کاور ۱۴ تا از زیباترین اسکله های تفریحی جهان
b1
خانه » ۱۴ تا از زیباترین اسکله های تفریحی جهان!

۱۴ تا از زیباترین اسکله های تفریحی جهان!

b3

به طور حتم سواحل زیبا و گردشگاه‌های ساحلی از جمله جاذبه‌هایی هستند که هر توریست و گردشگری را به سمت خود جذب می‌کنند. در سفر به شهرهای ساحلی، قدم زدن و تفرج در اسکله‌های تفریحی، فراموش نشدنی‌ترین و خاطره انگیزترین بخش سفرتان خواهد بود. در این مقاله شما را با برخی از زیباترین اسکله های تفریحی جهان آشنا خواهیم کرد. با عجیب‌ترین همراه باشید.

در گذشته، قبل از اینکه اسکله‌ها به گردشگاه‌های ساحلی تبدیل شوند، بیشتر به عنوان بارانداز کاربرد داشته‌اند و برای انتقال مسافران و محموله‌ها از قایق به خشکی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اولین اسکله‌های تفریحی در بریتانیا و در طی سال‌های آغازین قرن نوزدهم ساخته شدند. در آن زمان راه‌آهن و سیستم حمل و نقل ریلی در بریتانیا در حال گسترش بود و مسافرانی از سراسر این کشور گروه گروه به سمت گردشگاه‌های ساحلی هجوم می‌آوردند. اما در بسیاری از این تفریحگاه‌ها مخصوصاً در زمانی که دریا در حال جزر بوده، دریا از کنار ساحل به خوبی دیده نمی‌شد، این مسئله باعث شد که مالکان این گردشگاه‌ها، اسکله‌های بلند و طولانی را بر روی ساحل بسازند تا اینکه توریست‌های منطقه بتوانند دریا را به خوبی ببینند و بر روی آب‌های ساحلی قدم بزنند. اکنون این اسکله‌ها با انواع مغازه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها تجهیز شده‌اند و همچنین برای کارناوال‌های فرهنگی-هنری و اجرای کنسرت‌های ایستاده مکان مناسبی هستند. امروزه اسکله‌های تفریحی به یک بخش اصلی و مهم از شهرهای ساحلی مبدل شده‌اند. از اوایل دوران ویکتوریا، اسکله‌های تفریحی از جاذبه‌های اصلی شهرهای ساحلی در بریتانیا و آمریکای شمالی بوده‌اند. بسیاری از اسکله‌ها اکنون گنجینه‌های تاریخی محسوب می‌شوند و نشان‌دهندهٔ بخشی از کهن‌ترین ساختارهای معماری در جهان هستند. اما از سویی دیگر معماری خاص و نامتعارف همراه با طراحی‌های هنری از ویژگی‌های بارز اسکله‌های مدرن امروزی هستند.

14- اسکله شِونینگن (Scheveningen)

اسکله شِونینگن 1اسکله شِونینگن 2اسکله شِونینگن 3اسکله شِونینگن 4

اسکلهٔ شِونینگن در شهر شونینگن هلند و در نزدیکی شهر لاهه واقع شده است. این اسکله که دارای طراحی خاص و غیر معمول است در دو سطح ساخته شده طبقهٔ پایین‌تر، قسمتی محصور و سرپوشیده است، در حالی که طبقه بالایی، فضایی آزاد و کاملاً باز است. این اسکله در پایانی‌ترین قسمت به چهار شاخه تقسیم می‌شود که آیلندز (Islands) نامیده می‌شوند. در قسمت‌های پایانی این اسکله، چندین مغازه و رستوران و همچنین محلی برای اجتماعات و برگزاری جشن و ضیافت وجود دارد. یک برج به ارتفاع ۶۰ متر با یک بالکن رو به دریا، تجهیزات پرش بانجی جامپینگ از دیگر امکانات این اسکله تفریحی می‌باشند. طول این اسکله که در سال ۱۹۵۹ ساخته شده، تقریباً ۳۸۰ متر است.

