cover
b1
خانه » ۱۰ سازه‌ای که با الهام از معماری بناهای قدیمی ساخته شده‌اند!

۱۰ سازه‌ای که با الهام از معماری بناهای قدیمی ساخته شده‌اند!

b3

هنوز هم با وجود پیشرفت‌های خیره کنندهٔ هنر معماری، معماری دوران باستان جایگاهی ویژه در دنیای معاصر دارد. به ویژه آنکه شماری از عجایب دیدنی و سازه‌های معماری این حوزه، در زمانی ساخته شده‌اند که امکانات و فناوری‌های امروز وجود نداشت. آن‌ها خاطره‌انگیزند و بی‌رقیب، شاید به همین دلیل است که امروزه نیز با الهام از این آثار باستانی، بناهایی جدید ساخته می‌شوند.

همهٔ ما زیبایی خاص، بکر و خیره کنندهٔ معماری دوران باستان را می‌ستاییم، اما معماری دوران معاصر تا چه حد در جلب توجه و نگاه بینندهٔ امروز موفق عمل کرده است؟ به ویژه آن دسته از سازه‌هایی که با الهام از سبک‌های قدیمی و شماری از معروف‌ترین آثار باستانی دوران قدیم پا به عرصهٔ وجود گذاشته‌اند. این بار به سراغ بناهایی می‌رویم که از عصر شکوه معماری دوران قدیم الهام گرفته‌اند. بناهایی که متعلق به دنیای امروزند، اما برقی از شکوه و جلال معماری باستان را نیز باز می‌تابانند.

10- تالار مصر، هَرِدز (Harrods)، لندن، بریتانیا

structures inspired by ancient architecture2 structures inspired by ancient architecture1 structures inspired by ancient architecture

هَرِدز، فروشگاه بزرگ سرپوشیده‌ای است که در سال ۱۸۳۴ در خیابان برومپتون (Brompton Road)، منطقهٔ نایتز بریج (KnightsBridge) افتتاح شد. شاید بتوان هَرِدز را یکی از معروف‌ترین، شناخته‌شده‌ترین و البته مهم‌ترین فروشگاه‌های سرتاسر قارهٔ اروپا دانست. هَردز فروشگاهی است که شاید بیش از هر چیز دیگر، به خاطر بوتیک‌های مجلل، اجناس متنوع و گرانقیمت، مشتریان مشهور و البته طراحی و فضا سازی داخلی بی‌نقص و منحصر به فردش شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است. در این میان تالار مصر این فروشگاه حال و هوایی دیگر دارد. جایی که می‌توان شاخص‌ترین ویژگی‌های تمدن مصر باستان را مشاهده کرد، ابوالهول، خطوط هیروگلیف، اهرام و ستون‌های کنده کاری شده. این بخش به فروش لباس و منسوجات کشور مصر اختصاص دارد.

هردز خود به تنهایی به عنوان جاذبه‌ای توریستی مد نظر بوده و قادر است به خوبی از عهدهٔ جلب گردشگر برآید. یکی دیگر از موارد جالب توجهی که در تالار مصر این فروشگاه قرار گرفته، نشانی یادبودی است که خاطرهٔ پرنسس ولز، دیانا و نامزدش دودی الفاید (Dodi Al-Fayed) را گرامی می‌دارد. تصاویری از آن دو که پشت هرمی شیشه‌ای قرار گرفته است. گفته می‌شود حلقهٔ نامزدی و لیوانی که دیانا برای آخرین بار از آن استفاده کرده نیز درون این هرم قرار داده شده است.

9- وافی سیتی (Wafi City)، دبی، امارات متحده عربی

wafi city, dubai, united arab emirates wafi city, dubai, united arab emirates1uaedb32 wafi city, dubai, united arab emirates3

یک مجتمع بزرگ که دارای ویژگی‌ها و اهداف گوناگونی است. این مجتمع شامل هتل، اقامتگاه، فروشگاه‌های بزرگ، کلوب و رستوران‌های متعدد است. در ورودی این مجتمع، مجسمه‌های بزرگی از فراعنهٔ مصر قرار داده شده‌اند که در همان بدو امر به بازدیدکنندگان خوش آمد می‌گویند. اینجا باز هم حجاری و نمادهای تمدن مصری به خوبی مشهود بوده و قابل توجه است.

