۱۰ ایستگاه قطار زیبای جهان
b1
خانه » ۱۰ ایستگاه قطار زیبای جهان!

۱۰ ایستگاه قطار زیبای جهان!

b3

فکر می‌کنید از بدترین اتفاقات ناخواسته‌ای که ممکن است برای یک جهانگرد رخ دهد چه باشد؟ ممکن است یکی از پاسخ ها انتظار طولانی برای سوار شدن به قطار و بازگشت به خانه باشد که بسته به شرایط، واقعا می‌تواند تجربه‌ی بدی را رقم بزند مخصوصا اگر به طور مثال،  پایان تعطیلات سال نو است و در نتیجه کسی نمی‌خواهد در ایستگاه قطاری در یک کشور خارجی جا بماند. اما صبر کنید! پس از اینکه با لیست ۱۰ نمونه از بهترین ایستگاه‌های قطار جهان که در اینجا آورده ایم، آشنا شدید حتما درک خواهید کرد که چرا بعضی از گردشگران دوست دارند تا مدت زمان بیشتری را در اینگونه ایستگاه‌ها سپری کرده و حتی ساعاتی دیرتر حرکت کنند. با عجیب‌ترین همراه باشید.

10-  ایستگاه آتوکا (Atocha)، مادرید، اسپانیا

ایستگاه آتوکا (atocha)، مادرید، اسپانیا

اینجا چه جایی است؟ یک جنگل کوچک است یا یک باغ گیاه شناسی؟ این پرسش بسیاری از گردشگرانی است که برای اولین بار به بازدید از ایستگاه اصلی راه آهن مادرید می روند. اینجا تنها یک ایستگاه ساده زیر یک سقف شیشه ای بزرگ است که این امکان را فراهم کرده تا گیاهان متنوع و رنگارنگ و درختان پالم در آن به سهولت رشد و نمو کنند. محیطی این چنینی که شبیه به یک بهشت استوایی است، برای بسیاری از گردشگران، فضایی ایده آل برای نوشیدن چند فنجان قهوه و انتظار برای سوار شدن به قطار مربوط به خود است.

9- ایستگاه چاتراپاتی شیواجی (Chhatrapati Shivaji Terminus)، مومبای، هند

ایستگاه چاتراپاتی شیواجی (chhatrapati shivaji terminus)، مومبای، هندایستگاه چاتراپاتی شیواجی (chhatrapati shivaji terminus)، مومبای، هند 2

یک ساختمان تاریخی که در فهرست بناهای تاریخی دنیا در یونسکو ثبت شده، در حال حاضر به عنوان ایستگاه راه‌آهن اصلی شهر مومبای مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام اولیه این ساختمان زمانی که هند به عنوان یکی از مستعمره‌های انگلیس بود، ایستگاه ویکتوریا نام داشت که پس از آن به نام یکی از مشاهیر ملی هند نامگذاری شد. یک گنبد چشم نواز، برج‌های ترکیبی و بخش های کمانی شکل، ظاهری غیرمعمول را به نمای بیرونی ایستگاه داده‌اند و نمای داخلی آن نیز، بیانگر طرحهای ویکتوریایی است. دکوراسیون این نمای داخلی، شامل کنده‌کاری‌های چوبی و قاب بندی‌های زیبای فولادی است. تمام این‌ها انسان را یاد داستان‌های قدیمی می‌اندازند.

8- ایستگاه یونیون (Union)، شیکاگو، امریکا

ایستگاه یونیون (union)، شیکاگو، امریکا 2ایستگاه یونیون (union)، شیکاگو، امریکا 2

ایستگاه شیکاگو فقط محلی برای تعویض قطار یا گذراندن وقت بین دو قطار قبلی و بعدی نیست. مدل ساختمان این ایستگاه از نوع رونسانس آمریکایی است که در آن نقش برجسته‌های کلاسیک بسیار باشکوهی ایجاد شده و اکثرا از آن به عنوان یک سالن تشریفاتی بزرگ برای برگزاری مراسم و جشن‌های گوناگون استفاده می‌شود. بنابراین نگران این نباشید که حرکت قطار به تاخیر بیفتد و مجبور باشید زمان بیشتری را در این ایستگاه سپری کنید. کافی است بازدیدی از طبقات سنگ مرمر و اتصالات ساخته شده از فلز برنج آن داشته باشید.