13- اسکله راید (Ryde)

اسکله راید 1اسکله راید 2اسکله راید 3

اسکله راید قدیمی‌ترین اسکلهٔ تفریحی در دنیا است که در شهر راید در جزیرهٔ وایت (Isle of wight) و به دور از سواحل جنوبی انگلستان واقع گردیده است. این اسکلهٔ تفریحی که با الوار پوشیده شده است در سال ۱۸۱۴ رسماً افتتاح شده و مورد استفادهٔ عموم قرار گرفته است. طول این اسکله ۶۸۱ متر است. گردشگران می‌توانند با اتومبیل طول این اسکله را طی کنند و از پارکینگ‌هایی که در نوک اسکله تعبیه شده استفاده کنند.

12- اسکله سَوث اِند (Southend)

اسکله سَوث اِند

اسکله سَوث اند در شهر ساحلی Southend on sea در منطقهٔ Essex انگلستان، طولانی‌ترین اسکلهٔ تفریحی در جهان است که بیش از دو کیلومتر طول دارد و تا نزدیکی مصبِ رود تیمز ادامه پیدا می‌کند. این اسکله در سال ۱۸۳۰ از چوب ساخته شده است اما بعدها در سال ۱۸۸۹ تجدید بنا می‌شود و به یک اسکلهٔ آهنی مبدل می‌گردد.

11- اسکله بلانکنبرگ (Blankenberge)

اسکله بلانکنبرگ 1

اسکلهٔ بلانکنبرگ در کشور بلژیک و در سال ۱۹۳۳ ساخته شده است. این اسکله از بتون ساخته شده و ۳۵۰ متر به سمت دریای شمال پیش رفته است. این اسکلهٔ تفریحی اولین اسکله‌ای بوده است که بر روی سواحل آتلانتیک در قارهٔ اروپا ساخته شده است.

10- اسکله برنبک (Birnbeck)

اسکله برنبک 1اسکله برنبک 2

اسکلهٔ برنبک بر روی کانال بریستول (Bristol) در نورث سامرست انگلستان واقع شده است و تنها اسکله‌ای است که در بریتانیا به یک جزیره متصل می‌شود. این اسکله به جزیرهٔ برنبک منتهی می‌شود، این جزیرهٔ سنگی ۱٫۲ هکتار وسعت دارد که دقیقاً در غرب منطقهٔ مرتفع ورل بری هیل (Worlbury Hill) قرار گرفته است. این اسکله در سال ۱۸۶۷ افتتاح شد و مورد استفادهٔ مردم قرار گرفت اما اکنون بلااستفاده شده است زیرا ساختار این اسکله در حال نابودی است و در فهرست بناهایی قرار گرفته که در معرض فرسودگی و نابودی هستند. در حقیقت، در سی‌ام دسامبر ۲۰۱۵ قسمتی از این اسکله فرو ریخته است.

9- اسکله پروگرسو (Progreso)

idl tiff fileاسکله پروگرسو 2

این اسکله در شهر بندری پروگرسو، در ایالت یوکاتان کشور مکزیک قرار دارد و طولانی‌ترین اسکله در جهان است. این اسکله از بتون آرمه ساخته شده و مسافتی به طول ۶٫۵ کیلومتر به سمت خلیج مکزیکو پیش رفته است. طول این اسکله بسیار زیاد است و این مسئله کمی غیر عادی به نظر می‌رسد. برای این درازای بیش از حد، دلیل منطقی وجود دارد. از آنجایی که سواحل یوکاتان کم عمق هستند این اسکله بسیار طویل ساخته شده است تا اینکه کشتی‌های بزرگ باربری بتوانند در کنار اسکله پهلو بگیرند. طول این اسکله در اصل ۲۱۰۰ متر بوده که بین سال‌های ۱۹۳۷ الی ۱۹۴۱ ساخته شده است. در سال ۱۹۸۸، چهار هزار متر دیگر به طول این اسکله اضافه می‌شود به طوری که ظرفیت حمل بار از این اسکله، توسط کشتی‌های باربری و کشتی‌های مخصوص حمل کانتینر، به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

این تصویراسکلهٔ پروگرسو است که از ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده. ایستگاه فضایی بین المللی (International Space Station) در مداری نزدیک به زمین واقع شده است.

