عکس کاور ۱۰ فرودگاه برتر جهان
b1
خانه » ۱۰ فرودگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۵!

۱۰ فرودگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۵!

b3
2015

به‌تازگی فهرست برترین فرودگاه های جهان در سال گذشته میلادی اعلام شد و طبق رده‌بندی این لیست، فرودگاه بین‌المللی چانگی سنگاپور برای چهارمین بار عنوان نخست را کسب کرد.

وب‌سایت معتبر Skytrax فهرست فرودگاه‌های برتر جهان را در سال گذشته میلادی منتشر کرد. طبق رده‌بندی این فهرست، فرودگاه بین‌المللی چانگی سنگاپور برای چهارمین سال متوالی عنوان برترین فرودگاه جهان را کسب کرد. این فرودگاه یکی از قطب‌های حمل‌ونقل جنوب‌شرق‌وز آسیا و همچنین یکی از منابع پردرآمد برای دولت به شمار می‌رود. در این رابطه، مدیرعامل این فرودگاه ضمن ابراز خشنودی از کسب این جایگاه برای چهارمین سال، عنوان کرد که این مسیر را ادامه داده و نهایت تلاش خود را برای ارائه بهترین نوع خدمات به کار خواهند بست. گفتنی است رده‌بندی انجام‌شده توسط وب‌سایت Skytrax بر اساس ۱۳ میلیون پرواز انجام‌گرفته در ۱۰۶ کشور انجام‌شده است. همچنین تعداد ۵۵۰ فرودگاه ازلحاظ ۳۹ معیار موردبررسی قرارگرفته‌اند. ازجمله معیارهای بررسی در فرودگاه‌ها می‌توان به امکانات رفاهی، محل سرویس‌های بهداشتی، تسلط کارکنان فرودگاه به زبان اشاره کرد.

10- فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه (DOH)


فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه

تعداد مسافران در هرسال: ۳۰ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۲۲
این فرودگاه از سال ۲۰۱۴ آماده تجارت بوده و هم‌اکنون محل استقرار Qatar Airways است. مساحت این فرودگاه و دو پایانه آن در حدود ۵۴۰۰ هکتار بوده و مبلغ ۱۶ میلیارد دلار برای ساخت آن هزینه شده است. از دیدگاه وب‌سایت Skytrax مجموعه پایانه‌های این فرودگاه دارای معماری خاص و مجللی در سطح جهان است.

9- فرودگاه بین‌المللی کانسای (KIX)


فرودگاه بین‌المللی کانسای

تعداد مسافران در هر سال: ۲۰ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۱۲
این فرودگاه در جزیره مصنوعی اساکابی واقع شده و دارای سالنی اختصاصی برای پروازهای Japan Airlines و ANA است. طبق نظر سایت Skytrax مزایای این فرودگاه معماری خاص، امکانات رفاهی در دسترس و کارکنان آن است. همچنین این فرودگاه با داشتن منظره دید آسمان (Sky View) این امکان را برای مسافران فراهم می‌کند تا از ورود و خروج پروازها مطلع شوند.

8- فرودگاه هیترو لندن (LHR)


فرودگاه هیترو لندن

تعداد مسافران در هرسال: ۷۳٫۴ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۸
فرودگاه هیترو سومین فرودگاه پرتردد جهان و بزرگ‌ترین فرودگاه در میان ۵ فرودگاه برتر لندن است. فرودگاه هیترو درزمینهٔ نوسازی با افزودن ساختمان جدید ترمینال شماره ۲ پیشگام است. همچنین ترمینال شماره ۵ این فرودگاه که ۸ سال پیش‌ساخته شده است، عنوان بهترین ترمینال فرودگاهی در جهان را از دیدگاه Skytrax دارد. علاوه بر این، این فرودگاه دارای سالنی برای پروازهای خطوط هوائی British Airways و Virgin Atlantic است.

7- فرودگاه زوریخ (ZRH)


فرودگاه زوریخ

تعداد مسافران در هرسال: ۲۵٫۵ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۶
این فرودگاه فقط ۱۳ کیلومتر با مرکز شهر زوریخ فاصله دارد و محل استقرار خطوط هوائی بین‌المللی سوئیس است؛ همچنین، رابطی میان بزرگ‌ترین شهر سوئیس با سایر بخش‌های این کشور است. ازجمله مزایای این فرودگاه می‌توان به مراکز اجاره دوچرخه و اسکیت و نیز گردش در موزه حمل‌ونقل سوئیس برای مسافرینی که پروازهای آن‌ها دچار توقف است، اشاره کرد.