7- ایستگاه پیکرینگ (Pickering)، یورک شایر، بریتانیا

ایستگاه پیکرینگ (pickering)، یورک شایر، بریتانیاایستگاه پیکرینگ (pickering)، یورک شایر، بریتانیا 2

مدت زمان زیادی از تعمیر و بازسازی این ایستگاه در منطقه شمال یورک شایر نمی‌گذرد و هم‌اکنون هر گردشگری که به این ایستگاه می‌آید شیفته یک ایستگاه راه آهن قدیمی بریتانیایی می‌شود. می‌توانید فضای داخلی متناسب با قرن اخیر و مجهز به بسیاری از لوازم شیک و آنتیک را ببینید. اگر بازگشت به فضای نیم قرن قبل یورک شایر در این ایستگاه برایتان کافی نیست، در ماه اکتبر می‌توانید از نمایشگاه سالانه "آخر هفته نظامی (Military Weekend)" بازدید کنید که در آن، محلی‌ها لباسهای مربوط به دهه چهل میلادی را به تن کرده و به ایستگاه می‌آیند.

6- ایستگاه یوشوآیا (Ushuaia)، تیه را دل فوئگو (Tierra del Fuego)، آرژانتین

ایستگاه یوشوآیا (ushuaia)، تیه را دل فوئگو (tierra del fuego)، آرژانتینایستگاه یوشوآیا (ushuaia)، تیه را دل فوئگو (tierra del fuego)، آرژانتین 2

ایستگاهی بر لبه دنیا – جمله‌ای است که بر روی یک پوستر نصب شده روی یک قاب چوبی در ورودی ایستگاه قرار دارد. ایستگاه راه‌آهن یوشوآیا در حاشیه پارک ملی تیه را دل فوئگو قرار داشته که این منطقه در حقیقت انتهایی‌ترین منطقه قاره آمریکای جنوبی است. بنابراین قابل درک است که چرا در اوایل قرن بیستم، برای زندانیانی که برای کار در کمپ‌های کارگری به این مکان آورده می‌شدند، به عنوان آخر دنیا به نظر می‌رسید.

5- ایستگاه چوم (Choum)، موریتانی

ایستگاه چوم (choum)، موریتانیایستگاه چوم (choum)، موریتانی 2

در نگاه اول شاید به نظر نرسد ایستگاه چوم محل مناسبی برای گذراندن وقت و انتظار برای رسیدن قطار باشد. کلبه‌ای کوچک که در حقیقت همان ایستگاه قطار بوده و اطراف آن را کلبه‌های نه‌چندان زیبای دیگری احاطه کرده و در آن نیز چای و غذاهای متنوع دیگر به فروش می‌رسد. اما نگاهی عمیق‌تر به محیط و صحرای اطراف بسیار لذت بخش است. در همین زمان هم، محلی‌های دوست داشتنی همیشه با شوخی‌ها و کارهای خود، برای سرگرم کردن مسافران خسته حاضر هستند.

4- ایستگاه کوه تانگولا (Tanggula Mountain)، تبت

ایستگاه کوه تانگولا (tanggula mountain)، تبت

این ایستگاه، مرتفع ترین ایستگاه راه‌آهن دنیا با ارتفاع ۵۰۵۸ متر از سطح دریاست. در این چنین محیطی، برای کسانی که زندگی و بودن در این ارتفاع را تجربه نکرده‌اند، تنفس سخت خواهد بود و به همین دلیل، خطوط راه آهن سینو- تبتان (Sino-Tibetan)، مسافران را با واگنهای مخصوصی که مجهز به سیستم تأمین اکسیژن هستند جابجا می‌کند. پس از پیاده شدن از قطار در این ایستگاه، عموما انسان های خاصی را نمی توان مشاهده نمود زیرا دمای هوا در این محل بسیار سرد بوده و ایستگاه در مکانی خالی از سکنه ساخته شده که از این لحاظ، شبیه به هیچ ایستگاه دیگری در دنیا نیست. اما اگر از سرما هراسی ندارید، تماشای کوه تانگولا به‌خاطر دریاچه ها و یخچال های طبیعی بسیار زیبای آن، ارزش بالایی دارد.

