عکس کاور کازا بالیو
b1
خانه » ۱۰ مورد از زیباترین تزئینات معماری دنیا!

۱۰ مورد از زیباترین تزئینات معماری دنیا!

b3

معماری تنها در مورد ساخت و ساز نیست، بلکه همیشه تعبیری از دستاوردهای عظمت و زیبایی‌شناسی بشری بوده است. در طول قرن‌ها، انسان‌ها ثابت کرده‌اند که برای نبوغ خود در به کارگیری المان‌های این هنر، هیچ حد و مرزی قائل نیستند. از اهرام ثلاثه گرفته تا مساجد، کلیساهای قرون وسطایی و شاهکارهای نوینی مانند برج ایفل یا برج خلیفه گواه این ادعا هستند. با این وجود، بناهایی هستند که بیشتر به دلیل تزئینات زیبایشان مورد توجه قرار گرفته‌اند.

10- اکسلبرگ (Axelborg)، کپنهاگ، دانمارک

اکسلبرگ 1اکسلبرگ 2اکسلبرگ 3

اداره‌های مختلفی از جمله شورای غذا و معماری دانمارک در ساختمان اکسلبرگ قرار دارند. این بنا که در سال ۱۹۲۰ ساخته شده است، از بیرون خیلی جذاب به نظر نمی‌رسد، اما به واقع دارای راه‌پله‌های شگفت‌انگیز و سالنی بسیار دلربا است. اکسلبرگ از لحاظ تاریخی ساختمانی قابل توجه به شمار می‌رود و البته زیبایی نمای داخلی آن، هر چشمی را به خود خیره می‌کند.

9- کویین هاوس (Queen’s House)، لندن، انگلستان

کویین هاوس 1کویین هاوس 2کویین هاوس 3

ساختمان کویین هاوس بین سال‌های ۱۶۱۶ و ۱۶۱۹ در گرینویچ ساخته شده است. پله‌ها، عنصر مهمی در تکامل رنسانس بریتانیایی هستند. بعد از سفری که شاه جیمز اول، پادشاه انگلستان به کشور ایتالیا داشت، دستور ساخت این بنا را برای همسرش صادر کرد. کل این کاخ، به عنوان نقطهٔ عطف فرهنگی در بریتانیا نشانه‌گذاری شده است. زیبایی خاص این مجموعه، پله‌های لاله‌ای دورانی شکل آن هستند. بازدید از موزه و این کاخ زیبا دلیل خوبی برای سفر به منطقهٔ گرینویچ است. همچنین، امکان دارد در این مدت، با مراسم ازدواج و رویدادهای دیگری در محیط کاخ روبرو شوید.

8- امبارکادرو سنتر (Embarcadero Center)، سان فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

امبارکادرو سنتر 1امبارکادرو سنتر 2امبارکادرو سنتر 3امبارکادرو سنتر 4امبارکادرو سنتر 5

امبارکادرو سنتر، مجموعهٔ ۵ آسمانخراش در منطقهٔ مالی سان فرانسیسکو است. اگرچه این مجموعه از بیرون بسیار مدرن به نظر می‌رسد (مانند آسمانخراش شیشه‌ای)، اما دارای طراحی داخلی زیبایی است. به علاوه، تعداد زیادی راه پلهٔ مدور پر زرق و برق در این مجموعه وجود دارد. فواره‌ها و مجسمه‌های خیالی از این مرکز یک جاذبهٔ توریستی ساخته‌اند. همچنین تزئینات و ستون‌های موزائیکی، احساس برتری تاریخی به این مجموعهٔ مدرن بخشیده‌اند. راه پله‌های مدور امبارکادرو سنتر، در میان عکاسان بسیار پر طرفدار هستند. در اینجا می‌توان تعداد زیادی بوتیک، رستوران، سینما و رویدادهای مختلفی را پیدا کرد. به علاوه می‌توانید در یکی از دو هتلی که متعلق به این مجموعه هستند، اقامت کنید.

7- موزه‌های واتیکان، واتیکان

موزه‌های واتیکان 1موزه‌های واتیکان 2موزه‌های واتیکان 3موزه‌های واتیکان 4

موزه‌های واتیکان، میزبان مجموعه‌های هنری بیشماری هستند که هر ساله حدود ۵ میلیون نفر از آن‌ها بازدید می‌کنند. راه پله‌های مدور باشکوه این مجموعه موزه‌ها، در سال ۱۹۳۲ توسط جوزپه مومو طراحی شده‌اند و از آن زمان تاکنون، توجه عکاسان را به خود جلب می‌کنند. بدون شک بازدید از مهمترین موزهٔ اروپا در شهر رم، ارزشش را دارد.

6- کازا بالیو، بارسلونا، اسپانیا

کازا بالیو 1کازا بالیو 2کازا بالیو 3کازا بالیو 4

کازا بالیو 5

کازا بالیو شاهکاری زیبا و سورئال از هنرمند مشهور، آنتونی گاودی است. البته جوزف ماریا ججول هم در این کار، گاودی را همراهی کرده است. این بنا در سال ۱۸۷۷ ساخته و بین سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۶ به وسیلهٔ هر دو طراح بازسازی شد. جزئیات پر زرق برق در نمای بیرونی و داخلی ساختمان، نزدیک شدن به آن را نیازمند دقت بسیاری می‌کند. بنای رنگارنگ و مدرن کازا بالیو، یکی از شناخته شده‌ترین جاذبه‌های بارسلونا است که دست کم یک بار باید از آن بازدید کنید.