هدف اصلی که این مجتمع بر مبنای آن ساخته شده گشت و گذار، تفریح و گذراندن اوقاتی شاد به همراه خانواده و دوستان است. همچنین به نظر می‌رسد با با داشتن بیش از ۲۰۰ فروشگاه و مغازه، تجربهٔ خریدی متفاوت نیز به این مزایا اضافه خواهد شد.

8- کاخ هِرست (Hearst)، سن سیمیون (San simeon)، کالیفرنیا، ایالات متحده

hearst castle, san simeon, california, usa hearst castle, san simeon, california, usa1 hearst castle, san simeon, california, usa2 hearst castle, san simeon, california, usa3 hearst castle, san simeon, california, usa4 hearst castle, san simeon, california, usa5

این کاخ در سال ۱۹۱۹، توسط غول صنعت روزنامه نگاری ویلیام رَندولف هرست (William Randolph Hearst) ساخته شده و بعد از مرگ او به ایالت کلیفرنیا اهدا شد. معمار و طراح این سازه، جولیا مورگان (Julia Morgan) از تمامی سبک‌ها و اشکال گوناگون معماری اروپا در ارائهٔ این بنا الهام گرفته است، از آثار باستانی روم گرفته تا سبک باروک اسپانیایی. نمایشگاه هنری در این کاخ دایر بوده که شامل کپی‌هایی هنرمندانه از مجسمه‌های معروف جهان است که با زرق و برق به نمایش درآمده‌اند. درهای این کاخ تماشایی به روی عموم باز بوده وسالانه میلیون‌ها گردشگر از آن بازدید می‌کنند.

7- شهر Sextantio Le Grotte Della Civita، ماترا (Matera)، ایتالیا

sextantio le grotte della civita, matera, italy5 sextantio le grotte della civita, matera, italy4 sextantio le grotte della civita, matera, italy3 sextantio le grotte della civita, matera, italy2 sextantio le grotte della civita, matera, italy1 sextantio le grotte della civita, matera, italy

اینجا مثالی روشن از فرم هنرمندانهٔ فضا سازی داخلی است که به خوبی نشان می‌دهد چگونه می‌توان فضایی باستانی را به شکلی مدرن و امروزی مورد استفاده قرار داد. اتمسفر کلی این منطقه، شما را به دوران باستان باز می‌گرداند، عصر نبردهای حماسی، قلعه‌های باشکوه، شوالیه‌های دلیر و عمارت‌های سنگی. اما در عین حال کلیه امکانات زندگی معاصر نیز در اختیار مهمانان بوده و از این نظر هیچ گونه کم و کسری مشاهده نمی‌شود.

مهمانان در اتاق‌هایی به سبک عمارت‌های روستایی ساکن می‌شوند که از بیرون با بام‌هایی به سبک دوران بیزانس پوشیده شده‌اند. اینجا همه چیز از دورانی دیگر حکایت می‌کند، عصری که عمرش مدت‌هاست به پایان رسیده، عصر خیابان‌های سنگفرش شده، دروازه‌ها و گذرگاه‌های سرپوشیده، طاق‌های بلند دیدنی و مبلمان و لوازمی که در همراهی با جو حاکم بر محیط به شکلی ساده و سنتی ارائه شده‌اند. فضایی که قطعاً برای دوست‌داران تاریخ گذشته، به یادماندنی و خاطره‌انگیز خواهد بود.

بی هیچ تردید، ماترا شهری است که ارزش دارد دست کم یک بار در طول زندگی‌تان از آن بازدید کنید. همچنین گردشگران در صورت تمایل می‌توانند در هتل این شهر اسکان یابند، جایی که به مهمانان خود اطمینان می‌دهد در پذیرایی آنها کوچک‌ترین قصوری نداشته و خاطراتی به یادماندنی و تجربه‌ای دلنشین را برای آنها به یادگار بگذارد. اینجا صبحانه در کلیسایی متعلق به قرن سیزدهم سرو می‌شود، یک شروع خوب برای یک روز تازه.