8- اسکله کَستروپ سی باث (Kastrup sea Bath)

اسکله کَستروپ سی باث

این اسکله بخشی از پارک ساحلی Kastrup Strand Park محسوب می‌شود که در سواحل شرقی جزیرهٔ Amager در کپنهاگ دانمارک واقع گردیده است. طول این اسکله که به سمت آب‌های دریای بالتیک امتداد پیدا کرده، ۱۰۰ متر است. در انتهای اسکله، محلی به شکل یک استخر روباز ساخته شده است. این ساختار چوبی به شکل یک نیم گنبد به سمت بالا و اطراف کشیده شده است که ارتفاع آن به تدریج زیاد و زیادتر می‌شود. این دیوارهٔ چوبی دایره‌ای شکل، نقش محافظتی دارد و شناگرانی را که در آن محوطه شنا می‌کنند از جریان باد محفوظ نگه می‌دارد. علاوه بر این، در انتهای اسکله یک سکوی شیرجه به ارتفاع ۵ فوت وجود دارد.

7- اسکله اوملانگا (Umhlanga)

اسکله اوملانگا 1اسکله اوملانگا 2

اسکلهٔ اوملانگا در شهر تفریحی اوملانگا در شمال شهر دوربان در آفریقای جنوبی قرار دارد. این اسکله طول زیادی ندارد و از نظر ساختار، بسیار شبیه به قفسهٔ سینهٔ یک حیوان بزرگ طراحی شده است. شبکه CNN اسکلهٔ اوملانگا را به عنوان یکی از زیباترین اسکله‌های تفریحی جهان معرفی کرده است.

6- اسکله باسلتون جِتی (Busselton Jety)

اسکله باسلتون جِتی

باسلتون طولانی‌ترین اسکلهٔ چوبی در نیمکرهٔ جنوبی است که تقریباً ۲ کیلومتر به سمت دریا امتداد پیدا کرده است. این اسکله در شهر باسلتون در ایالت استرالیای غربی (Western Australia) واقع گردیده است. اسکلهٔ باسلتون در سال ۱۸۵۳ و به منظور انتقال الوارهای بریده شده به داخل کشتی‌های باربری ساخته شده است. در طی سده گذشته، طول این اسکله طی پروژه‌های ساخت و مرمت چندین بار افزایش پیدا کرده تا اینکه در دههٔ ۱۹۶۰، نهایتاً طول این اسکله به ۱۸۴۱ متر رسیده است. اسکلهٔ باسلتون یادگار و بازماندهٔ راه آهنی است که روزگاری از شهر به انبری تا باسلتون امتداد داشته است. حالا این خط آهن، توریست‌های این منطقه را در امتداد این اسکله به یک آکواریوم دریایی می‌رساند که در سال ۲۰۰۳ برای استفادهٔ عموم افتتاح شده است.

5- اسکله کلیودِن (Clevedon)

اسکله کلیودِن 1اسکله کلیودِن 2

اسکلهٔ کلیودن در سامرست انگلستان، یکی از جاذبه‌های توریستی این منطقه است. این اسکله در روزگاران گذشته، در شعر یکی از شاعران انگلیسی به نام Sir John Betjeman به عنوان زیباترین اسکلهٔ انگلستان توصیف شده است. این اسکله در طی دههٔ ۱۸۶۰ ساخته شده است و به عنوان یک اسکلهٔ مسافربری برای انتقال مسافرانی که با قطار به سمت ولز جنوبی می‌آمدند، کاربرد داشته است. کلیودن گذشته از اینکه یک اسکلهٔ بارانداز است از نظر گردشگران و ماهیگیران، یک اسکلهٔ تفریحی بسیار محبوب نیز هست.