3- ایستگاه بروکن هیل (Broken Hill)، استرالیا

ایستگاه بروکن هیل (broken hill)، استرالیاایستگاه بروکن هیل (broken hill)، استرالیا 2ایستگاه بروکن هیل (broken hill)، استرالیا3

اگر در نظر بعضی از مسافران، استرالیا بهترین مکان به‌خاطر فرودگاه‌های آن باشد، پس باید به دیدار از ایستگاههای راه آهن آن بروند تا نظرشان کاملا تغییر نماید. ایستگاه راه آهن نیو ساوث ولز (New South Wales) زمانی در سال ۱۸۸۸ساخته شد که این مکان تنها در حد یک شهر معدنی کوچک بود. امروزه این ایستگاه، بیشتر از طرف گردشگرانی بازدید می‌شود که مشتاق دیدن صحنه‌هایی زیبا هستند که مهمترین آن در این ایستگاه، نقاشی‌های دیواری بزرگ آن است. دراینجا دو تصویر وجود دارد که به نظر کاملا واقعی می‌آیند؛ بدین صورت که به نظر می‌رسد دیوار از دو جهت خراب شده و قطار به داخل وارد می‌شود.

2- ایستگاه حیدرپاشا (Haydarpasa)، استانبول، ترکیه

ایستگاه حیدرپاشا (haydarpasa)، استانبول، ترکیهایستگاه حیدرپاشا (haydarpasa)، استانبول، ترکیه2

ایستگاه شرقی استانبول از این جهت جالب است که سه طرف آن را آب احاطه کرده و این ایستگاه بر روی تقریبا ۱۱۰۰پایه چوبی که به ته دریا محکم شده‌اند قرار گرفته است. این ایستگاه در سال ۱۹۰۸ از طرف ویلهلم دوم (Wilhelm II) قیصر آلمان به سلطان عبدالحمید دوم اهدا شده است. پلکان مرمر آن، به یک سردر بزرگ تاریخی که یک ساعت بزرگ با ساختاری جالب بر روی آن نصب شده منتهی می‌شود. اگر وقت کافی داشتید، برای دیدن دکوراسیون شگفت‌انگیزی از آجر و سفال، به رستورانی در بخش شرقی آن بروید.

1- ایستگاه دیویسادرو بارانکاس (Divisadero Barrancas)، مکزیک

ایستگاه دیویسادرو بارانکاس (divisadero barrancas)، مکزیکایستگاه دیویسادرو بارانکاس (divisadero barrancas)، مکزیک2ایستگاه دیویسادرو بارانکاس (divisadero barrancas)، مکزیک3ایستگاه دیویسادرو بارانکاس (divisadero barrancas)، مکزیک4

احتمالا هیچ ایستگاه قطاری در دنیا، زیبایی منظره‌ای را که این ایستگاه اسپانیولی کوچک دارد را نداشته باشد. اینجا مکانی است برای افرادی که می‌خواهند به بازدید از عمیق‌ترین دره موجود در این سیاره خاکی بروند. به همین دلیل هیچیک از بازدیدکنندگان و مسافران این ایستگاه، به خاطر تأخیر در حرکت قطار شکایتی نمی‌کند. مسافران مناظر بسیار زیبایی را در حین عبور از لبه پرتگاهها و در ارتفاع‌های مختلف برای ساعاتی طولانی مشاهده می‌کنند. در زمان انتظار برای رسیدن قطار نیز می‌توانید از کیک‌هایی که محلی ها در همانجا می‌‌پزند میل کنید و یا حتی مقداری هم به عنوان سوغات برای خانه ببرید.

منبع فارسیکجارو

منبع خارجیTravel Vivi

امیر

امیر

من امیر هستم، موسس این سایت. ۳۰ سال سن دارم و از سال ۲۰۱۰ به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های مربوط به وبمستری می‌پردازم. در حال حاضر به طراحی و بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی مشغولم. امیدوارم از مطالب لذت ببرید، منتظر خوندن نظراتتون هستم.

b2
b1