6- باغ گیاه‌شناسی مَت‌آرت (Muttart)، اِدمونتون، آلبرتا، کانادا

muttart conservatory, edmonton, alberta, canada3 muttart conservatory, edmonton, alberta, canada2 muttart conservatory, edmonton, alberta, canada1

باغی سرسبز که در شمال درّهٔ رودخانهٔ ساسکاچون واقع شده است. هر چند اینجا باز هم اهرام به عنوان نمادی از دوران باستان خودنمایی می‌کنند، اما این بار به منظور اهدافی متعلق به عصر جدید.

این اهرام شیشه‌ای این بار به جای آنکه مقبرهٔ فراعنه باشند، به عنوان گهواره‌ای برای رشد و تکثیر هزاران گونهٔ نادر گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازدید کنندگان می‌توانند ضمن گشت و گذار در محوطهٔ این باغ، با گونه‌های بی‌شماری از گیاهان و گل‌های خاص و کمیاب نیز آشنا شده و از خصوصیات زیستگاه طبیعی آنها مطلع گردند. در عین حال این فرصتی است مناسب برای تحسین و تمجید شگفتی‌های بی‌نظیر طبیعتی که جهان ما را خوش آب و رنگ‌تر کرده است.

5- اِستورهِد (Stourhead)، وُرمینستر (Warminster)، بریتانیا

stourhead, warminster, england2 stourhead, warminster, england stourhead, warminster, england1

استورهِد تنها شامل باغ‌های زیبا و خوش منظره نیست. یک عمارت رؤیایی و دهکده‌ای نیز در همین حوالی قرار گرفته که همگی تحت مالکیت بارون‌های استورتون (Stourton) می‌باشند. کل این منطقه در قرن ۱۸ و با الهام از داستان‌های اساطیر یونان ساخته شده است. معبد هرکول و آپولو، دریاچهٔ مصنوعی و چشم اندز یونانی این منطقه، آن حال و هوای باستانی و عصر افسانه‌ها را به شکلی امروزی زنده کرده است. هر چند باید پذیرفت که در مجموع سبک و منش بریتانیایی نیز تا حدودی در این دنیای رویایی حس می‌شود.

اگر به دنبال گذراندن اوقاتی رمانتیک و خاطره‌انگیز هستید، بی‌شک استورهد گزینه‌ای مناسب خواهد بود. یک چشم‌انداز زیبا، پیاده‌روی آرام، لذت بردن از سکوت حاکم بر محیط و غوطه‌ور شدن در دنیایی متفاوت و خیال‌انگیز، از جمله مزایای حضور در این منطقه است.

4- سَن‌سوسی (Sanssouci)، پوتسدام (Potsdam)، آلمان

sanssouci, potsdam, germany sanssouci, potsdam, germany1 sanssouci, potsdam, germany2 sanssouci, potsdam, germany3

کل این مجموعه به عنوان اقامتگاه تابستانی فردریک کبیر، پادشاه پروس طراحی و ساخته شده است. ساختمان زیبا و تحسین‌برانگیز کاخ، به سبک روکوکو طراحی و اجرا شده، هر چند سبک باروک فرانسوی نیز اندکی بر حال و هوای آن تأثیر گذارده است. اما با نگاهی جامع به فضای کلی این مجموعه، باید اذعان نمود که سبک کلاسیک در این میان دست بالا را دارد. مجمسه‌هایی از امپراتوران روم، چایخانه‌ای به سبک معماری چین، باغ‌های تراسی‌شکل و طبقه‌طبقه، گلزارهایی که با الهام از سبک باروک ساخته شده‌اند و استفاده از تزئینات طلایی‌رنگ در ترکیب‌بندی کلی فضا، همه از جمله شاخصه‌های جالب توجه و ارزشمند این بنا هستند. درهای این مجموعه برای بازدید عموم باز است.

در کل می‌توان گفت که اگر دوست دارید با سبک‌های مختلف معماری آشنا شده و زیبایی بنایی تاریخی را ستایش کنید، این کاخ که در نزدیکی برلین واقع شده، بهترین مکان است.