6- فرودگاه بین‌المللی مرکزی ژاپن (NGO)


فرودگاه بین‌المللی مرکزی ژاپن

تعداد مسافران در هرسال: ۹٫۸ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۷
فرودگاه مرکزی ژاپن که به نام Centrair نیز شهرت دارد، در جزیره‌ای مصنوعی در مرکز آیس‌بی و در نزدیکی شهر ناگویا قرار دارد و پایگاهی برای پروازهای خطوط Japan Airlines و ANA به شمار می‌رود. این فرودگاه جایگاه بهترین فرودگاه منطقه‌ای در جهان را در اختیار دارد. همچنین فرودگاه مرکزی ژاپن دارای عرشه هوائی به طول ۳۰۵ متر است که مسافران می‌توانند حرکت کشتی‌ها در بندر ناگویا را ازآنجا تماشا کنند. ازجمله مزایای دیگر این فرودگاه برخورداری از حمام سنتی ژاپن است، که در حین استراحت می‌توان از تماشای منظره غروب آفتاب از آن لذت برد.

5- فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ (HKG)


فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ

تعداد مسافران در هرسال: ۶۳٫۱ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۴
این فرودگاه در جزیره‌ای مصنوعی در ساحل هنگ‌کنگ قرار دارد و از زمان افتتاح در سال ۱۹۹۸ به شهرتی جهانی دست‌یافته است. گفتنی است فرودگاه هنگ‌کنگ ازجمله فرودگاه‌های پرتردد در آسیا است و مرکز خطوط هوائی متعددی ازجمله Cathay Pacific، Hong Kong Airlines و Dragonair است. در صورت مراجعه به این فرودگاه حتماً سری به باشگاه گلف SkyCity Nine Eagles در نزدیکی ترمینال ۲ بزنید!

4- فرودگاه بین المللی هاندا توکیو


فرودگاه بین المللی هاندا توکیو

تعداد مسافران در هرسال: ۷۲٫۸ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۵
فرودگاه هاندا یکی از دو فرودگاه اصلی در توکیو است که در چند کیلومتری مرکز پایتخت ژاپن قرار دارد. علاوه بر این، این فرودگاه ورودی اصلی گردشگران و تجار به شمار می‌رود. فرودگاه هاندا، چهارمین فرودگاه پرتردد دنیا بوده و عمده شهرت آن به دلیل خدمات عالی، پاکیزگی و فروشگاه‌ها است.

3- فرودگاه مونیخ (MUC)


فرودگاه مونیخ

تعداد مسافران در هرسال: ۳۸٫۷ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۳
این فرودگاه در شمال‌شرقی مرکز شهر مونیخ قرار دارد. فرودگاه مونیخ، یکی از پرترددترین فرودگاه‌های اروپا و پس از فرودگاه فرانکفورت، دومین فرودگاه پرتردد آلمان به شمار می‌رود. علاوه بر این، این فرودگاه دارای سالنی برای خطوط هوائی Air Berlin، Lufthansa و Condor است. ازجمله ویژگی‌های خاص این فرودگاه می‌توان به سازه شیشه‌ای آن، زمین گلف و نمایشگاه هواپیماهای قدیمی اشاره کرد.

2- فرودگاه بین‌المللی اینچئون (ICN)


فرودگاه بین‌المللی اینچئون

تعداد مسافران در هرسال: ۴۱٫۷ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۲
فرودگاه اینچئون توانست برای بار دیگری عنوان دومین فرودگاه برتر جهان را به دست آورد. این فرودگاه در جزیره‌ای خارج از پایتخت کره جنوبی قرار دارد و مرکز خطوط هوائی Korean Air است. فرودگاه اینچئون در سال ۲۰۰۱ افتتاح‌شده و پرترددترین فرودگاه ۲۴ ساعته جهان است. علاوه بر این، فرودگاه اینچئون دارای امکانات منحصربه‌فردی مانند فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، اجراهای فرهنگی و حتی موزه فرهنگ کره است.

1- فرودگاه بین‌المللی چانگی سنگاپور (SIN)


فرودگاه بین‌المللی چانگی سنگاپور

تعداد مسافران در هر سال: ۵۴ میلیون نفر
جایگاه قبلی: ۱
فرودگاه چانگی سنگاپور برای چهارمین سال پیاپی توانست عنوان برترین فرودگاه جهان را به دست آورد. ازجمله خطوط هوائی حاضر در این فرودگاه می‌توان به Singapore Airlines، Silkair و Tigerair اشاره کرد. همچنین ازلحاظ ترافیک، فرودگاه چانگی شانزدهمین فرودگاه پرتردد جهان به شمار می‌رود. این فرودگاه به دلیل برخورداری از امکاناتی مانند معماری زیبا، مراحل عملیاتی سریع، امکانات رفاهی، گزینه‌های متعدد برای صرف غذا و خرید مورد تحسین مسافران قرارگرفته است. سالن‌های مسافری همانند سان تئاتر طراحی‌شده و دارای امکاناتی نظیر بخش سرگرمی‌های رسانه‌ای، مراکز استراحت و زیبایی و همچنین سرسره مارپیچ است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیBusiness Insider

علی جی‌آر

علی

علی هستم نویسنده سایت، دانشجوی IT و علاقه‌مند به گرافیک، وب و تکنولوژی های مختلف!

b2
b1