5- حمام سلطان امیر احمد، کاشان، ایران

حمام سلطان امیر احمد 1حمام سلطان امیر احمد 2حمام سلطان امیر احمد 3حمام سلطان امیر احمد 4

حمام زیبا و پرجزئیات امیر احمد، در قرن شانزدهم میلادی (قدمت این حمام را به دورهٔ سلجوقیان نسبت می‌دهند، اما بنای فعلی از دوران قاجار به جا مانده) ساخته شده است و امروزه جاذبهٔ توریستی محبوبی به شمار می‌رود. این حمام به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده و بنای زیبای آن با کاشی‌های زینتی که برخی از آن‌ها فیروزه‌ای و طلایی هستند تزئین شده است. معماری شگفت‌انگیز و تزئینات زیبا به علاوهٔ اهمیت تاریخی و فرهنگی، این حمام را به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری کاشان تبدیل کرده است که دست کم برای یک بار هم که شده، باید از آن بازدید کنید.

4- مسجد جامع اصفهان، اصفهان، ایران

مسجد جامع اصفهان 1مسجد جامع اصفهان 2مسجد جامع اصفهان 3

این مسجد تماشایی، نتیجهٔ ساخت و سازهای پی در پی است که از قرن هفتم تا ۲۰ میلادی در ایران جریان داشت. (بنا بر شواهد تاریخی، مسجد جامع اصفهان بر روی ویرانه‌های مسجد قدیمی‌تری ساخته شده که اعراب ساکن قریه طهران در اصفهان در قرن دوم هجری در یهودیه بنا کرده بودند، مسجد اولی بر خرابه‌های ابنیه‌ای مربوط به اواخر دوره ساسانی برپا شده بود.) این مسجد، قدیمی‌ترین بنای مذهبی در ایران به شمار می‌رود. همچنین به عنوان شاهکار معماری ایرانی اسلامی هم از آن یاد می‌شود.

3- کاخ الحمرا، اندلس، اسپانیا

کاخ الحمرا 1کاخ الحمرا 2کاخ الحمرا 3کاخ الحمرا 4

مجموعه کاخ الحمرا و استحکامات نظامی، طی دوران حکومت مسلمانان بر اسپانیا ساخته شده است. زیبایی مسحور کنندهٔ این کاخ را می‌توان با این حقیقت توضیح داد که هدف ساخت آن به منظور آوردن تمثیلی از بهشت روی زمین بوده است. بنابراین، تمام این مجموعه که شامل باغ‌ها، فواره‌ها، جریان‌های آب خارجی و جزئیات هنرمندانهٔ بی نظیر داخلی می‌شود، بسیار زیبا به نظر می‌رسد. کاخ الحمرا را می‌توان مشهورترین مثال معماری عربی اسلامی در اروپا بر شمرد که زیبایی آن چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.

2- مسجد نصیرالملک، شیراز، ایران

مسجد نصیرالملک 1مسجد نصیرالملک 2مسجد نصیرالملک 3

وجود سه بنای ایرانی در این لیست، خود نشان دهندهٔ خلاقیت و هنر ایرانیان است. مسجد بسیار زیبای نصیر الملک در سال ۱۸۸۸ میلادی (۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی) ساخته شد. با وجود ساختار سنتی، شیشه‌های تزئینی رنگی خارق‌العاده این مسجد از آن مکانی بسیار نفس‌گیر ساخته‌اند. زمانی که نور خورشید از پنجره‌ها به درون بنا می‌تابد، کل شبستان این مجموعه پر از نورهای مسحور کنندهٔ رنگارنگ می‌شود. بدون شک اگر قرار باشد لیستی از جاذبه‌های دیدنی ایران که باید ببینید تهیه شود، این مسجد در آن برای خود جایی دست و پا خواهد کرد. کافی است یک بار از نزدیک این بنا را ببینید تا به صحت گفته‌های ما پی ببرید.

1- مسجد بزرگ شیخ زاید، ابوظبی، امارات متحده عربی

مسجد بزرگ شیخ زاید 1مسجد بزرگ شیخ زاید 2مسجد بزرگ شیخ زاید 3مسجد بزرگ شیخ زاید 4

مسجد شیخ زاید، به سفارش رئیس جمهور فقید امارات متحده عربی ساخته شده است. هدف ساخت این مسجد علاوه بر کاربردش، ترکیب ارزش‌های سنتی، معماری و طراحی با امکانات مدرن بود. به طور تحت‌اللفظی، این بنای مذهبی دنیا را با هم متحد کرده است، چرا که مواد به کار رفته در ساخت آن، از کشورهای مختلف اسلامی و غیر اسلامی فراهم شده‌اند. معماری و همچنین شکوه فرهنگی معنوی مسجد شیخ زاید، دلایل خوبی برای بازدید از آن محسوب می‌شوند.

منبع فارسیکجارو


علی جی‌آر

علی

علی هستم نویسنده سایت، دانشجوی IT و علاقه‌مند به گرافیک، وب و تکنولوژی های مختلف!

b2
5 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
WONDER AR
۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ۲۱:۳۰

معماریِ اسلامی_ایرانی عالیه👌

fatemeh
fatemeh
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۳۲

واقعا چقدر هنر میتونه تو یه اثر باشه عااااالیه :rolleyes:

محمد جواد واقعی
۱۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۳۷

واقعا زیبا بود.ممنون که از آثار ایران نیز در این مطلب گذاشته بودید. wink

امیر
امیر
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۵۲

سلام عکس های مربوط به مسجد جامع اصفهان در واقع متعلق به مسجد امام اصفهان است.

امیر
ادمین
۱ خرداد ۱۳۹۶ ۲۱:۳۱
Reply to  امیر

سلام. نه درست هستند smile

b1