3- لاکسور لاس وگاس (Luxor Las Vegas)، لاس وگاس، ایالات متحده

luxor las vegas, las vegas, usa luxor las vegas, las vegas, usa1 luxor las vegas, las vegas, usa2

باز هم الهام و باز هم اهرام، به نظر می‌رسد هر جا که بنایی با الهام از معماری باستان ساخته شده، ردّ پایی از اهرام مصر قابل مشاهده است. این بار هم در مرکز تفریح، پول و سرگرمی جهان، هرمی باشکوه و تحسین برانگیز خودنمایی می‌کند، هرمی سیاه رنگ و شیشه‌ای که واقعاً زیبا و تماشایی است. باز هم نمادی از دنیای مصر باستان، سرزمین خورشید، ماسه و جهان زیرین.

لاکسور یا همان هرم سیاه، هتلی بزرگ و چند منظوره بوده که از نظر وسعت، چهارمین هتل بزرگ لاس وگاس است. بنایی ۳۰ طبقه که به مهمانانش فرصت می‌دهد زندگی را به شکلی دیگر زندگی کنند.

2- شهر قدیمی شانگهای، چین

old city of shanghai, china old city of shanghai, china1 old city of shanghai, china2 old city of shanghai, china3

این ناحیه رؤیایی با تلفیقی شگفت‌انگیز از معماری باستانی، خوراک‌های سنتی، باغ‌های دیدنی و معابد تماشایی حال و هوایی دیگر یافته است. به ویژه شب‌هنگام، اینجا دنیای دیگری است، وقتی چراغ‌های رنگارنگ روشن می‌شوند، گویی شهری دیگر از درون پوسته‌اش بیرون آمده و با جمعیتی که رفته رفته بر تعدادشان افزوده می‌گردد، شهر دوباره زنده می‌شود. اگرچه بیشتر ساختمان‌های این منطقه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌اند، اما به نظر نمی‌رسد ذرّه‌ای از آن حال و هوای قدیمی و شگفت‌انگیز خود خارج شده باشند.

به مناسبت مراسم‌های مختلفی که برگزار می‌شود، حال و هوای منطقه نیز مدام در حال تغییر و تحول است. گاهی در فصل بهار و پاییز، موسم برگزاری مراسم در معابد است و گاهی هم به مناسب فستیوال فانوس‌ها، خیابان‌ها با صدها فانوس رنگارنگ درخشان، آذین بسته می‌شوند.

اینجا شهری قدیمی است که به نظر نمی‌آید هرگز به خواب برود. خیابان‌هایش همواره مملو از بازدیدکنندگانی است که برای تجربه‌ای متفاوت به این منطقه سفر کرده‌اند، گردشگرانی که ظاهراً هیچ فرصتی را برای تحسین کردن این شهر رؤیایی از دست نمی‌دهند.

1- کاخ هنرهای زیبا، سن فرنسیکو، ایالات متحده

palace of fine arts, san francisco, usa3 palace of fine arts, san francisco, usa2 palace of fine arts, san francisco, usa1 palace of fine arts, san francisco, usa

این سازه در سال ۱۹۱۵ و به مناسبت برگزاری نمایشگاه پاناما-پاسیفیک احداث شد، هر چند هنوز هم به عنوان نمایشگاه آثار هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین محیطی خاص برای اجرای مراسم‌های ازدواج بوده و در عین حال در نقش یک مکان ایده‌آل و دیدنی، در جذب نظر گردشگران نیز موفق عمل می‌کند.

در معماری این سازه از سبک کلاسیک اروپایی الهام گرفته شده و آبگیری که در مقابل آن واقع شده است، به عنوان آیینه‌ای وسیع، بازتاب شگفت‌انگیزی از این مجموعه را به نمایش می‌گذارد.

در کل این فضای رؤیایی، فرصتی مناسب را برای گذراندن یک روز خاطره‌انگیز و لذت بردن از یک پیاده‌روی به یادماندنی را برای گردشگران مهیا می‌کند.

منبع فارسیکجارو


مهرداد قربانی

مهرداد قربانی

با سلام. من مهرداد هستم، نویسنده سایت و علاقه‌مند به کارهای گرافیکی و نویسندگی و طراحی وبسایت.

b2
b1