دمتون گرم خیلس خوب

fatemeh
fatemeh
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۲۶

ادیسون فک کنم 64 سال عمر کرده ها neutral

b1