4- اسکله سنت پترزبورگ (St. Petersburg)

اسکله سنت پترزبورگ 1اسکله سنت پترزبورگ 2

اسکلهٔ سنت پترزبورگ یک جاذبهٔ گردشگری بسیار خاص بوده که در خلیج تامپا (Tampa) در شهر سنت پترزبورگ فلوریدا در آمریکا واقع شده بود. از ویژگی‌های بارز این اسکله، وجود ساختمانی پنج طبقه به شکل هرم واژگون بوده است. این اسکله دارای امکاناتی از جمله مراکز خرید، غذاخوری، ماهیگیری، اجارهٔ قایق‌های تفریحی، فستیوال‌های فرهنگی و یک آکواریوم دریایی بوده است. این اسکله سال گذشته تخریب شده تا اینکه اسکلهٔ جدیدی به جای آن ساخته شود.

3- اسکله Rotonda a Mare

اسکله rotonda a mare

این اسکله در شهر سنیگالیا (Senigallia) در کشور ایتالیا واقع شده است، ساخت آن در سال ۱۹۳۳ به اتمام رسید و خیلی زود به یک جاذبهٔ گردشگری تبدیل شد. در طی جنگ جهانی دوم این اسکله به عنوان یک انبار نظامی به کار گرفته شد اما زمانی که جنگ به پایان رسید این اسکله یکبار دیگر به یک مرکز تفریحی–سیاحتی مبدل شد. بر روی این اسکله یک سالن کنسرت مدور ساخته شده که در این سالن بسیاری از هنرمندان معروف، اجرای موسیقی داشته‌اند.

2- اسکله لاس مورتوس (Los Muertos)

اسکله لاس مورتوس 1اسکله لاس مورتوس 2

این اسکله در سواحل پورتو والارتا (Puerto Vallarta) در کشور مکزیک قرار دارد. اسکلهٔ لاس مورتوس در سال ۲۰۱۳ طی مراسمی خاص افتتاح شد. این اسکله یک گردشگاه ساحلی بسیار زیبا است که به شکل مارپیچ ساخته شده است.

1- اسکله Sellin

اسکله سلین1اسکله سلین2اسکله سلین 3

اسکلهٔ Sellin در گردشگاه ساحلی دریای بالتیک و در جزیرهٔ روگن (Rugen) آلمان واقع شده است. این اسکله یک رستوران دارد که در نزدیکی ساحل و بر روی آب ساخته شده است. از دیگر امکانات این اسکله وجود diving gondola است که گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. این اسکله در سال ۱۹۲۵ ساخته شده که در اصل ۵۰۰ متر طول داشته است. در طی دههٔ ۱۹۵۰ تا دههٔ ۱۹۷۰ این اسکله محل اجرای موسیقی بوده و محبوبیت زیادی داشته است. اما بی‌توجهی‌های طولانی مدت باعث می‌شود که این اسکله به یک مخروبه تبدیل شود، به ناچار در سال ۱۹۷۸ این اسکله به کلی تخریب می‌شود. اسکله‌ای که اکنون وجود دارد بر مبنای مدلی از اسکلهٔ قدیمی ساخته شده که در سال ۱۹۹۷ افتتاح گردیده و مورد استفادهٔ عموم قرار گرفته است. طول اسکلهٔ جدید ۳۹۴ متر است.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیAmusing Planet

مسعود صفایی

مسعود صفایی

سلام. مسعودم فارغ التحصیل ارشد متالورژی از دانشگاه علم و صنعت. در کنار وب گردی و کارهای حوزه وب، به تماشای فیلم و مسابقات فوتبال تیم های محبوبم هم علاقه دارم.

b2
b1