کاور ۱۰ تا از عجیب‌ترین ساختمان های جهان!
b1
خانه » ۱۰ تا از عجیب‌ترین ساختمان های جهان!

۱۰ تا از عجیب‌ترین ساختمان های جهان!

b3

ساختمان‌ های استاندارد با چهار دیوار و یک سقف صاف، اما گاهی از این ظاهر یکنواخت و همیشگی آن‌ها خسته می‌شویم. در این میان، معماران نیز با ارائهٔ طرح‌های متفاوت و جالب، تنوعی در ساختمان‌ها ایجاد می‌کنند تا خلاقیت و نبوغ خود را به نمایش بگذارند. برای دیدن چند ساختمان با ظاهری متفاوت و جالب با عجیب‌ترین همراه باشید.

ساختمان‌هایی که در این فهرست با آن‌ها آشنا می‌شوید قوانین معمول معماری و طراحی ساختمان را کنار زده‌اند و ظاهر متفاوت و جالبی دارند که آن‌ها را از سایر بناهای معمول، متمایز می‌کند.

10- بیمارستان بادبان‌های سفید

بیمارستان بادبان‌های سفید

تصویری که می‌بینید نه یک کشتی است نه یک قایق، بلکه بیمارستانی است که به شکل قایق طراحی شده است. طراح این ساختمان، Vasily Klyukin است، ساختمانی که هنوز ساخته نشده‌است. این بنا برای پروژهٔ شهر اقتصادی تونس طراحی شده و ۶۳٫۷ میلیارد دلار هزینه دارد.

9- دفتر مرکزی گروه ING

دفتر مرکزی گروه ing

تعداد ساختمان‌هایی که به شکل کشتی طراحی شده باشند، کم نیستند. دفتر مرکزی ING در آمستردام نیز شبیه به یک کشتی بزرگ شیشه‌ای است که آمادهٔ بر افراشتن بادبان‌ها است ساخته شده است.

8- معبد نیلوفری

معبد نیلوفری

با دیدن عکس این معبد که در شهر دهلی هند قرار دارد، متوجه خواهید شد که چرا معبد نیلوفری نام گرفته است. بنای این معبد شبیه به گل نیلوفر طراحی شده است. گلی که در آیین‌های شرقی دارای معنایی عمیق و حائز اهمیت است.

7- ساختمانی به شکل سبد

ساختمانی به شکل سبد

این حقه نیست و ما هم اشتباه نمی‌کنیم. بنایی که می‌بینید ساختمان دفتر مرکزی شرکت Longaberger در اوهایو است که به شکل سبد طراحی شده است. سبدی بزرگ که می‌تواند واردش شوید و در آن قدم بزنید. حتماً متوجه شدید که این شرکت تولیدکنندهٔ این سبدهای چوبی است. در این ساختمان می‌توانید این سبدهای کوچک را که دقیقاً شبیه به ساختمان هستند خریداری کنید.

6- کتابخانهٔ عمومی کانزاس سیتی

کتابخانهٔ عمومی کانزاس سیتی

این کتابخانهٔ عمومی شبیه به چندین جلد کتاب است که در کنار هم قرار گرفته‌اند کتاب‌هایی از چارلز دیکنز و ای بی وایت (E. B. White).

5- برج پیچنده، بنای مسکونی مدرن در سوئد

برج پیچنده، بنای مسکونی مدرن در سوئد

برج پیچنده (Turning Torso) بلندترین آسمان‌خراش کشور سوئد است. البته این برج حرکت نمی‌کند اما ظاهر آن طوری طراحی شده که حرکت و چرخش را به ذهن متبادر می‌کند.

4- موزهٔ Kunsthaus

موزهٔ kunsthaus

برای دیدن این ساختمان عجیب که توسط «پیتر کوک» و «کالین فورنیر» طراحی شده باید به شهر گراتس (Graz) اتریش سفر کنید. تشخیص این مسئله که این بنا دقیقاً شبیه به چیست بسیار سخت است. این ساختمان در واقع موزهٔ هنرهای معاصر است و شاید شکل عجیب آن هم به همین دلیل باشد.

3- رستورانی با طراحی متفاوت

رستورانی با طراحی متفاوت

اگر در شهر نچیز (Natchez) در ایالت می‌سی‌سی‌پی هستید و دوست دارید بیرون غذا بخورید، سری به این رستوران دیدنی بزنید که شبیه یک زن دامن‌پوش طراحی شده است. یک فروشگاه کادویی نیز در این ساختمان وجود دارد.

2- سازهٔ متحرک Nerverwas Haul

سازهٔ متحرک nerverwas haul

این سازهٔ متحرک خودرو در شهر والهو (Vallejo) ایالت کالیفرنیا قرار دارد. خبر خوب این است که می‌توانید این بنای متحرک را اجاره کنید.

1- کورهٔ خورشیدی

کورهٔ خورشیدی

این سازه که شبیه به یک آینهٔ جالب و بزرگ طراحی شده در Odeillo فرانسه قرار دارد. این سازه در حال حاضر یک دستگاه انرژی خورشیدی غول‌پیکر است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAllDay

مسعود صفایی

مسعود صفایی

سلام. مسعودم فارغ التحصیل ارشد متالورژی از دانشگاه علم و صنعت. در کنار وب گردی و کارهای حوزه وب، به تماشای فیلم و مسابقات فوتبال تیم های محبوبم هم علاقه دارم.

b2
b1